Preparaty do żywienia uzupełniającego (Nutridrinki i inne)

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
kabran
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1838
Rejestracja: sob 22 paź, 2005 09:52
Lokalizacja: Lublin

Preparaty do żywienia uzupełniającego (Nutridrinki i inne)

Post autor: kabran »

NUTRIDRINK
Smaki mleczne:
Źródłem białka jest kazeina.
Zawiera wyłącznie tłuszcze LCT.
Źródłem węglowodanów są wolno wchłaniane maltodekstryny i sacharoza. Bezresztkowa.
Klinicznie wolna od laktozy.
Bezglutenowa.

Smaki jogurtowe:
Zawiera białka serwatkowe i kazeinowe.
Zawiera wyłącznie tłuszcze LCT.
Źródłem węglowodanów są wolno wchłaniane maltodekstryny i sacharoza. Ubogoresztkowa. Niskolaktozowa. Bezglutenowa.
Przeciwwskazania dla Nutridrink i Nutridrink Yogurt
Nie stosować u dzieci poniżej 3. roku życia.
U dzieci w wieku 3 - 6 lat podawać jedynie jako uzupełnienie diety.
Nie stosować w przypadku alergii na białka mleka krowiego, galaktozemii i fruktozemii.
Nie podawać dożylnie.

Fat free:
Oparta na białku serwatkowym.
Źródłem węglowodanów są wolno wchłaniane maltodekstryny i sacharoza.
Zbilansowany skład witaminowy.
Niska zawartość sodu i fosforanów.
Bezresztkowa.
Klinicznie wolna od laktozy. Bezglutenowa.

Diasip: (dla diabetykow)
Niska zawartość węglowodanów (skrobia, fruktoza).
Wysoka zawartość jednonienasyconych kwasów tłuszczowych.
Wysoka zawartość przeciwutleniaczy (witaminy C i E, karotenoidy, selen).
Unikalna mieszanina błonnika (6 rodzajów błonnika o odpowiednich proporcjach włókien rozpuszczalnych i nierozpuszczalnych).
Klinicznie wolna od laktozy. Bezglutenowa. Zawiera substancje słodzące: acesulfam K i sacharynian sodu.
Przeciwwskazania
Nie stosować u dzieci poniżej 3. roku życia.
U dzieci w wieku 3 - 6 lat stosować jedynie jako uzupełnienie diety.
Nie podawać pacjentom wymagającym diety bezresztkowej oraz chorym z galaktozemią lub fruktozemią.
Nie podawać dożylnie

Forti Care:
Bogatobiałkowa.
Źródłem węglowodanów są wolno wchłaniane maltodekstryny, trehaloza i sacharoza.
Bogata w jednonienasycone kwasy tłuszczowe n-3: EPA i DHA.
Wysoka zawartość przeciwutleniaczy (witaminy C i E, karotenoidy, selen).
Unikalna mieszanina błonnika (4 rodzaje błonnika o odpowiednich proporcjach włókien rozpuszczalnych i nierozpuszczalnych).
Klinicznie wolna od laktozy. Bezglutenowa.
Przeciwwskazania:
Nie stosować u dzieci poniżej 3. roku życia.
U dzieci w wieku 3 - 6 lat podawać jedynie jako uzupełnienie diety.
Nie stosować w przypadku alergii na białka mleka krowiego, galaktozemii i fruktozemii oraz u pacjentów wymagających diety bezresztkowej.
Nie podawać dożylnie.

NUTRISON:
Hipo-, normo- lub hiperkaloryczna w zależności od przyrządzonego roztworu.
Oparta wyłącznie na białku kazeinowym.
Bezresztkowa.
Klinicznie wolna od laktozy. Bezglutenowa.Przeciwwskazania
Nie stosować u niemowląt i pacjentów z galaktozemią.
Stosować ostrożnie u dzieci w wieku 1 - 6 lat.
Nie podawać dożylnie.

PROTIFAR:
Dieta cząstkowa będąca źródłem białka i wapnia, o neutralnym smaku. Zawiera małą ilość tłuszczu.
Bezglutenowa. Można dodawać do potraw i napojów, nie zmienia smaku i zapachu.
Przeciwwskazania
Nie stosować jako jedyne źródło pożywienia.
Nie podawać dzieciom poniżej 3. roku życia.
Nie podawać pacjentom, którym zalecana jest dieta z ograniczoną zawartością białka.
Nie podawać dożylnie.

FANTOMALT
Dieta cząstkowa w proszku będąca dodatkowym źródłem energii. Mieszanina maltodekstryn, maltozy i glukozy.
Nie zawiera sacharozy, fruktozy i galaktozy.
Wolna od laktozy. Bezglutenowa.
Niska osmolarność w porównaniu z jedno- i dwucukrami.
Łatwo rozpuszczalna.
Można dodawać do potraw i napojów, nie zmienia smaku i zapachu.
Przeciwwskazania
Nie stosować jako jedyne źródło pożywienia.
Nie podawać dożylnie.
Źródło: http://www.nutricia.com.pl/zywienie_kliniczne.php


FREBINI ENERGI DRINK
Skład jakościowy i ilościowy substancji czynnych: Woda, maltodekstryna, oleje roślinne, białko mleka, sacharoza, triglicerydy o średniej długości łańcucha, substancje smakowe, chlorek potasu, fosforan wapnia, emulgatory (E 322, E 471), chlorek sodu, winian choliny, fosforan potasowy, witamina C, cytrynian sodu, regulator kwasowości (E 530), mioinozytol, tauryna, siarczan żelaza, siarczan cynku, L-karnityna, witamina E, niacyna, witamina A, kwas pantotenowy, chlorek manganu, witamina B2, witamina B1, siarczan miedzi, fluorek sodu, ß-karoten, witamina B6, kwas foliowy, jodek potasu, witamina K1, biotyna, selenian sodu, molibdenian sodu, witamina D3, witamina B12.
Pić powoli. Stosować wyłącznie pod nadzorem lekarza. Przeznaczony do całkowitego lub uzupełniającego żywienia. Nie podawać dzieciom poniżej 1 roku życia.
NIE JEST PODANE NA OPAKOWANIU, ŻE JEST BEZGLUTENOWY, ALE W SKŁADZIE NIE MA NIC PODEJRZANEGO.
Źródło: http://www.fresenius-kabi.pl/index.pl?navi=177

FRESUBIN ORIGINAL
Normokaloryczna, bezresztkowa dieta standardowa do podawania doustnego lub przez sondę.
Skład jakościowy i ilościowy substancji czynnych: 100 ml zawiera: woda, maltodekstryna, cukier, białko mleka, olej roślinny, cukier, białko sojowe, aromat, emulgatory (E 322, E 471), cytrynian sodu, chlorek potasu, regulatory kwasowości ( E332 ,E170, E501, E530), chlorek magnezu, winian choliny, stabilizator (E 415), fosforan wapnia, wit. C, mleczan wapnia, aromat, siarczan żelaza, chlorek sodu, siarczan cynku, Wit. E, niacyna, kwas pantotenowy, chlorek manganu, siarczan miedzi, wit B2, wit.B6, fluorek sodu, wit.B1, wit. A, kwas foliowy, chlorek chromu, jodek potasu, molibdenian sodu , selenin sodu, wit. K1, biotyna, wit. D3, wit. B12, β-karoten.
Źródło: http://www.fresenius-kabi.pl/index.pl?navi=165

NESTLE SINLAC
Specjalny pełnowartościowy posiłek zbożowy oparty o naturalne składniki: ryz i mączkę chleba świętojańskiego. <BR
Nie zawiera bialka mleka krowiego, glutenu i bialka sojowego.
Wskazania:
- alergia na białko mleka i/lub soje
- profilaktyka alergii pokarmowej
- dieta bezglutenowa (celiakia)
- nietolerancja laktozy
- zawiera wysokowartościowe białko oraz składniki mineralne i witaminy, ważne dla prawidłowego rozwoju dziecka
- pełnowartościowy samodzielny posiłek uzupełniający w diecie niemowląt od 5. miesiąca życia lub kaloryczny dodatek do innych posiłków dla niemowląt i małych dzieci
- może być również spożywany przez młodzież i dorosłych
Ważne:
- przy przygotowywaniu nie dodawać mleka ani preparatów mlekozastępczych
- nie stosować w przypadku nietolerancji glukozy, fruktozy i sacharozy
- dostępny w aptekach, bez recepty.
Źródło: www.nestle.pl/dziecko

ENSURE
Jest to pełnowartościowa, zbilansowana dieta w proszku. Kompletna, polimeryczna, normokaloryczna, bezresztkowa- 1 ml diety dostarcza 1 kcal. Przeznaczona do podawania doustnego lub przez zgłębnik. Nie zawiera laktozy i glutenu.
Wskazania:
Odżywianie chorych z objawam niedożywienia, chorych wymagających diety ubogoresztkowej (np. przygotowywanych do operacji lub zabiegów diagnostycznych jelita grubego typu wlew kontrastowy, endoskopia). Ponadto, wskazania do stosowania preparatu obejmują: przeszkody w połykaniu pokarmów w wyniku operacji, urazów lub pochodzenia neurogennego, okres rekonwalescencji po przebytej chorobie, operacji lub urazie, ostre i przewlekłe choroby, w których brak łaknienia uniemożliwia właściwe odżywianie, zaburzenia psychiczne, chemio- i rtg- terapia nowotworów.
Przeciwskazania: Galaktozemia
Dawkowanie: Zgodnie z zaleceniami lekarza. Dieta może być stosowana jako jedyne źródło pożywienia lub jako uzupełnienie odżywiania naturalnego.

Preparaty przeznaczone dla osób uczulonych na białka mleka.
W większości nadające się również dla osób uczulonych na laktozę i galaktozę (cukry mleczne).

1.Na bazie wolnych aminokwasów
Peptisorb (Nutricia/Ovita Nutricia)
Proszek
Równoważnik białka 3,7 g/100 ml (wolne aminokwasy i krótkołańcuchowe peptydy). Węglowodany 17,7 g/100 ml (maltodekstryny i syrop glukozowy). Tłuszcze 1,7 g/100 ml (mieszanina oleju roślinnego i średniołańcuchowych triglicerydów). Składniki mineralne, pierwiastki śladowe i witaminy. Wzbogacony w cholinę i taurynę. Osmolarność 470 mOsm/l. Wartość energetyczna 100 kcal/100 ml.

Peptisorb (Nutricia/Ovita Nutricia)
butelka 500ml
lub jako proszek
1000 ml (opakowanie miękkie typu Pack)
Równoważnik białka 4 g/10 ml (wolne aminokwasy i krótkołańcuchowe peptydy). Węglowodany 17,6 g/100 ml. Tłuszcz 1,7 g/100 ml (mieszanina oleju roślinnego i średniołańcuchowych triglicerydów). Składniki mineralne, pierwiastki śladowe i witaminy. Wzbogacony w cholinę i taurynę. Osmolarność 455 mOsm/l. Wartość energetyczna 100 kcal/100 ml.
2.Na bazie hydrolizowanych białek:
Survimed OPD ( (Fresenius Kabi)
butelka 500 ml.
Płyn odżywczy, 100 ml zawiera: 4,5 g białek (w tym: 15% wolnych aminokwasów, 80% oligopeptydów-hydrolizat laktoalbuminy), 15 g węglowodanów (w tym: 0,3 g sacharozy, 0,05 g laktozy), 2,4 g tłuszczów (w tym: 1,5 g nasyconych kwasów tłuszczowych, 0,2 g jednonienasyconych kwasów tłuszczowych, 0,7 g wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, 1,3 g MCT, 0,02 g EPA, 0,01 g DHA), witaminy, składniki mineralne. Wartość energetyczna - 420 kJ (100 kcal). Poszczególne składniki odżywcze stanowią: białko 18%, tłuszcze 22%, węglowodany 60% energii. Osmolarność - 350 mOsm/l. Osmolalność - 440 mOsm/kg H2O

Peptamen Junior (Nestle)
kompletna dieta półelementarna
proszekDla dzieci w wieku 1-10 lat z upośledzonym funkcjonowaniem przewodu pokarmowego.
pełnowartościowa, kompletna dieta w proszku
zawiera wysokowartościowe białko
zawiera hydrolizowane białko serwatkowe
zawiera maltodekstryne jako źródło łatwo przyswajalnej energii
(66% węglowodanow)
zawiera dodatek skrobii ziemniaczanej
zawiera dodatek MCT jako źródło łatwo przyswajalnej energii (60% tłuszczu)
zawiera niezbędne kwasy tłuszczowe: kwas linolowy i -linolenowy, niezbędne dla dzieci
wzbogacona w żelazo, które jest potrzebne do budowy komórek krwi
wzbogacona w jod, który wspomaga prawidłowy rozwój fizyczny i psychiczny dziecka
wzbogacona w wapń i witaminę D, które wspomagają prawidłową budowę kości i zębów
wzbogacona w mikroelementy i w 13 witamin niezbędnych do prawidłowego rozwoju niemowlęcia
bezglutenowa, bezlaktozowa dostępne w aptekach, bez recepty

3. Na bazie białka sojowego:
Isomil (Abbott)
proszek 400 g
Dla niemowląt, dzieci i dorosłych. W 100 ml –1,8 g B ( izolowane białko soi wzbogacone w L-metioninę), 3,69 g T( oleje roślinne), 8,0 g W (syrop kukurydziany, sacharoza).
Nie zawiera laktozy, glutenu, galaktozy i fruktozy. WE 68 kcal. O: 171 mOsm/l

Humana SL (Byk Roland Polska)
proszek: 650 g
Dla niemowląt i dzieci starszych . Nie zawiera glutenu, sacharozy, laktozy, fruktozy, galaktozy. W 100 ml - 2,0 g B(białko sojowe), 3,6 g T, 8 g W (skrobia kukurydziana, glukoza, maltodekstryna). WE : 73 kcal , O: 190 mOsml/l.
The quickest way to an enemy's heart is through his ribcage.
Nie, nie jestem lekarzem... I mam Crohna.
Obrazek
Jola67
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: ndz 31 sie, 2008 13:44
Lokalizacja: Leszno

Post autor: Jola67 »

Witam.

Potrzebuję bezpieczny preparat wapniowy dla chłopca 13-letniego. Kilka miesięcy temu wypadł mu ząb i są problemy z wyrzynaniem zębów stałych. Na pewno jest to skutek niedoboru Ca. Jednocześnie 13-latek choruje na celiakię, wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Zachowuje dietę bezglutenową i bezmleczną. Jaki preparat z wapniem (samą wapń?) mogę zakupić?

Pozdrawiam i liczę na odpowiedź, za co dziękuję.

:)
Awatar użytkownika
Nastka
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 638
Rejestracja: czw 29 sty, 2004 01:12
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Nastka »

Na pewno Calcium 500D firmy Polfa-Łódź jest bezpieczny pod względem składu dla celiaka i bezmlecznego. Jest to proszek musujący, zawiera wapń + wit.D3 + wit.C. Zalecany przy stanach niedoboru wapnia, przy zespołach złego wchłaniania, profilaktyce i leczeniu osteoporozy.
U dzieci powyżej 3 lat stosować raz dziennie 1 saszetkę, najlepiej między posiłkami. Smak jest niezły. Dzieci chyba lubią proszki musujące, osobiście nie przepadam, ale czego się nie robi dla zdrowia ;)
Dodam, że polecił mi go lekarz rodzinny dowiedziawszy się, że jestem na diecie bezglutenowej i bezmlecznej.
Obrazek
Awatar użytkownika
manu666
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 213
Rejestracja: czw 21 wrz, 2006 16:22
Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: manu666 »

Ja stosuje ensure i sobie chwale:-) polecam wszystkim. Do tego razem stosuje megace( wspominalem juz gdzies wczesniej) w celu przytycia;-)
Dlaczego widzimy tylko źdźbło w naszym oku, a nie dostrzegamy gór, pól i gaju oliwnego??

Obrazek
Awatar użytkownika
magdusia
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 59
Rejestracja: czw 27 lis, 2008 12:14
Lokalizacja: Ząbki k.Warszawy

Post autor: magdusia »

Mi lekarz przepisał preparat Protifar.
Magda.
Colitis Ulcerosa+Celiakia.
Na diecie od 15.12.2008r.
Gosia25
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 20
Rejestracja: czw 28 maja, 2009 13:30
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Gosia25 »

napiszcie mi proszę czy wg. was nutridrinki (bezglutenowe) mogą powodować bóle brzucha? (mdłości i takie dość silne skurcze w jelitach). Piję je zgodnie z zaleceniami czyli od ok. 30 minut do godziny, powolutku, między posiłkami.. i czuję się średnio dobrze :(
dorota krypa
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 227
Rejestracja: wt 04 paź, 2005 12:15

Post autor: dorota krypa »

Mogą. Jeżeli ktoś nie toleruje mleka
Gosia25
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 20
Rejestracja: czw 28 maja, 2009 13:30
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Gosia25 »

no właśnie nic mi nie wiadomo o tym żebym nie tolerowała mleka.. dodam jeszcze że od wczoraj mam takie czerwone plamki na twarzy :(
Awatar użytkownika
kabran
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1838
Rejestracja: sob 22 paź, 2005 09:52
Lokalizacja: Lublin

Post autor: kabran »

Są też Nutridrinki bezmleczne, niskolaktozowe. Ale to chyba nie wina mleka, chociaż trudno to ocenić przez internet. Może masz alergię na inny składnik Nutridrinków, a może chodzi o coś zupełnie innego, co jadłaś w tym samym czasie... Spróbuj innych preparatów o podobnym działaniu. Niestety sama musisz przeprowadzić śledztwo w poszukiwaniu winowajcy. ;)
The quickest way to an enemy's heart is through his ribcage.
Nie, nie jestem lekarzem... I mam Crohna.
Obrazek
Gosia25
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 20
Rejestracja: czw 28 maja, 2009 13:30
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Gosia25 »

Śledztwo trwa :) odstawiłam nutridrinki a objawy niestety są nadal, mało tego, wczoraj w nocy pojawiła się biegunka :( nie pozostaje chyba nic innego tylko walczyć!!
anilka
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 50
Rejestracja: sob 26 kwie, 2008 08:33
Lokalizacja: Kutno

Post autor: anilka »

Byłam we wtorek u lekarza i tez mówiłam o problemach z przyswajaniem nutridrinków. Mleko piję normalnie, a po nutridrinkach boli i biegam (nawet, jak piłam w ciągu dwóch godzin). Z racji takiej, że nie mogę jeść niektórych owoców (tych bardzo słodkich) pojawił się wątek nietolerancji fruktozy ( niektóre nutri ją zawierają). Może to jest klucz. Lekarz zalecił picie Enshure.
na diecie od 25 kwietnia 2008

Obrazek
Anqula
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 75
Rejestracja: pt 07 lis, 2008 10:55
Lokalizacja: Bielsko-Biała/Warszawa

Post autor: Anqula »

Moze tak. Ja mam podobne problemy z Nutridrinkiem (tylko po waniliowym jest ok). Probowalas juz Enshure?
dieta od 14 października 2008r.
Gosia25
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 20
Rejestracja: czw 28 maja, 2009 13:30
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Gosia25 »

oj jak dobrze że nie jestem z tym sama ;) jak polecacie enshure to jutro sobie zakupię..
byłam pare dni temu u mojej pani gastrolog i powiedziałam jej o nutridrinkach.. powiedziała że mogą się przyczyniać do braku apetytu - ktory też mi doskwiera (jem normalne posiłki i do tego piłam 2-3 nutri dziennie..), prawdopodobnie mdłości i problemy jelitowe były od tego, że za dużo "w siebie wrzucalam" (dodam że na dietce jestem od ok. 2 miesięcy i moj organizm jeszcze nie funkcjonuje tak jak powinien).. od kilku dni nie piję nutridrinków i jest okej..
strasznie mnie intryguje od czego były te sensacje.. aa póki co: akcja - obserwacja ;)
Cuzco
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 21
Rejestracja: ndz 29 mar, 2009 21:59
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Cuzco »

o jak fajnie że znalazłem tu ten opis, bo właśnie pisałem to samo w innym wątku:

stosuję oba preparaty regularnie od około 2 miesięcy, uzupełniając dietę zwykłą. Bywało że cały dzień spożywałem w domu tylko i wyłącznie ensure.
To dlatego, że wydawało mi się że mam zaostrzenie Crohna.
Ponieważ Ensure jest zdecydowanie bezglutenowy, mogłem bardzo wybiórczo testować żywność, by sprawdzić co ewentualnie powoduje objawy.

zauważyłem przy tym, że jednak ENSURE (proszek z puszki) jest bardzo łagodzący na przewód pokarmowy. Z NUTRIDRINKIEM jest nieco inaczej.

Porównując skład, można zauważyć że ENSURE (proszek) składa się z maltodekstryny, sacharozy, oleju kukurydzianego, kazeinianu wapnia (białka mleka) oraz ze składników mineralnych.

w przypadku NUTRIDRINKA skład jest niemal identyczny, różni się jednak użytym olejem, bo zawiera olej rzepakowy i słonecznikowy.

Sporadycznie po nutridrinku boli brzuch, może to wynika z przyjęcia na pusty żołądek (może piję zbyt szybko :) ) ale jednak po ensure tak sie nie dzieje. Smak nutridrinka jest jakby mocno metaliczny, a smak Ensure waniliowy.

otóż Gosia, jak często się zdarza, że coś opisywane jest jako bezglutenowe, a bezglutenowym nie jest?
Einstein mówił: ważne jest by nie przestawać się zastanawiać :->
zatem, czy nutridrinki są bezglutenowe, chciałbym kiedyś ustalić na podstawie tego z czego są wytwarzane składniki tych preparatów i innych.
Bo sam opis "bezglutenowe" na opakowaniu, nawet produktu zastosowania medycznego poprostu mnie nie zadowala.
Kiedyś mogłem sobie pozwolić na jedzenie rzeczy które uznawałem za bezglutenowe, a bezglutenowymi nie były (np. szynka), ale ostatnio sytuacja się nagle zmieniła.
sylwiafiganska
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 22
Rejestracja: ndz 17 lut, 2008 12:30
Lokalizacja: kąkolewo

witaminy

Post autor: sylwiafiganska »

mam pytanie czy ktoś słyszał o AC Zymes na jednej ze stron ,poleca się ten suplement dla osób chorych na celiake
ODPOWIEDZ