Ninka prosi o radę...

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Ninka_90
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 346
Rejestracja: sob 11 sty, 2014 10:03

Re: Ninka prosi o radę...

Post autor: Ninka_90 »

Lekarz przepisał mi krążki NuvaRing. Niby najniższe możliwe stężenie hormonów i zupełne ominięcie przewodu pokarmowego, ale sama nie wiem.
Widziałam na yt filmik pewnej Polki i skutki uboczne po stosowaniu tej formy antykoncepcji i nie wyglądało to dobrze :(
If there's one guy, just one guy
Who'd lay down his life for you and die
It's hard to say it
I hate to say it
But it's probably me
gronkowiec
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 167
Rejestracja: pn 06 mar, 2006 21:20
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Ninka prosi o radę...

Post autor: gronkowiec »

Ninka, ja uzywałam ich bardzo długo, nie mam żadnych problemów z glutenem, ale to była dla mnie jedna z najlepszych form antykoncepcji. Jedyny skutek uboczny to nerwy, ale ja z natury jestem wybuchowa... :) Nie przytyłam zbyt dużo, a po tabletkach bardzo. Po odstawieniu ich po 4 miesiącach zaszłam w planowaną ciążę. Tak zaplanowałam z lekarzem, że te 4 miesiące to czas na zrobienie badań, zażywanie kwasu foliowego, itd. Teraz zdecydowałam się na inną metodę ze względu na okropne migreny i lenistwo... (migreny miałam przed krążkami, więc to nie skutek uboczny). Plusem jest to, że dawka hormonu jest mała, działa miejscowo i zawsze możesz zrezygnować - wyciagasz sama krążek i po bólu. Nie wiem do jakiego lekarza chodzisz, mój zrobił wcześniej ze mną wywiad, badania i razem dobraliśmy tę metodę. Na początku wiadomo, musisz się i Ty i organizm przyzwyczaić, ale nie jest źle.
Moja koleżanka (też żadnych problemów z jedzeniem) nie mogła ich stosować, bo puchła i miała problemy z ciśnieniem.
Awatar użytkownika
Ninka_90
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 346
Rejestracja: sob 11 sty, 2014 10:03

Re: Ninka prosi o radę...

Post autor: Ninka_90 »

Dziękuję Ci za odpowiedź :)
Chyba zaryzykuje i spróbuję z tym krążkiem :)
If there's one guy, just one guy
Who'd lay down his life for you and die
It's hard to say it
I hate to say it
But it's probably me
Awatar użytkownika
Sheep
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1431
Rejestracja: czw 15 gru, 2005 20:36
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ninka prosi o radę...

Post autor: Sheep »

Ninka, ja też ich używałam długo, mnie dobrze służyły, żadnych dolegliwości generalnie, ale wiadomo, każdy organizm jest inny. Wolałam krążki, niż plastry, bo mniejsza dawka hormonów to raz, a dwa, że plastry zawsze się gdzieś cholery przemieściły, odkleiły i nie było to wygodne. Powodzenia, mam nadzieję, że u Ciebie dobrze zadzaiałają:)
Obrazek
Awatar użytkownika
Ninka_90
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 346
Rejestracja: sob 11 sty, 2014 10:03

Re: Ninka prosi o radę...

Post autor: Ninka_90 »

Mam nadzieję, że mi pomogą w walce z trądzikiem :)
If there's one guy, just one guy
Who'd lay down his life for you and die
It's hard to say it
I hate to say it
But it's probably me
Awatar użytkownika
Ninka_90
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 346
Rejestracja: sob 11 sty, 2014 10:03

Re: Ninka prosi o radę...

Post autor: Ninka_90 »

Dziewczyny proszę o jakąś radę. Nie wiem może jakieś zioła, leki na apetyt? Od dłuższego czasu nie mogę w ogóle jeść. Z głodu robi mi się słabo, nie mogę spać, wyglądam jak anorektyczka, ale mimo największych chęci nie mogę jeść :( Cały czas mam silne mdłości.
If there's one guy, just one guy
Who'd lay down his life for you and die
It's hard to say it
I hate to say it
But it's probably me
gronkowiec
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 167
Rejestracja: pn 06 mar, 2006 21:20
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Ninka prosi o radę...

Post autor: gronkowiec »

Na zioła uważaj, bo niektóre osłabiają antykoncepcję. Moja rada jest taka żeby wmusić w siebie rano gęsty ulubiony sok, jogurt do picia, kolorową sałatkę lub kanapkę. Ja biorę leki, które hamują apetyt a jak nie zjem śniadania a potem regularnie to mam bóle migrenowe i strasznie tyję (wiem, dziwne...) Potrafię nie jeść bardzo długo, więc Ciebie rozumiem. Najlepiej zacząć od czegoś płynnego - sok, jogurt, coś co lubisz, zupa na śniadanie się super sprawdza i regularność posiłków. Coś co możesz ze sobą zabrać jest bardzo pomocne - owoc, baton, kanapka, sałatka. małe przekąski, które pobudząją apetyt - suszone owoce, pestki, orzechy jeżeli możesz.
Staraj się doprawiać pikantniej potrawy. Na mnie działają też kolory na talerzu.
I ja zauwazyłam, że jak nie zjem śniadania to mam cały dzień z głowy z jedzeniem. Jak zjem śniadanie to łatwiej mi zjeść więcej w ciągu dnia. Jak całkiem nie mam apetytu to wyciągam lody z zamrażarki lub ciastko z szafki, zjadam garść orzechów.
Magda79
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 527
Rejestracja: pn 17 cze, 2013 15:12

Re: Ninka prosi o radę...

Post autor: Magda79 »

Ninka ja latami miałam silne mdłości, z głodu trawił mi się żołądek, w nocy nie spałam bo mnie wszystko bolało a odruch wymiotny miałam przy każdym kęsie
nie odgadłam czemu, nikt nie znalazł przyczyny
nie do końca się z tym uporałam jeszcze ale w pewnym momencie starałam się przestać myśleć że jest mi niedobrze, jadłam maleńkimi kęsami, kanapkę czasami przez pół godziny, jeśli nie mogłam zjeść obiadu na raz to dojadałam go dotąd po kęsie aż zjadłam cały. nie wiem czy to dało efekty, czy odblokowałam się psychicznie - na co wskazywał gastrolog i zalecał psychiatrę, czy rozepchałam sobie żołądek - w każdym razie dziś jest dużo lepiej, problem nie zniknął zupełnie ale udało mi się przytyć 10 kg w ciągu 2 lat.
Współczuje ci tego problemu, mnie to męczyło z 10 lat co najmniej, odebrało radość życia - zasypiałam i budziłam się z myślą że zaraz będę musiała jeść, piewrsza myśl po obudzeniu to czy jest mi niedobrze czy nie, koszmar jakiś.
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8122
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Ninka prosi o radę...

Post autor: Leeloo »

Ninka a miałaś ostatnio jakąś morfologię?
To już trwa tyle czasu, że dla mnie jedyną opcją jest szpital.
gronkowiec
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 167
Rejestracja: pn 06 mar, 2006 21:20
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Ninka prosi o radę...

Post autor: gronkowiec »

Co do morfologii, ja potrafiłam nie jeść np. 3 miesiące (piłam 1 sok typu Kubuś lub jadłam jogurt) i miałam super wyniki. Krwawienia z nosa lekarze bagatelizowali albo nie chcieli mi przepalać naczynek tłumacząc pęknięciami w głowie... Musiałam sama się nauczyć odczytywać sygnały ze swojego organizmu i teraz już wiem kiedy zaczynają się u mnie stany wpadania w niejedzenie i wtedy jem. Teraz biorę leki przciwmigrenowe, które mi to utrudniają, ale nie jest źle. Najgorsze to nauczyć się jeść. Wyrobić sobie rytuał posiłków i ulubionych dań.
Ja bardzo lubię jeść, co nie znaczy, że nie mam okresów, kiedy nie jadłam. Nawet w ciąży byłam strasznie głodna a czułam, że nic nie przełknę.
Musisz pozbyć się poczucia winy, na początek jeść co lubisz - nawet słodycze, lody, owoce, warzywa. Powoli. Ja wiem, że dieta utrudnia sprawę, bo teraz przechodzę to z mężem :) On się boi, że nowe mu zaszkodzi. Może u Ciebie kwestia jest podobna?
Awatar użytkownika
Ninka_90
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 346
Rejestracja: sob 11 sty, 2014 10:03

Re: Ninka prosi o radę...

Post autor: Ninka_90 »

Ostatnia morfologia sprzed miesiąca wypadła ok.

Mam podobne odczucia jak Magda. Bardzo bym chciała przytyć, ale ja nie mam w ogóle apetytu. Na samą myśl o jedzeniu robi mi się niedobrze, boli mnie żołądek.
Nie mam ochoty na nic, nawet na ulubione dania :( Oczywiście zmuszam się do jedzenia. Jem 4 posiłki dziennie, ale ja mam wrażenie że to przeze mnie przelatuje. Jestem przerażona tym jak wyglądam i jak źle się czuje.
If there's one guy, just one guy
Who'd lay down his life for you and die
It's hard to say it
I hate to say it
But it's probably me
gronkowiec
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 167
Rejestracja: pn 06 mar, 2006 21:20
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Ninka prosi o radę...

Post autor: gronkowiec »

Ja apetyt mam, tzn jestem głodna, nawet teraz, ale jak patrzę na jedzenie to robi mi się słabo. Niemniej jestem w stanie się zmusić do jedzenia, bo ja mam okresy niejedzenia nawet 3 miesiące i więcej i nie chcę do tego dopuścić. Ja nie jadłam nawet w ciąży kiedy strasznie chudłam. Dlatego wczoraj na śniadanie jadłam zupę, nie kanapki - coś czego nie musisz gryźć, co samo przelatuje przez Ciebie. Ja jestem w o tyle lepszej sytuacji, że znam swój organizm i wiem co zwiastuje stany niejedzenia. Umiałam sobie z nimi świetnie radzić dopóki nie dostałam leków na migrenę.
Jeżeli sama nie dajesz sobie rady to zgłoś się do lekarza. Możliwe, że wystarczy łykać witaminki a możliwe, że przyczyna tkwi gdzieś dalej.
Awatar użytkownika
Ninka_90
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 346
Rejestracja: sob 11 sty, 2014 10:03

Re: Ninka prosi o radę...

Post autor: Ninka_90 »

Dostałam od lekarza receptę na peritol. Już kiedyś to brałam i faktycznie miałam wilczy apetyt, ale czułam się jak zombie. Jednak spróbuję.

Zaczęłam 2 saszetkę krążka dopochwowego a trądzik jest jeszcze gorszy.

Także tak.
If there's one guy, just one guy
Who'd lay down his life for you and die
It's hard to say it
I hate to say it
But it's probably me
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Ninka prosi o radę...

Post autor: pleomorfa »

Ninka nie wiem czy to pocieszające, ale przy hormonach przez pierwsze 3 miesiące jest różnie, potem się to stabilizuje. Mam nadzieję, że Twoja cera się poprawi :)

Trzymaj się :kiss:
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
Awatar użytkownika
Ninka_90
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 346
Rejestracja: sob 11 sty, 2014 10:03

Re: Ninka prosi o radę...

Post autor: Ninka_90 »

Taką mam nadzieję.

Dzięki :*
If there's one guy, just one guy
Who'd lay down his life for you and die
It's hard to say it
I hate to say it
But it's probably me
ODPOWIEDZ