Ujemny wynik badania przciwciał, a spożywanie glutenu

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
reczkaba
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: sob 12 kwie, 2008 19:36
Lokalizacja: Sucha Beskidzka

Ujemny wynik badania przciwciał, a spożywanie glutenu

Post autor: reczkaba »

U mojeo dziecka stwierdzono celiakię w wieku 24 m-cy. Teraz ma 7 lat, przez 2 m-ce podawałam jej niewelkie ilości glutenu, a mimo to badanie przeciwciał dało wynik ujemny. czy ktoś miał taki przypadek? :?:
Awatar użytkownika
Magdalaena
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1366
Rejestracja: pt 02 sty, 2004 13:28
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Magdalaena »

Tak. Badania na przeciwciała nie są tak czułe, żeby wykryć każdy okruszek.
Magdalaena
celiakia zdiagnozowana w sierpniu 2003 r.
Obrazek
beela
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 48
Rejestracja: ndz 30 wrz, 2007 13:42
Lokalizacja: koło

Post autor: beela »

Magdaleno chcesz powiedziec,ze nie sa wiarygodne?O jakich badaniach piszesz.ja ostatnio robilam sobie test Friberga po 8u miesiacach db i wyszedl mi ujemny tzn.norma nie moze byc wieksza niz 16 a ja mialam 8.Przed dieta wszystkimi sposobami staralam sie zwalczyc te przec.i nic(bralam szczepionki i sterydy a one rosly).Jak dostalam wynik bylam w szoku tzn ze nie jest on wiarygodny?
Awatar użytkownika
kabran
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1838
Rejestracja: sob 22 paź, 2005 09:52
Lokalizacja: Lublin

Post autor: kabran »

@beela! Nie rozumiem, co ma test Friberga do spożywania glutenu... :zdziw: To chyba dwie różne bajki? Jeśli chodzi o badanie przeciwciał "przeciwglutenowych", to tak jak napisała Magdalaena, mogą nie być wiarygodne, gdyż po pierwsze różny jest czas i moc reakcji danego organizmu na gluten, a po drugie są osoby w ogóle pozbawione tychże przeciwciał. I wtedy pozostaje biopsja.
Aha... rozumiem chyba... @beela, Twój wynik jest wiarygodny i dowodzi tylko tego, że dieta bg w Twoim wypadku "pokonała" alergię. To dosyć częste u celiaków - na diecie pozbywają się różnych towarzyszących alergii. Tylko pogratulować. :)
The quickest way to an enemy's heart is through his ribcage.
Nie, nie jestem lekarzem... I mam Crohna.
Obrazek
reczkaba
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: sob 12 kwie, 2008 19:36
Lokalizacja: Sucha Beskidzka

Post autor: reczkaba »

Badania ,które miała robione moja córeczka w wieku 24 m-cy polegały na badaniu przeciwciał z krwi, a potwierdzone były biopsją, właśnie jak miała skończone 24 m-ce. Nie jest uczulona na nic innego, nie ma żadnych zewnętrznych objaw choroby, nikt w rodzinie nie jest uczulony. Teraz, kiedy przerwałam dietę na dwa m-ce nie były to jakieś okruszki, ale stopniowo wpowadzałam jej coraz więcej glutenu. Teraz je prawie szystko glutenowe, a wynik jest ujemny. Lekarka na razie nie chce słyszeć o ponownej biopsji. Podstawowe badania krwi nie wykazały żadnych nieprawidłowości-tzn wszystko jest w normie. Bardzo się cieszę, ale zastanawiam się czy oni się nie pomylili?
Awatar użytkownika
Magdalaena
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1366
Rejestracja: pt 02 sty, 2004 13:28
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Magdalaena »

To znaczy, że:
1. w wieku 2 lat córka jedząc gluten - miała pozytywne wyniki badania przeciwciał i zanik kosmków stwierdzonych podczas biopsji.
+
2. w wieku 7 lat , po dwumiesięcznej prowokacji glutenem, ma negatywne wyniki przeciwciał ?

Wydaje mi się, że prowokacja powinna być dłuższa - jeszcze ze 3 - 4 miesiące normalnego jedzenia glutenu. A potem badania przeciwciał.
I jeśli nadal będą negatywne - to biopsja.

Warto byłoby wtedy żeby ktoś zbadał Twój przypadek ze względów naukowych, bo wyleczenia z celiakii (tj. brak przeciwciał i zdrowe jelito podczas jedzenia glutenu) zdarza się niezmiernie rzadko i przeważnie okazuje się efektem błędnej diagnozy.
Magdalaena
celiakia zdiagnozowana w sierpniu 2003 r.
Obrazek
krystna
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 448
Rejestracja: sob 09 kwie, 2005 14:45
Lokalizacja: Nakło nad Notecią

Post autor: krystna »

Zgadzam się z Magdaleną. Oprócz przeciwciał należy sprawdzić kosmki jelitowe.
Obrazek

Gazeta Internetowa "Małpia Gazeta" - Serwujemy bardzo dobre wiadomości!
Awatar użytkownika
Natko_
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 298
Rejestracja: wt 12 gru, 2006 22:07
Lokalizacja: Wodzisław

Post autor: Natko_ »

Popieram Magdalenę - dłużej prowokacja, potem powtórnie przeciwciała, a po ponad pół roku na diecie glutenowej, w razie negatywnych przeciwciał ponowna biopsja.
I jeśli lekarka uważa inaczej, to... zmień lekarza...
Nati mama Madzi '03, Maćka '05 i Mileny '13
Celiakia '07
Awatar użytkownika
asiar
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 394
Rejestracja: ndz 22 sty, 2006 11:08
Lokalizacja: Pomorze

Post autor: asiar »

Również moja wiedza jest taka, że prowokacja powinna trwać pól roku, chyba że wystapią u pacjenta spektakularne objwy celiakii, wówczas badania zostają przyspieszone.
Awatar użytkownika
Grażyna
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 340
Rejestracja: ndz 13 lut, 2005 22:24
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Grażyna »

Już kiedyś pisałam, ale powtórzę. Znane są przypadki gdy prowokacja trwała kilka lat (nawet 10) - tzn. tak długo dana osoba musiała jeść gluten, zanim ponownie pojawiły się u niej przeciwciała. A co z tymi, którzy cierpią na niedobór przeciwciał? <mmm>
ODPOWIEDZ