OBJAWY POMOCY!!!

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Krystian777
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: pn 22 lut, 2021 10:02

OBJAWY POMOCY!!!

Post autor: Krystian777 »

Witam wszystkich zdiagnozowano u mnie celiakię po 3 latach czy to normalne że po odstawieniu glutenu dopiero mam bóle w dolnej części brzucha ?? Na diecie glutenowej tego nie miałem dopiero jak odstawiłem gluten zaczęły się bóle w dolnej części brzucha, gazy, wzdęcia , refluks, prócz tego mam wrzody przełyku i zapalenie żołądka już 3 lata nie mogłe tego wyleczyć .
I kiedy od odstawieniu glutenu zaczęliście przybierać na masie??? Schudłem 15 kg i nie mogę przytyć na razie jestem na diecie miesiąc czasu

I jeszcze jedno pytanie miałem robiona kolanoskopię i jelita były czyste bez zapaleń czy przy celiakii zniszczone kosmyki jelitowe byłyby widoczne gołym okiem ?
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8103
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: OBJAWY POMOCY!!!

Post autor: Leeloo »

Miesiąc czasu na diecie to bardzo krótko.

Dolegliwości mogą być spowodowane radykalną zmianą diety, produktami, których nie tolerujesz, a wcześniej nie miałeś styczności (warto przyjrzeć się składom pieczywa bezglutenowego i innych zamienników), a może jesz teraz więcej czegoś niż przed dietą, a jest ciężkostrawne.

Nabranie masy ciała to u dorosłych często długi proces, zależy od przypadku, stanu jelit, jadłospisu. Warto skorzystać z porad dietetyka ogarniającego temat celiakii.

W kolOnoskopii nie widać kosmków jelitowych i nie jest to badanie diagnozujące celiakię - takim badaniem jest gastroskopia z BIOPSJĄ dwunastnicy. Nie ma też diagnozy "na oko", musi być wynik wycinków w hist-pacie.
Krystian777
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: pn 22 lut, 2021 10:02

Re: OBJAWY POMOCY!!!

Post autor: Krystian777 »

Ja robiłem test dna na gen i wyszedł jeden pozytywny i później dodatkowe badanie na nietolerancję glutenu i też wyszedł pozytywnie i niby po tym się stwierdza celiakie ale miałem też robiona w tamtym roku kolanoskopie jak jeszcze nie wiedziałem co mi jest i jelita były czyste bez zapaleń ale nie była zrobiona biopsja
Krystian777
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: pn 22 lut, 2021 10:02

Re: OBJAWY POMOCY!!!

Post autor: Krystian777 »

Chleb który kupuje to chleb z Lidla z przekreślonym kłosem z dziarnami firmy Tastino w składzie ma woda mąka ryżowa , zakwas ( mąka ryżowa , mąka gryczana ) skrobia kukurydziana , nasiona : słonecznik , siemię lniane , pestki dyni , skrobia ryżowa , syrop cukru inwertowanego, mąka z prosa, olej rzepakowy, błonnik babki plesznik , mąka gryczana , błonnik ziemniaczany , białko sojowe , substancje zagęszczające , guma guar , guma ksantynowa, hydroksypropylometyloceluloza, mączka z suszonych strąków owoców , chleba świętojańskiego regulator kwaśności , octany sodu, może zawierać nasiona sezamu
Rj79
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 95
Rejestracja: pn 17 lip, 2017 19:59

Re: OBJAWY POMOCY!!!

Post autor: Rj79 »

Hej Krystian

Z tego co piszesz nie wynika, ze miales prawidlowa diagnostyke celiakii. Przeczyaj prosze uwaznie ponizszego linka o diagnozowaniu celiakii. Porownaj z badaniami, ktire robiles. Zadaj pytania, jesli cos nie bedzie jasne.

https://celiakia.pl/celiakia/diagnoza
Krystian777
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: pn 22 lut, 2021 10:02

Re: OBJAWY POMOCY!!!

Post autor: Krystian777 »

Jeśli gen plus nietolerancja glutenu wyszły pozytywnie to mam celiakię przynajmniej tak twierdzą lekarze
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8103
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: OBJAWY POMOCY!!!

Post autor: Leeloo »

Jeśli u pacjenta wykryty zostanie jeden z dwóch alleli, oznacza to, że jest on nosicielem genu, który predysponuje do rozwoju celiakii. Nie oznacza to jednak, iż jeśli mamy gen, jesteśmy chorzy na celiakię – należy pamiętać, że występuje on aż u około 30% osób zdrowych.

o jakim badaniu na "nietolerancję" glutenu mówisz?
ODPOWIEDZ