Celiakia a wegetarianizm

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Demeter24
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 168
Rejestracja: śr 26 lis, 2014 15:08
Lokalizacja: Toruń

Celiakia a wegetarianizm

Post autor: Demeter24 »

Czy na forum jest wiele osób które łączą obie diety?
Na diecie wege jestem jakies 8 może 9 lat a na diecie bezglutenowej od miesiąca i jak na razie u jakiego lekarza bym nie byłam słyszę - chce Pani żyć, proszę wrócić do jedzenia mięs - proszę zacząć chociaż zacząć jeść znowu ryby - że jak nie powróce do jedzenia mięsa przy diecie bezglutenowej to spowoduje to nieodwracalne skutki w moim organizmie.
Jaki wy macie stosunek do tego i co wam mówią wasi lekarze?
a może są tu jakieś osoby które godzą te diety?
Dodam iż jak dla mnie nie ma możliwości powrócenia do jedzenia mięsa, nie wyobrażam sobie tego.
Gdyby rzeźnie miały szklane ściany, każdy byłby wegetarianinem.
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Celiakia a wegetarianizm

Post autor: pleomorfa »

Jak najbardziej jest to możliwe, tylko musisz mieć dobrze zbilansowaną dietę, gdzie nie będzie brakowało białka, witaminy B12 czy innych składników odżywczych.
Osobiście nie jestem wege, natomiast są tu osoby, które bynajmniej nie mają problemu z łączeniem tych diet.
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8142
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Celiakia a wegetarianizm

Post autor: Leeloo »

wege i bezgluten jak najbardziej do zrobienia, bez większego gimnastykowania.

którą odmianę wegetarianizmu praktykujesz? (lakto, laktowo, owo, pesco, weganizm etc)
Awatar użytkownika
Demeter24
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 168
Rejestracja: śr 26 lis, 2014 15:08
Lokalizacja: Toruń

Re: Celiakia a wegetarianizm

Post autor: Demeter24 »

Nawet nie wiedziałam, ze istnieje tyle odmian wege. Nie jem mięsa w tym również ryb oraz owoców morza bo spotkałam się już z "wege" co zajadają się rybami i owocami morza ale to w sumie jest ich sprawa :) I w sumie pije bardzo mało mleka i jem bardzo mało jajek ale jem więc weganizm to na pewno nie jest
Właśnie chciałabym poznac osobę która łączy te dwie diety bo nie jedząc mięsa już wiele posiłków odpada a włączyć w to dodatkowo jeszcze dietę bezglutenową no to sami wiecie ile odpada dodatkowo. Nie mam pojęcia czym można teraz zastępować te mięso bo czytałam iż soja nie jest zbyt wskazana a co do tofu to w ogóle nie mogę dojść do tego czy można je spożywać.
Gdyby rzeźnie miały szklane ściany, każdy byłby wegetarianinem.
Justyna1982
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 520
Rejestracja: śr 20 paź, 2010 16:47
Lokalizacja: Rydułtowy

Re: Celiakia a wegetarianizm

Post autor: Justyna1982 »

Mój syn od małego nie lubił mięsa i nie je. Do tego celiakia i nietolerancja na mleko i jaja. Wyniki z krwi ma lepsze niż nie jeden zdrowy wręcz ostatnio lekarka pytała czy ja mu daję jakiś preparat z żelazem :) grunt to dobrze zbilansować dietę. Soję nie spożywamy aż nadto a tofu jemy od czasu do czasu jak wszędzie czytam skład :)
Dwa bezglutki - mama i syn :) Kocham Cię Tymeczku. Dziękuję za każdy dzień bycia razem.
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8142
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Celiakia a wegetarianizm

Post autor: Leeloo »

warto poczytać sobie o tych odmianach, bo jest coś takiego jak wege, ale z odstępstwami na białe mięso, ryby:
http://www.przyslijprzepis.pl/artykul/o ... tarianizmu

soja soją, to samo jest np. z kukurydzą. najważniejszy jest umiar. tofu jak najbardziej można. super sprawa na kotlety, pasty, pizzę, jajecznicę.

jak do tej pory wyglądał Twój jadłospis?
badałaś morfologię, żelazo, ferrtynę, wit. B12? warto to sprawdzić i na tej podstawie dobrać dietę i dawkę suplementów.
Awatar użytkownika
Demeter24
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 168
Rejestracja: śr 26 lis, 2014 15:08
Lokalizacja: Toruń

Re: Celiakia a wegetarianizm

Post autor: Demeter24 »

Tak, tak badam regularnie się pod tym kątem ponieważ od jakiś 5 może 6 lat mam anemie i lekarze byli pewni, że to od niedoboru białka mięsnego, lecz ostatnio powiedziano mi, że przy celiakii anemia to norma.
Mój jadłospis jak dotąd był dosyć bogaty tym bardziej, że poprzez tą wieczną anemie i ciągłe osłabienie organizmu oraz brak apetytu byłam pod okiem dietetyka od czerwca, więc jedzenie miałam dość różnorodne. kolorowe kanapki, sałatki, kotlety jajeczne,kalafiorowe, z tofu lub sojowe, wiele owoców, dania z kasza jaglana, ryżem, tortille, płatki, makarony z warzywami, bardzo dużo fasoli spożywałam gorszku oraz fasoli.
Niestety jestem jeszcze dodatkowo uczolona na pare składników co również dodatkowo okraja moją obecną dietę
Gdyby rzeźnie miały szklane ściany, każdy byłby wegetarianinem.
timeline
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 20
Rejestracja: pn 11 sie, 2014 18:38

Re: Celiakia a wegetarianizm

Post autor: timeline »

Najtrudniej jest utrzymać taką dietę łączoną na wyjazdach. Ja na przykład prawie nie jem mięsa (jem ryby), ale na wyjazdach zdarza mi się zjeść jakieś mięso z grilla czy pieczone, bo po prostu nie ma niczego innego, co stanowiłoby pełnowartościowy posiłek. Tak naprawdę każda dieta jest do "zrobienia" dopóki nie trzeba wyjść z domu. Czasami mam wrażenie, że jesteśmy niewolnikami diety :/ można oczywiście się zamknąć w swojej kuchni i wychodzić tylko z plecakiem własnego prowiantu, ale w pewnym momencie zaczyna to być irytujące. W końcu jest milion ciekawszych rzeczy niż dieta!
gronkowiec
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 167
Rejestracja: pn 06 mar, 2006 21:20
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Celiakia a wegetarianizm

Post autor: gronkowiec »

Leeloo pisze:warto poczytać sobie o tych odmianach, bo jest coś takiego jak wege, ale z odstępstwami na białe mięso, ryby:
http://www.przyslijprzepis.pl/artykul/o ... tarianizmu

soja soją, to samo jest np. z kukurydzą, wszystko GMO. najważniejszy jest umiar. tofu jak najbardziej można. super sprawa na kotlety, pasty, pizzę, jajecznicę.

jak do tej pory wyglądał Twój jadłospis?
badałaś morfologię, żelazo, ferrtynę, wit. B12? warto to sprawdzić i na tej podstawie dobrać dietę i dawkę suplementów.
Leeleo, skończyłaś dietetykę, albo technikum żywienia?

W Polsce jest zakaz uprawiania kukurydzy z GMO, jak czytam po raz kolejny o kukurydzy i GMO...
Znam osobę na diecie bg, która nie je mięsa z przyczyn ideologicznych a ryb i owoców morza z przyzn zdrowotnych i ma świetne wyniki. Nie suplementuje się żadnymi lekami i witaminami. Je głownie sezonowo i regularnie. Twierdzi, że w tym twki sukces. Więc ona jest przykładem, że można stosować obie diety.
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8142
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Celiakia a wegetarianizm

Post autor: Leeloo »

Demeter24, no to jesz bardzo fajne rzeczy, włącz sobie jeszcze (jeśli nie masz alergii) soczewicę, ciecierzycę, różne odmiany fasoli, quinoę, siemię lniane, nasiona chia, amarantus!!!, jajek sobie nie żałuj- spróbuj też przepiórczych :), kaszę gryczaną, ryż ale brązowy, orzechy, pestki, migdały, syp sobie do czego się da lub panieruj w sezamie/maku. Polecam też bardzo bezglutenowe płatki owsiane, jaglane. Mleko roślinne jest wzbogacane przez co bardzo wartościowe, i smaczne.

jeśli chodzi o czepianie się białka, to tu są fajne tabelki z porównaniem zawartości białka w mięsie, rybach, roślinach:
http://www.fitlovin.pl/2014/04/zrodla-b ... nnego.html

dalej nie będę zanudzać, poniżej b. dobra publikacja:
http://dieta.mp.pl/lista/show.html?id=102120

powiedz na jaką anemię chorujesz? z niedoboru żelaza, folianów, B12? jak wyglądają najnowsze wyniki?

suplementujesz dietę?


gronkowiec,
o zakazie UPRAWIANIA kukurydzy GMO wiadomo nie od dziś.
Polska Ustawa o nasiennictwie i wprowadzone na jej podstawie rozporządzenia tymczasowo chronią nasz kraj przed uprawami roślin GMO, jednak nie chronią Polaków od obecności organizmów modyfikowanych genetycznie w ogólnodostępnych produktach spożywczych i paszach dla zwierząt. Import i obrót genetycznie modyfikowanymi produktami, w tym paszami, wpisanymi do specjalnego rejestru UE, dozwolony jest na terenie krajów Unii Europejskiej -> http://www.farmio.com/zakaz-uprawy-rosl ... ka-amflora

Uprawa niektórych gatunków roślin modyfikowanych genetycznie (GMO): kukurydzy MON 810 oraz ziemniaka Amflora na terenie Unii Europejskiej jest prawnie dozwolona. Jednak kraje członkowskie mogą wewnętrznymi przepisami czasowo ograniczyć lub zakazać tych upraw na swoim terytorium.
A jak wiadomo, nie jemy tylko krajowych produktów i nie wiemy skąd producenci biorą swoje surowce itd..

no, ale my tu nie o GMO g:)

wracając,
Demeter, na forum masz multum przepisów na przeróżne wypieki, kotelciki, zapiekanki, placki i inne cuda - wege lub dające się przerobić na wege. bez mięsa, ryb i glutenu DA RADĘ :pig:
Awatar użytkownika
Demeter24
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 168
Rejestracja: śr 26 lis, 2014 15:08
Lokalizacja: Toruń

Re: Celiakia a wegetarianizm

Post autor: Demeter24 »

to jest niedokrwistość niedoborowa. Bardzo ale to bardzo niskie żelazo oraz spadek krwinek czerwonych. Po 3 miesiącach brania tabletek, już teraz nie pamiętam dokladnie jak sie nazywały ale było to żelazo które się żuło co było ohydne. Żelazo się ustabilizowało na jakies 2-2,5 miesiąca i znowu jest przy granicy minimalnej. Krwinki czerwone są w normie lecz teraz wyszedł mi niedobór białych krwinek i nie wiem czy to może mieć związek z celiakią? W przyszłym tygodniu mam ponowne badania pod tym kątem.
Co do przepisów to już wyhaczyłam sobie kilka które mogą być według mnie pyszne :) a w sumie jestem dość wybredna ;) jutro mam w końcu wolny weekend i będę piekła swój pierwszy w życiu bezglutenowy chleb, jeśli już tu się nie pojawię to znaczy, że coś poszło mi z gotowaniem nie tak :P
Gdyby rzeźnie miały szklane ściany, każdy byłby wegetarianinem.
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8142
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Celiakia a wegetarianizm

Post autor: Leeloo »

Demeter nie ma takiej opcji, musisz wrócić i tworzyć z nami bezglutenowy wegetarianizm :okulary:
Trzymam kciuki!!

i koniecznie zapodaj swoje wyniki z normami w tygodniu.

spadek WBC może być od jakiejś infekcji, o której jeszcze nie wiesz lub nie zauważyłaś, teraz idealne warunki na złapanie czegoś.
pisankova
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 14
Rejestracja: pt 05 gru, 2014 10:03

Re: Celiakia a wegetarianizm

Post autor: pisankova »

Jestem od ponad 1,5 roku na diecie bezglutenowej i wegetariańskiej z dłuższymi i krótszymi okresami weganizmu :) (czasami wracam do niewielkich ilości nabiału i jajek). Nigdy lepiej się nie czułam dietetycznie niż przy połączeniu tych dwóch diet ;)
kofi
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 96
Rejestracja: śr 03 gru, 2014 08:52

Re: Celiakia a wegetarianizm

Post autor: kofi »

Demeter24 pisze:jeśli już tu się nie pojawię to znaczy, że coś poszło mi z gotowaniem nie tak :P
Ojeeeej...

Mój pierwszy bezglutenowy chleb jest okropnie niesmaczny i koszmarnie się kruszy.
Jestem wegetarianką od 25 lat, weganką od 2 od przedwczoraj na bg. :> Zawsze miałam idealne wyniki, rok temu coś się zepsuło, zaczęłam chudnąć tracić siłę itd. Latem zrobiłam sobie badania i wyszedł mi okropny niedobór B12, lekka niedokrwistość - pierwszy raz w życiu. Tego niedoboru B12 nie mogłam nabawić się na weganizmie, na szczęście moja lekarka rodzinna zaczęła węszyć problemy z wchłanianiem i wysłała mnie na gastro- i kolonoskopię. Nic z nich nie wyszło, dopiero z wycinka "początki choroby trzewnej" trochę dziwne, nie?
Ostatnio jadłam mało glutenu, od lata mój organizm bardzo mocno domagał się kukurydzy we wszystkich możliwych postaciach.
Jestem dobra w eliminowaniu, bardzo mało jadam poza domem, większość rzeczy i tak robię sama (piekę chleb od lat, wszystkie ciasta i ciasteczka, itp.). Mam nadzieję, że poradzę sobie z nowym wyzwaniem. Niezbyt wygodne być domowym kucharzem glutenowym, nie mogąc nawet spróbować tego, co się zrobiło. :okulary2: a robienie wszystkiego bez glutenu chyba nie ma sensu.
Gastrologowi, który zalecił dietę nie mówiłam o wege,bo nie pytał, w ogóle niewiele mówił. Rodzinna wie, na szczęście się nie czepia.
Jak moja mama się dowie, jestem pewna, że uzna, że to wynika z weganizmu.
Awatar użytkownika
Demeter24
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 168
Rejestracja: śr 26 lis, 2014 15:08
Lokalizacja: Toruń

Re: Celiakia a wegetarianizm

Post autor: Demeter24 »

No mi niestety chleb nie wyszedł zupełnie, nigdy nie miałam daru do tego typu wypieków. Jutro piekę drugi i ostatni raz i jak nie wyjdzie to już nie będę igrała ze śmiercią ;)
Gdyby rzeźnie miały szklane ściany, każdy byłby wegetarianinem.
ODPOWIEDZ