brak kosmków jelitowych, wyniki badań krwi - negatywne

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Malia
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 301
Rejestracja: śr 10 lut, 2010 18:51
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Malia »

Misiu - ja myślę, że chodzi o pośredni wpływ - jak masz choćby ciągłą biegunkę, to jesteś osłabiona, bardziej drażliwa, więc i zestresowana, a lekarzom twój stan wystarcza, żeby stwierdzić u ciebie ZJD lub chorobę psychiczną. :/
"Lekarze ignorują fakt, że różne osoby różnią się między sobą molekularną strukturą
i stosują schematyczne leczenie, nie uwzględniając tych różnic.
"
Linus Pauling
anna szwed
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: wt 07 lis, 2017 18:28

Re: brak kosmków jelitowych, wyniki badań krwi - negatywne

Post autor: anna szwed »

Witam, ma stwierdzoną Celiakię - całkowity zanik kosmków jelitowych typ 3C wg. Marsha, po stosowaniu diety przez pół roku nadal odczuwam ból i wyniki są dodatnie.
Co powinnam wprowadzić do diety.? Załamka!
Jeżeli ktoś miał taki przypadek proszę o pomoc
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: brak kosmków jelitowych, wyniki badań krwi - negatywne

Post autor: pleomorfa »

Co to znaczy wyniki są dodatnie?
Jakie były przed wprowadzeniem diety?

Najlepiej załóż swój wątek i rozważymy Twój przypadek :)
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
anna szwed
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: wt 07 lis, 2017 18:28

Re: brak kosmków jelitowych, wyniki badań krwi - negatywne

Post autor: anna szwed »

moje wyniki przed dietą IgA dodatnie 1:10000, IgG dodatnie 1:100 (endomysinum) IgA 880, IgG 25(p/transgutaminazie), po pól roku diety IgA dodatnie - miano 320, IgG negatywne Miano <10
Interpretacja wyników:
Miano:
<1:10 negatywny
1:10 śladowy
1:32 słabo dodatni
1:100 dodatni
1:320 wysoko dodatni
1:10000 bardzo wysoko dodatni
1:3200 bardzo, bardzo wysoko dodatni
Usłyszałam, że nie stosowałam zbyt rygorystycznie diety i tyle.
A dziś znowu jestem po gastro
Pozdrawiam Anka:)
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: brak kosmków jelitowych, wyniki badań krwi - negatywne

Post autor: pleomorfa »

Anna gastrolog Ci zalecił kontrolę po tak krótkim czasie i to jego komentarze?

Wyniki po pół roku są którego przeciwciała?

Obecnośc przeciwciał po pół roku diety przy takim poziomie wyjściowym nie jest niczym dziwnym. Co więcej ważne, że spadają, a niektóre już nawet wróciły do normy (negatywny). Także jak najbardziej pozytywnie.
Do tego warto ponitorować wskaźniki krwi (np. morfologię, poziom żelaza czy inne, które były wcześniej kiepskie przy takim wyniszczeniu). Ich poprawa również świadczy o lepszym wchłanianiu.

Przyznam szczerze, że dziwi mnie kontrola gastroskopią po pół roku, ponieważ zwykle zleca się ją po roku. Ból może wynikać z różnych czynników i ciężko w tym momencie się do tego ustosunkować nie wiedząc co jesz, czy chorujesz na coś jeszcze itd. Na początku jelita mają prawo być nadwrażliwe, ponieważ są uszkodzone (niektórzy np. cierpią na wtórną nietolerancję laktozy, która zostaje zniwelowana wraz z regeneracją kosmków), kwestia cięzkostrawności pożywienia itd.

To nie musi znaczyć, że na pewno nie przestrzegasz diety, choć pewnie jak to napoczątku wpadki mogą się zdarzać.
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
anna szwed
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: wt 07 lis, 2017 18:28

Re: brak kosmków jelitowych, wyniki badań krwi - negatywne

Post autor: anna szwed »

Witam,
To już coś, byłam wczoraj naprawdę zniesmaczona tą wizytą.Znowu pobrali wycinek do badania - to jedno.
Problem z wypróżnianiem wbrew temu co być powinno odwrotnie - to dwa. Tak po pół roku diety skierowano mnie na gastro.
Wyniki ogólnie były słabe: Hemoglobina 9;Hematokryt 31; średnia masa i stężenie hemoglobiny poniżej normy i żelazo 19.
Chorowałam kiedyś na nadczynność tarczycy, mam dyskopatię. Ogólnie czuję się fatalnie, jestem ciągle poddenerwowana i mam problem z koncentracją.
Co do diety to osobne garnki osobna szafka, sztućce i dół. Gotujemy dwa obiady, dla mnie osobno i dla bliźniaczek i męża. Owoce, warzywa, gotowane mięso bez wyrobów wędliniarskich wszystko przygotowuję sama. Jeżeli chodzi o przyprawy to sól himalajska i pieprz oraz czosnek i lubczyk. Chleb b/g ryżowy, nabiał.
Jestem wątłą osobą a teraz to skóra i kość - ale gość!
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: brak kosmków jelitowych, wyniki badań krwi - negatywne

Post autor: pleomorfa »

A oprócz ryżu spożywasz jakieś produkty zbożowe?

Wyniki krwi się poprawiły czy cały czas to tak samo słabe albo gorsze?
Pobrano tylko 1 wycinek ?
Zalecili jakąś suplementację żelazem ?
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
anna szwed
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: wt 07 lis, 2017 18:28

Re: brak kosmków jelitowych, wyniki badań krwi - negatywne

Post autor: anna szwed »

Witaj
No cóż mogę dodać, stwierdzono co stwierdzono i tyle. Bóle głowy i kręgosłupa nie były brane pod uwagę - lekarz stwierdził, że tym zajmuje się inny specjalista. Żadnej analizy wyników nie było, bo lekarz nie miał czasu ich omówić. Jak wcześniej wspomniałam, stwierdzono, że nie przestrzegam diety.
Dieta i dieta bo bez diety nie poprawi się wchłanianie - to wypowiedź lekarza. Dostałam DEXILANT i IRKOLON.
Wyniki za dwa tygodnie do odbioru ale konsultacja na kwiecień 2018.
Z produktów zbożowych nic, unikam. Naprawdę staram się przestrzegać diety.
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: brak kosmków jelitowych, wyniki badań krwi - negatywne

Post autor: pleomorfa »

Zbożowe mam na myśli zboża i pseudozboża bezglutenowe: gryka, proso, amarantus i inne? To bogactwo witamin i minerałów, których przy wykluczeniu jakichkolwiek zbóż może brakować.

Co do kręgosłupa to może rehabilitacja by pomogła w kwestii dyskopatii. Też przydałoby się skontrolować gęstość kości, ponieważ u celiaków różnie z tym bywa.
Bóle głowy mogą być od kręgosłupa też, ale nie muszą. Tutaj przydałaby się konsultacja neurologiczna.

Ewentualnie można skonsultować się z innym gastrologiem, jeśli czujesz, że ten niekoniecznie Ci odpowiada.
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
TamtaDziewczyna28
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 20
Rejestracja: pn 05 mar, 2018 08:18

Re: brak kosmków jelitowych, wyniki badań krwi - negatywne

Post autor: TamtaDziewczyna28 »

Podpinam się pod temat, żeby nie zaśmiecać :) odebrałam wyniki przeciwciał i szok, przeciwciał brak, genu brak a na gastroskopii zanik kosmków 3 C... Lekarz sugeruje, że to może nie być celiakia.jednak póki co mam poczekać i za jakiś czas powtórzyć badania. Na diecie bg ok 4 miesiące. Sama nie wiem co myśleć. Moim jedynym objawem była zgaga i refluks i niestety mimo przejścia na dietę objawy złagodniały ale nie ustąpiły. Tarczyca w porządku, myślę żeby jeszcze lambrię sprawdzić. Z drugiej strony czy to możliwe, żeby przy tej skali to było coś innego niż celiakia ?? Załamka poprostu
Katcie14
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: śr 27 lip, 2022 11:23

Re: brak kosmków jelitowych, wyniki badań krwi - negatywne

Post autor: Katcie14 »

Już wiesz co Ci jest? Mam taką samą sytuację
TamtaDziewczyna28 pisze: wt 10 lip, 2018 21:42 Podpinam się pod temat, żeby nie zaśmiecać :) odebrałam wyniki przeciwciał i szok, przeciwciał brak, genu brak a na gastroskopii zanik kosmków 3 C... Lekarz sugeruje, że to może nie być celiakia.jednak póki co mam poczekać i za jakiś czas powtórzyć badania. Na diecie bg ok 4 miesiące. Sama nie wiem co myśleć. Moim jedynym objawem była zgaga i refluks i niestety mimo przejścia na dietę objawy złagodniały ale nie ustąpiły. Tarczyca w porządku, myślę żeby jeszcze lambrię sprawdzić. Z drugiej strony czy to możliwe, żeby przy tej skali to było coś innego niż celiakia ?? Załamka poprostu
Niezdiagnozowany_40
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: pt 08 wrz, 2023 10:06

Re: brak kosmków jelitowych, wyniki badań krwi - negatywne

Post autor: Niezdiagnozowany_40 »

Dzień dobry,
Jestem nowy na forum, borykam się z problemem zaniku kosmków jelitowych od maja bieżącego roku i do dnia dzisiejszego nie mam postawionej diagnozy. Z ważnych informacji od 27lat choruję na cukrzycę typ 1 (insulino zależną), natomiast zostałem dobrze wyedukowany w momencie kiedy wykryto u mnie cukrzycę i w sposób ciągły utrzymuję chorobę w ryzach (krzywa cukrzycowa wacha się u mnie od 5,5 do 5,82 ostatnie badanie było na początku sierpnia).
Poniżej opis objawów oraz przeprowadzonych badań:
Od maja bieżącego roku borykam się z odczuwalnym wzdęciem jelita cienkiego, tutaj jeszcze nadmienię że byłem na urlopie i poddałem się masażowi ciała, po której pojawiła się przepuklina pępkowa. Natomiast myślę że to był moment kiedy wzdęcie jelita cienkiego znalazło miejsce ujścia. Od tego czasu pojawiły się problemy - tj gazy i wzdęcia, w konsekwencji doszły również nudności. Na początku udałem się do chirurga który stwierdził że przepuklina jest jednak nie duża i pytanie czy jestem zdecydowany na operację. Zdecydowałem że jeżeli nie ma konieczności to nie będę się operował, z drugiej strony z uwagi na aktywny tryb życia praca i sport - trochę biegam.
Udałem się w dalszej kolejności do gastroenterologa, z nudnościami gazami i wtedy doszły już luźne stolce. Powoli traciłem na wadze 88kg w maju, w czerwcu było już 84-84kg, lekarz sugerował że jeżeli choruję na cukrzycę aby wykonać gastroskopię w celu wykluczenia bądź potwierdzenia celiakii. W momencie kiedy wykonywałem gastroskopię miałem dodatkowo zapalenie żołądka jak również dwunastnicy z naciekami (wycinki błony śluzowej dwunastnicy ze znacznym śród nabłonkowym limfocytarnym naciekiem zapalnym) Wskaźnik Marsh powyżej 25/100 enterocytów, Kosmki z cechami nieznacznego zaniku obraz mikroskopowy odpowiada Marsh 3a. Dodatkowo przewlekłe powierzchniowe zapalenie błony śluzowej żołądka o średnim nasileniu.
Otrzymałem leki ziołowe na zapalenie, jednak nie przynosiły one rezultatu, po otrzymaniu informacji iż ze względu na znaczny zanik najpewniej będzie to Celiaklia rozpocząłem dietę bezglutenową, w pierwszym tygodniu jej stosowania mój stan się poprawił, jednak lekarz skierował mnie na badania przeciwciał w klasie IgA i powiedział żebym nie stosował diety, po tygodniu udałem się na badania przeciwciał które wyszły negatywnie.
Jeszcze nadmienię że w między czasie zakładano lambliozę (z badań wynikało że kiedyś były przeciwciała jednak na obecną chwilę ich nie ma jednak przez 7 dni zażywałem antybiotyk, wcześniej jeszcze 3 dni antybiotyk nie znam nazwy na biegunkę podróżnych). Koniec końców jedynie zmiana diety przyniosła jakąś nieznaczną poprawę, jednak w drugim tygodniu stan głównie wypróżniania powrócił do wcześniejszego (luźne stolce).
Poddałem się kolejnej gastro i kolanoskopii, które nie wykazały większych zmian poza polipem (3mm w jelicie grubym został usunięty i wysłany do badań, dodatkowo poprosiłem lekarza aby pobrał wycinki z dwunastnicy w celu potwierdzenia zaniku kosmków). miało to miejsce 2 tygodnie temu czekam na wyniki :039:
Byłem również na USG Sonometrycznym które nie wykazało żadnych zmian patogennych w narządach wewnętrznych, tutaj lekarz który przeprowadzał badanie wykluczył również celiakię - twierdzi że końcówka jelita cienkiego jest inaczej uformowana przy chorobie trzewnej. Jedyne co stwierdził to wiotkie pozbawione haustracji jelito grube - nie stwierdził zmian w ściance być może są to zaburzenia czynnościowe.
To mój epizod, natomiast do dnia dzisiejszego straciłem ok. 10kg masy ciała głównie tkanka mięśniowa - aktualnie od tygodnia utrzymuję stałą wagę ok. 78,5kg na czczo.
Jestem w dniu jutrzejszym umówiony u gastroenterologa doktora nauk medycznych, zobaczymy czy coś wymyśli.
Już ustąpiły u mnie objawy nudności (były pewnie spowodowane zapaleniem), jednak wzdęcia w jelicie cienkim pojawiają się po zjedzeniu różnych produktów. Dodatkowo co też bardzo istotne od maja do dnia dzisiejszego spadło zapotrzebowanie na insulinę i to o 5j na każdy posiłek...
Gastroenterolog u którego przeprowadziłem pierwsze badanie i który mnie skierował za jakiś czas na kolejne badanie przeciwciał w innej klasie na celiakię, stwierdził że czasami nie ma jednoznacznej informacji o przyczynie zaniku kosmków - tacy pacjenci są obserwowani, co mnie nie napaja optymizmem.
Nadmienię jeszcze że pracuję i biurowo i fizycznie - jeżeli chodzi o siłę i wydolność to nie mam z tym problemów, jednak najgorszym jest fakt iż nie mogę przybrać na wadze gdzie aktualnie spożywam więcej niż wcześniej robiłem, apetyt jest spory.
Proszę o informacje czy ktoś miał podobne przypadłości do moich
ODPOWIEDZ