Diagnoza niemowlaka i matki, wprowadzenie glutenu

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

glodomorek
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 58
Rejestracja: wt 22 lis, 2011 19:56
Lokalizacja: Wrocław

Diagnoza niemowlaka i matki, wprowadzenie glutenu

Post autor: glodomorek »

Witajcie :)Mam pytanie do was jak wprowadzić gluten do diety dziecka?
Córka ma 7,5mca do 6mca tylko na piersi, potem warzywa owoce kleik ryżowy i kukurydziany. Ma hypotrofię (wewnątrzmaciczne zahamowanie wzrostu) urodziła się drobna,z niedowagą-przyczyna nieznana (oficjalnie zakażenie wewnątrzmaciczne-ja się z tym nie zgadzam ale to inna historia). Mało przybiera na wadze średnio 500g/mc ostatnio przez 2 mce po 200g/mc. Dostałam skierowanie do gastroenterologa dziecięcego, po dzisiejszej wizycie i bardzo dokładnym wywiadzie dowiedziałam się, że muszę wprowadzić dziecku gluten i za 3mce jak przyjdziemy będzie mieć pobrane markery(?) w kierunku celiakii. Nie wprowadzałam jej wcześniej glutenu, bo naczytałam się o alergiach (ja mam alergię na pyłki i kurz, tata na kurz, orzechy więc ryzyko alergii jest duże) nietolerancjach i odkładałam to do 10mca co najmniej w myśl zasady im później tym lepiej. Czy musi gluten dostawać codziennie? Jeśli okaże się, że ma celiakię to jakie konsekwencje dla zdrowia będzie miało to przyjmowanie glutenu przez kilka miesięcy? Jak długo trwa taka diagnoza u dziecka?

Doktor podczas wywiadu zasugerowała też, że ja pilnie powinnam się przebadać w kierunku celiakii (niski wzrost, wieczna niedowaga z tendencją spadkową teraz39kg, bóle głowy, charakterystyczne przebarwienia szkliwa zębów, zaburzenia apetytu). Wizytę mam za 2 mce, mam zrobioną morfologię, mocz, będę mieć usg brzucha. Czy jakieś badania mogę zrobić sama, żeby podczas pierwszej wizyty wszystko przyspieszyć? Przeraża mnie kilka miesięcy(lat?) czekania na diagnozę.

Z góry bardzo za wszystkie odpowiedzi i sugestie,
pozdrawiam głodomorek
mama_blanki
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 47
Rejestracja: ndz 19 kwie, 2009 01:59
Lokalizacja: wawa

Post autor: mama_blanki »

gluten możesz wprowadzać po pół łyżeczki dziennie kaszki mannej do posiłku. co do tego kiedy, to sama nie wiem bo mam ten sam dylemat:) starsza córka ma nietolerancję i teraz z młodsza ma 6 miesięcy i boje się wprowadzać. nie wiem kogo słuchać, chciałam jak najpóźniej jak kiedyś było ok 10 m ale z drugiej strony to chyba za późno jednak.
posłuchałabym się lekarza, córeczka ma już 7,5 miesiąca więc możesz zaczynać.
ile córeczka waży??raczkuje, rozwija się prawidłowo poza tym?

a co do Ciebie, to faktycznie zrób badania koniecznie, zrób badania na własną rękę na przeciwciała w celiakii, poniżej masz co i jak
http://celiakia.pl/index.php?option=com ... &Itemid=67
może się okazać, że wcale nie będziesz czekać na diagnozę latami bo wyjdą we krwi( czwego Ci w sumie nie życzę:)) , a jeśli nie wyjdą to jak trafisz na dobrego specjalistę to skieruje Cię zapewne na biopsję jelita bo to, że nie masz przeciwciał nie musi wykluczać celiaki.

powodzenia
glodomorek
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 58
Rejestracja: wt 22 lis, 2011 19:56
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: glodomorek »

Waży 5,9 jest bardzo rozwinięta ruchowo: raczkuje i stoi przy barierce od 5mcy3tyg 2 tyg później usiadła. Absolutnie nie wygląda na niedożywione dziecko, policzki ma nawet trochę pulchne, tyle że jest mała.
Z robieniem badań poczekam na wizytę te 2 mce, jestem zapisana do dobrego lekarza, w skierowaniu mam wpisane diagnostyka w kierunku celiakii więc chyba zrobią mi dobrze badania? Zależy ile kosztują, podejdę do laboratorium, podpytam :)
Myślę,że lepiej mieć jakąś diagnozę niż męczyć się całe życie i nie wiedzieć dlaczego.
Dziś podałam pierwszą porcję glutenu z gotowej kaszki manny-mlecznej. Zobaczymy co dalej :)
mama_blanki
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 47
Rejestracja: ndz 19 kwie, 2009 01:59
Lokalizacja: wawa

Post autor: mama_blanki »

faktycznie malutka
moja starsza córka ważyła 6500 na 6 mieisięcy i była już wtedy na 3 centylu.
powodzenia w badaniach, oby wszystko u córeczki było ok. u Ciebie zresztą też:)
może to taka Wasza uroda.
daj znać.
Anna Kozłówska-Kwaczyńska
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 34
Rejestracja: wt 27 wrz, 2011 21:02
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: Anna Kozłówska-Kwaczyńska »

7,5 miesiąca to poczekaj do 10 m-ca z wprowadzaniem glutenu, wtedy też będziesz miała wyniki swoich badań.
glodomorek
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 58
Rejestracja: wt 22 lis, 2011 19:56
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: glodomorek »

Witajcie :) Doktor zadecydowała, żeby Małej pobrać od razu krew na badania, bo po jednorazowym podaniu glutenu zawsze była reakcja (3 próby): rozwolnienie, żółty śluz, odparzona pupa. Wyniki na dzień dzisiejszy są dobre, musimy wykluczyć alergię. Glutenu na razie mamy w ogóle nie podawać. Potem zobaczymy co dalej. Ja czekam na razie na wizytę.
Ostatnio zmieniony wt 27 gru, 2011 23:53 przez glodomorek, łącznie zmieniany 1 raz.
ola26
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 45
Rejestracja: śr 25 lip, 2007 09:43
Lokalizacja: kutno

Post autor: ola26 »

Ja również pozostaje z problemem kiedy podać dziecku gluten? Moja córka jest wcześniakiem i nie dość że nie wiem czy podać jej pokarmy stałe w wieku korygowanym czy kalendarzowym ( urodziła się w 32 tyg. ciąży) to nurtuje mnie również kwestia glutenu.Ta zmiana z wprowadzeniem glutenu do diety wprowadziła wiele zamieszania. Lekarze różnie wypowiadają się w tym temacie. Może jest na forum ktoś, kto przeszedł już etap wprowadzania glutenu do diety dziecka i może coś doradzić? Bardzo proszę o radę.
Obrazek
Anna Kozłówska-Kwaczyńska
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 34
Rejestracja: wt 27 wrz, 2011 21:02
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: Anna Kozłówska-Kwaczyńska »

U wcześniaków nie ma reguł z rozszerzaniem diety, trzeba dziecko traktować indywidualnie z założeniem większej predyspozycji do alergii. Pediatra powiniem ocenić rozwój dziecka. Gluten na pewno nie wcześniej niż 10 m-c jak u wszystkich dzieci ze skłonościami do alergii.
glodomorek
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 58
Rejestracja: wt 22 lis, 2011 19:56
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: glodomorek »

Wyniki badań mam telefonicznie: na dzień dzisiejszy są ujemne, dokładne wyniki poznam za 1,5 mca, bo wtedy mam kontrolę to od razu odbiorę. Na razie mamy trzymać dietę bezglutenową.

Ola, koleżanka urodziła w 28tyg. wprowadza jedzenie zgodnie z wiekiem korygowanym.
ola26
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 45
Rejestracja: śr 25 lip, 2007 09:43
Lokalizacja: kutno

Post autor: ola26 »

Dziękuję bardzo za odpowiedzi i pomoc. Przyznam, że nie wiedziałam o tym, żeby wprowadzać u dziecka ze skłonnością do alergii gluten w 10 m-cu. Wszyscy teraz sugerują wcześniej. Tym bardziej dzięki wielkie za radę. Dla mojego lekarza pediatry jestem chyba za bardzo skomplikowanym przypadkiem i bez przekonania odpowiada on na moje pytania, dlatego pytam na forum. Wobec tego gluten wprowadzę w 10 -mcu korygowanym.
Obrazek
glodomorek
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 58
Rejestracja: wt 22 lis, 2011 19:56
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: glodomorek »

Mam pytanie odnośnie ALERGII. Czy gastroenterolog dziecięcy może w ramach nfz zlecić badanie na alergię na gluten u dziecka czy muszę iść do alergologa, żeby wykonać takie badanie bezpłatnie?
glodomorek
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 58
Rejestracja: wt 22 lis, 2011 19:56
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: glodomorek »

Odebrałam dziś moje wyniki badań:
transglutaminaza tkankowa/p ciała IgA ujemny 2,35 RU/ml (ujemny <18 wątpliwy 18-22 dodatni >22)
p/c p. edomysium (EmA) IgA ujemny
p/c p. edomysium (EmA) IgG ujemny
p/c p. gliadynie (AGA) IgA ujemny
p/c p. gliadynie (AGA) IgG ujemny
Gastroskopia: Przewlekłe zapalenie żołądka, polip żołądka 5mm (usunięty do zbadania), pobrane 4 wycinki z dwunastnicy.
Badanie histopatologiczne: 1) (Wycinki z dwunastnicy) Fragmenty normotypowej błony śluzowej jelita cienkiego bez morfologicznych cech złego wchłaniania.
2) (Polip żołądka) gastritis chronica (+) atrophica (+) metaplasia intestinalis glandularum (+) infectio Helicobacter pylori (-)

Wyniki badań dziecka:
transglutaminaza tkankowa/p ciała IgA ujemny <2,0 RU/ml (ujemny <18 wątpliwy 18-22 dodatni >22)
eozynofilia bezwzględna 250 uL (norma <360)
imunoglobuliny klasy IgA 0,11 g/l (0,06-0,91)
immunoglobulina IgE całkowita 10,3 IU/ml (<15,0)
Mam podać gluten i jeśli będzie jakakolwiek reakcja to mamy odstawić i iść do alergologa.

Czy te badania świadczą, że celiakii na pewno nie mamy? Warto robić badania genetyczne czy szkoda czasu? Co jeszcze mogę zbadać?
Poradźcie coś proszę
Awatar użytkownika
alva_alva
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2067
Rejestracja: czw 12 sty, 2012 14:37

Post autor: alva_alva »

Nie za bardzo rozumiem. Piszesz, że masz podać dziecku gluten, wiec czy dziecko jadło gluten w czasie badan krwi na przeciwciała? Ty jadłaś gluten jak ci te przeciwciała robili?
Wyczytałam, że u dorosłych przeciwciała mogą zanikać, a celiakia jest. Im człowiek straszy, tym przeciwciał we krwi może być mniej.

Trudno powiedzieć. Jedli jadłaś 6 tygodni przed badaniem przeciwciał duże ilości glutenu, co najmniej jeden posiłek dziennie z glutenem, to są te wyniki pewnie miarodajne. W gastroskopii niby o zaniku nic nie piszą.

Podsumowując, to rozumiem, że ostatnie 3 miesiące ten gluten podawałaś dziecku i sama też go jadłaś?
glodomorek
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 58
Rejestracja: wt 22 lis, 2011 19:56
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: glodomorek »

alva_alva, ja jadłam gluten cały czas, dziecko nie. Mała bardzo źle reagowała na najmniejsze ilości glutenu (biegunki, śluz, odparzenia pupy, wysypka, płacz), że nie dałabym rady męczyć ją 6 tygodni. Za mała jest na prowokację. Dostała gluten dzień przed badaniem, a objawy schodziły prawie tydzień. Biopsji jej nie robiłam i na razie nie zamierzam. Córka jest na diecie bezglutenowej z powodu samych objawów po spożyciu, bez diagnozy.
Awatar użytkownika
alva_alva
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2067
Rejestracja: czw 12 sty, 2012 14:37

Post autor: alva_alva »

Hm..., czyli gluten jadłaś. Chyba nie ma co robić tych badan genetycznych. Ja bym na Twoim miejscu gluten wykluczyła i poczekała na efekty.
Twoje objawy wskazują na jakieś zaburzenia wchłaniania, ale może to jakiś inny zespół, a nie celiakia?
ODPOWIEDZ