Czy podczas standardowej gastroskopii mogą zrobić mi biopsję

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
enso
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: czw 26 maja, 2011 11:41
Lokalizacja: Warszawa

Czy podczas standardowej gastroskopii mogą zrobić mi biopsję

Post autor: enso »

Zapisałem się prywatnie na gastroskopię do Przychodni Polskiej Fundacji Gastroenterologii na Waryńskiego w Warszawie. Czy jak powiem dla lekarza wykonującego endoskopię, że podejrzewam u siebie celiakię to bez problemu pobierze mi wycinek jelita cienkiego do badania mikroskopowego? Czy może będzie robił problemy, i może nie chcieć pobrać próbki do badania?
Awatar użytkownika
titrant
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2152
Rejestracja: ndz 26 paź, 2008 18:51
Lokalizacja: Kraków

Post autor: titrant »

Musisz to jasno ustalić przed włożeniem rury do ust, bo z rurą nie będziesz mógł niczego negocjować.
[tutaj to tylko moja opinia: na tym forum wydaje się, że głównie ja uważam, że gluten to śmiertelna trucizna i jej rzucenie powinno nastąpić choćby na podstawie lepszego samopoczucia]
Nalewka
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 351
Rejestracja: sob 23 kwie, 2011 09:27
Lokalizacja: W-wa Ursynów

Post autor: Nalewka »

I zapłacić za dodatkową (że tak powiem) usługę.
Nietolerancja? Jasne, nazywa się Hashimoto...
enso
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: czw 26 maja, 2011 11:41
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: enso »

Ok, dzięki za odpowiedzi.

Jutro wybieram się na badanie, będzie to moje pierwsze badanie, trenowałem techniki relaksacji i techniki oddechowe, więc powinno gładko pójść. Raz spróbowałem tych technik podczas badania EEG, to pani doktor myślała, że zasnąłem i później musiałem zacząć myśleć, aby badanie dobrze wyszło :)
kamka
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 71
Rejestracja: pt 23 wrz, 2011 17:05
Lokalizacja: mazowieckie

Post autor: kamka »

Najgorsze jest przejście rury przez przełyk, dalej już wytrzymasz. Proś o znieczulenie z lidokainy, jeśli nie masz astmy. Powodzenia
Celiakia, Hashimoto, ziemniaki, krewetki
Awatar użytkownika
adukan
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 62
Rejestracja: pt 20 kwie, 2012 01:57
Lokalizacja: Lublin

Post autor: adukan »

Nalewka pisze:I zapłacić za dodatkową (że tak powiem) usługę.
zazwyczaj cena gastroskopii zawiera ewentualne badania mikroskopowe

a czy lekarz podczas badania pobierze wycinek, czy nie - w duzej mierze zalezy od niego..
jezeli nie bedzie zadnych zmian widocznych golym okiem, to moze nie pobrac, nawet jezeli beda wskazania (np podejrzenie celiakii) - bylem sam w takiej sytuacji
kamka pisze:Najgorsze jest przejście rury przez przełyk, dalej już wytrzymasz. Proś o znieczulenie z lidokainy, jeśli nie masz astmy. Powodzenia
nie do konca, kazdy inaczej reaguje, dla mnie najgorsze jest np dojscie do dwunastnicy i poruszanie sie po niej, ale to nie jest zaden bol, tylko lekki dyskomfort
enso
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: czw 26 maja, 2011 11:41
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: enso »

Już miałem wykonaną gastroskopię. Rzeczywiście badanie jest bardzo nieprzyjemne, ale dało się wytrzymać. Znieczulenie ogólne do tego badania to moim zdaniem przesada.

Przed włożeniem endoskopu lekarz powiedział, że sam zdecyduje, czy pobierze wycinki. Na szczęście pobrał, mimo że wszystko wyglądało w porządku. Musiałem za to dodatkowo zapłacić 80zł. Gastroskopia 160zł kosztowała.

Mam teraz tylko lekko podrażnione gardło. Zawsze tak jest, czy jak lekarz umiejętnie wykonana to nie będzie podrażnienia gardła?
Też czasami jakby pojawia mi się na moment delikatny ból w żołądku w jednym miejscu, ale to chyba przez dłuższą przerwę w jedzeniu, przez którą dostałem jakiś zaburzeń żołądkowych, w jelitach mi bulgocze i mam biegunkę. Trzeba teraz odczekać aż przejdzie.
Awatar użytkownika
adukan
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 62
Rejestracja: pt 20 kwie, 2012 01:57
Lokalizacja: Lublin

Post autor: adukan »

enso pisze: Mam teraz tylko lekko podrażnione gardło. Zawsze tak jest, czy jak lekarz umiejętnie wykonana to nie będzie podrażnienia gardła?
bol gardla wystepuje dosyc czesto po gastroskopii
enso pisze: Też czasami jakby pojawia mi się na moment delikatny ból w żołądku w jednym miejscu, ale to chyba przez dłuższą przerwę w jedzeniu, przez którą dostałem jakiś zaburzeń żołądkowych, w jelitach mi bulgocze i mam biegunkę. Trzeba teraz odczekać aż przejdzie.
zaburzenia sa spowodowane zapewne przez spora ilosc powietrza jakim napompowali ci jelita, aczkolwiek dolegliwosci bolowe raczej nie powinny wystepowac...
enso
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: czw 26 maja, 2011 11:41
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: enso »

adukan pisze:
enso pisze: Też czasami jakby pojawia mi się na moment delikatny ból w żołądku w jednym miejscu, ale to chyba przez dłuższą przerwę w jedzeniu, przez którą dostałem jakiś zaburzeń żołądkowych, w jelitach mi bulgocze i mam biegunkę. Trzeba teraz odczekać aż przejdzie.
zaburzenia sa spowodowane zapewne przez spora ilosc powietrza jakim napompowali ci jelita, aczkolwiek dolegliwosci bolowe raczej nie powinny wystepowac...
Tego bólu w żołądku już dzisiaj nie czułem. Był on pewnie od tego, że wczoraj jechałem z tymi wypełnionymi jelitami autobusem przez ok. 3h i nie mogłem się wtedy załatwić przez co czułem jeszcze większy dyskomfort w jelitach i napięcie się chyba jakoś na żołądek przenosiło. No, ale nieważne, dzisiaj jest już dobrze.
Gardło też już nie boli. Pozostaje tylko czekać 3-4 tygodnie na wynik badania wycinków.
ODPOWIEDZ