Zapalenie tęczówki a celiakia

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

Anula80
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3643
Rejestracja: śr 07 sie, 2013 07:40
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Zapalenie tęczówki a celiakia

Post autor: Anula80 »

Witam.
Chciałabym zapytać, czy zapalenie tęczówki może mieć coś wspólnego z celiakią. Pierwszy raz miałam właśnie zapalenie ok 2 lata temu. Po wyleczeniu objawów wróciło po kilku miesiącach. Robiłam badania z krwi, żeby znależć przyczynę (stan zapalny w organiźmie) - nic nie wyszło. Po wyrwaniu zęba - ósemki wydawało się, że wszystko wróciło do normy. Myślałam, że przyczyna została znaleziona.
Niestety, znowu mam zapalenie tęczówki i czeka mnie szereg badań - morfologia, OB, CRP i inne, poza tym okulistka powiedziała o badaniu stawów krzyżowo-biodrowych. Niestety, to jak szukanie igły w stogu siana. Zastanawia mnie taka kwestia - skoro przy nieleczonej celiakii jest stan zapalny w jelitach, to może okaże się, że to jest przyczyna, której szukam. Tylko nie wiem, czy istnieje taka możliwość, że celiakia daje znak w postaci zapalenia tęczówki.
Mam dziecko chore na celiakię i teraz ja się diagnozuję. Przeciwciała wyszły u mnie ujemne. 29 stycznia będę miała gastroskopię z biopsją i od razu po badaniu przechodzę na dietę bezglutenową.
Będę wdzięczna za pomoc
Nie ma ludzi zdrowych. Istnieją tylko niezdiagnozowani.
Awatar użytkownika
alva_alva
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2067
Rejestracja: czw 12 sty, 2012 14:37

Re: Zapalenie tęczówki a celiakia

Post autor: alva_alva »

Z samą celiakią zapal. tęczówki nie ma raczej typowo bezpośredniego związku. Związek może mieć jednak z inną chorobą autoimmunologiczną, której gluten nie pomaga.
To może być problem z działki reumatologii i chorób tkanki łącznej. Niestety te choroby to układówki, zajmują wiele układów, w tym oczy, przewód pokarmowy.
Moja ciotka i brat mamy mają RZS, każde z nich ma problemy z oczami także.Nie wszystkie tego typu choroby są seropozytywne, czyli mają dodatnie przeciwciała ANA czy też wysokie OB, CRP. Może być np. łuszczycowe zapalenie stawów bez wysokiego OB, CRP czy przeciwciał ANA. Trochę tych typów zapaleń jest.
Czy miałaś robione przeciwciała ANA?
Anula80
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3643
Rejestracja: śr 07 sie, 2013 07:40
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Re: Zapalenie tęczówki a celiakia

Post autor: Anula80 »

Przeciwciał ANA nie miałam nigdy robionych. Ostatnio miałam badania krwi pod koniec września. Zaczęło się od problemów z wysokim ciśnieniem - pierwszy raz w życiu. Zaczęło się od 180/120 - w pracy byłam. Lekarka przepisała mi captopril i amlozek. Przez kilka dni miałam non-stop ok 150 na ok 100 i więcej. Przez 3 dni bolała mnie głowa od tego ciśnienia.
Wtedy zrobiłam sobie jeszcze dodatkowo badania tarczycy:

wolna trójjodotyronina 4.64 (2.63-5.70)
wolna tyroksyna 13.45 (9.01-19.05)
przeciwciała przeciwko peroksydazie tarczycowej <3.00 (<5.61)
przeciwciała przeciwko tyreoglobulinie 19.14 (<4.11)
miesiąc wcześniej miałam robione TSH 0.995 (0.27-4.20)

Lekarka na p/ciała przeciwko tyreoglobulinie powiedziała tylko, że są trochę podwyższone i że nie ma podstaw, żeby mi dać skierowanie na usg tarczycy :/ Poza tym prawie 8 lat temu zdiagnozowano u mnie osteoporozę.
Zawsze walczyłam z zaparciami, a ostatnio coraz częstsze biegunki i bóle brzucha.
Nie wiem, czy to ma znaczenie, ale w święta bardzo bolała mnie pachwina, a nie pamiętam, żebym miała jakiś uraz. Ostatnio tak miałam ponad 4 lata temu pod koniec ciąży, jak się wszystko rozciągało.
A teraz do tego znowu zapalenie tęczówki :(
Nie ma ludzi zdrowych. Istnieją tylko niezdiagnozowani.
Awatar użytkownika
alva_alva
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2067
Rejestracja: czw 12 sty, 2012 14:37

Re: Zapalenie tęczówki a celiakia

Post autor: alva_alva »

Myślę, że należałoby zacząć może od tych ANA. Jeśli masz przeciwciała aTG, to opcja innych przeciwciał jest możliwa. Z resztą skoro dziecko ma gen celiakii, to pewnie po Tobie, a ten gen usposabia do wielu chorób z tego worka.ANA można zrobić na początek tylko przesiewowe, kosztują ok. 70 zł.A jakie leki na to zapalenie tęczówki dostałaś?

Czy cały czas bierzesz leki na ciśnienie? Czy też ciśnienie samo do normy wróciło? Jak sytuacja obecnie z tym wygląda?

Co do hormonów Ft4 i Ft3, to Ft3 masz wyżej niż ft4. TSH nie ma w ogóle co oceniać w kontekście Ft3 i Ft4, skoro nie było z FT4 i Ft3 zrobione z jednego pobrania. Ten układ Ft4 i Ft3 może w pewnym sensie wskazywać na Hasi. Najlepiej by było całą trójkę powtórzyć z jednego pobrania za kilka tygodni lub chociaż Ft3 i Ft4.Jakie masz BMI? Jak wygląda cholesterol?

Ile masz lat? Jak wyglądają miesiączki? Regularne, długie, krótkie, obfite?

Z jakiego powodu tyle lat temu już zdiagnozowano osteoporozę? Zdiagnozowanie to jedno, a szukanie przyczyn tego, zakładam że u dosyć młodej osoby, to kolejna sprawa, równie ważna. Co było/ jest przyczyną osteoporozy?
Może masz nadczynność przytarczyc? Stąd osteoporoza, problemy z jelitami i teraz nadciśnienie.Czy prathormon był badany?
Jakie masz leczenie tej osteoporozy?

Bolą cię stawy? Odczuwasz sztywność poranną?

W pachwinie nie masz powiększonych węzłów chłonnych? Pomacaj sobie ręką na leżąco czy nie masz gulajek takich pod skórą.
Jak wygląda morfologia, OB, CRP? Anemii nie masz?
Anula80
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3643
Rejestracja: śr 07 sie, 2013 07:40
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Re: Zapalenie tęczówki a celiakia

Post autor: Anula80 »

Na zapalenie tęczówki dostałam Tropicamidum na rozszerzanie źrenicy i Dexamethason. We wtorek idę do kontroli.

Na ciśnienie nie biorę leków. Przez chwilę tylko brałam Amlozek i Captopril. Ciśnienie jakby wróciło do normy, ale zdarza się, że mam np 2 dni z rzędu rano 140-150/90-100. I potem znowu wraca do normy.

Moje BMI w obecnej chwili 18,36. Cholesterolu nie badałam.

Mam 34 lata. Osteoporozę zdiagnozowano u mnie w wieku 26 lat. Lekarz powiedział, że osteoporoza to choroba kości, a nie starych ludzi i że w moim przypadku może być dziedziczna. A ponieważ moja mama nie żyje od 16 lat, to nie sprawdzę, czy też nie miała. Na osteoporozę wpadłam zupełnie przypadkiem. Z pracy mieliśmy dodatkowe badania dla chętnych - cytologię i właśnie badanie densytometryczne. Zależało mi na cytologii, a na badanie densytometryczne poszłam tylko dlatego, że było "w pakiecie". I wtedy okazało się, że mam osteoporozę. Żaden lekarz nigdy do tej pory nie zasugerował, że przyczyny osteoporozy trzeba szukać głębiej. Wszyscy robią wielkie oczy, że ją mam w tak młodym wieku, a nikt nie powiedział, że skądś się wzięła, prawdopodobnie z innej nieleczonej choroby np. celiakii. Dopiero jak u Seby zdiagnozowano celiakię i trafiłam na to forum, to zaczęłam podejrzewać, że może on mieć to po mnie i że osteoporoza też może być skutkiem nieleczonej celiakii.
Jeśli chodzi o miesiączki, to biorę Harmonet, inaczej mam bardzo bolesne. I nic się nie zmieniło po urodzeniu dziecka. Przy tabletkach antykoncepcyjnych są niezbyt długie i nie są obfite, no i regularne. Chociaż też ostatnio zmieniałam, bo przy poprzednich Mercilon dostawałam okres w trakcie brania, a potem jak miałam przerwę, to nic. Przez 2 miesiące w ogóle nie miałam nawet, ciąża wykluczona. Robiłam badania INR, Alat, Aspat - wyszły w normie. Inaczej bez tych badań mój ginekolog mi tabletek nie przepisze. Zresztą mam lekarza 2 w 1. Jest ginekologiem i specjalistą densytometrii klinicznej. W tej chwili łykam Osteogenon i jeżdżę ok pół godziny dziennie na rowerku stacjonarnym, żeby lek się lepiej wchłaniał - zalecenie lekarza.

Stawy mnie nie bolą, sztywności nie odczuwam. W domu sprawdzę pachwinę w kierunku guzków.

Teraz będę robiła morfologię, OB, CRP. Poprzednie wyniki wszystkie były w normie.
Wydaje mi się, że parathormon nie był badany.

Poza tym mam częste bóle głowy z powodu i bez powodu :( Migreny też czasami
Nie ma ludzi zdrowych. Istnieją tylko niezdiagnozowani.
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8102
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Zapalenie tęczówki a celiakia

Post autor: Leeloo »

to niesamowite, że nie zbadano parathormonu przy osteoporozie, o witaminę D chyba nie ma co pytać w takim razie?.. koniecznie zbadaj tarczycę teraz jak będziesz w labie. miałaś za wysokie antyTG, tego się nie bagatelizuje.
Anula80
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3643
Rejestracja: śr 07 sie, 2013 07:40
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Re: Zapalenie tęczówki a celiakia

Post autor: Anula80 »

Oczywiście, Leeloo, nikt mi nie zbadał wit. D ani parathormonu.
Dostałam skierowanie do reumatologa - ciekawe, jakie są terminy :/
Nie ma ludzi zdrowych. Istnieją tylko niezdiagnozowani.
Awatar użytkownika
alva_alva
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2067
Rejestracja: czw 12 sty, 2012 14:37

Re: Zapalenie tęczówki a celiakia

Post autor: alva_alva »

Anula80 pisze:Na zapalenie tęczówki dostałam Tropicamidum na rozszerzanie źrenicy i Dexamethason. We wtorek idę do kontroli.
Dexamethason to steryd. Jaką dawkę łykasz? Na nim może rosnąć tez ciśnienie.
Anula80 pisze:W tej chwili łykam Osteogenon i jeżdżę ok pół godziny dziennie na rowerku stacjonarnym, żeby lek się lepiej wchłaniał - zalecenie lekarza.
A co ma dać to jeżdżenie na rowerku? Gdzie się ten lek ma lepiej wchłaniać?

To, że nikt nie dochodził skąd masz osteoporozę w wieku 26 lat, to aż trudno komentować. Trzeba z tą osteoporozą udać się do endokrynologa może, żeby układ hormonalny dobrze przebadał. Myślę, że pewnie nawet kilka dni w szpitalu by się przydało na zbiórki dobowe moczu. Można je robić w domu, ale to dosyć kłopotliwe. Lepiej jest jak ten mocz trafia szybko po zakończeniu zbiórki do laba, a nie jeszcze jest wieziony.Skoro teraz bierzesz sterydy to nie ma większego sensu robić OB, CRP czy przeciwciała ANA. Nawet jeśli były, to na sterydach zapewne spadły. Trzeba odczekać z kilka tygodni najmniej od odstawienia sterydów.
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8102
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Zapalenie tęczówki a celiakia

Post autor: Leeloo »

aktywność fizyczna ma pobudzać krążenie-lepszy transport Ca, P, Mg itd. dodatkowo regularne obciążenie kości pobudza ich odbudowę/wymianę komórek. ogólnie mówi się, że brak ćwiczeń sprzyja ubytkowi masy kostnej.

tak się uczyłam :P
Awatar użytkownika
alva_alva
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2067
Rejestracja: czw 12 sty, 2012 14:37

Re: Zapalenie tęczówki a celiakia

Post autor: alva_alva »

Skoro tak cie uczyli, to pewnie tak jest. Muszę poczytać. Zapytałam o to, bo codzienne ćwiczenia przy BMI 18 to nie wiem czy to taki dobry pomysł do końca.Także na nadciśnienie niekoniecznie może być to dobre w pewnych sytuacjach, zwłaszcza takie skokowe, bo to oznacza, że jest jakaś konkretna przyczyna, które je wywołuje.

Jednak, żeby nie wiem ile na rowerku jeździć i nie wiem co łykać, to jak się ma np. nadczynność przytarczyc, to i tak mało co to pomoże. Trzeba szukać przyczyny osteoporozy u tak młodej osoby. Czy przez te 8 lat miałaś densytometrię powtarzaną dla porównania? Jeśli tak to jak wypadało ponowne/ ponowne badania? USG tarczycy?
Kasia_Agata
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 95
Rejestracja: pn 04 sty, 2010 05:18

Re: Zapalenie tęczówki a celiakia

Post autor: Kasia_Agata »

Przy osteoporozie bardzo ważna jest wit D3. Przekonałam się o tym u swojego dziecka. Koszt 75zł. Fundusz tego nie refunduję, więc może zrób sama.
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8102
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Zapalenie tęczówki a celiakia

Post autor: Leeloo »

witamina D3 to BARDZO ważny składnik, nie tylko w osteoporozie. Mi w szpitalu ostatnio zbadano jej poziom. I badają mnie też w centrum osteoporozy na nfz.
Anula80
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3643
Rejestracja: śr 07 sie, 2013 07:40
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Re: Zapalenie tęczówki a celiakia

Post autor: Anula80 »

Dexamethason mam w kroplach i co godzinę muszę wpuszczać po jednej do oka. W ulotce jest napisane, że może podwyższać ciśnienie w oku.
Czyli teraz badań nie ma sensu robić?

Densytometrię robię średnio raz w roku. Raz się poprawia odrobinę, innym razem jest w miejscu. Ale cały czas jestem poniżej linii złamań, niestety. Jak odkopię wszystkie wyniki, to napiszę, jakie mam wartości. Na pewno w kręgosłupie jest gorzej niż w biodrze.
Zawsze myślałam, że osteoporozę odziedziczyłam po mamie (tak jak migreny) i nie wiedziałam, że powinnam szukać jej przyczyny. Swoją drogą lekarzy też mamy jakich mamy, skoro NIKT przez tyle lat mnie nigdzie dalej nie pokierował.

Witaminę D postaram się zrobić przy okazji, jak będę robiła morfologię.

W pachwinie żadnych guzków nie wyczułam
Nie ma ludzi zdrowych. Istnieją tylko niezdiagnozowani.
Awatar użytkownika
alva_alva
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2067
Rejestracja: czw 12 sty, 2012 14:37

Re: Zapalenie tęczówki a celiakia

Post autor: alva_alva »

Kasia_Agata pisze:Fundusz tego nie refunduję, więc może zrób sama.
Fundusz refunduje wit. D, mnie kilka razy na NFZ robili. Nie ma jak kolejnego kita wcisnąć pacjentowi, żeby limit badań na danego lekarza nie został przekroczony.
Awatar użytkownika
alva_alva
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2067
Rejestracja: czw 12 sty, 2012 14:37

Re: Zapalenie tęczówki a celiakia

Post autor: alva_alva »

Anula80 pisze:Dexamethason mam w kroplach i co godzinę muszę wpuszczać po jednej do oka. W ulotce jest napisane, że może podwyższać ciśnienie w oku.
Czyli teraz badań nie ma sensu robić?
Acha, w kroplach to nie ma dużego wpływu , więc myślę, że można zrobić jednak badania.
Anula80 pisze:W pachwinie żadnych guzków nie wyczułam
Czyli to raczej nie są powiększone węzły, a nadal cię boli? A biodro nie boli?
ODPOWIEDZ