Mó przypadek - czy to celiakia

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
ala_b
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: czw 17 lis, 2022 13:05

Mó przypadek - czy to celiakia

Post autor: ala_b »

Moi drodzy, przedstawiam mój przypadek z prośbą o pomoc, pomysły co mogę jeszcze zrobić aby ustalić prawidłowa przyczynę moim problemów.

Mam 34 lata, od kilku lat miewałam problemy z jelitami, biegunki, bóle brzucha, skurcze, czasem trwające dłużej czasem krócej, zwykle po jedzeniu typu gluten i tluszcz lub gluten i alkohol.
W czerwcu po przedłużającej się biegunce o nieznanej przyczynie trwającej ponad 3 tygodnie trafiłam w końcu do lekarza. Po serii badań kilka wniosków: wyniki ogólnie w normie, niedobór żelaza, niedobór wit. D3, brak przeciwciał na gluten ale ogólna wartość IgA u mnie prawie 0 więc wartość diagnostyczna tego badania wg kojego lekarza - 0. Kalprokteina podwyższona 150.

Skierowanie na kolonoskopie, badanie wykazało nieznaczny wzrost limfocytow srodnablonkowych "czasami wystarczający do stwierdzenia mikroskopowego zapalenia jelita w typie limfocytarnym". Gastroskopia, wycinki z dwunastnicy- brak zaniku kosmków ale również wzrost limfocytow wskazujący na toczące się zapalenie w jelicie cienkim. W międzyczasie nadal biegunka, bóle brzucha i skurcze. Aby uspokoić zapalenie lekarz zlecił Budesonide na 3 miesiące. W trakcie terapii w pierwszym tygodniu poprawa, potem powrot problemów od 2go tygodnia. Lekarz zalecił włączenie diety bezglutenowej.

Na diecie bezglutenowej (+ leczenie sterydowe Budesonide) znaczna poprawa, ustąpienie biegunek, ból brzucha sporadyczny, skurcze prawie wcale, jedynie jelita nadal wydają z siebie dziwne odgłosy. Ogólnie nie ma jednak na co narzekać. Kalprokteina aktualnie w normie. Sterydy odstawiłam miesiąc temu, bez nich czuje się nawet lepiej niż podczas ich brania.

Mój lekarz na ten moment nie wie, czy przyczyna moich problemów jest celiakia czy mikroskopowe zapalenie jelita czy jeszcze coś innego. Podobno przy MC nie powinno być zmian w jelicie cienkim, zwlaszcza jezeli te zmiany w jelicie grubym mam takie niewielkie Z kolei nie mam typowego zaniku kosmkow aby potwierdzić celiakie. Lekarz wskazywał że jednak wg ostatnich badań nie zawsze kosmki zanikają i że celiaki nadal nie można wykluczyć, wskazuje też że być może u mnie ten etap choroby jest po prostu bardzo wczesny. Mój lekarz ma pomysł aby powtórzyć gastroskopie za miesiąc i sprawdzić czy stan zapalny w jelicie cienkim ustąpił- jeżeli tak to by wg niego wskazywało na celiakie jednak.

Pytanie: czy w mojej sytuacji przy 0 IgA i braku zaniku kosmkow faktycznie jest to jedyny sposób aby potwierdzić celiakie? Chciałabym wiedzieć czy faktycznie to jest to czy czegoś przypadkiem nie pomijam i nadal problem jest gdzieś indziej. Ktokolwiek jest w stanie cos podpowiedzieć? Co można zrobić jeszcze aby się upewnić?

Dodam że jestem w Szwajcarii, ufam mojemu lekarzowi bo wydaje się być bardzo dociekliwy.
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8103
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Mó przypadek - czy to celiakia

Post autor: Leeloo »

Jeżeli IgA całkowite są 0, to wszystkie badania przeciwciał w tej klasie nie mają sensu. Dodam, że niedobór IgA występuje często przy celiakii.
Jakie przeciwciała zatem badać? Np. w klasie IgG, a wszystkie znajdziesz tutaj:
https://celiakia.pl/celiakia/diagnoza/

Brak zaniku kosmków mówi jedynie o tym, że w danym wycinku jest brak zaniku - kto wie czy w innym wycinku, dalszym odcinku jelita go nie ma? Istnieje też możliwość, że kosmki nie zdążyły jeszcze się zdegenerować, choroba została złapana na wczesnym etapie.
ODPOWIEDZ