Sami przeczytajcie, brzmi obiecujaca, na razie nie wiem, czy ktos z Polski sie tym zajmuje, ale wypadaloby, zeby osrodki medyczne sie w to wlaczyly. Sami zobaczcie:
http://www.mp.pl/kurier/index.php?aid=3 ... A20D0D00E0
[ Dodano: Wto 03 Cze, 2008 13:03 ]
Wrzucam bardziej szczegolowe informacje dotyczace badan nad przesiewowym testem wykrywania celiakii, warto przynajmniej sie zapoznac.:
Celiakia - nowy szybki test przesiewowy Inne
• Czy probiotyki zapobiegają atopowemu zapaleniu skóry?
• Sepsa u dzieci - nadal duży problem leczniczy
• Ostre zapalenie ucha środkowego - jakie czynniki wpływają na przebieg?
• Profilaktyka WZW typu B u nastolatków - czy wystarczą 2 dawki szczepionki?
Ocena wartości diagnostycznej szybkiego testu przesiewowego w rozpoznawaniu celiakii u dzieci
opracowanie na podstawie: Population screening for coeliac disease in primary care by district nurses using a rapid antibody test: diagnostic accuracy and feasibility study
I.R Korponay-Szabó, K. Szabados, J. Pusztai, K. Uhrin, E. Ludmány, E. Nemes, K. Kaukinen, A. Kapitány, L. Koskinen, S. Sipka, A. Imre, M. Mäki
BMJ, 2007; 335: 1244-1247
Data utworzenia: 02.06.2008
Ostatnia modyfikacja: 02.06.2008
Zamów publikację Medycyna Praktyczna Pediatria 2008/03 kupuję
zawierającą ten artykuł
Wprowadzenie
Celiakia, czyli nietolerancja glutenu, występuje stosunkowo często (u 0,5-1% osób w całej populacji). Zarówno objawy kliniczne choroby, jak i ich nasilenie mogą być różne, co utrudnia i opóźnia ustalenie właściwego rozpoznania (p. Med. Prakt. Pediatr. 3/2005, s. 23-26, oraz 4/2005, s. 37-57 - przyp. red.). Zgodnie z aktualnymi zaleceniami ESPGHAN, obowiązującym standardem w rozpoznawaniu celiakii jest badanie histologiczne wycinka błony śluzowej jelita cienkiego. Dużą rolę odgrywają także badania serologiczne, takie jak oznaczanie przeciwciał przeciwgliadynowych (AGA) i przeciwendomyzjalnych (AEA) oraz przeciwciał przeciwko tkankowej transglutaminazie (TGA). Testy te nie pozwalają jednak na ustalenie jednoznacznego rozpoznania, a ponadto nie wszystkie laboratoria je wykonują (p. Med. Prakt. Pediatr. WS 1/2006, s. 69-73 - przyp. red.). Alternatywnym badaniem może być nowy szybki test przesiewowy, polegający na oznaczaniu TGA w klasie IgA we krwi pobranej z palca. Test ten może wykonać lekarz w gabinecie lub pacjent w swoim domu, a wynik uzyskuje się w ciągu 5-10 minut. Celem niniejszego badania była ocena wartości diagnostycznej szybkiego testu przesiewowego w porównaniu z laboratoryjnymi testami referencyjnymi oraz biopsją jelita cienkiego w rozpoznawaniu celiakii.
Pytanie kliniczne
Jaka jest wartość diagnostyczna oznaczania przeciwciał przeciwko tkankowej transglutaminazie w klasie IgA za pomocą szybkiego testu przesiewowego w rozpoznawaniu celiakii u dzieci?
Metodyka
populacyjne badanie przesiewowe
Lokalizacja
populacja 1 miasta na Węgrzech
Badani
Kryteria kwalifikujące: dzieci w wieku 6 lat, które zgłosiły się do lekarza pierwszego kontaktu na badanie kwalifikacyjne do szkoły.
Kryteria wykluczające: m.in. wcześniej rozpoznana celiakia, ujemny wynik oznaczenia AEA wykonanego w ciągu roku poprzedzającego badanie.
Opis metody
Wszystkim dzieciom pobierano:
- 10 µl krwi z palca, w której za pomocą szybkiego testu (wynik w ciągu 5-10 min) odpowiednio przeszkolona pielęgniarka oznaczała TGA w klasie IgA;
- 80 µl krwi z palca, którą przesyłano do laboratorium, gdzie oznaczano AEA w klasie IgA i TGA w klasie IgA za pomocą tzw. testu referencyjnego, oraz AEA w klasie IgG.
Osoba wykonująca test referencyjny nie znała wyniku szybkiego testu. Dzieci, u których wynik szybkiego testu był dodatni, kwalifikowano od razu do gastroduodenoskopii i pobierano do oceny histologicznej wycinki z dystalnej części dwunastnicy. Ocenę histologiczną prowadzono na podstawie klasyfikacji Marsha, a patolog nie znał wyników szybkiego testu ani testów laboratoryjnych. Dzieciom, u których wyniki wszystkich laboratoryjnych testów były ujemne, nie wykonywano biopsji jelita cienkiego (ze względów etycznych).
U wszystkich dzieci oceniano wysokość i masę ciała, morfologię oraz stężenie żelaza, transferryny i ferrytyny w surowicy, a u dzieci z dodatnim wynikiem testów referencyjnych dodatkowo antygen HLA-DQ.
Oceniane zmienne
- czułość testu - odsetek chorych na celiakię, u których wynik szybkiego testu był dodatni;
- swoistość testu - odsetek zdrowych dzieci, u których wynik szybkiego testu był ujemny;
- wartość predykcyjna wyniku dodatniego (PPV) - odsetek osób z dodatnim wynikiem szybkiego testu, u których potwierdzono rozpoznanie celiakii;
- wartość predykcyjna wyniku ujemnego (NPV) - odsetek osób z ujemnym wynikiem szybkiego testu, u których nie potwierdzono celiakii.
Wyniki
W badaniu uczestniczyło 2676 dzieci. Dodatni wynik szybkiego testu przesiewowego IgA-TGA uzyskano u 28 dzieci (1,05%). U 25 spośród nich wykonano biopsję jelita cienkiego (śr. w ciągu 20 dni [zakres: 1-148 dni]) i na podstawie badania histologicznego potwierdzono rozpoznanie celiakii. Dodatni wynik badań laboratoryjnych (IgA-AEA i IgA-TGA i[lub] IgG-AEA) uzyskano u 43 dzieci, w tym u wszystkich dzieci z dodatnim wynikiem szybkiego testu przesiewowego IgA-TGA. Łącznie biopsję jelita cienkiego wykonano u 38 dzieci spośród tych, u których uzyskano dodatni wynik testów serologicznych (śr. czas oczekiwania na biopsję - 142 dni [zakres: 70-256 dni]). Na podstawie wyniku badania histologicznego rozpoznanie celiakii potwierdzono u 32 dzieci (1,2% uczestniczących w badaniu), a u 6 wykluczono.
Ocenę wartości diagnostycznej szybkiego testu przesiewowego w porównaniu z laboratoryjnymi badaniami serologicznymi oraz badaniem histologicznym przedstawiono w tabeli. W dodatkowej analizie wykazano, że dzieci chore na celiakię z ujemnym wynikiem szybkiego testu miały małe stężenia AEA w referencyjnych badaniach serologicznych. Zdiagnozowane podczas badania dzieci chore na celiakię były znamiennie niższe i miały mniejszą masę ciała niż ich zdrowi rówieśnicy (odpowiednio chłopcy: śr. 114 vs 120 cm i 18 vs 23 kg; dziewczynki: śr. 116 vs 119 cm i 21 vs 23 kg; p <0,05).
Tabela. Ocena wartości diagnostycznej oznaczenia TGA w klasie IgA za pomocą szybkiego testu przesiewowego w rozpoznawaniu celiakii w porównaniu z testem referencyjnyma oraz badaniem histologicznym wycinka jelita cienkiego
szybki test vs test referencyjny szybki test vs badanie histologiczne
czułość (95% CI) 65,1% (50-78) 78,1% (70-89,3)
swoistość (95% CI) 100% (99,8-100) 100% (88,4-100)
PPV (95% CI) 100% (99,8-100) 100% (88,4-100)
NPV (95% CI) 99,4% (99-99,7) 46,2% (23,2-70,9)b
a test referencyjny obejmował oznaczenie IgA-AEA, IgA-TGA i IgG-AEA
b ocenione tylko dla grupy 38 dzieci, u których wykonano biopsję jelita, czyli dla tych, u których wynik testu referencyjnego był dodatni; ze względów etycznych pozostałym dzieciom nie wykonywano biopsji
NPV - wartość predykcyjna wyniku ujemnego, PPV - wartość predykcyjna wyniku dodatniego
Wnioski
Nowy szybki test może być pomocny w populacyjnych badaniach przesiewowych w kierunku celiakii. Cechuje się on 100% swoistością, jednak jego czułość jest mniejsza niż referencyjnych testów serologicznych.
Opracowała dr med. Bożena Dubiel
Konsultowała prof. dr hab. med. Hanna Szajewska
Warszawski Uniwersytet Medyczny
Komentarz
Tematem komentowanego badania jest ważne zagadnienie, zwłaszcza dla lekarzy pierwszego kontaktu, jakim jest ułatwienie diagnostyki celiakii - jednej z częściej występujących chorób przewlekłych. Na podstawie populacyjnych badań przesiewowych szacuje się, że celiakia występuje z częstością około 1:100, a zapadalność na nią się zwiększa. Ze względu na zróżnicowaną i nierzadko ubogą symptomatologię kliniczną celiakia często pozostaje niewykryta. Poważną barierę w jej rozpoznawaniu stanowi również ograniczony dostęp do przesiewowych badań serologicznych. W Polsce oznaczanie przeciwciał przeciwendomyzjalnych (AEA) i przeciwko transglutaminazie tkankowej (TGA) wykonywane jest tylko w niektórych ośrodkach, co znacznie opóźnia ustalenie właściwego rozpoznania, a niekiedy wręcz je uniemożliwia. Być może sytuację zmieni opisany w komentowanym badaniu prosty test diagnostyczny, wykrywający autoprzeciwciała IgA dla transglutaminazy tkankowej we krwi pobranej z palca. Test jest szybki i prosty do wykonania, może być przeprowadzony zarówno w gabinecie przez lekarza lub pielęgniarkę, jak i samodzielnie przez chorego (odczyt wyniku jest podobny do testu ciążowego). Od paru miesięcy test ten jest dostępny również w Polsce. Jego cena wynosi około 25 zł.
Autorami komentowanej pracy, w której oceniono przydatność testu, jest grupa badaczy węgierskich i fińskich, znanych z wielu wyśmienitych publikacji dotyczących choroby trzewnej. Wyniki badania potwierdziły bardzo dobrą swoistość testu (100% [95% CI: 88-100]), przy nieco gorszej czułości (78% [95% CI: 70-89]). Interpretując uzyskane wyniki, trzeba zwrócić uwagę na kilka faktów i ograniczeń badania.
1) Niesatysfakcjonującą czułość testu autorzy zinterpretowali jako efekt błędnej oceny wyników "słabo dodatnich", gdy prążek odczytu był mało widoczny. Hipotezę tę może potwierdzać fakt, że u wszystkich pacjentów, u których nieprawidłowo zinterpretowano wynik ocenianego testu, stwierdzano małe miana przeciwciał AEA i(lub) TGA.
2) Niestety nie wiadomo, jaka jest czułość i swoistość testu u dzieci do 6. roku życia. W komentowanym badaniu uczestniczyły bowiem tylko dzieci sześcioletnie.
3) Należy pamiętać, że w wątpliwych przypadkach wynik być może będzie czytelny po upływie znacznie dłuższego czasu niż to opisano w ulotce producenta, a niekiedy konieczne jest wykonanie oznaczenia przeciwciała AEA i(lub) TGA.
4) Test wykrywa wyłącznie przeciwciała w klasie IgA, a zatem u pacjentów z niedoborami IgA wynik testu może być fałszywie ujemny.
Mimo tych ograniczeń niewątpliwie test będzie bardzo przydatny jako test przesiewowy w szpitalach i przychodniach, w których nie ma możliwości oznaczenia przeciwciał AEA i(lub) TGA. Warto jednak podkreślić, że nadal podstawowe znaczenie z rozpoznawaniu celiakii ma biopsja jelita cienkiego. Należy ją koniecznie wykonać u każdego pacjenta przed włączeniem diety bezglutenowej.
dr med. Piotr Dziechciarz
prof. dr hab. med. Hanna Szajewska
Warszawski Uniwersytet Medyczny
Nowinka diagnostyczna, miedzynarodowy program medyczny!!!
Moderator: Moderatorzy