starsze dziecko z celiakią a postępowanie z młodszym

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Aga75
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 31
Rejestracja: sob 14 lip, 2012 22:55
Lokalizacja: Łódź

starsze dziecko z celiakią a postępowanie z młodszym

Post autor: Aga75 »

Witam, jestem tu nowa (dołączyłam do forum kilka dni temu) i serdecznie proszę o pomoc w ważnej dla mnie sprawie.Otóż moja starsza córka (8 letnia) prawie na pewno ma celiakię (czekamy na wyniki testów genetycznych)- od 2 lat jest na diecie bezglutenowej i od tej pory niesamowicie poprawiło się jej samopoczucie.Mam też młodszą, niespełna 8 miesięczną córkę, której rozszerzam dietę i nie bardzo wiem jak powinnam postępować w kwestii podawania glutenu.Powinnam jej podawać dawki ekspozycyjne,żeby się układ pokarmowy przyzwyczaił do glutenu ale ostatnio czytałam,że gluten powinno się podawać po skończeniu przez dziecko roku.Młodsza nie jest przebadana pod kątem celiakii-muszę się zorientować w temacie, gdzie w Łodzi mogłabym ją przebadać.Czy jeśli będzie miała gen sprzyjający powstawaniu celiakii to na pewno zachoruje? Czy też jestem w stanie jakoś ją uchronić?Moje starsze dziecko jest na diecie od 2 lat, ale lekarze po otrzymaniu wyniku gastroskopii stwierdzili,że to jednak nie celiakia (mimo,że wynik biopsji w skali Marsha był III c). Kilka dni miała pobrana krew, wyniki badań genetycznych mają być za 2 miesiące.Poczytałam ostatnio trochę więcej o tej chorobie i wszystkie objawy pasują do dolegliwości mojej starszej córki-chciałabym młodszą uchronić przed takim stopniem uszkodzenia jelit jak u siostry.Dodam,że moje dziecko nie było zaniedbane-nie wychodziłam od lekarzy, odwiedziłam chyba wszystkich gastrologów w Łodzi-wszędzie słyszałam,że córka nie wygląda na chorą,a ja wymyślam choroby zdrowemu dziecku.Stąd diagnoza dopiero w wieku 6 lat. :029:
dorota6d
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 41
Rejestracja: wt 03 maja, 2011 15:54
Lokalizacja: Nisko

Post autor: dorota6d »

Witam Cie serdecznie mam podobny problem, ja tez ma córkę 7lat i celiakia i synek 6miesiecy, ja podaje mu gluten w małych iliościach, tak pisza madre ksiazki, aby podawać i obserwować czy nic sie nie dzieje, ale tego na 100% nie jestem pewna, wiesz wdziwiło mnie co napisałaś ze lekarz stwierdził ze to nie celiakia ale skala marsha IIIc u mnie tez tak było rok temu, przy diagnozie, i wiemy ze dieta na całe zycie, niestety, i tez podobno nie widać po moim dziecku choroby... bardzo dobrze cie rozumiem i tez mam takie obawy.
Nadia2000
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 11
Rejestracja: pn 23 lip, 2012 22:04
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Nadia2000 »

Witam serdecznie. Mój 5-letni synek ma celiakię ( IV stopień zaniku kosmków oraz dodatnie DQ2 DQ8 ). Młodszy synek ma 3 latka. Jest zdrowy, ale ma dodatnie DQ2 DQ8, czyli jest genetycznie predysponowany do zachorowania na celiakię. Może, ale nie musi zachorować. Nie ma standardów co do dalszego postępowania. Nasz lekarz zaleca badania krwi (1x w roku) na obecność przeciwciał, aby w razie gdyby celiakia uaktywniła się, szybko to wychwycić. Też Pytałam lekarza, czy można jakoś uchronić młodszego synka przed zchorowaniem, ale nie istnieją żadne metody. Choroba albo się uaktywni, albo nie.
Aga75
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 31
Rejestracja: sob 14 lip, 2012 22:55
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Aga75 »

Serdecznie dziękuję za wszystkie odpowiedzi.Moja wiedza na ten temat też już jest taka,że może ale nie musi zachorować.Mojej młodszej córce też coś dolega, choć nie wiem jeszcze co.Nie mogę jej wprowadzić żadnych owoców: ani surowych ani ze słoiczka: ma wzdęcia, puszcza całe serie bączków,traci apetyt itp.Dziś o godz.15 zjadła zupkę słoiczkową, w której były pomidory: odbijało jej się i ulewało z buzi całe popołudnie, o 18.00 zjadła 80 ml mleka i od tej pory nie chce jeść kompletnie nic.Wygląd to na potężną niestrawność.Byłam z nią u gastrologa, lekarka stwierdziła,że dziecko jest zdrowe.Zdrowe ale owoców jeść nie może...Podaję jej ekspozycyjne dawki glutenu, nie wygląda na to aby przynajmniej w tej chwili działo się po tym coś niepokojącego.
Awatar użytkownika
Rudi
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 36
Rejestracja: pt 07 gru, 2012 12:00
Lokalizacja: Warka

Post autor: Rudi »

Ja też mam starszą (12-letnią) córkę z celiakią zdiagnozowaną ok. 15.11.2012, młodszą ( 9-letnią) dla której dostałam skierowanie na badania w kierunku celiakii. Starsza prawdopodobnie choruje od dawna, może nawet od urodzenia ale ponieważ miała "tylko" wzdęty brzuch nikt wcześniej nie wpadł na to, że to może być celiakia. Zastanawiam się ile dzieci "dostaje" celiakię w genach od rodziców i co za tym idzie czy rodzice też powinni być zbadani...
Obrazek
Awatar użytkownika
dorciap1975
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 164
Rejestracja: sob 20 mar, 2010 14:52
Lokalizacja: Biała Podlaska

Post autor: dorciap1975 »

wzdęty brzuch?i to daje wynik na gluten?a inne objawy były?bo mała moja 2latka ma czasem wzdęty brzuch.bylismy u gastroenterologa,miała robione przeciwciała,ale są ok,czy wyniki są miarodajne,może bywa róznie z tym,czasem krew ok,a objawy ma typowe dla bezglutenowca,może tak być,zastanawiamsię?.syn 13lat od 3lat ma celiakię,objawy biegunki,bóle głowy,aż waga staneła w .w miom mieście nie wiedzieli co jest,stres!!!!dranie!!!
mam żal do nich ale i do siebie że nikt i nic mnie dalej nie pokierowało żeby drążyc temat biegunek.
Ostatnio zmieniony śr 28 sie, 2013 17:21 przez dorciap1975, łącznie zmieniany 1 raz.
Syn Mateusz na diecie od lutego 2010
Awatar użytkownika
Rudi
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 36
Rejestracja: pt 07 gru, 2012 12:00
Lokalizacja: Warka

Post autor: Rudi »

Wzdęty brzuch był jedynym objawem jaki można było przypisać celiakii. Badałam też młodszą pociechę - jest zdrowa, natomiast u mnie też zdiagnozowano celiakię. Nie miałam żadnych objawów ze strony układu pokarmowego.
Obrazek
ODPOWIEDZ