Wynik gastroskopii - czy to celiakia?

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Ania M.
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: czw 22 lip, 2021 11:16

Wynik gastroskopii - czy to celiakia?

Post autor: Ania M. »

Dzień dobry:)

Wizytę u gastroenterologa mam dopiero za tydzień, a od ponad miesiąca nurtuje mnie pytanie, czy mam celiakię czy może chodzi o coś innego. Gastroskopię miałam wykonywaną w związku z tym, że od co najmniej kilkunastu lat mam niedobory żelaza. Mój "rekord" to żelazo 2,1 (przy normie 10,7-32,2) kilka lat temu. Rok temu 2,7. Miałam już kilka razy kilkumiesięczne kurację sorbiferem, po których poziom żelaza zdecydowanie się poprawiał, ale potem znowu spadał. Lekarze na ogół sugerowali, żebym zmieniła dietę (więcej mięsa i jajek), co w moim przypadku z różnych przyczyn nie było możliwe. Od kilku lat biorę tabletki antykoncepcyjne i od tego czasu żelazo nadal bywa kiepskie, ale przynajmniej hemoglobina w okolicach minimum (tabletki zminimalizowały objawy okresu).

Teraz mam wreszcie czas, żeby się porządnie zdiagnozować. Hematolożka wykluczyła, że anemia ma przyczyny hematologicze, USG jamy brzusznej OK, USG ginekologiczne OK, RTG klatki piersiowej OK, kolonoskopia - tu coś mi na jelicie grubym wyszło, ale biopsja OK, a tomografia jamy brzusznej i miednicy małej wykluczyła jakieś naciski z zewnątrz na jelito. Za to gastroskopia z biopsją w sumie 6 wycinków... cytuję:

dot. wycinków z części pozaopuszkowej dwunastnicy
"Wycinki błony śluzowej z cechami obniżenia wysokości kosmków. W błonie śluzowej obecny naciek zapalny o charakterze limfocytarno (+1) -plazomoytarnym (+2) z pojedynczymi eozynofilami. Widoczna penetracja nacieku zapalnego do enterocytów. IEL powyżej 30 limfocytów/HPF. Widoczny rozrost krypt gruczołowych. Obraz mikroskopowy spełnia kryteria histologiczne choroby trzewnej (typ 3b wg Marsha) i pozwala na jej rozpoznanie jeśli pozosaje to w zgodzie z obrazm klinicznym i wynikami badań immunologicznych".

dot. wycinków z trzonu żołądka
"Wycinki błony śluzowej, bez cech zapalenia. Widoczne cechy przekrwienia w blaszce właściwej oraz rozrost komórek okładzinowych. Cech metaplazji, dysplazji i zaniku nie stwierdza się".

Poza tym: problemy dermatologiczne to ja mam od dziecka, ostatnio wypadanie włosów i jakieś dziwne wysypki na klatce piersiowej, brzuchu i nad łopatkami, zwłaszcza po zjedzeniu np. cukierków czy ciastek w czekoladzie albo niektórych lodów, problemy ze snem, z koncentracją itd.


I jeśli ktoś doczytał do tego miejsca, to mam pytanie: jak uważacie, czy to może być celiakia? Czy w tej sytuacji gastrolog będzie mi jeszcze zalecał dodatkowe badania, czy wyniki gastroskopii mu wystarczy?
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8102
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Wynik gastroskopii - czy to celiakia?

Post autor: Leeloo »

"Obraz mikroskopowy spełnia kryteria histologiczne choroby trzewnej (typ 3b wg Marsha)" - choroba trzewna to celiakia.
A co i czy w ogóle lekarz coś jeszcze zleci, to już jego decyzja.
Ania M.
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: czw 22 lip, 2021 11:16

Re: Wynik gastroskopii - czy to celiakia?

Post autor: Ania M. »

Dziękuję za odpowiedź. W ciągu minuty od odebrania wyniku biopsji z gastroskopii wiedziałam, że choroba trzewna to celiakia, bo natychmiast to sprawdziłam w internecie. O chorobie trzewnej wcześniej nie słyszałam, a słowo "celiakia" obiło mi się o uszy, ale z niczym konkretnym mi się nie kojarzyło. Do tej pory.

W ubiegłym tygodniu gastrolożka stwierdziła, że "to wygląda na celiakię", dostałam skierowanie na badanie przeciwciał i rezonans (w związku z kolonoskopią), i powiedziała, że jak tylko zrobię te badania krwi, to od razu mam przejść na dietę, bez względu na to, co mi z tych badań wyjdzie.

Wyniki mam takie:

P/c. p. endomysium (EmA) IgA: dodatni
W badanej surowicy krwi metodą immunofluorescencji pośredniej (IIF) stwierdzono obecność przeciwciał przeciw endomysium w klasie IgA w mianie 1:320
Wartości referencyje:
miano < 1:10 wynik ujemny
miano >= 1:10 wynik dodatni

P/c. p. transglutaminazie tkankowej (anty-tGT) w kl. IgA
>800.00 RU/ml

< 20 RU/ml - wynik ujemny
>= 20 RU/ml - wynik dodatni

Następną wizytę mam na początku pażdziernika i pewnie dopiero wtedy będę miała ostateczną diagnozę: celiakia czy nie, ale chyba rzeczywiście raczej celiakia. Z drugiej strony nie pasuje mi to, że z wypowiedzi na tym forum dowiedziałam się, że dużo osób z celiakią chudnie i nie może przytyć, a ja niestety wręcz przeciwnie. Czy tak też się zdarza?

Czytałam również, że zanik kosmków (u mnie Marsh 3b) może też być wywołany np. leczeniem antybiotykami, a ja kilka lat temu dość długo je brałam w związku z okropnym trądzikiem (w wieku 35 lat). Wnioskuję jednak, że zanik kosmków + wyniki badań serologicznych świadczą chyba jednak o celiakii. Czy mam rację?

Z góry dziękuję za sugestie.
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8102
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Wynik gastroskopii - czy to celiakia?

Post autor: Leeloo »

Jest to celiakia, nie ma już wątpliwości. Obecność specyficznych przeciwciał to kropka przy tej chorobie.

Utrata masy ciała lub tycie w nieleczonej celiakii to kwestia indywidualna, owszem kojarzy się bardziej z chudnięciem, ale jest mnóstwo ludzi bez objawów lub z nadprogramowymi kilogramami.
Ania M.
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: czw 22 lip, 2021 11:16

Re: Wynik gastroskopii - czy to celiakia?

Post autor: Ania M. »

No cóż, trudno. Muszę jakoś ogarnąć tę rzeczywistość.

A jeśli jeszcze mogłabym o coś zapytać: czy gastrolog powinien mi wypisać jakiś dokument/zaświadczenie o tym, że mam celiakię, i czy to się przydaje potem tak w praktyce?
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8102
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Wynik gastroskopii - czy to celiakia?

Post autor: Leeloo »

Warto poprosić o taki dokument, przydaje się podczas innych wywiadów medycznych, w szpitalu itd.
Ania M.
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: czw 22 lip, 2021 11:16

Re: Wynik gastroskopii - czy to celiakia?

Post autor: Ania M. »

Tak zrobię, dziękuję. :)
ODPOWIEDZ