Czy z Celiakia do wojska ?

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8122
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Czy z Celiakia do wojska ?

Post autor: Leeloo »

no cóż..skoro wie Pan wszystko, bo doświadcza, a nie czyta, to temat uważam za zamknięty.

gdyby jednak Pan nieco poczytał, chociażby przypadki z tego forum...pojeździł na konferencje medyczne gdzie prezentuje się najnowsze wyniki BADAŃ...to będzie miał Pan odpowiedź na: „BRAK TYCH GENÓW również nie wyklucza wykształcenia choroby trzewnej”.

Ja ze swojej strony nie widzę sensu dalszej dyskusji, nie jestem aktywnym Genetykiem, Praktykiem, więc co ja mogę wiedzieć i sobą reprezentować.
Wszystko o co Pan ponownie pyta jest wytłuszczone w moim poście wyżej.

swoją drogą, ciekawe, że tak doświadczony Genetyk wspomina o Opatrzności w przypadku braku genu w trzecim pokoleniu ;)

pozdrawiam
Awatar użytkownika
Sheep
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1431
Rejestracja: czw 15 gru, 2005 20:36
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czy z Celiakia do wojska ?

Post autor: Sheep »

Do Genetyka: to niestety naprawdę nie jest takie proste...
Wedlug stanu dzisiejszej wiedzy> Obecność genu potwierdza predyspozycje do zachorowania na celiakie, natomiast nie potwierdza samej choroby. Moze ją potwierdzac w tym sensie, ze gdy wiadomo, ze cos sie dzieje, np u dziecka, organizm zle funkcjonuje, ale nie chce się robic biopsji - zatem obecność genu, lącznie z innymi objawami, jak najbardziej moze byc przeslanka do wprowadzenia diety bg.
Natomiast nieobecnosc genu nie oznacza, że wszystko jest cacy - w dalszym ciągu może wystąpić celiakia/nadwrażliwość na gluten. Tak było np. w moim przypadku - zanik kosmków, brak przeciwciał, ewidentna reakcja na gluten, a genetyka - zero.
Tłumaczy się to tym, że najprawdopodobniej są inne geny, odpowiedzialne za nietolerancję glutenu, tylko jeszcze nieodkryte.
Obrazek
Genetyk
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: sob 28 cze, 2014 11:48

Re: Czy z Celiakia do wojska ?

Post autor: Genetyk »

Częstość występowania w ogólnej populacji alleli HLA-DQ2 i/lub DQ8 w ogólnej populacji wynosi dla DQ2 25-30%, dla DQ8 5-15% a u pacjentów z chorobą trzewną DQ2 90-95% , DQ8 5-10%. Tylko około 1% osób z chorobą trzewną nie ma HLA DQ2 i/lub DQ8. WIĘC MOŻE PANI/N JEST W TYM 1% - chociaż jest to w granicy błędu statystycznego. Czasami jest i błąd w badaniach, co Pani/u może potwierdzić każdy diagnosta -jesteśmy tylko ludzmi. Więc może warto powtórzyć test w innym laboratorium badawczym. Tym bardziej że według HUSBY i współpracowników z zagranicznej Grupy Roboczej o skrócie ESPGHAN - choroba trzewna jest odpowiedzią immunologiczną organizmu wywołaną przez gluten i związane z nim prolaminy u osób GENETYCZNIE PREDYSPONOWANYCH.
Pozdrawiam , Genetyk
Awatar użytkownika
Sheep
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1431
Rejestracja: czw 15 gru, 2005 20:36
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czy z Celiakia do wojska ?

Post autor: Sheep »

Problem polega na tym, że osoby uznawane za osoby z chorobą trzewną wg ESPGHAN to są osoby klasycznie zdiagnozowane - z znaikiem kosmków większym, niż II b w Marshu, do tego z wyraźnymi przeciwciałami. Osób, które mają to wszystko na raz, jest naprawdę mniejszość wśród całej grupy, która nietoleruje glutenu. Więc mogę się zgodzić, że wśród próby ESPHGAN jest tylko 1%, który nie ma genu - ale wśród całej populacji ten odsetek jest na pewno znacznie większy, aczkolwiek nikt nie wie, jaki, ponieważ badania nad nadwrażliwością na gluten trwają od stosunkowo niedawna.
Obrazek
Jobi
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: pn 18 mar, 2024 12:23

Re: Czy z Celiakia do wojska ?

Post autor: Jobi »

Mój syn chciał dostać się do szkoły wojskowej. Otrzymał informację od oficera, który rekrutował, że nie ma takiej możliwości, ponieważ jak powiedział, nikt nie dostarczy mu jedzenia bezglutenowego na poligon. Skończył 18tkę, wezwanie na komisję wojskową i cóż się okazało ? Uzdrowili go i dostał kat. A. Podobno dowiozą mu jedzenie ... Żart jakiś :(
ODPOWIEDZ