Prywatny koszt badań na przeciwciała w kierunku celiakii??

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

PatiGr
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 15
Rejestracja: czw 08 mar, 2007 23:37
Lokalizacja: Krapkowice

Prywatny koszt badań na przeciwciała w kierunku celiakii??

Post autor: PatiGr »

Witam. Czy ktoś orientuje się, jaki jest koszt badań aby wykryć chorobę?? Chodzi o przeciwciała, bo chyba tylko to badanie jest wiarygodne, prawda?? Proszę mi pomóc...

Proszę nie używać wielkich liter. W internecie oznacza to krzyk, nie ma chyba potrzeby tu krzyczeć? <nie>
Ostatnio zmieniony pt 09 mar, 2007 06:06 przez PatiGr, łącznie zmieniany 1 raz.
patka
Awatar użytkownika
kabran
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1838
Rejestracja: sob 22 paź, 2005 09:52
Lokalizacja: Lublin

Post autor: kabran »

Koszt zależy od miejsca, w którym mieszkasz, jak sądzę... Na ogół jest to około 60 zł za jedno przeciwciało Ale mylisz się, to nie oznaczanie przeciwciał jest wiarygodne tylko biopsja. Tylko na jej podstawie można ze 100% pewnością zdiagnozować, czy celiakia jest czy jej nie ma. Zdarza się, choć rzadko, wrodzony niedobór przeciwciał i wtedy "nie wychodzą" pomimo ewidentnej choroby.
PatiGr pisze:Proszę mi pomóc...
Pomóż sobie trochę sama, poczytaj o diagnozowaniu celiakii. Użyj funkcji "Szukaj", naprawdę jest pomocna. ;)
Acha. Mam nadzieję, że nie jesteś na diecie? Nie wolno przechodzić na dietę bezglutenową przed zakończeniem badań i ustaleniem jednoznacznej diagnozy!
The quickest way to an enemy's heart is through his ribcage.
Nie, nie jestem lekarzem... I mam Crohna.
Obrazek
PatiGr
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 15
Rejestracja: czw 08 mar, 2007 23:37
Lokalizacja: Krapkowice

Post autor: PatiGr »

No w[/list]a
patka
Awatar użytkownika
kabran
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1838
Rejestracja: sob 22 paź, 2005 09:52
Lokalizacja: Lublin

Post autor: kabran »

Chyba nie rozumiem....? :zdziw:
The quickest way to an enemy's heart is through his ribcage.
Nie, nie jestem lekarzem... I mam Crohna.
Obrazek
PatiGr
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 15
Rejestracja: czw 08 mar, 2007 23:37
Lokalizacja: Krapkowice

Post autor: PatiGr »

Witam no nie wiem czemu moja wiadomośc ostatnia jest taka dziwna...hmmm.No wiec właśnie pani dr kazała nam przejśc na dietę bezglutenową i ograniczyć cukry bez konkretnych badan!!No w sumie dała nam skierowanie na badanie morfologii jakieś tam przerózne rzeczy..ale i tak zdecydowałam się zrobić to badanie na przeciwciała prywatnie bo po co mam dziecko męczyć, a oczywiście nasz fundusz nie ma kasy na te badania-tak pani dr od razu mi powiedziała..ponieważ od razu powiedziała nam jakie choroby moga podkładać sie pod te objawy więc chyba nie miałam wyjścia...ja wogóle nie rozumiem tego typu leczenia-skoro dziecko ma jakieś tam objawy to zamiast od razu zdiagnozować to najpierw eksperymenty z dietą a potem ewent prowokacja-nosens

[ Dodano: Nie 11 Mar, 2007 23:03 ]
No a jeśli chodzi o diagnostykę to chyba badanie na przeciwciała wykaże coś jeśli faktycznie bedzie chory czy nie????mój syn ma 16 miesięcy jest wogóle to mozliwe wykrycie w tym wieku??Bo biopsji na razie nie mam zamiaru mu robić::((ja jestem z opolskiego i zapłaciłam prawie 200zł za te badania stad moje pytanie na forum,bo strasznie dużo to kosztuje.ale oczywiście jak robiłam to badanie to mały nie miał diety
patka
Awatar użytkownika
Rafal_tata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 2660
Rejestracja: śr 14 sty, 2004 13:31
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Rafal_tata »

W Krakowie badanie kosztuje ok. 80zł (mogło się to zmienić). Moja córka trafiła do szpitala z wychudzeniem i zapaleniem jelit w wieku 2 lat. Ważny jest chyba okres od kiedy podaje się gluten: po jego wprowadzeniu zaczynają pojawiać się we krwi przeciwciała. Ale ile to trwa to nie wiem. Może jeszcze ktoś podpowie?
Awatar użytkownika
GosiaM
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 866
Rejestracja: pn 24 maja, 2004 22:49
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: GosiaM »

Moja córka miała badania robione w szpitalu w wieku prawie 3-lat we Wrocławiu.
PatiGr pisze:ja jestem z opolskiego
W sumie to niedaleko.
Ja sobie badania robiłam prywatnie i zapłaciłam ok. 120 zł.
Awatar użytkownika
Patka
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 527
Rejestracja: ndz 28 lis, 2004 17:31
Lokalizacja: Toruń

Post autor: Patka »

pisze to poraz setny przeciwciała nie daja stuprocentowej odpowiedzi czy ktoś ma celiakię lub nie ... na forum są osoby które mają wyniki ujemne a stopień zaniku kosmków 3/4 stopień ... jedynie biopsja z wycinkiem ....
Awatar użytkownika
kabran
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1838
Rejestracja: sob 22 paź, 2005 09:52
Lokalizacja: Lublin

Post autor: kabran »

Patka pisze:jedynie biopsja z wycinkiem ....
To prawda, wg wszystkich konwencji tylko biopsja jest wiarygodna. Ale tutaj mamy do czynienia z 16-miesięcznym pacjentem, więc biopsja jest trochę dyskusyjna. Zaczekajmy na wynik przeciwciał. Nie każdy rodzic decyduje się na biopsję, jest to w końcu badanie inwazyjne. Nawet z narkozą. Możliwa jest jeszcze opcja przejścia na dietę i obserwacji. Jeśli stan zdrowia dziecka znacząco poprawi się na diecie, wtedy za jakiś czas można rozważać prowokację glutenem i ponowną diagnostykę.
PatiGr pisze:jest wogóle to mozliwe wykrycie w tym wieku??
Łatwiej w tym wieku niż u dorosłych. I lepszy dostęp do "fachowców", bo jeśli lekarz zna się na celiakii, to z jakichś magicznych powodów jest na ogół pediatrą... ;)
The quickest way to an enemy's heart is through his ribcage.
Nie, nie jestem lekarzem... I mam Crohna.
Obrazek
PatiGr
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 15
Rejestracja: czw 08 mar, 2007 23:37
Lokalizacja: Krapkowice

Post autor: PatiGr »

Dziękuje kabran za wypowiedź.No właśnie chyba najlepiej poczekamy na wyniki a potem bedziemy się martwić..bo z tą biopsją to już mnie to wszystko przeraża choć wiem że może nas to nie ominąc w zależności od wyników..TYlko właśnie i tak się boje reakcji lekarzy bo znając zycie jeśli wyniki wyjdą ujemne a objawy jako takie nadal są to lekarz pewnie stwierdzi że choroba wykluczona i znów stanie temat w miejscu!!a ja chce moje dziecko zdiagnozować.mój maluch ogólnie dobrze przybiera na wadze od urodzenia i to moim zdaniem myli lekarzy bo zauważyłam że też tym się kierują..jest pogodny nawet wtedy jak jest bardzo chory!A ja i tak mam obawy bo co z tego że przybiera na wadze??jak miał pół roczku to cały czas zgłaszałam lekarzowi że ma kupki ze śluzem,nawet czasem z krwią ale zero konkretnej reakji no bo nawet wtedy przybierał na wadze a co się okazało że miał rota i adenowirusy nawet gronkowca w kale no czyli przewlekła biegunka-a normalnie waga było prawidłowa.szczerze mówiąc mam dosyć tych lekarzy bo jak samemu człowiek na coś sie nie uprze to trudno cos wyciagnąć od nich....A powiedzcie mi jeszcze jak długo się czeka na wyniki??Czy jeśłi wychodzi dodatni wynik to szybko wykazuje??bo myśmy robili badania w czwartek a juz jest wynik!!Tylko mają mi go przesłać i cały czas czekam
patka
Awatar użytkownika
kabran
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1838
Rejestracja: sob 22 paź, 2005 09:52
Lokalizacja: Lublin

Post autor: kabran »

PatiGr pisze:jeśli wyniki wyjdą ujemne a objawy jako takie nadal są to lekarz pewnie stwierdzi że choroba wykluczona i znów stanie temat w miejscu!!a ja chce moje dziecko zdiagnozować.
Jeśli wyniki wyjdą ujemne (ale ja nie lubię gdybania co by było gdyby), to musisz się zastanowić nad biopsją, ewentualnie przejśc na dietę i poczekać. Jeśli dieta pomoże, to daje do myślenia. Ale jest jedno ale:
PatiGr pisze:jak miał pół roczku to cały czas zgłaszałam lekarzowi że ma kupki ze śluzem,nawet czasem z krwią ale zero konkretnej reakji no bo nawet wtedy przybierał na wadze a co się okazało że miał rota i adenowirusy nawet gronkowca w kale no czyli przewlekła biegunka-
Jeśli był leczone antybiotykami to możliwa jest przejściowa nietolerancja glutenu czyli wtórny zespół złego wchłaniania. Oznacza to uszkodzenie kosmków nie samym glutenem, ale z innych przyczyn. Tu też dieta bezglutenowa pomaga, ale wystarczy stosować ją przez jakiś czas, do ustąpienia objawów. I oczywiście w takim wypadku przeciwciała we krwi nie wyjdą, tzn. wyjdą zerowe. Możliwa jest też inna opcja - choroba o zupełnie innym podłożu. Trochę zaniepokoiły mnie te biegunki z krwią... Czy oznaczałaś kiedykolwiek OB i CRP, a zwłaszcza CRP? Rotawirus to u dzieci dość częste, choć może nie u tak małego. Co do gronkowców, to ponoć niektóre szczepy są saprofitami, tzn. żyją w naszych organizmach, nie powodując specjalnych perturbacji... Podrążyłabym te biegunki. Może spróbuj skonsultować się z innym lekarzem. Jak widzisz, możliwości jest sporo (i to pewnie nie wszystkie). Nie można upierać się przy jakiejś diagnozie. Trzeba szukać.
PatiGr pisze:szczerze mówiąc mam dosyć tych lekarzy bo jak samemu człowiek na coś sie nie uprze to trudno cos wyciagnąć od nich....
To poszukaj innych, choćby w innym mieście. Podstawą leczenia, zwłaszcza dziecka, jest współpraca i zrozumienie między pacjentem/rodzicami pacjentów i lekarzem. Jeśli nie ma "chemii" to trudno o dobry wynik. ;)
Ostatnio zmieniony pn 12 mar, 2007 14:37 przez kabran, łącznie zmieniany 1 raz.
The quickest way to an enemy's heart is through his ribcage.
Nie, nie jestem lekarzem... I mam Crohna.
Obrazek
PatiGr
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 15
Rejestracja: czw 08 mar, 2007 23:37
Lokalizacja: Krapkowice

Post autor: PatiGr »

No jeśli chodzi o te biegunki to temat jest juz dawno zamkniety wyleczony jest z tego juz dawno bo trafilismy do dobrego szpitala,ale teraz jest inny problem z kupkami-stąd podejrzenie celiakii badz nawet mukowiscydozy,a wtedy to krew pojawiła sie moze 3 razy w niewielich ilosciach.no ale w sumie antybiotyków troche sie przewineło od urodzenia do tej pory.moze faktycznie to jest przyczyna...no a jesli chodzi o diete bz to na pewno zastosujemy i przynajmniej zobaczymy jak wtedy bedzie..

[ Dodano: Pon 12 Mar, 2007 15:27 ]
No a dodam jeszcze odnośnie tego CRP czytając wypisy ze szpitala to miał wysokie,ale co jest z tym związane nikt mi nie wyjaśnił!Generalnie na odzdziął trafiliśmy bo miał podwyzszone leukocyty i potem wszystko wyszło.
patka
Awatar użytkownika
kabran
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1838
Rejestracja: sob 22 paź, 2005 09:52
Lokalizacja: Lublin

Post autor: kabran »

PatiGr pisze:CRP czytając wypisy ze szpitala to miał wysokie,ale co jest z tym związane nikt mi nie wyjaśnił!
Wysokie CRP oznacza stan zapalny toczący się w organizmie. Jest to wskaźnik dużo bardziej wiarygodny niż tak lubiane przez lekarzy OB. Poczekajmy spokojnie na wyniki przeciwciał, może wszystko się wyjaśni?
The quickest way to an enemy's heart is through his ribcage.
Nie, nie jestem lekarzem... I mam Crohna.
Obrazek
Awatar użytkownika
Natko_
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 298
Rejestracja: wt 12 gru, 2006 22:07
Lokalizacja: Wodzisław

Post autor: Natko_ »

Trochę późno, bo już masz wyjaśnienie, ale od siebie dodam co wiem:

koszt badań prywatnie w Warszawskim Laboratorium "Diagnostyka Warszawa" Sp z o.o. to 50 zł za jedne przeciwciała. Należy wykonac dwa (IgG i IgA przeciwendomysialne) - takie info mam dla siostry od swojej lekarki z Zabrza. Siostra jest z Wielkopolski i ma problem z uzyskaniem skierowania do gastrologa na siebie i dzieci (ma kiepskich swoich lekarzy :( )

A co do badań u małych dzieci - nie wiem, jak jest przy wyraźnych objawach celiakii, ale mój nieobjawowy syn ma być badany ze względu na mnie. No i córka jest w trakcie badań - pani prof zaczyna od przeciwcial - jeśli coś ją zaniepokoi, to wtedy biopsja. Z tym, że jak zaznaczam - objawów nie mają w zasadzie, jedynie matkę bezglutkę :) A - syn ma mieć zbadane przeciwciała po skończeniu 2 lat, bo ponoć wyniki u młodszych dzieci często wychodzą fałszywie ujemne właśnie...
Nati mama Madzi '03, Maćka '05 i Mileny '13
Celiakia '07
PatiGr
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 15
Rejestracja: czw 08 mar, 2007 23:37
Lokalizacja: Krapkowice

Post autor: PatiGr »

ale skąd to wiesz ze u dzieci ponizej dwóch lat może byc ujemny wynik??skąd to wynika??
patka
ODPOWIEDZ