Witam potrzebuję pomocy

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Cyber88@o2.pl
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: śr 03 sie, 2022 14:08

Witam potrzebuję pomocy

Post autor: Cyber88@o2.pl »

Witam nazywam się Sebastian mam 34 lata. Od kilku lat jestem leczony na reflux. Cały czas od 3 lat byłem na lekach (inhibitory pompy protonowej). Dolegliwości znikały na chwilę ale później wracały jak bumerang. Po trzech latach w 2021 roku pobrano wycinek dwunastnicy. Badania histopatologiczne wykazały zanik kosmków jelitowych w skali Marsh 2.Po tym seria badań . Genetyczne badanie na celiakie gdzie wszystkie 3 geny były ujemne. IgG iga. Też w normie. Morfologia w normie. Kalprotektyna w kale w normie.kazano mi normalnie jeść bo nie mam celiaki.Następnie W roku 2022 problemy z zatokami, bóle głowy, osłabienie znaczna utrata wagi i chudnę dalej dodam, uczucie ciężkości w brzuchu, zaparcia, problem ze skupieniem się i brak apetytu i zaczelem się dużo stresować. Dodatkowo robiona 2 tygodnie temu gastroskopia która wykazała podrażnienie dwunastnicy część opuszkowa i badanie histopatologiczne pokazało zanik kosmków 3a w skali Marsh. Dodam że celiakia jest wykluczona przez badanie genetyczne. Lekarz mi powiedział że chyba muszę mieć jednak tą celiakie 🤣. Nie jest dla mnie wystarczającą ta diagnoza może wy mi pomożecie może ktoś z was miał podobny przypadek. Ja już nie wiem co mam robić i jak jeść.
RafałR
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 29
Rejestracja: śr 18 maja, 2022 13:44

Re: Witam potrzebuję pomocy

Post autor: RafałR »

Współczuję, jedz po prostu produkty bezglutenowe i tyle ;)
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8103
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Witam potrzebuję pomocy

Post autor: Leeloo »

Nie znamy jeszcze wszystkich genów, zawsze podawano ten 1% możliwości celiakii bez obecności genu…ale na ile jest to rzeczywiście prawdopodobne, tego raczej nikt dziś nie wie.
Brak przeciwciał w celiakii nie jest wcale taki rzadki.

Zanik kosmków może być też wywołany innymi czynnikami:
z powodu zakażeń (np. lablioza), w wyniku chemioterapii, stosowania niektórych leków, w nieswoistych zapaleniach jelit, rozroście bakteryjnym, amyloidozie itp.
ODPOWIEDZ