Badania genetyczne

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

szachus
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 13
Rejestracja: pn 07 cze, 2010 18:39
Lokalizacja: Tychy

Badania genetyczne

Post autor: szachus »

Witam, Jak podobny temat już istnieje to przepraszam za robienie bałaganu, ale nie znalazłem. Mam mały problem i liczę na Waszą pomoc. Sprawa dotyczy mojego dwuletniego syna. Sam jestem chory na celiakie, Wojtek aktualnie jest na prowokacji i, odpukać, jest całkiem nieźle.
Ostatnio w sieci znalazłem artykuł na temat badań genetycznych. Jest kilka ośrodków w Polsce co takie badania wykonują. Badanie trywialnie proste - wymaz z jamy ustnej i po kilku dniach wynik. I o ten wynik chodzi. Badanie określa genetyczną predyspozycję do wystąpienia celiakii poprzez ocenę obecności genów kodujących antygeny zgodności tkankowej HLA-DQ2 i HLA-DQ8. Predyspozycję ... Czy jeśli dobrze rozumiem, albo ktoś predyspozycję do tej choroby ma, albo nie ma. Czyli jeśli nie ma to nie jest chory, nie był i już nie będzie, lub analogicznie - że ktoś chory może być co jednak nie oznacza że chory jest teraz, bo np. celiakia się (jeszcze?) nie rozwinęła. I wtedy trzeba by robić dalsze badania aby to wyjaśnić.

I tu pojawia się pytanie. Czy z uwagi na fakt, że Wojtek może z "dobrodziejstwem inwentarza" dostać celiakię od ojca, jest w ogóle sens robić takie badania? Czy nie będzie to z założenia strata czasu i pieniędzy? Czy ono nie powinno potwierdzić, że predyspozycje ma, ale czy jest aktulanie chory trzeba by badać go dalej, co de facto wiemy już teraz? Czy jest w ogóle szansa, że takie badanie w tym przypadku może dać wynik negatywny (w sensie brak predyspozycji)? Może ktoś z Was robił takie badania, ma doświadczenia w tym temacie bądź po prostu się na tym zna?

Dla wyjaśnienia - chodzi mi konkretnie o laboratorium TestDNA - może macie jakieś uwagi na ich temat?

Z góry wielkie dzięki za pomoc !!
Ostatnio zmieniony ndz 03 lip, 2011 12:01 przez szachus, łącznie zmieniany 1 raz.
gigi_26
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 52
Rejestracja: sob 18 wrz, 2010 01:05
Lokalizacja: Irlandia

Post autor: gigi_26 »

Wszystko pięknie, ale pozostaje jedno pytanie: co da Ci takie badanie? jedynie odpowiedź, że może mieć takową. Wydaje mi się, że wydasz pieniążki, a dowiesz się tego co wiesz obecnie: jakieś problemy są, trzeba "pogrzebać" głębiej. Już lepiej się opłaca zrobić badania w Instytucie Mikroekologii w Poznaniu (ImuPro), one pokazują nietolerancje. Jeśli wynika z badania, że oprócz innych alergenów dziecko ma na przykład nietolerancję na wszystkie ziarna - oznacza to podstawę do badania w kierunku celiakii. Tak mi się wydaje najlepiej. Ja na przykład okazało się, że mam nietolerancję drożdży i kukurydzy i co z tego, że czułam się źle, badanie na celiakię wyszłoby (niepotrzebny stres itp.), że mam "omamy", badanie DNA też by mi nic nie dało...
Nietolerancja silna: KUKURYDZA i DROŻDŻE...
http://www.facebook.com/profile.php?id= ... 749&ref=ts
wieczorynka
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 432
Rejestracja: pt 25 lut, 2011 11:30
Lokalizacja: Żory

Post autor: wieczorynka »

W tej chwili można badanie genetyczne wykonać za darmo W Opolu właśnie się wybieram> Chciałam zapytać czy już ktoś był tam :)
Awatar użytkownika
BeataS
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 152
Rejestracja: czw 30 gru, 2010 13:15
Lokalizacja: Zawiercie

Post autor: BeataS »

Ja dzwoniłam co i jak wygląda. Na razie z uwagi na mój stan, rodzinny odradził badanie. Jak wrócisz to opowiedz jak było!
Beata
___________
Colitis Ulcerosa, Celiakia, PSC
wieczorynka
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 432
Rejestracja: pt 25 lut, 2011 11:30
Lokalizacja: Żory

Post autor: wieczorynka »

Właśnie przyjechałam. Na badanie nie trzeba się umawiać, troszeczkę ludzi było ale wszystko załatwiłam bez problemu. Pobrała mi pani dr wymaz z policzka i na wynik muszę czekać ok 2 miesiące. Dobrze że jest bespłatne. I jestem bardzo ciekawa co to będzie. Jak ktoś się wybiera to polecam :)
Polonka
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 15
Rejestracja: ndz 21 wrz, 2008 19:51
Lokalizacja: Gliwice

Post autor: Polonka »

Beata76 czy możesz podać dokładniejsze namiary na Opole:)
pozdrawiam
wieczorynka
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 432
Rejestracja: pt 25 lut, 2011 11:30
Lokalizacja: Żory

Post autor: wieczorynka »

Ta informacja jest właśnie zamieszczone na naszej stronie stowarzyszenia
http://www.celiakia.pl/index.php?option ... 5:celiakia
Pod podany nr infolinii należy dzwonić do 15.00 a na wyniki nie czeka się 2 tygodnie tylko 2 miesiące.
purtus
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 10
Rejestracja: śr 10 lis, 2010 13:19
Lokalizacja: Kamieniec Ząbkowicki

Post autor: purtus »

Witajcie
Ja tez wybieram sie do Opola na te badania genetyczne w czwartek tzn konkretnie to mój mąż będzie badany i się okaże. Wydaje mi sie że warto spróbowac póki są refundowane. Jak wrócimy to dam znać :)
parówka
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 76
Rejestracja: sob 17 paź, 2009 13:46
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: parówka »

Witam celiaków,
wczoraj byliśmy w Opolu na badaniach genetycznych. Całą rodziną. Podam zainteresowanym namiary bo mnie wydobycie informacji kosztowało wiele czasu i nerwów. Podanych telefonów nikt nie odbiera!
Nie trzeba się wcześniej rejestrowac. Robi się to na miejscu. Przed wymazem z ust nie wolno 2 godz nic jeśc ani pic. trzeba miec skierowanie do Pracowni Badań Genetycznych od lekarza np. POZ oraz aktualną legitymację ubezpieczeniową (wpis ważny tylko 1 miesiąc) lub druk o aktualności ubezpieczenia jakies URMUA czy jakoś tak.
W Opolu udajesz się na ul. Kościuszki 2 na 1 piętro tam gdzie gabinet ginekologiczny i czekasz w kolejce. Godziny przyjęc: czwartki 16-20, poniedziałek i chyba wtorek 9-12. Wyniki mają byc do odebrania we Wrocławiu na ul. Robotniczej po ok. 2 m-cach
Awatar użytkownika
Magdalaena
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1366
Rejestracja: pt 02 sty, 2004 13:28
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Magdalaena »

parówka pisze:druk o aktualności ubezpieczenia jakies URMUA czy jakoś tak.
ZUS RMUA - Raport miesięczny dla osoby ubezpieczonej
Magdalaena
celiakia zdiagnozowana w sierpniu 2003 r.
Obrazek
wieczorynka
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 432
Rejestracja: pt 25 lut, 2011 11:30
Lokalizacja: Żory

Post autor: wieczorynka »

Na infolinii pani powiedziała wyraźnie, że należy dzwonić tylko wtedy kiedy przyjmuje lekarz inaczej nie odbierają telefonów. Na miejscu nikt nie sprawdzał mi rmua ale należy zabrać. Warto też popatrzeć czy na skierowaniu jest prawidłowa pieczątka (nr kontraktu lekarza z nfz) Lekarze przyjmują dokładnie w czwartki od 16 do 20 i wt. pt. od 9 - 11. I t y l k o wtedy dzwonić. Posiadam nr tel. do tych lekarzy (mogę wysłać na priv) ale warto zadzwonić jednak pod nr infolonii.
iwka79
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 10
Rejestracja: pt 23 wrz, 2011 10:37
Lokalizacja: woj. łódzkie

Post autor: iwka79 »

Mam pytanie, czy darmowe badania genetyczne można zrobić tylko w Opolu? Jeśli jestem z woj. łódzkiego to też mnie tam przyjmą?
Pozdrawiam, Iwona, mama: Maćka - 12 lat, Kacpra - 7lat, Filipa - 1rok i 9 miesięcy:-)
wieczorynka
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 432
Rejestracja: pt 25 lut, 2011 11:30
Lokalizacja: Żory

Post autor: wieczorynka »

Badanie tylko w Opolu niestety, woj dolnośląskie, śląskie, opolskie :)
Awatar użytkownika
Patka
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 527
Rejestracja: ndz 28 lis, 2004 17:31
Lokalizacja: Toruń

Post autor: Patka »

ciekawe kiedy takie będzie dostępne w Toruniu córeczka ma zrobione z programu 4 lata temu a teraz kolej mojego synka i myślę ze ja też bym chciała dowiedzieć się czy u mnie ma choroba podłoże genetyczne ...
Barbara- testDNA
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: śr 12 paź, 2011 08:44
Lokalizacja: katowice

Post autor: Barbara- testDNA »

Witajcie

Można jeszcze wykonywać refundowane badania genetyczne. Jak na razie są one nadal dostępne dla pacjentów należących do dolnośląskiego, śląskiego i opolskiego oddziału NFZ.

Zmienił się tylko numer telefonu do rejestracji. Dlatego jeśli macie Państwo już wystawione skierowanie proszę o kontakt z bezpłatną infolinią 800 007 771 lub bezpośrednio z biurem testDNA pod numerem tel. 32 363 08 76

Na wyniki badania czeka się zwykle ok. 15 dni roboczych ( ok. 3 tygodni).

Z wszelkimi pytaniami mogą Państwo dzwonić do nas na podane powyżej numery telefonów.
ODPOWIEDZ