Badania

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
martina.richards
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: pn 21 cze, 2021 08:54

Badania

Post autor: martina.richards »

Witam, prosze o pomoc. Mam cukrzyce type 1 i hashimoto, nigdy nie mialam badan na celiakie. Robilam badania na nietolerancje pokarmowe i wyszedl gluten. Jestem na diecie bg 2 lata. Pare dni temu dostalam skierowanie na badania od lekarza na celiakie. Wiem ze musze zaczac jesc gluten zeby wyszly wiarygodne (wiem ze bede sie zle czula I ze moge przytyc ale jak dostalam to skierowanie to chce sprawdzic na 100% czy nie mam celiaki). Ile czasu musze teraz jesc gluten zeby badania wyszly wiarygodne? I czy np dwa razy dziennie kromka ciemnego pieczywa wystarczy?
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8102
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Badania

Post autor: Leeloo »

W sytuacji, gdy w celach ustalenia lub potwierdzenia diagnozy prowokacja glutenem jest niezbędna, najnowsze badania zalecają spożycie co najmniej 3 g glutenu dziennie (dwie kromki pszennego chleba) przez 14 dni. Taka dawka glutenu powinna wywołać zmiany serologiczne i w śluzówce jelita u większości dorosłych pacjentów z celiakią. Jeśli mimo dużego prawdopodobieństwa celiakii przeciwciała nie pojawią się po dwóch tygodniach, prowokacja może być wydłużona do ośmiu tygodni.
NataliaWo
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: czw 20 mar, 2014 12:49

Re: Badania

Post autor: NataliaWo »

Najlepiej udać się do dobrego dietetyka np. takiego, który zleca on badanie krwi (dokładne, dużo parametrów) przed doborem diety i potrafi dobrać jadłospis do stanu zdrowia. Potrafi też dobrać dietę dla osób z różnymi dolegliwościami - nietolerancją glutenu również.
ODPOWIEDZ