Zanik kosmkow brak przeciwciał

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
guslik
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 13
Rejestracja: sob 25 maja, 2013 15:41
Lokalizacja: warszawa

Zanik kosmkow brak przeciwciał

Post autor: guslik »

Witam,
zwracam się z prośbą do osób bardziej doświadczonych w temacie o pococ w diagnozie.

A wiec od początku:Mam 21 lat i od kąd pamiętam leczę się na łysie plackowate z różnym skutkiem. Ostatni byłem u homeopatki która wpadła na pomysł z diagnozą celiaki. Zgodnie z jej radą udałem się do gastrologa w celu skierowania na badania. Miałem gastroskapie i przeciwciała przeciwko E.IgA. wyszło mi zanik wg Marsha typ IIIb i brak przeciwciał ( wynik<1:10) na podstawie czego gastrolg stwierdziła ze celiaki nie mam dala jakis lek ( Helides a 40g, narazie go nie biore) i zaprosiła na kontrole za rok.

Opis badania: Mikro: Nasilony przewlekły niaciek zapalny z udziałem histocytów, komórek plazmatycznych i nielicznych granulocytów kwasochłonnych, cechy zaniku wg Marsha odpowadające typowi IIIb.

Czy zaufać gastrologowi i nic z tym nie robic czy jednak dalej jakos się diagnozowac.

Z dodatkowych inforamcji to niedawno wyszla mi alergia na laktoze( zaczolem brac enzym). Dodam jeszcze ze nie mam typowych objawow celiaki to znaczy wydaje mi sie ze wszystko w normie. Chociaz jesli mial bym by chory od dziecka to nie mam porownania jak to jest normalnie.
Czy jest mozliwosc ze zanik kosmkow jest spowodowany laktoza( wczesniej pilem mleko bo nie wiedzialem o alergi i tez sie po nim normalnie czulem.) Wiem ze pewnie doradzicie mi przejscie na diete ale nie wiem czy jest sens skoro sie normalnie czuje. Czy mozna przejsc na probe powiedzmy na 1-3 miesiace? Jesli by mi np po tym odrosly wlosy to nawet jak nie mam celiaki to bym na niej zostal : )


Za wszstkie wskazówki z góry dziękuje.
Pozdrawiam
Adam
elzak3
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 89
Rejestracja: ndz 02 gru, 2012 09:08
Lokalizacja: Kraków

Post autor: elzak3 »

Ja mam zanik kosmków, brak przeciwciał. Gastrolog postawiła diagnozę celiakia i nakazała dietę bezglutenowa.
I tobie tez to radzę. I zmień gastrologa bo przerażenie mnie bierze że tacy specjaliści mają prowadzic celiaków.
Ostatnio zmieniony sob 25 maja, 2013 15:59 przez elzak3, łącznie zmieniany 1 raz.
guslik
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 13
Rejestracja: sob 25 maja, 2013 15:41
Lokalizacja: warszawa

Post autor: guslik »

Dziekuje za szybka odpowiedzc. Tego sie wlasnie bałem. No to nic pewnie 8 czerwca zawitam na targi w Warszawie i rozpocznę przygodę z dietą bg : )
elzak3
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 89
Rejestracja: ndz 02 gru, 2012 09:08
Lokalizacja: Kraków

Post autor: elzak3 »

Nie jest źle, myslałam że będzie gorzej a teraz moaja rodzina razem ze mną trzyma dietę bo tak wygodniej mi gotować. Tylko chleb, makaron i pierogi mają glutenowe.
Awatar użytkownika
noodle
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 418
Rejestracja: pn 11 cze, 2012 15:53
Lokalizacja: krakofsky

Post autor: noodle »

Mam tak samo: spłaszczone kosmki, naciek limfocytów, brak przeciwciał. Moja gastrolog powiedziała, że to raczej nie jest celiakia, ale - za radą forum - przeszłam na dietę i czuję się o niebo lepiej. Tobie też to radzę. I dużo wytrwałości życzę :)
Zapraszam na mojego bloga! http://bezglutenowy.blog.pl
Od 1.11.2012 na diecie bezglutenowej
Obrazek
krystna
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 448
Rejestracja: sob 09 kwie, 2005 14:45
Lokalizacja: Nakło nad Notecią

Post autor: krystna »

Niektóre osoby mają niedobór przeciwciał w klasie IgA.
Możesz zabrać ze sobą wyniki 8 czerwca i poprosić o konsultację lekarza.
Obrazek

Gazeta Internetowa "Małpia Gazeta" - Serwujemy bardzo dobre wiadomości!
guslik
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 13
Rejestracja: sob 25 maja, 2013 15:41
Lokalizacja: warszawa

Post autor: guslik »

noodle, a mialas przed przejsciem na diete jakies objawy, ktore ustąpiły po odstawieniu glutenu?
Awatar użytkownika
noodle
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 418
Rejestracja: pn 11 cze, 2012 15:53
Lokalizacja: krakofsky

Post autor: noodle »

guslik pisze:noodle, a mialas przed przejsciem na diete jakies objawy, ktore ustąpiły po odstawieniu glutenu?
Tak, miałam ich mnóstwo. Miałam długotrwałe zaparcia, silne skurcze jelit, anemię itd.
Zapraszam na mojego bloga! http://bezglutenowy.blog.pl
Od 1.11.2012 na diecie bezglutenowej
Obrazek
Awatar użytkownika
alva_alva
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2067
Rejestracja: czw 12 sty, 2012 14:37

Post autor: alva_alva »

Adamie, masz celiakię, co widać po wyniku gastroskopii. O diagnozie decyduje wynik wycinka z dwunastnicy, a nie przeciwciała. Przeciwciał nie musi być i u wielu osób nie ma. Czasem tak jest i to nie wyklucza choroby.Twój gastrolog nie jest odpowiednio doszkolony, żyje nieaktualną wiedzą.

Kolejna sprawa, to łysienie plackowate jest chorobą autoimmunologiczną i towarzyszy właśnie celiakii czy innym chorobom na tle autoimmunologicznym. Ja mam np. bielactwo, które także jest choroba z worka autoimmuno. , a choroby typu celiakia, łysienie plackowate, bielactwo, cukrzyca autoimmunologiczna czy niedoczynność tarczycy Hashimoto na tle autoimmunologicznym, chodzą parami najczęściej. Mało jest na forum ludzi, którzy mają tylko celiakię. Większość z nas ma jeszcze coś z worka autoimmuno. albo nawet kilka chorób autoimmunologicznych jednocześnie.

Mogę ci powiedzieć tylko, że ja choruję na PAS2, czyli mam niedoczynność wielogruczołową.Do kwietnia byłam na insulinie, tyroksynie i hydrokortyzonie, a dobrze trzymana dieta bg spowodowała znaczną remisję APS2 i obecnie jestem tylko na tyroksynie. Większość gruczołów ruszyła po 1,5 roku diety bg, także radzę ci przejść na dietę i zmienić lekarza.

Jesteś z Warszawy, więc możesz podejść do Stowarzyszenia osobiście po książkę, ulotki, porady i zapytać także o dobrego lekarza. Stowarzyszenie współpracuje z wieloma specjalistami wysokiej klasy i na pewno są oni znacznie bardziej do przodu niż Twój gastrolog.
guslik
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 13
Rejestracja: sob 25 maja, 2013 15:41
Lokalizacja: warszawa

Post autor: guslik »

Namówiliście mnie, bo wielu wewnętrznych rosterkach przechodzę na diede od ponidzialku. Tylko pytanie czy musze odrazu na bezmleczna i na bezglutenowa czy sama bezglutenowa wystarczy? Niestety enzym ktory przyjmue zawiera substancje pochodzania pszenicznego czyli pewnie gluten. Czyli rozumiem ze na diecie bezglutenowej nie bede go mogl brac?
Lenka_a1
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 30
Rejestracja: pn 17 gru, 2012 21:16
Lokalizacja: Polska

Post autor: Lenka_a1 »

Zdecydowanie nie będziesz mógł go brać. Powodzenia.
ODPOWIEDZ