Podwyższone iga

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Piter72
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: wt 06 gru, 2022 17:25

Podwyższone iga

Post autor: Piter72 »

Witam wszystkich
Może na wstępie kilka słów o sobie zanim przejdę do meritum🙂
Facet, lat 50. W roku 2018 po dwuletnich cierpieniach zdiagnozowana celiaka(marsch3c), potwierdzona w badaniu krwi. Dieta natychmiastowa i bardzo rygorystyczna. Niestety, już za późno.2019 rok guz jelita czczego, resekcja, chłoniak z limfocytów T, chemioterapia. 2020 luty remisja choroby🙂
04.2020 badanie kontrolne na iga całkowite, wynik 6 przy negatywnym <10. W 2021 w lutym robie kontrolną gastroskopie z pobraniem wycinków, wynik brak ubytków w kosmkach. Nie wierze, robię drugą już na NFZ też z pobraniem wycinków, zresztą nawet nie musiałem mówic jak sie lekarz dowiedzial o mojej "przygodzie". Wynik potwierdza, że brak ubytków.
Jednak, co jakiś czas mam dyskomfort poniżej mostka, nie mam problemów z zaparciami i tymi w drugą stronę. We wrześniu robię znów kontrolne iga całkowite, wychodzi nawet lepiej bo 5.
No i ak sobie żyję raz lepiej raz gorzej, a w lutym kolejne iga ttg i co? 24 ! Gdzie powyżej 20 wynik dodatni. No nie, myśle sobie kolejny raz rury do ust nie przyjme, nie jest to za przyjemne. Robie badania D3, B12, źelazo i wszystko jest w normie. Pomyślałem sobie, że może coś zjadłem nieświadomie z glutenem...
No i ostatnie badanie na przeciwciała iga, a tu 32!
Już sam nie wiem, naprawdę mam bardzo rygorystyczną dietę. W domu wogóle nie ma mąk glutenowych, mam osobne patelnie, i garki...
Morfologia bardzo dobra, co wysoka hemoglobina,OB 5. Jedynie cholesterol całkowity diabelnie wysoki 310! Nie chciałbym tu snuć teorii ale już zacząłem myśleć czy coś się nie po przestawiało po szczepieniu na Covid?
Moja praca to czeste wyjazdy, ale zawsze zabieram ze sobą swoje jedzenie, a jak kupuje to tylko produkty bezglutenowe lub takie z którego opisu wynika że glutenu nie zawierają.Do restauracji nie chodzę bo im nie ufam...Acha, zapomniałem jeszcze dodać że przed zdiagnozowaniem celiaki leczyłem się w kierunku refluksowego zapalenia przełyku typu B.
Przepraszam za ten mój słowotok, ale czy ktoś z Was też ma podwyższone iga całkowite mimo stosowania diety? Już nawet zacząłem podejrzewać wiarygodność laboratorium, bo wcześniej wyniki robiłem gdzie indziej ale tam fatalnie pobierają(mam dużo pustych żył po chemii)
Będę wdzięczny za wszelkie sugestie...
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8103
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Podwyższone iga

Post autor: Leeloo »

Ukłon za wytrwałość i siłę.
Co do IgA, jest to nieco dziwne, jakieś prawdopodobieństwo co do laboratorium istnieje, ale raczej małe.
Być może gdzieś zaczął przemycać się gluten, trzeba chyba zacząć spisywać jadłospis i może tymczasowo zacząć wybierać tylko produkty oznaczone jako bezglutenowe.
Wynik nie jest aż tak skrajnie wysoki, da się to opanować.
Co do spraw kowidowych - tu jest jeden wielki znak zapytania na chwilę obecną, jak ten wirus i wszystko co z nim związane miesza w człowieku? Jest za wcześnie na jakieś wiarygodne wnioski i wyniki badań na dużych grupach. Ogólnie wirusy są czynnikiem budzącym choroby autoimmuno, celiakię jak najbardziej.
Piter72
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: wt 06 gru, 2022 17:25

Re: Podwyższone iga

Post autor: Piter72 »

Bardzo dziękuję za odpowiedź i przepraszam że długo nie reagowałem na komentarz.
Zrobiłem badania na przeciwciała IGA tym razem w szpitalu, i jestem ciekaw jaki będzie wynik. Dam znać.
Pozdrawiam-Piotr
ODPOWIEDZ