Problem z wagą...

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
celiak_17
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: czw 17 cze, 2010 19:43
Lokalizacja: Wąbrzeźno

Problem z wagą...

Post autor: celiak_17 »

Witam.
Mam na imię Asia...lat 17. Od 2005 roku choruję na celiakię. Wszystko było w porządku, do pewnego czasu. Ostatnio przez stres w szkole i poza nią zaniedbałam dietę. Szczerze mówiąc w ogóle nie przestrzegałam jej... . Niedawno dostałam telefon od lekarza, że moje wyniki są złe. Ściśle mówiąc - totalny nawrót choroby. Od tamtego dnia pilnie i z dużą uwagą patrzę na to, co jem. Przestrzegam bardzo radykalnie diety. Czuję się świetnie, jednak niestety - to tylko pozory . Jeszcze kilka miesięcy temu ważyłam bardzo mało jak na mój wiek. Odkąd przestrzegam diety mam wilczy apetyt, nie potrafię się opanować. Jem bardzo dużo w dużych ilościach...co tydzień ważę się, marząc nadal o tym, że kiedyś zauważę, iż przytyła, że...trzymanie tej diety jednak w końcu pomaga. Niestety - dzisiaj z wielkim rozczarowaniem zobaczyłam, że schudłam w ciągu ostatniego tygodnia aż 2kg, jest to dla mnie wielki cios, ponieważ kilka tygodni temu moja waga się unormowała. W końcu ważyłam tyle ile powinnam. ;(. nie potrafię zrozumieć, co się ze mną dzieje, nadal mam ten "wilczy" apety, niczego w mojej diecie nie zmieniłam, co spowodowałoby spadek wagi a także nie mam już czym się stresować...

czy to powikłania po zaniedbaniu diety? czy może problem tkwi w czymś innym?

proszę o ... poradę w tej sprawie .
Awatar użytkownika
Tomkus
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 615
Rejestracja: pn 08 gru, 2008 12:38
Lokalizacja: Małopolska

Post autor: Tomkus »

Być może jest to taki objaw, z powodu zaniedbania diety. Jeżeli biegunek i wymiotów nie ma, to jest szansa, że odzyskasz straconą masę ciała, stosując cały czas dietę bg. Przy braku diety bezglutenowej po z diagnozowanej celiakii, pojawiają się problemy z trawieniem, z wchłanianiem, transportem składników odżywczych do komórek. A jeżeli pojawiają się takie rzeczy, to właśnie traci się na wadze. Racjonalne odżywianie przewiduje 4 - 5 posiłków, regularnie co 2,5 - 4 godziny, najlepiej o tej samej porze. Nie zapominać o owocach i warzywach. Jedzenie musi być wysokokaloryczne, wysokobiałkowe i lekkostrawne.
O, nie chcieć, o i nie móc umrzeć chociaż nieco!
Wszystko wypite! Ty tam, nie śmiej się z mych żali!
Wszystko, wszystko wypite! zjedzone! - Cóż dalej?

/Paul Verlaine/
Awatar użytkownika
Malia
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 301
Rejestracja: śr 10 lut, 2010 18:51
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Malia »

Po za tym u kobiet waga może się wahać przy miesiączkach.
No i przy kilkakrotnym ważeniu się w jednym dniu również poszczególne wyniki mogą się różnić do 2 kg.
"Lekarze ignorują fakt, że różne osoby różnią się między sobą molekularną strukturą
i stosują schematyczne leczenie, nie uwzględniając tych różnic.
"
Linus Pauling
Awatar użytkownika
celiak_17
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: czw 17 cze, 2010 19:43
Lokalizacja: Wąbrzeźno

Post autor: celiak_17 »

hmm...? tu tkwi problem, ponieważ od 3 miesięcy nie było żadnych biegunek i wymiotów. Ze strony układu pokarmowego jest naprawdę super. Czuję się świetnie. Co do miesiączki...to raczej niemozliwe, ponieważ nie zdarzały mi się nigdy wahania wagi przed i po miesiączce.

nie mam pojęcia czym to może być spowodowane...
Awatar użytkownika
Tomkus
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 615
Rejestracja: pn 08 gru, 2008 12:38
Lokalizacja: Małopolska

Post autor: Tomkus »

A czy zdarzały się większe spadki wagi?
O, nie chcieć, o i nie móc umrzeć chociaż nieco!
Wszystko wypite! Ty tam, nie śmiej się z mych żali!
Wszystko, wszystko wypite! zjedzone! - Cóż dalej?

/Paul Verlaine/
Awatar użytkownika
Sheep
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1431
Rejestracja: czw 15 gru, 2005 20:36
Lokalizacja: Warszawa

Re: Problem z wagą...

Post autor: Sheep »

celiak_17 pisze: Od 2005 roku choruję na celiakię. [...] Ściśle mówiąc - totalny nawrót choroby.
Gwoli ścisłości - nie można powiedzieć o nawrocie choroby. Celiakię się ma i już, dlatego zawsze się podkreśla, że to dieta na całe życie, nowy styl życia tak jakby. Nie można sobie robić przerw, nasze ciało nie ma takich możliwości. Gluten jest trucizną, brak objawów ze strony przewodu pokarmowego nie oznacza, że wszystko jest ok. Są osoby, które nie reagują szybko na zjedzenie glutenu, a dopiero po iluś miesiącach.
Jest tyle różnych powikłań związanych z nieprzestrzeganiem diety, osteoporozy, niepłodności, depresje, nerwice, chudnięcie też może być. Nie wiem, jak długo nie przestrzegałaś diety i od kiedy jesteś na niej z powrotem - ale musisz pamiętać, że organizm na wszystko potrzebuje czasu, na regenerację też. Wydaje mi się, że najlepsze, co powinnaś robić, to przestrzegać dalej diety bardzo ściśle i zapytać lekarza, co on sądzi o takim chudnięciu.
Obrazek
Awatar użytkownika
celiak_17
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: czw 17 cze, 2010 19:43
Lokalizacja: Wąbrzeźno

Post autor: celiak_17 »

większy spadek wagi wystapił w czasie, kiedy "olałam" sobie totalnie dietę. Wtedy schudłam w ciągu pół roku 12 kg. Ścisłej diety przestrzegam od kwietnia...było dobrze, nawet przybrałam na wadze, ale niestety - waga znowu spada w dół.
Dagmara85
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 144
Rejestracja: śr 16 wrz, 2009 17:04

Post autor: Dagmara85 »

celiak_17 pisze:większy spadek wagi wystapił w czasie, kiedy "olałam" sobie totalnie dietę. Wtedy schudłam w ciągu pół roku 12 kg. Ścisłej diety przestrzegam od kwietnia...było dobrze, nawet przybrałam na wadze, ale niestety - waga znowu spada w dół.
Nic dziwnego, że waga spadła, skoro zaniedbałaś diete. Dziwne jest to, że jak znowu zaczełaś stosować diete Twoja waga poprawiła się, a później spadła znowu w dół. W moim przypadku jest tak samo, tyle, że ja odkąd jestem na diecie (8 miesięcy) ani razu nie pozwoliłam sobie na chwile zapomnienia - w zyciu bym sobie na to nie pozwoliła - "zaprogramowałam się", że dieta jest do konca życia koniec kropka ;)
Powracając do temu, mój problem polega mniej więcej na Twoim, że na początku diety widziałam poprawę figury, to trwało ok. miesiąca, a później waga spadła nie wiedzieć czemu. Przeciwciała powtorzyłam i wyszły ujemne, na koniec czerwca mam kolejna gastroskopie, żeby zobaczyć jak moje kosmki po 8 miesiach stosowania diety. Wczoraj byłam u lekarza i poprosiłam o zestaw badań na tarczyce, żelazo, morfologie, cukier i zrobie B12 (tylko prywatnie można). Będę szukała przyczyny, bo to niemożliwe, że na początku diety przytyłam, a póżniej znowu schudłam mimo tego, że diete stosuję ściśle, więc wtf? <sciana>
Po tych ośmiu miesiąsach powinnam być pięknie zaokrąglona, a tu nic...
Awatar użytkownika
celiak_17
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: czw 17 cze, 2010 19:43
Lokalizacja: Wąbrzeźno

Post autor: celiak_17 »

dokładnie, mamy ten sam problem.
Buena
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 16
Rejestracja: pt 30 lip, 2010 17:25
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Buena »

2 miesiące temu zdiagnozowano u mnie celiakię. W moim przypadku także obserwuję ogromny spadek wagi. Po jakim czasie należy spodziewać się powrotu do normalnej wagi przy ścisłym stosowaniu diety?
eldo_tu
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 71
Rejestracja: czw 15 lip, 2010 12:46
Lokalizacja: StalGorzów
Kontakt:

Post autor: eldo_tu »

BUENA - U MNIE EFEKTY BYLY JUZ PO 3 MIESIACACH STOSOWANIA DIETY-- ALE NAJBARDZIEJ WIDOCZNE W OSTATNIM MIESIACU (CZYLI TRZECIM)- BO PRZYSZLO 3 KG,
''Pożycz mi płuca, bo moje się zapadły
Możesz pomyśleć też o butach, moje się już zdarły
Pożycz mi oczy, ja nie widzę już nic
Pożycz mi nogi, moje nie mają już siły iść "
Awatar użytkownika
Żeluś
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 32
Rejestracja: wt 18 maja, 2010 08:26
Lokalizacja: Ożarów Mazowiecki

Post autor: Żeluś »

U mnie jest odwrotnie- kiedy przestrzegam diety, to chudnę, a gdy tylko coś zjem, co zawiera gluten, to przybieram na wadze... :/
Awatar użytkownika
Problemik
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 41
Rejestracja: sob 31 lip, 2010 14:49
Lokalizacja: Wschowa

Post autor: Problemik »

Hmm.. ja w ciągu tygodnia coś koło 1kg przytyłem czy jakoś tak.
Ostatnio zmieniony pt 20 sie, 2010 01:19 przez Problemik, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
dorciap1975
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 164
Rejestracja: sob 20 mar, 2010 14:52
Lokalizacja: Biała Podlaska

Post autor: dorciap1975 »

a mój syn,na początku diety schudł,zmartwiłam się,bo nigdy nie miałam takiej sytuacji;-{
w następnym miesiącu diety,waga się ruszyła w górę i przytył 20dkg.;-}}

Wiem,wiem,śmiesznie,ni o mało ale jest poprawa,bo jakiś czas temu-czyli zanim wykryto Celiakię waga od roku stała w miejscu;-{

I tak co miesiąc widzę,że waga tyle rośnie :)
Syn Mateusz na diecie od lutego 2010
ODPOWIEDZ