gastroskopia

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Edson
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: czw 24 lip, 2008 11:15
Lokalizacja: Łódź

gastroskopia

Post autor: Edson »

czy jezeli mialem robiona gastroskopie i w opisie badania mialem napisane, ze opuszka dwunastnicy o widocznych kosmkach to nie bylo sensu robic wycinka prawda?
Awatar użytkownika
titrant
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2152
Rejestracja: ndz 26 paź, 2008 18:51
Lokalizacja: Kraków

Post autor: titrant »

Kosmki jelitowe to stuktura o grubości 0.2 mm i wysokości do 1.5 mm (T. Cichocki et al. "Kompendium histologii", Kraków 1998), więc trudno o ich stanie rozstrzygać 'na oko'. Zresztą podejrzewam, że do zróżnicowania stadiów (przynajmniej pierwszych - kosmek normalny, stadium nacieku limfocytów itp.) potrzeba wycinka i preparatu histologicznego z odpowiednim barwieniem. Patrzyłem na ekran jak sam miałem gastroskopię i, naprawdę, kosmków nie widziałem, chociaż mam 0 wg Marsha. Na Twoim miejscu nie czekałbym aż do całkowitego spłaszczenia śluzówki (może wtedy będzie widać różnicę?).

Zresztą w "Celiakia dorosłych", Przew Lek 2005; 3: 125-130 jest napisane, że wycinki pobiera się z wysokości więzadła Treitza. Nie wiem dokładnie gdzie to, ale chyba dalej niż opuszka?

A co z przeciwciałami u Ciebie i dolegliwościami, na których sprawcę gluten kandyduje?
Ostatnio zmieniony sob 14 lut, 2009 21:28 przez titrant, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Grażyna
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 340
Rejestracja: ndz 13 lut, 2005 22:24
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Grażyna »

Dr Katarzyna Przybyszewska na wczorajszym ( 14 II) wykładzie w Krakowie mówiła, że pobiera się aż 5 wycinków, bo zmiany mogą występować ogniskowo. Czyli tam gdzie patrzyłeś kosmki mogły być, ale w innym miejscu może ich nie być wcale.
ODPOWIEDZ