Celiakia? Sama nie wiem.

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Martynaz
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: śr 16 mar, 2022 19:00

Celiakia? Sama nie wiem.

Post autor: Martynaz »

Witam serdecznie. Proszę o poradę bo już nic nie rozumiem.
Zacznę od tego, że 9 lat temu zdiagnozowano u mnie wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Po dalszej diagnostyce, jakoś w ciągu roku doszło podejrzenie celiaki. Miałam wykonaną gastroskopię z biopsją, z której wynikało, że to prawdopodobnie celiakia. Kontrolowałam też przeciwciała na początku diety i były wysokie.
Musiałabym znaleść wszystkie wyniki żeby podać dokładne wartości.
Wzięłam się porządnie za dietę. Kolejna gastroskopia wykazała, że jelito się odbudowało, a lekarz skomentował, że do takiego wyniku w celiaki dąży się bardzo długo.

Lata mijały, dietę nadal trzymam, jednak już nie tak restrykcyjnie. Jem produkty, które mogą zawierać śladowe ilości glutenu.
Ostatnio miałam zaostrzenie dolegliwości jelitowych ale bardziej ze względu na wzjg. Byłam na wizycie u gastroenterologa, który zlecił badania przeciwciał i zasugerował, że może wcale nie mam celiaki skoro tak szybko odbudowało się jelito.
Zrobiłam badania i oto wyniki:
Przeciwciała Iga 11,62 ( poniżej 20 wynik ujemny)
Przeciwciała Igg 0,11(poniżej 1 wynik ujemny).
Czy te wyniki mogą świadczyć, że nie mam jednak celiaki?
Dodam jako ciekawostkę, że od dwóch lat regularnie przyjmuje „glutenową” hostię.
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8102
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Celiakia? Sama nie wiem.

Post autor: Leeloo »

Jeśli w biopsji wyszła celiakia, do tego były wysokie swoiste przeciwciała, to diagnoza była prawidłowa. Celiakia lubi występować razem z innymi chorobami autoimmunologicznymi, które również masz.

Tempo regeneracji jelita na diecie bezglutenowej to sprawa tak indywidualna, że nie ma żadnej reguły, może być błyskawiczna, może nie zakończyć się nigdy. Podobnie jest z wrażliwością na śladowe ilości glutenu, jedni będą mieć stan zapalny po mikrodawce glutenu, drudzy nie wykazują reakcji na większą porcję.
Co nie zmienia faktu, że świadome spożywanie glutenowej hostii...przeciwciała mogły się jeszcze nie pokazać, ale niewiadomo co się dzieje w śluzówce jelita.
ODPOWIEDZ