Niejasny wynik

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Zyziu
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 19
Rejestracja: pn 08 lut, 2016 14:43
Lokalizacja: Tarnów

Niejasny wynik

Post autor: Zyziu »

Witam :)
Z góry przepraszam że niepokoje i zajmuję czas !. Otóż od 2016 roku kiedy to u mnie wykryto Cieliakię jestem na ścisłej diecie bezglutenowej. Wiele lat spokoju, może jedna wpadka, aż do Listopada 2021, 2 tygodnie agresywnej biegunki, wzdęcia gazy. Przyznam że nie przeszło mi przez myśl że może mieć to związek z Celiakią, przecież miałem ją pod kontrolą?!. Wizyta u lekarza, kilka tropów ... grypa żoładkowa, nieświeża ryba itd, skierowanie na badani krwi, w momencie pobierania coś mnie tknęło, dopłaciłem i poprosiłem o badanie na przeciwciała przeciw transglutaminazie. Po kilku dniach przyszedł wynik: 67 RU/ml przy normie 20 RU/ml , byłem bardzo zdziwiony, mocno się pilnuję i prowadzę ścisła dietę, no ale okej, uznałem że być może gdzieś jakimś przypadkiem popełniłem błąd i przemyciłem gluten do diety. Najważniejsze, problemy jelitowe ustąpiły. W styczniu po 2 miesiącach ponowiłem badanie, i wynik 57 RU/ml. Dzisiaj tj. 16.03.2022 odebrałem kolejny wynik i ponownie 67 RU/ml przy braku jakichkolwiek objawów. Mieszkam sam, jem sprawdzone bezglutenowe produkty( makarony, przyprawy certyfikowane), czytam dokładnie każdą etykietę jeśli produkt nie ma certyfikatu,nie ma opcji na przemycenie glutenu do diety. Czy te wyniki powinny budzić moje obawy ?, powinienem wybrać się z tym do gastrologa ?, czy schować je w szufladę i przejść nad tym do porządku dziennego ;). I tak przy okazji, czy robicie, albo czy powinno robić się gastroskopię profilaktycznie co kilka lat ?
Pozdrawiam Serdecznie !
YT: Celiak w Podróży
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8103
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Niejasny wynik

Post autor: Leeloo »

Powinno się robić gastroskopię z biopsją kontrolną, u "starych wyjadaczy" mniej więcej co 2 lata. A już zwłaszcza jeśli przeciwciała są powyżej normy i nie wykazują tendencji spadkowej.
A jakie miałeś wyniki przeciwciał w 2016?
Awatar użytkownika
Zyziu
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 19
Rejestracja: pn 08 lut, 2016 14:43
Lokalizacja: Tarnów

Re: Niejasny wynik

Post autor: Zyziu »

W momencie wykrycia Celiakii miałem 200 RU/ml . Rok później spadły do 6 RU/ml . Przez kolejne lata już nie sprawdzałem.
YT: Celiak w Podróży
Awatar użytkownika
Zyziu
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 19
Rejestracja: pn 08 lut, 2016 14:43
Lokalizacja: Tarnów

Re: Niejasny wynik

Post autor: Zyziu »

Jestem umówiony na gastroskopię na przyszły piątek. Tak teraz analizuje swoją dietę. Spożywam dużo serków wiejskich, mleka i jogurtów naturalnych, i praktycznie codziennie rano jem płatki owsiane bezglutenowe, czy to mogło mieć teoretycznie jakikolwiek wpływ na poziom przeciwciał ?
YT: Celiak w Podróży
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8103
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Niejasny wynik

Post autor: Leeloo »

Aha, czyli jednak wygląda, że coś się glutenowego regularnie przemyca. Nabiał nie zawiera glutenu, owies nie zawsze jest polecany zwłaszcza wrażliwcom, ale mimo wszystko, certyfikowane płatki powinny być ok.
Zobaczmy co wyjdzie w biopsji, a Ty pomyśl jeszcze co może być potencjalnym skażaczem. Może przyprawy, pomadka, kawa/herbata?
Awatar użytkownika
Zyziu
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 19
Rejestracja: pn 08 lut, 2016 14:43
Lokalizacja: Tarnów

Re: Niejasny wynik

Post autor: Zyziu »

Eh...moja codzienna dieta jest dość symetryczna, oparta o warzywa na parze+mięso drobiowe lub ryba, wspomniany wcześniej nabiał i bezglutenowe płatki owsiane, bezglutenowy chleb czy też wafle kukurydziane bg. Przyprawy wyłącznie z bezglutenu, herbata lord nelson lub lipton w wersji earl grey, jak kawa to tylko ziarnista (lavazza ) i mileona w domu. Jeśłi zdarzy mi się kupić coś nie oznakowanego jako BG, zawsze skrupulatnie czytam etykietę, ale to są incydentalne przypadki. Pomadke używam sporadycznie będąc na nartach ( Neutrogena Norwegian). Jestem zdezorientowany, bardzo się pilnuje, nie wiem gdzie mógłbym przemycić gluten do diety ?. Cóż pozostaje poczekać co wskaże gastro z biopsją, niemniej jednak nie da mi ona odpowiedzi na kluczowe pytanie, skąd się wziął ten nieszczęsny gluten mojej diecie ! :)
YT: Celiak w Podróży
rojekkejor84
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: pt 12 sie, 2022 10:37

Re: Niejasny wynik

Post autor: rojekkejor84 »

Hej. Robiłeś już biopsję? Co wyszło?
Mam podobną sytuację.
Awatar użytkownika
Zyziu
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 19
Rejestracja: pn 08 lut, 2016 14:43
Lokalizacja: Tarnów

Re: Niejasny wynik

Post autor: Zyziu »

Hej.
Aktualizacja mojej sytuacji. W Marcu zrobiłem biopsję .. "Wycinki z błony dwunastnicy o nieznacznie zaburzonej architektonice, miejscowym poszerzeniem i skróceniem kosmków, z widoczną limfocytozą w nabłonku, bez dysplazji. Ogniskowo obecne gruczoły podśluzówkowe Brunnera.Obraz histopatologiczny przy zgodnych danych klinicznych może odpowiadać chorobie trzewnej, Wg Marsh: stopień I/II ". W Maju byłem u gastrologa, kazała zrobić dodatkowe badania - morfologia ,żelazo, wit b12, kwas foliowy, wit D - wszystko wyszło w normie., poza tym kazała zaostrzyć dietę, i we Wrześniu powtórzyć badania na przeciwciała, a za rok kolejna gastroskopia. Przez cały ten okres jeszcze jeszcze mocniej trzymałem dietę, dziś odebrałem wyniki 80,72 RU/ml, czyli jeszcze wyższy niż pól roku temu, kompletna załamka, skończyły mi się pomysły, czy jest coś innego co może powodować podwyższony poziom przeciwciał !?. rojekkejor84 - Daj znać jak u Ciebie sytuacja.
YT: Celiak w Podróży
ODPOWIEDZ