Rok od diagnozy

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8103
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Rok od diagnozy

Post autor: Leeloo »

Jeśli lek w swoim składzie nie ma nic podejrzanego, to jest bezglutenowy.
W sprawie leków i kosmetyków w UE pisaliśmy w naszy magazynie, bardzo pożyteczny artykuł:
https://celiakia.pl/publikacja/bez-glutenu-nr-11/

Gratuluję wyników g:)
Kudlaty95
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 37
Rejestracja: pn 24 sie, 2020 21:23

Re: Rok od diagnozy

Post autor: Kudlaty95 »

Dzięki nie spodziewałem się , że wyniki będą dobre , co do artykułu to muszę się zapoznać.
Japkoo
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: sob 05 lis, 2022 21:08

Re: Rok od diagnozy

Post autor: Japkoo »

Witam, te jestem rok po diagnozie i mam nadzieje ze mogę w tym temacie właśnie tutaj zadać kolka pytań… otóż, wiem ze to indywidualna sprawa, ale moje wyniki po roku nic się nie poprawiły- z wycinków wyszło 3a, tak jak było rok temu. Powiem szczerze ze przez ten rok było mi bardzo ciężko z utrzymaniem diety- starałam się ale ciagle gdzieś trafiałam na niespodzianki:( dopiero tak naprawdę od 3 mc jestem na 100% diecie- wymieniłam nawet garnki i zmieniłam nasza rodzinna kuchnie w bezglutenowa! ( wcześniej próbowałam robić po dwa Dania- glutenowe dla dzieci i bezglutenowa dla mnie)…. Ale dopiero 3 mc spotkałam inna celiaczke która mi wszystko wytłumaczyła i poukladala w głowie- ze w domu musi być 100% wszystko bez. Wiec tak o to jestem niby od roku ale tak 100% bez od 3 mc… ale czy te kosmki nie powinny się chociaż odrobine poprawić?!? Czy mogę przyjmować jakieś probiotyki coś mogę zrobić aby złagodzić ten stan zapalny jelit? Przyznam się ze jestem załamana :(
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8103
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Rok od diagnozy

Post autor: Leeloo »

Jeśli te niespodzianki trwały regularnie przez 9 miesięcy, to nic dziwnego, że kosmki się nie zregenerowały. 3 miesiące restrykcyjnej diety (zakładając, że faktycznie jest 100% bez glutenu) to raczej za krótko na widoczną poprawę, zwłaszcza u osoby dorosłej, zwłaszcza przy tak zniszczonym jelicie.
Oczywiście, że nie trzeba zmieniać całej kuchni na glutenfree, ale jest to o wiele wygodniejsze dla celiaka.
Tu masz zebrane wszystkie porady w temacie:
https://celiakia.pl/stowarzyszenie/dieta-bezglutenowa/

Probiotyki ok, ale skonsultować to z gastrologiem w obecnej sytuacji.
ODPOWIEDZ