jakie zrobić badania na celiakie?

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
luizaosa
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: pt 21 gru, 2007 22:53
Lokalizacja: woj łódzkie

jakie zrobić badania na celiakie?

Post autor: luizaosa »

Witam z tego co znalazlam w internecie jest ich strasznie dużo, napewno gastroskopie i biopsje.Wyczytałam też o teście ksylozowym ale nie mogę nic o nim wiecej znaleść tylko to że robi się go przy celiakii.Jest też strasznie dużo badan na przeciwciala,tylko które zrobić?Wybieram się do lekarza i teraz jak mu powiem,że chce zrobić tyle badań krwi to napewno mi tyle nie da.które badania z krwi są najlepsze?Proszę o pomoc bo wy na tym formum macie wieksze pojecie o tej chorobie niż lekarze.Niektórzy uważają,że jak nie ma dużych obiawów to można jeść wszystko oprócz chleba.Miałam też wyniki jednych badań z krwi i stwierdził,że jak są przeciwciala przeciw endomysium to oznacza celiakie i nie trzeba robić gastroskopii.CZy mam robić : przeciwciała przeciw endomysium mieśni gładkich obudwa IgEmA i IgGEmA,czy przeciwciała IgA przeciw gliadynie,czy przeciwciala antytransglutaminazowe (anty-TG),czy przeciw transglutaminazie tkankowej IgAtTG te ostatnie podobno są bardzo drogie.proszę pomóżcie.Czy gastroskopia w znieczuleniu jest robiona pod narkozą?
Awatar użytkownika
Magdalaena
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1366
Rejestracja: pt 02 sty, 2004 13:28
Lokalizacja: Warszawa

Re: jakie zrobić badania na celiakie?

Post autor: Magdalaena »

luizaosa pisze: jakie zrobić badania na celiakie?
Luizaosa, ale po co Ty chcesz robić badania ?
Poczytałam Twoje starsze posty viewtopic.php?p=23663&highlight=#23663 i jasno z tego wynikało, że miałaś rozpoznaną celiakię w dzieciństwie (a więc masz ją nadal), a w 2007 miałaś dodatnie przeciwciała. I na początku miałaś jeszcze iść na biopsję, żeby być na 100 % pewna.

Czy przez te dwa lata byłaś na diecie ?
jeśli nie, to dlaczego ?
luizaosa pisze:Niektórzy uważają,że jak nie ma dużych obiawów to można jeść wszystko oprócz chleba.
To bzdura ! Dieta bezglutenowa polega na wykluczeniu wszelkich produktów z glutenem. Jeśli rezygnuje się tylko z chleba, to to nie jest dieta bg.
luizaosa pisze:Miałam też wyniki jednych badań z krwi i stwierdził,że jak są przeciwciala przeciw endomysium to oznacza celiakie i nie trzeba robić gastroskopii.
IMHO dla pewności lepiej zrobić biopsję, ale z tego co wiem przeciwciała bywają raczej fałszywie ujemne, a nie słyszałam o przypadku , kiedy przy przeciwciałach brak było zaniku kosmków.
I jeszcze jedno - wszelkie badania trzeba robić kiedy normalnie je się gluten.
Magdalaena
celiakia zdiagnozowana w sierpniu 2003 r.
Obrazek
luizaosa
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: pt 21 gru, 2007 22:53
Lokalizacja: woj łódzkie

Post autor: luizaosa »

niestety nie bylam na gastroskopi i na biopsji jeszcze.Niby mialam stwierdzona celiakie jak bylam mala ale nie mam pojecia na jakiej podstawie i nie moge sie tego dowiedziec,moi rodzice nie pamietaja co mialam robione za badania.A moze byc tak,że tez tylko z krwi na podstawie przeciwcial.Dlatego ide na gastroskopie bo bez niej nie przeniose sie na diete,nie jestem na diecie bardzo dlugo i mam dobre wyniki morfologi dobrze sie czuje.Podobno same przeciwciala nie dają pewności ze to celiakia,u nas ciezko o dobrego lekarza,tak jak pisalam nie maja pojecia o tej chorobie.a czy przeciwciala bylo _+300 a w czasie diety spadly do +10 to juz moze byc pewnosc ze to celiakia.
a moze polecicie jakiegos dobrego lekarza w okolicach Kutna ktory sie zna naprawde.
Awatar użytkownika
Rafal_tata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 2660
Rejestracja: śr 14 sty, 2004 13:31
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Rafal_tata »

Celiakia FAQ: viewtopic.php?t=1879
Wszystko o chorobie i Stowarzyszeniu: http://www.celiakia.pl/
Ostatnio zmieniony czw 03 wrz, 2009 16:17 przez Rafal_tata, łącznie zmieniany 1 raz.
ola26
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 45
Rejestracja: śr 25 lip, 2007 09:43
Lokalizacja: kutno

Post autor: ola26 »

Ja również jestem z Kutna i długo szukałam lekarza, który skojarzyłby moje objawy choroby z zespołem złego wchłaniania który miałam w dzieciństwie. Po roku czasu trafiłam do gastrologa - Marianny Błaszczyk, której jak tylko wspomniałam, że w dzieciństwie byłam na diecie bezglutenowej dała mi skierowanie na gastroskopię i testy na przeciwciała. Gastroskopię miałam robioną w szpitalu, a testy robiłam prywatnie w Warszawie.
Obrazek
anilka
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 50
Rejestracja: sob 26 kwie, 2008 08:33
Lokalizacja: Kutno

Post autor: anilka »

Hej, ja tez jestem z Kutna i z Panią doktor Błaszczyk miałam do czynienia, ale celiakii nie rozpoznała. Mało tego, podczas prywatnej wizyty powiedziała mi, że "niestety nie potrafi mi pomóc bo objawy mam dziwne i muszę ić do jakiegoś innego lekarza". Dopiero doktor Koziński, który nie jest gastrologiem, ale znał mój przebieg choroby upierał się że to musza być chore jelita i skierował mnie do dr Degowskiej w Warszawie. Potem było już z górki i jestem pod opieką szpitala MSWiA. Jak coś, to zadzwoń do mnie 0-502-354-492
na diecie od 25 kwietnia 2008

Obrazek
luizaosa
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: pt 21 gru, 2007 22:53
Lokalizacja: woj łódzkie

Post autor: luizaosa »

Strasznie się ciesze,że jest ktoś blisko,pozdrawiam.Dr Błaszczyk robiła mi badania w szpitalu,bez gastroskopii stwierdziła,że to celiakia.Pewnie się zasugerowała,że miałam w dziecińśtwie.Ola a powiedz gdzie się zaopatrujesz w chlebek,i jakie miałaś testy robione.Ja czekam na gastroskopie mam w listopadzie.
ODPOWIEDZ