Dieta nie pomaga, proszę o pomoc ...

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
longyearbye
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: wt 23 sie, 2022 12:13

Dieta nie pomaga, proszę o pomoc ...

Post autor: longyearbye »

Wiem że jest to kwestia indywidualna, ale w moim przypadku nie ma żadnej poprawy po diecie bezglutenowej. Mam stwierdzoną celiakie. Jestem na diecie od ponad dwóch miesięcy, mam te same objawy co przed, a bardzo się pilnuję. Piszę, bo moje objawy bardzo uprzykrzają mi życie, a mianowicie mam problemy z przełykaniem, wzdęcia po każdym posiłku, zaparcia, dławienie w gardle i ciągły, przewlekły ból w dołku (w żołądku), który jest z tego wszystkiego najgorszy. W Waszym przypadku kiedy dieta zaczęła działać? Czy ktoś miał podobne objawy jak moje?
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8103
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Dieta nie pomaga, proszę o pomoc ...

Post autor: Leeloo »

2 miesiące to bardzo krótko, zwłaszcza u dorosłych (u nich proces regeneracji przebiega wolniej niż u dzieci). Tak jak napisałaś jest to kwestia totalnie indywidualna - zależy od masy czynników np. skala zniszczeń organizmu od aktywnej celiakii, stan odżywienia, również pytanie czy dieta jest na pewno bezglutenowa - czy gdzieś się tego glutenu jednak nie przemyca. Jeśli nadal są objawy gastryczne, warto rozważyć dietę dodatkową bezmleczną, bezlaktozową, lekkostrawną, z jak najmniejszą ilością produktów przetworzonych.
longyearbye
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: wt 23 sie, 2022 12:13

Re: Dieta nie pomaga, proszę o pomoc ...

Post autor: longyearbye »

Mam dietę lekkostrawna bo mam refluks, laktoza też w minimalnych ilościach, tylko z cukru nie zrezygnowałam, chyba bym już kompletnie nie wiedziała co jeść. Mam naprawdę dziwne objawy i boję się że to coś innego niż celiakia, czy masz/słyszałeś o takich objawach jak moje?
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8103
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Dieta nie pomaga, proszę o pomoc ...

Post autor: Leeloo »

To typowe objawy z układu pokarmowego przy długo nieleczonej celiakii, refluksie, alergiach pokarmowych. Może być też dodatkowo SIBO - tu zaleca się test wodorowy, jeśli potwierdzi - dieta FODMAP + probiotyki.
longyearbye
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: wt 23 sie, 2022 12:13

Re: Dieta nie pomaga, proszę o pomoc ...

Post autor: longyearbye »

Naprawdę te objawy ze strony gardła i ciągłe bóle żołądka to objaw celiakii? Czy w jakiś sposób spotkałaś się z takimi przypadkami wcześniej? Mi lekarze mówią że te 2 miesiące to już długi okres diety i powinna już pomóc...
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8103
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Dieta nie pomaga, proszę o pomoc ...

Post autor: Leeloo »

Skoro lekarze tak twierdzą, to co sugerują, co z tym dalej robią?
ODPOWIEDZ