Stare badanie. Celiakia?

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Żytomir
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: pn 03 kwie, 2023 16:11

Stare badanie. Celiakia?

Post autor: Żytomir »

Witajcie

Za dziecka (2 rok życia) biegunki, z którymi lekarze długo nie wiedzieli co zrobić (wczesne lata 80). W końcu rodzice wyczytali że gluten i pchnęli lekarzy w tę glutenu. Biopsja jelita cienkiego, zalecona ścisła dieta bezglutenowa przez rok, poprawa, druga biopsja po prowokacji glutenem - jelito budowy prawidłowej.

Teraz tak, rodzice nie pamiętają czy diagnozą była celiakia. Wydaje im się że tak, ale pewności nie ma, bo nie mam dokumentu z diagnozą. W starych dokumentach medycznych znalazłem takie odwołanie do pierwszej biopsji:
" Wyniki badania histopatologicznego: Biopsja jelita cienkiego dieta bezglutenowa. Fragment błony śluzowej jelita cienkiego o stosunku części kosmkowej do kryptowej 1:1. Enterocyty o zaburzonej biegunowości. Lamina propria z obecną grudą chłonną w stanie pobudzenia antygenowego. Index mitotyczny 1-1-1. Zanik II."

Rozumiem, że celiakia jest na całe życie. Więc pytanie, czy z powyższych informacji mogę wywnioskować że mam celiakię?
Co sądzicie?
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8111
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Stare badanie. Celiakia?

Post autor: Leeloo »

Raczej tak.
A teraz masz objawy?
Żytomir
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: pn 03 kwie, 2023 16:11

Re: Stare badanie. Celiakia?

Post autor: Żytomir »

Wzdęcia, zaparcia, łuszczyca. Obecnie leczę się na SIBO i szukam ewentualnej przyczyny, a są wskazania że jedną z przyczyn SIBO może być celiakia.
Nie jestem na diecie bezglutenowej, ale od dawna go ograniczam. Ogólnie nie zauważyłem jakiś mocnych reakcji na gluten, ani poprawy czy pogarszania zdrowia, zależnie czy jem go dużo czy mało.

Dlatego próbuję rozszyfrować to starożytne badanie;) Bo jeśli miałem celiakię, to teraz gdy skończę serię antybiotyku, wchodzę na dietę low fodmap na jakiś czas i już niezależnie od SIBO, pozostaję na bezglutenowej i z górki. Myślę czy nie zrobić pakietu badań na przeciwciała, ale to chyba musiałbym zwiększyć ekspozycję na gluten (obecnie żytnia mąka pełnego przemiału ok 50 gram dziennie i sporadycznie jakieś płatki owsiane czy coś z pszenicy).
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8111
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Stare badanie. Celiakia?

Post autor: Leeloo »

To jak najbardziej masz przesłanki do prawidłowej diagnozy w dzieciństwie. Antybiotyki i low foodmap na to nie pomogą. Ekspozycję i dobór badań diagnostycznych dobrałabym z lekarzem.
ODPOWIEDZ