pomoc w diagnozie

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

bawarka
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 17
Rejestracja: sob 19 paź, 2013 11:47
Lokalizacja: Polska

pomoc w diagnozie

Post autor: bawarka »

witam , w związku z tym że mam wszystkie objawy celiakii postanowiłam się zbadać.
zrobiłam badania krwi -wyszły ujemne.badanie genetyczne ujawniło gen silnie związany z celiakią.Więc postanowiłam zrobić gastroskopię.
Wynik gastroskopii -fałdy okrężne części zaopuszkowej nieco wygładzone.Pobrano wycinek do badania hist-pat.Wynik-nie stwierdzono zaniku kosmków , wskażnik Marsha 10/100 enterocytów.Dodam ,że mam przewlekłe limfocytarne zapalenia jelita grubego.
Z badań wynika ,że nie mam celiakii a może błędem było pobranie tylko jednego wycinka.Jakie mogą być inne przyczyny wygładzenia fałd jeżeli to nie celiakia?
Ostatnio zmieniony sob 19 paź, 2013 12:06 przez bawarka, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
alva_alva
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2067
Rejestracja: czw 12 sty, 2012 14:37

Post autor: alva_alva »

Z jednego miejsca sie nie pobiera, z kilku miejsc musi być pobrany.Może w każdym z pobranych wycinków było to samo, stąd taki opis.

Z jelita grubego miałaś pobierany wycinek?

Jakie dokładnie objawy masz? Na jakie inne choroby chorujesz oprócz tego jelita grubego?
bawarka
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 17
Rejestracja: sob 19 paź, 2013 11:47
Lokalizacja: Polska

Post autor: bawarka »

Witaj , dziękuję za odpowiedź.Choruję prawdopodobnie na boreliozę.Leczyłam się 10 m-cy ale po leczeniu jest gorzej niż przed.Chorujemy rodzinnie , mój tata źle się czuł .Teraz ja i brat źle się czujemy.Dlatego byłam prawie pewna , że to celiakia.A tu znowu fałszywy trop.Od dłuższego czasu mam przewlekłą grzybicę pochwy - nie do wyleczenia przez lekarzy.Z tego wszystkiego depresja - też nie do wyleczenia.
Awatar użytkownika
alva_alva
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2067
Rejestracja: czw 12 sty, 2012 14:37

Post autor: alva_alva »

A cukry jak? Co wyszło w wycinku z jelita grubego? Jakie leki bierzesz?
Ostatnio zmieniony pn 21 paź, 2013 18:21 przez alva_alva, łącznie zmieniany 1 raz.
bawarka
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 17
Rejestracja: sob 19 paź, 2013 11:47
Lokalizacja: Polska

Post autor: bawarka »

W kolonoskopii wyszło przewlekłe limfocytarne zapalenie jelita grubego , na razie dostałam asamax.Glukoza na czczo w normie.Wszyskie wyniki krwi w normie , tylko hematokryt trochę za niski.Doczytałam na wyniku ,że jednak pobrali 3 wycinki więc raczej chyba wszystko dobrze sprawdzili.Około 20 lat temu miałam zapalenie języka.Mój ojciec , który był lekarzem stwierdził , że to język geograficzny.Jako dziecko chociaż byłam dobrze odżywiana miałam jakieś zaburzenia wchłaniania.Zjadłam sporo tynku ze ścian , węglem też nie pogardziłam.Często leciała mi krew z nosa.Byłam bardzo szczupła.Jako nastolatka z kolei bardzo przytyłam a w wieku 17 lat nagle schudłam 10 kg w ciągu miesiąca.Mam nasiloną próchnicę zębów , tak jak mój tata.Skłaniam się ku jakiejś chorobie genetycznej ale celiakia to niestety nie jest.
bawarka
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 17
Rejestracja: sob 19 paź, 2013 11:47
Lokalizacja: Polska

Post autor: bawarka »

Moje najważniejsze objawy, może ktoś na coś wpadnie bo mnie pomysły się skończyły.

przewlekłe zmęczenie
depresja
bóle nóg
bóle stawów
bezsenność
mrowienia stóp
mgła umysłowa
piekący ból pod prawymi żebrami , promieniujący do pleców
od zawsze luźne stolce
Awatar użytkownika
alva_alva
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2067
Rejestracja: czw 12 sty, 2012 14:37

Post autor: alva_alva »

Glukoza na czczo może być dobra nawet przy dobrze mającej się cukrzycy. Poszłambym zrobić krzywą cukrową oraz zrobiłabym hemoglobinę glikowaną.Grzyby lubią wysokie cukry i grzybice pochwy to częsty wstępny objaw cukrzycy. Ja byłam na insulinie pół roku, tylko do posiłków, bo w nocy cukry się same dobrze trzymały i rano miałam cukier idealny mimo cukrów po jedzeniu 250. Grzybice mogą wskazywać na problemy z cukrem, problemy związane z zaburzeniami flory bakteryjnej w jelicie ( przerost złych bakterii), co jest możliwe przy tym zapaleniu jelita grubego.
Druga sprawa, powinnaś zrobić kilka razy badanie na krew utajoną w kale. Niski hematokryt może wskazywać na krwawienia z przewodu pokarmowego, a to często się zdarza np. w Crohnie, który jest także chorobą autoimmunologiczną, której towarzyszy wiele objawów spoza przewodu pokarmowego.Możesz mieć to zapalenie limocytarne z Crohnem czy CU jednocześnie. Jedno nie wyklucza drugiego.
Opis jednego patomorfologa nie wyklucza innej choroby jelit. Bywa, że czasem patomorfolog dobrze nie oceni wycinków, to po pierwsze, a po drugie to czasem choroba na początku jest w niskim stopniu zaawansowania i trudno jest ją zróżnicować, a prawdziwe oblicze pokazuje się po czasie.
Próchnica czy grzybice to częste objawy nieswoistych chorób zapalnych jelit, więc wszystko elegancko się zgadza. Obraz jest typowy dla tego typu zapalenia jelita.

Jaki czas temu miałaś robioną tę kolonoskopię? Podejrzewam, że wszystkie Twoje dolegliwości znacznie by się zmniejszyły choćby przy małej dawce sterydów.
Ostatnio zmieniony pn 21 paź, 2013 19:16 przez alva_alva, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
alva_alva
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2067
Rejestracja: czw 12 sty, 2012 14:37

Post autor: alva_alva »

bawarka pisze:Moje najważniejsze objawy, może ktoś na coś wpadnie bo mnie pomysły się skończyły.

przewlekłe zmęczenie
depresja
bóle nóg
bóle stawów
bezsenność
mrowienia stóp
mgła umysłowa
piekący ból pod prawymi żebrami , promieniujący do pleców
od zawsze luźne stolce
Przewlekłe zmęczenie często towarzyszy chorobom autoimmunologicznym, w tym nieswoistym zapaleniom jelit.

Depresja z wielu powodów może być, ale ja bym sprawdziła TSH, ft4 i ft3 Przy tych chorobach jelit, często dochodzi do niedoczynności tarczycy Hashimoto, a depresja i zmęczenie, bóle nóg i stawów to typowe objawy nie tylko niedoczynności tarczycy. ale także właśnie Crohna czy CU i tego typu chorób jelit.

Bezsenność może być z powodu okresowych rzutów Hasi, wtedy Ft4 idzie w górę, na chwilę wchodzisz w nadczynność lub może masz w ogóle np. nadczynność, bo piszesz, że potrafisz czasem szybko spaść z wagi. Trzeba zrobić TSH, Ft4 i ft3, wykluczyć lub potwierdzić problem z tarczycą, a jak go nie ma, to szukać dalej.

Mrowienie stóp, to problemy może z naczyniami. A stopy nie robią się czerwone albo sine? Nie marzną ci ręce i stopy? Jak wyglądają paznokcie u nóg?

Mgła umysłowa towarzyszy wielu chorobom autoimmuno.

Ból pod żebrem - USG robiłaś? Jaki masz cholesterol? Enzymy wątrobowe?
Luźne stolce to na pewno wynik zapalenia jelita grubego, a czego jeszcze to nie wiem, ale pewnie masz tak jak już pisałam krwawienia z jelita , skoro jest niski hematokryt.

Jak skóra? Jest sucha, mokra? Pocisz się dużo czy za mało? Jak miesiączki? Jaki masz kolor skóry, jasny, ciemny? Jakieś przebarwienia, odbarwienia?
Ból pod żebrami jest po jedzeniu, w nocy, na czczo?
Jakie leki teraz bierzesz?
bawarka
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 17
Rejestracja: sob 19 paź, 2013 11:47
Lokalizacja: Polska

Post autor: bawarka »

Tyle się napisałam a wiadomość znikła:(
Zaburzenia ze strony tarczycy można wykluczyć bo zapomniałam wspomnieć , że już jej nie mam.Hormony uregulowane.Cholesterol , enzymy wątrobowe i USG prawidłowe.Stopy mam zimne jak jest zimno, normalnego koloru.Skórę normalną , ciemnej karnacji po ojcu a jego rodzeństwo miało jasną karnację co też mnie dziwiło.Ostatnio pocę się często w nocy ale w dzień też się zdarza i nie jest to naturalny zapach potu.Przebarwień na skórze brak.Miesiączki ok , od ok.roku skrócił mi się cykl z 28 na 23 dni.ból -pieczenie niezależne od posiłków.Piecze cały czas.Dodam ,że ciągle mam gruby biały nalot na języku.Wyhodowaną obfitą candidę albicans.
Dziękuję za wszystkie sugestie , wszystkie badania oczywiście zrobię.
Kolonoskopię miałam latem , gastroskopię miesiąc temu.
Teraz biorę asamax i trittico na noc.Nie biorę na razie sterydów.Jak stwierdzić czy to crohn albo CU ?Jeszcze raz gastroskopia i kolonoskopia?
Dziękuję:)
bawarka
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 17
Rejestracja: sob 19 paź, 2013 11:47
Lokalizacja: Polska

Post autor: bawarka »

Tyle się napisałam a wiadomość znikła:(
Zaburzenia ze strony tarczycy można wykluczyć bo zapomniałam wspomnieć , że już jej nie mam.Hormony uregulowane.Cholesterol , enzymy wątrobowe i USG prawidłowe.Stopy mam zimne jak jest zimno, normalnego koloru.Skórę normalną , ciemnej karnacji po ojcu a jego rodzeństwo miało jasną karnację co też mnie dziwiło.Ostatnio pocę się często w nocy ale w dzień też się zdarza i nie jest to naturalny zapach potu.Przebarwień na skórze brak.Miesiączki ok , od ok.roku skrócił mi się cykl z 28 na 23 dni.ból -pieczenie niezależne od posiłków.Piecze cały czas.Dodam ,że ciągle mam gruby biały nalot na języku.Wyhodowaną obfitą candidę albicans.
Dziękuję za wszystkie sugestie , wszystkie badania oczywiście zrobię.
Kolonoskopię miałam latem , gastroskopię miesiąc temu.
Teraz biorę asamax i trittico na noc.Nie biorę na razie sterydów.Jak stwierdzić czy to crohn albo CU ?Jeszcze raz gastroskopia i kolonoskopia?
Dziękuję:)
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8122
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Post autor: Leeloo »

bawarka, miałaś usuniętą tarczycę?

koniecznie zbadaj kał na krew utajoną, najlepiej w 3 powtórzeniach (kup kilka pojemniczków, próbkę pobierz z kliku miejsc stolca).
bawarka
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 17
Rejestracja: sob 19 paź, 2013 11:47
Lokalizacja: Polska

Post autor: bawarka »

Tak , usunięto mi tarczycę a w sumie okazało się ,że niepotrzebnie .Miałam podejrzenie nowotworu pęcherzykowego po biopsji.Okazało się na szczęście ,że to nie rak ale tarczycy już nie mam.Krew zbadam na pewno :)
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8122
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Post autor: Leeloo »

bawarka, i nie bierzesz żadnych hormonów tarczycowych? (podałaś tylko asamax i trittico)

pisałaś, że krew masz ok, ale napisz jakie masz żelazo i OB, badałaś ferrytynę może?

czy kiedyś sprawdzałaś poziom wit. D i B12?
bawarka
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 17
Rejestracja: sob 19 paź, 2013 11:47
Lokalizacja: Polska

Post autor: bawarka »

biorę letrox 150 , zapomniałam :)
Żelazo , ferrytyna i OB w normie .Niedawno badałam. B12 dość dawno badałam i też było w normie.Witaminy D nie badałam nigdy , mój lekarz twierdzi ,że to strata pieniędzy bo każdy ma niedobór.Suplementowałam dość dużymi dawkami przez 10 miesięcy ale nie wniosło to nic do mojego samopoczucia.Dziwny w sumie ze mnie przypadek.Wszystkie wyniki książkowe a lekarze patrzą na mnie jakbym była z księżyca.Chociaż mój rodzinny zaczął ostatnio trochę ruszać głową:)
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8122
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Post autor: Leeloo »

bawarka,
bawarka pisze:mój lekarz twierdzi ,że to strata pieniędzy bo każdy ma niedobór
grunt to zdrowe podejście...
poczytaj sobie o objawach niedoboru wit D. może masz jej tak mało, że nawet 10miesieczna suplementacja nie pomogła, szczególnie, że na pewno masz coś na jelitach i nie wchłaniasz w 100%.
bawarka pisze:mój rodzinny zaczął ostatnio trochę ruszać głową:)
lepiej późno, niż później.
ODPOWIEDZ