Celiakia? Tak czy nie?

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
zielono_mam
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: sob 21 maja, 2022 15:48

Celiakia? Tak czy nie?

Post autor: zielono_mam »

Cześć 🙂

Jestem w trakcie diagnostyki celiakii.

Z objawów:
- bóle brzucha i zaparcia,
- krew w stolcu od czasu do czasu,
- zmęczenie, osłabienie, senność,
- drętwienia, mrowienia kończyn, neuropatia obwodowa?
- drżenia mięśni,
- pieczenie, mrowienie języka,
- afty w jamie ustnej, od czasu do czasu,
- drażliwość, w ostatnim czasie napady lęku, depresja?
- zaburzenia miesiączkowania w ostatnim czasie.

W wynikach z gastroskopii: brak skrócenia kosmków jelitowych oraz brak zwiększenia liczby limfocytów śródnabłonkowych.

W wynikach krwi:
- immunoglobuliny klasy A: 5,31 g/l przy normie do 4,
- anty-tGT 87,34 RU/ml - przy normie 20.

Gastrolog powiedział, że trzeba jeszcze dorobić badania. Jak sądzicie: czy już mam się nastawiać psychicznie na dietę bezglutenową do końca życia, czy jeszcze poczekać? Czy te objawy + wyniki są wystarczające do postawienia diagnozy: celiakia?
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8103
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Celiakia? Tak czy nie?

Post autor: Leeloo »

Z tego co widać, to zbadano tylko jedne przeciwciała i tylko w jednej klasie. Owszem wskazują na celiakię.
Co do wyniku biopsji - czy pobrano minimum 5 wycinków tak jak jest w wytycznych? Dlaczego? - zmiany typowe dla celiakii mogą występować miejscowo, w jednym wycinku będą, w drugim nie. Pytanie też czy patomorfolog ma doświadczenie w rozpoznawaniu zmian dot. celiakii.. Zawsze można wybrać szkiełka z laboratorium i zanieść do kogoś innego, w celu drugiej opinii.

Dobrze, że gastrolog drąży temat, trzymaj się go i niech robi dalsze badania, bo coś jest na rzeczy.
zielono_mam
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: sob 21 maja, 2022 15:48

Re: Celiakia? Tak czy nie?

Post autor: zielono_mam »

Pobrano 4 wycinki, 3 z poza opuszki, 1 z opuszki dwunastnicy. Badanie było robione w grudniu, a przeciwciała (przez moje.. gapiostwo) dopiero teraz.

Dodam, że wtedy (przed gastroskopią) byłam na diecie/krótko po diecie (nie pamiętam dokładnie) FODMAP, która też jest na samym początku bezlaktozowa i bezglutenowa, a epizod bólu brzucha i krwawienia z p. pok. (przez to zdecydowałam się na gastro i kolonoskopię) wystąpił po imprezie, na której jadłam wszystko i piłam alkohol.

Na diecie FODMAP czułam się świetnie.

Dalsze badania czyli co jeszcze powinien zrobić? Oprócz przeciwciał w klasie IgG?
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8103
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Celiakia? Tak czy nie?

Post autor: Leeloo »

Napisałaś, że gastrolog powiedział, że trzeba dorobić badania, więc chyba je zlecił?
zielono_mam
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: sob 21 maja, 2022 15:48

Re: Celiakia? Tak czy nie?

Post autor: zielono_mam »

Skierowanie dostanę dopiero jutro. Pytam, żeby być zorientowaną w temacie.
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8103
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Celiakia? Tak czy nie?

Post autor: Leeloo »

Przeczytaj ten tekst, z niego dowiesz się które przeciwciała warto dobadać:

https://celiakia.pl/celiakia/diagnoza/
anix1981
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: ndz 29 maja, 2022 17:27

Re: Celiakia? Tak czy nie?

Post autor: anix1981 »

Dzień dobry,

jestem w trakcie diagnostyki w kierunku celiakii. Po wieloletniej anemii, ale bez typowych objawów ze strony układu pokarmowego, od 2 lat problemy z nerkami (krwinkomocz, białkomocz), okresowe bóle stawowo-mięśniowe, 2 poronienia, lekarz POZ poszedł po rozum do głowy i zlecił mi gastroskopię i kolonoskopię. Wynik badania: kosmki wyraźnie skrócone, ogniskowo niemal całkowicie spłaszczone. Enterocyty o zaburzonym, przypodstawnym układzie jąder komórkowych, pomiędzy nimi liczne limfocyty T, których liczba przekracza 80 limfocytów/100 enterocytów. W blaszce właściwej obfite nacieki zapalne złożone z limfocytów, plazmocytów i eozynofili. W całości przy zgodnym obrazie klinicznym i wynikach badań serologicznych obraz hist-pat może odpowiadać celiakii wg. Marsha IIIB/IIIC. Lekarz nie zlecił mi badań serologicznych, ale powiedział, że mam przejść na dietę bezglutenową? Czy te wyniki wystarczą do potwierdzenia celiakii? Czy powinnam zrobić przeciwciała?

Pozr.
A.
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8103
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Celiakia? Tak czy nie?

Post autor: Leeloo »

Czy lekarz stwierdził, że wg niego to celiakia i to wpisał w historię choroby? Jaki ma plan na Ciebie? Zadałaś mu pytania, które tutaj napisałaś?
anix1981
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: ndz 29 maja, 2022 17:27

Re: Celiakia? Tak czy nie?

Post autor: anix1981 »

Z lekarzem póki co mam taki problem, że to daleka rodzina, ale przynajmniej doświadczony gastroenterolog. Powiedział mi telefonicznie po wglądzie w te wyniki, że to jego zdaniem celiakia, nic nie wpisywał nigdzie póki co. Kazał zrobić proteinogram, całkowite IgA i IgG i przejść na dietę bezglutenową. Może powinnam poszukać jakiegoś innego lekarza:) Nie mam czasu na leczenie telefoniczne:) Chcę jak najszybciej dojść do siebie, bo planuję ciążę.
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8103
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Celiakia? Tak czy nie?

Post autor: Leeloo »

Powinnaś poszukać lekarza, który będzie Cię prowadzić zgodnie z wytycznymi, który będzie kontrolować stan zdrowia i odpowiadać na Twoje pytania i wątpliwości. "Na gębę"/ "po znajomości" może być duży problem w przyszłości kiedy trafisz do innego lekarza/szpitala/kiedy dojdzie nowa choroba autoimmunologiczna. Albo właśnie jeśli planujesz być w ciąży. W takiej sytuacji nie wyobrażam sobie nie mieć diagnozy na papierze, to może rzutować na prowadzenie ciąży itd.
IgA całkowite warto zbadać. Jeśli wynik będzie w normie - wówczas dobadać przeciwciała w tej klasie (IgA).

Więcej o przeciwciałach:
https://celiakia.pl/celiakia/diagnoza/

A tu masz kopalnię wiedzy w temacie 'celiakia i ciąża':
https://celiakia.pl/?s=ciąża&post_type=any
zielono_mam
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: sob 21 maja, 2022 15:48

Re: Celiakia? Tak czy nie?

Post autor: zielono_mam »

Dorobione badania genetyczne - HLA DQ8 wyszedł dodatni.
zielono_mam
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: sob 21 maja, 2022 15:48

Re: Celiakia? Tak czy nie?

Post autor: zielono_mam »

Gdyby ktoś miał podobny problem - gastrolog powiedział, że wysokie miano przeciwciał anty-tGT + dodatni gen HLA DQ8 + objawy z pierwszego posta kwalifikują się do postawienia diagnozy celiakii.

Z zaleceń: dieta bezglutenowa + kontrola przeciwciał po 3 miesiącach.

Witam więc wszystkich 🤷🏼‍♀️
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8103
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Celiakia? Tak czy nie?

Post autor: Leeloo »

Gastrolog ma rację, jest pełna diagnostyka, postawiona diagnoza i leczenie z kontrolą.
Witaj g:)
ODPOWIEDZ