celiakia i ciąża

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
kasiunia
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 14
Rejestracja: ndz 02 lip, 2006 22:07
Lokalizacja: końskie

Badania!

Post autor: kasiunia »

Mam pytanie gdzie mogę zrobić badanie markerów na celiakię?Kiedyś słyszałam o Warszawie,ale naprawdę praca i nauka pochłania mi zbyt dużo czasu bym mogła zająć się sobą.W czerwcu wychodzę za mąż i mam inne co tego kroku plany.Więc błagam podajcie dokładny adres gdzie mogę to zrobić i napewno znajdę czas! [-o<
Awatar użytkownika
Sheep
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1431
Rejestracja: czw 15 gru, 2005 20:36
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Sheep »

W Warszawie na pewno robią w Pracowni Badań Autoimmunologicznych na Pasteura 10, telefon do nich dała mi niedawno pani doktor gastrolog: (22) 822 26 44.
Kiedyś robili też w przychodni na Waryńskiego, ale z tego co widzę na ich liście usług, to już nie robią.
Obrazek
BarBarella
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 18
Rejestracja: pn 11 wrz, 2006 14:13
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: BarBarella »

Malgosiu
wiesz jestem teraz w szpitalu i wyszla podwyzszona amylaza czyli jednak to chyba klopot z trzustka. Mam podwyzszona amylaze. Chyba ze przy celiakii ona tez moze siadac? Nie slyszalam o tym.
Awatar użytkownika
Małgorzata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1579
Rejestracja: pn 03 sty, 2005 22:56
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Małgorzata »

BarBarello, oczywiście schorzenia trzustki to może być jedno z powikłań nieleczonej celiakii, o innych już pisałam w wątku obok, ale powtórzę, bo myślę, że nigdy dość:

-anemia z niedoborem żelaza, hiposplenizm, niedobór witaminy K (trombocytoza), zapalenie naczyń.
-wczesna osteoporoza, reumatoidalne zapalenie stawów,
-depresje, nerwice, schizofrenia, otępienie, demencja, różnego rodzaju miopatie,
-pierwotna marskość wątroby, stłuszczenie wątroby, kłębuszkowe zapalenie nerek, przewlekłe zapalenie wątroby,
-zaburzenia płodności (poważne problemy z zajściem w ciążę),skłonność do poronień, -schorzenia tarczycy i trzustki, choroba Addisona,
-astma, sarkoidoza.
-wysoki poziom cholesterolu, aftowe zapalenia jamy ustnej, hipoplazja szkliwa zębowego.,
-nowotwory układu pokarmowego z chłoniakiem jelita na czele.

Uważam, że dla dobra swojego i dzieci, nawet bez szczegółowej diagnozy powinnaś bezwzględnie przejść na dietę bezglutenową! A jeśli lekarze mówią, że nie ma potrzeby lub faszerują lekami? Wiele osób z tego forum powie Ci - normalka! Standardowy (czytaj: klasycznie "wyedukowany") lekarz wciąż uważa, że celiakia to choroba małych dzieci i to my, chorzy i matki małych celiaków ich uświadamiamy!


Badania w kierunku celiakii w Warszawie robi Laboratorium "Nadzieja" na Wilczej.
Obrazek
BarBarella
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 18
Rejestracja: pn 11 wrz, 2006 14:13
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: BarBarella »

Malgosiu
myslalam ze mnie zamkna na gastrologii, ale z racji ciazy utknelam na patologii ciazy i tam lecza mnie ginekolodzy!! Jak wyjde to pewnie bede musiala zrobic te badania. Moje zasoby sa male, ale rozumiem ze w Wawie nie mam szans na zrobienie tych badan w ramach NFZ. Dzieki za rady :).
Awatar użytkownika
Małgorzata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1579
Rejestracja: pn 03 sty, 2005 22:56
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Małgorzata »

Ale co z dietą??? To możesz zastosować już, od zaraz!
Obrazek
BarBarella
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 18
Rejestracja: pn 11 wrz, 2006 14:13
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: BarBarella »

Malgosiu
jestem teraz w szpitalu i dostaje !!! diete watrobowa, nawet nie trzustkowa. A gdybym wykluczyla gluten padlabym z glodu. Ale po powrocie do domu mam zamiar ja zastosowac. Poza tym przed badaniami krwi chyba nie powinnam przechodzic na diete, prawda?
Awatar użytkownika
Małgorzata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1579
Rejestracja: pn 03 sty, 2005 22:56
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Małgorzata »

BarBarella pisze:...Ale mam teraz zaostrzone objawy, ktore moga swiadczyc o celiakii. Jestem w 30t ciazy blizniaczej i ledwo juz chodze wiec potrzebuje pomocy dosyc szybkiej. Chodzi o to ze nie mam sily latac po lekarzach. Aktualnie mam straszne bole brzucha. Kilkakrotnie dziennie sie wyprozniam - sa to zolte i tluszczowe stolce. Stracilam apetyt, czuje sie fatalnie. ... ... Domyslam ze w ciazy nie mozna zrobic wszystkich badan. ...Czuje sie okropnie.....
Jesli masz teraz czas poczytaj sobie więcej o diecie i celiakii. W Twojej sytuacji nie można wykonać badań (krew można ewentualnie, ale biopsji juz nie, a to wyklucza pełną diagnozę), a skoro jest ewidentne podejrzenie celiakii i są okropne objawy nie ma co czekać. Dlatego zamiast diety wątrobowej powinnaś mieć ścisłą bezglutenową, nawet na własne życzenie.
A pełną diagnostyke możesz już wykonać po porodzie, nawet po karmieniu, bo trzeba będzie zrobić prowokację.

Piszesz, że po wykluczeniu glutenu padłabyś z głodu - a ja Ci napiszę, że jeśli masz celiakię to jedząc gluten właśnie pomału wykańczasz swój organizm i paść możesz, ale z tego powodu.

Przepraszam, że tak ostatnio straszę, ale to poważna sprawa.
Nie jedz glutenu!

Ta dieta jest korzystna dla osób wycieńczonych, nawet jeśli nie mają celiakii, bo daje "odetchnąć" jelitom, więc nie bój się jej, chyba nikomu jeszcze nie zaszkodziła, a może jedynie pomóc.
Obrazek
Awatar użytkownika
Agniesia
-#Administrator
-#Administrator
Posty: 893
Rejestracja: pt 17 wrz, 2004 09:50
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Agniesia »

BarBarella, Dobro maleństwa jest najważniejsze, nie zastanawiaj się nad całą reszta tylko przejdź na dietę, jak najszybciej!!
Dieta na 100% nie zaszkodzi a jeśli to celiakia to sama wiesz, że pomoże.
Powodzenia.
Obrazek
Awatar użytkownika
anakon
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 609
Rejestracja: czw 08 sty, 2004 12:27
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: anakon »

Jesli nie masz szans zrobic pobrania krwi na markery chocby jutro to lepiej jak mowia dziewczyny jak najszybciej na diete, dieta nie zaszkodzi, ale musi byc scisla i wzbogacona odpowiednim urozmaiceniem produktow bezglutenowych, a do tego najlepiej uwazac z nabialem, choc w ciazy to moze byc wiekszy problem. Nie zaszkodzi tez zapomniec o cukrze, ew miod, zdrowie dziecdi w kontekscie zdrowia Twojego jest teraz najwazniejsze. Informacje o tym co jest bezglutenowe znajdziesz na forum, na poczatek wiekszosc produktow oznaczonych jako bezglutenowe, jak sie troche rozpatrzysz to bedziesz widziala wiecej mozliwosci zywieniowych. Mozliwe, ze w szpitalu wyklucza jakies podstawowe zaburzenia gastryczne, np zatrucie pokarmowe, ale ja bym sie upierala(jesli jeszcze tam jestes) zeby pobrano ci krew na markery celiakii. Mozesz powiedziec, ze Twoj lekarz rodzinny mial takie podejrzenia, czy cos w tym stylu- moze podziala, albo, ze masz jakies obciazenie rodzinne na ten temat. Im szybciej uda Ci sie przejsc na diete tym lepiej (nawet jesli to problemy spowodowane stanem zapalnym jelit z innego powodu) Moze uda sie namowic lekarzy na jeszcze to badanie, mozesz powiedziec, ze w razie co za nie zaplacisz, ale niech pobiora i wysla.
Awatar użytkownika
Asia S.
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 313
Rejestracja: ndz 20 mar, 2005 21:57
Lokalizacja: Radom

Post autor: Asia S. »

Barbarello! Na pewno nie umrzesz z głodu stosując dietę bezglutenową, ja w ciąży cały czas ją stosowałam (i nadal stosuję) i przytyłam w sumie ok 8 kg. Lekarz szczególnie kazał mi uważać na gluten w czasie ciąży, gdyż można nabawić się niedokrwistości. Jadłam pieczywo bezglutenowo, dużo warzyw i owoców, oraz gotowanego bądź pieczonego mięska. Słodycze też mogą być bezglutenowe, teraz najważniejsze jest przecież zdrowie twoje i maluszków, jak wiem z doświadczenia lekarze nie zawsze mają rację, a dieta bezglutenowa naprawdę ci nie zaszkodzi, wręcz przeciwnie odciąży ona jelita i przez to cały układ pokarmowy. Trzymaj się zdrowo!
Obrazek
BarBarella
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 18
Rejestracja: pn 11 wrz, 2006 14:13
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: BarBarella »

Bardzo dziekuje za rady. Wyszlam juz ze szpitala i moge wreszcie jesc to co chce. Przyznam ze na razie raczkuje w sprawie potraw bezglutenowych, ale jakos ide do przodu.
W sobote oddalam krew na badania w lab. nadzieja. Wyniki za 3 tygodnie.
Awatar użytkownika
Małgorzata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1579
Rejestracja: pn 03 sty, 2005 22:56
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Małgorzata »

Brawo za mądrą decyzję!
Poczytaj forum, tu znajdziesz informacje na każdy temat.
Polecam Ci też strony Fundacji, znajdziesz tam wszelkie informacje, a także praktyczny poradnik jak radzić sobie z różnymi problemami na diecie, np:

http://www.fundacjaceliakia.pl/index.ph ... bdir=zycie
Obrazek
Awatar użytkownika
anakon
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 609
Rejestracja: czw 08 sty, 2004 12:27
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: anakon »

Teraz juz z wynikami mozesz poczekac, grunt, ze jestes na diecie i tak trzymac. Na wyjasnianie przyczyn przyjdzie pora po porodzie i okresie karmienia. Ja tylko wykluczylabym takie tradycyjne problemy jak zatrucie pokarmowe, bo z tym akurat czekac nie mozna(a bywaja jakies salmonellozy itp.) Podejrzewam, ze na spokojnie sprawe wyjasnisz po porodzie.
BarBarella
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 18
Rejestracja: pn 11 wrz, 2006 14:13
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: BarBarella »

Odebralam wyniki. Nic nie wyszlo. A mimo to kontynuuje diete. Czy moge miec po prostu alergie na gluten? Jesli tak to jak to sprawdzic? :)
ODPOWIEDZ