Prośba o pomoc w diagnozie

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Madziara1208
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: wt 18 paź, 2022 13:05

Prośba o pomoc w diagnozie

Post autor: Madziara1208 »

Witajcie :) jestem tu nowa :) Pozdrawiam Wszystkich :)

Zrobilam badania genetyczne i wyszło że jestem obciążona Celiakią .
Teraz pytanie czy choruje czy nie ?
Zrobiłam badanie :
P/c p/analogowi gliadyny IgG met. IF (anty-GAF-(3X) IgG) - wynik -stwierdzono - stwierdzono
miano 1:10
Poza tym przeszłam łysienie plackowate , mam od 5 lat świąd skóry ( pojawił się po stosowaniu jodu :( - lekarz zlecił ) taka pokrzywka , mega swędząca ( pomaga zyrtec )
Często boli mnie brzuch na dole ale poza tym innych dolegliwości brak .
Jak sądzicie zgłębić temat Celiakii czy szukać gdzie indziej ?
Z góry dziękuję za odp
Pzdr
Magda :)
g:)
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8102
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Prośba o pomoc w diagnozie

Post autor: Leeloo »

Nie kojarzę co to za badanie przeciwciał, ale raczej nie te, które wykonuje się stricte przy diagnostyce celiakii (https://celiakia.pl/celiakia/diagnoza/)
Objawy podchodzą pod tą chorobę, ale również pod wieeeele innych. Nie prowadzi Cię żaden lekarz? Nie szuka przyczyn?
Madziara1208
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: wt 18 paź, 2022 13:05

Re: Prośba o pomoc w diagnozie

Post autor: Madziara1208 »

Dziekuję za odpowiedz.

Opis badania które zrobilam ( P/c p/analogowi gliadyny IgG met. IF (anty-GAF-(3X) IgG) )

Przeciwciała przeciwko analogowi gliadyny wykrywane są u osób chorujących na celiakię. Jest to choroba o podłożu autoimmunologicznym, która manifestuje się nietolerancją glutenu. U pacjentów po spożyciu produktów mącznych, będących źródłem glutenu, dochodzi do uszkodzenia błony śluzowej jelita cienkiego. Objawy enteropatii glutenowej mogą być zróżnicowane: zmęczenie, bóle brzucha, nudności, biegunki, zaburzenia wchłaniania z utratą masy ciała, anemia. U pewnej grupy pacjentów występuje też Duhring dermatitis herpetiformis- przewlekła choroba skórna. Wykrycie przeciwciał p/c analogom gliadyny może być pomocne w potwierdzeniu diagnozy klinicznej. Zaletą tego testu jest wysoka specyficzność (swoistość), daje on pozytywne wyniki prawie wyłącznie u pacjentów z celiakią i Duhring dermatitis herpetiformis, ale nigdy u osób zdrowych czy pacjentów z innymi chorobami przewodu pokarmowego.

Wszyscy to bagatelizują :( nie wiem gdzie się udać już
g:)
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8102
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Prośba o pomoc w diagnozie

Post autor: Leeloo »

Jeśli diagnostyka celiakii to do gastrologa. Jeśli zmiany skórne po jodzie - dermatolog i badania w kierunku Duhringa, który jest skórną postacią celiakii.
ODPOWIEDZ