Zaniedbania?

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Sabina
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 27
Rejestracja: pn 16 lut, 2004 15:24
Lokalizacja: Wrocław

Zaniedbania?

Post autor: Sabina »

No to ja się muszę przyznać, ze się zaniedbalam.

Zrobilam badania krwi na przeciwciala endomysium i gliadyne na IgA i IgG, ale nie poszlam do lekarza - nie mialam kasy, a teraz kiedy kasa jest, to mi glupio isc. Minal juz ponad rok od badania.

Wlasciwie to nie wiem czy mam celiakie, ale badanie wykazalo dla endomysium przy IgG dodatni, IgA ujemny, a przy gliadynie IgG ujemny, a IgA dodatni.

Właściwie to nie mam kłopotów z biegunkami ani wysypkami, raczej z nadawagą :cry: . Z tego powodu były badania. Przeszlam na diete bezglutenowa (moglam jesc tylko dwie kromki chleba zytniego pytlowego dziennie) na dwa miesiace, odstawiajac przy okazji caly nabial (ktorego wlasciwie nadal nie jem). Schudlam kilka kilo :D , ale potem sie przeprowadzilam, zaczelam pracowac, nie bylo mamy, ktora by ugotowala tak jak nalezy no diete zarzucilam. :(
Poza przyrostem wagi, spowodowanym takze przejadaniem (no bo to w koncu zima) nie mam zadbych objawow, o jakich wypiszecie.

Ale nie chcialabym, zeby kiedys sie okazalo, ze przez moje zaniedbanie, bardzo sobie zaszkodzilam. No i chyba powinnam sie wybraz znowu do lekarza.

Moze ktos z was spotkal sie z takimi objawami jak moje (tzn tycie, ale brak innych objawow)? Czy warto isc do lekarza? To w koncu nie jest tanie (ostatnio 60 zl za wizyte :()
<I>"Nie drażnij lwa, bo lew to ja!!" :P<I>
Awatar użytkownika
Rafal_tata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 2660
Rejestracja: śr 14 sty, 2004 13:31
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Rafal_tata »

Ja tam ekspertem żadnym nie jestem, ale wyczytałem kiedyś, że są takie "wersje" celiakii, które nie dają ostrych objawów na codzień - za to występują objawy chorób układu pokarmowego. Można nie zdiagnozowaną celiakię leczyć przez lata jako nerwicę żołądka, wrzody lub inne przypadłości. Zanik kosmków, który występuje w celiakii może natomiast doprowadzić do całkiem poważnych schorzeń: http://www.celiakia.pl/modules.php?op=m ... ile=objawy
Jak się mylę, albo coś przeoczyłem, niech mnie ktoś poprawi.
ranocchia
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: pn 01 mar, 2004 16:31
Lokalizacja: Bolonia

Post autor: ranocchia »

Rafal_tata pisze:Ja tam ekspertem żadnym nie jestem, ale wyczytałem kiedyś, że są takie "wersje" celiakii, które nie dają ostrych objawów na codzień - za to występują objawy chorób układu pokarmowego. Można nie zdiagnozowaną celiakię leczyć przez lata jako nerwicę żołądka, wrzody lub inne przypadłości. Zanik kosmków, który występuje w celiakii może natomiast doprowadzić do całkiem poważnych schorzeń: http://www.celiakia.pl/modules.php?op=m ... ile=objawy
Jak się mylę, albo coś przeoczyłem, niech mnie ktoś poprawi.
Jest tak jak mowisz :( Moj chlopak nie ma powaznych objawow, glownie jego forma celiekii objawa sie zmianami skornymi, bardzo rzadko, wielu miesiacach wystepuja tez objawy zoladkowo-jelitowe
Wojtek

Post autor: Wojtek »

Aby potwierdzić celiakię w zasadzie trzeba wykonać biopsję jelita cienkiego oraz oznaczyć poziom przeciwciał, głównie chodzi o przeciwciała przeciwko endomysium mię
Wojtek

Post autor: Wojtek »

Niestety wyłączył się komputer, a więc kontynuuję temat.
Oczywiście chodzi o przeciwciała przeciwko endomysium mięśni gładkich i to w klasie IgA. Badania powyższe należy przeprowadzić wówczas, gdy nie stosuje się diety bezglutenowej. W przeciwnym razie badania i tak wypadną prawidłowo.
Natomiast to, że kiedyś tam pojawiły się takie przeciwcaiała, o których piszesz, to wcale nie znaczy że masz celiakię.
Możę co prawda być postać skąpoobjawowa, ale wtedy mogłyby być pewne niedobory w badaniach krwi bardziej podstawowych, np. niewielka anemia, niedobór żelaza czy innych minerałów. A więc proponuję od tego zacząć.
A zawsze później można wykonać gastroskopię z biopsją jelita.
Ale oczywiście przede wszystkim trzeba iść do lekarza i zastosować się do jego zaleceń.
Awatar użytkownika
Sabina
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 27
Rejestracja: pn 16 lut, 2004 15:24
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Sabina »

Rozmawiałąm z koleżanką, która "się zna" Mówi, że póki co to powinnam przestrezegać diety.

Od poniedziałku zaczęłam, ale czuję się coraz gorzej :( Jestem zmęczona, cały czas mam wzdęcie (czuje jakbym miała kluskę z żołądku :(). Nie wiem czy to wina diety, czy to przesilenie zimowo-wiosenne. Mam nadzieje że mi szybko przejdzie. Moze ktos wie co mi jest?

Pozdrawiam
<I>"Nie drażnij lwa, bo lew to ja!!" :P<I>
Awatar użytkownika
Rafal_tata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 2660
Rejestracja: śr 14 sty, 2004 13:31
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Rafal_tata »

Sabina pisze: Moze ktos wie co mi jest?
Pozdrawiam
To bardzo niebezpieczne pytanie...
Nie można nikogo zdiagnozować na podstawie kilku postów, nawet gdy się jest lekarzem, a na forum chyba takich nie ma. Radzę wizytę u specjalisty, oszczędzisz sobie rozczarowań.
owca
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: śr 03 mar, 2004 23:08
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: owca »

Idż do lekarza. nie rób eksperymentów na własnym organizmie...
owca/Rochel - przed badaniami ale już z wyrokiem :)
Awatar użytkownika
Sabina
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 27
Rejestracja: pn 16 lut, 2004 15:24
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Sabina »

Masz racje, ale jak sama zauwazylas w innym poscie, dieta nie zaszkodzi. Zreszta jak bylam ostatnio u lekarza to mi diete bezglutenowa zalecil. Dostalam dokladne wskazowki co jesc, a czego unikac - nie moge jesc wiekszej ilosci produktow niz tylko glutenowe i nabial, ale to ze wzgledu na potrzebe schudniecia. U mnie wlasnie celiakia objawia sie głownie w ten sposob.

Jak zrzuce te zbedne kilogramy (okolo 10) to bede BAARDZO szczesliwa :)) i bardzo zdrowa :))

Na razie przestrzegam diety, czuje sie coraz lepiej. Mam nadzieje ze wkrotce skoncza sie moje problemyz przesuszona skora i przetluszczajacymi sie wlosami.

Do lekarza pojde, ale chce poczekac na pierwsze efekty diety.

Pozdrawiam :D
<I>"Nie drażnij lwa, bo lew to ja!!" :P<I>
Awatar użytkownika
Rafal_tata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 2660
Rejestracja: śr 14 sty, 2004 13:31
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Rafal_tata »

Skoro lekarz zalecił Ci dietę, to czegoś musiał się dopatrzeć, albo zrobił to z rozpędu. Fakt jest taki: dieta pozaciera dowody na istnienie celiakii w Twoim organiźmie - wszystkie badania muszą być przeprowadzone przed stosowaniem diety
Awatar użytkownika
Sabina
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 27
Rejestracja: pn 16 lut, 2004 15:24
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Sabina »

w sumie to masz rację, przejde sie lekarza :)
<I>"Nie drażnij lwa, bo lew to ja!!" :P<I>
Renata
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 20
Rejestracja: śr 14 sty, 2004 22:12

Post autor: Renata »

Moja choroba nasila się na wiosnę i na jesień ,dieta bezwzglednie przez cały czas. Wiosną mam ten problem że bardzo tyję nawet jeśli przestrzegam diety i ćwiczę. Moje ciło jest jakby lekko opuchnięte ale z końcem wiosny to odchodzi tak mój organizm reaguje na tą chorobe o tej prze roku.Jak byłam dzieckiem również tyłam na wiosnę i całe ciało miałam pokryte cellulitem, to było okropne ,woda zatrzymywała się w organiżmie i z tąd ten cellulitis ale kiedy przestrzegam dietę to te objawy nie są aż takie straszne .
Kiedyś lekaż nazwał to celiakią powracającą czyli nasilenie objawów chorobowych wiosną i jesienią.Pozdrawiam i życzę wytrwałości. :wink:
Awatar użytkownika
Goja
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 27
Rejestracja: czw 06 sty, 2005 08:34
Lokalizacja: Zielona Góra

Post autor: Goja »

A ja myślałam, że jak się ma celiakię to ma się raczej niedowagę. Że przy niedoborach wynikających ze złego wchłaniania nie ma prawidłowego przyrostu wagi, a co za tym idzie tym bardziej nadwagi. Piszę tak bo od trzech lat mam pewne objawy choroby, ale z racji 8 kilowej nadwagi stwierdziłam, że mnie to raczej niedotyczy (tylko mojego syna i być może córki, która też ma pewne objawy choroby).
mamcia
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 17
Rejestracja: pn 17 sty, 2005 23:09
Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: mamcia »

Jeżeli u syna jest stwierdzona celiakia to warto i nalezy zrobic badania u całej rodziny na obecnosc markerów. Taki standard obowiązuje np USA gdzie choroba jest dobrze zdiagnozowana. Mozna nie miec żadnych objawów a mieć markery wskazujace na celiakie utajnioną. W naukowych artykułach piszą o konieczności wykonywania badań najblizej spokrewnionych osób w przypadku potwierdzonej celiakii.
pozdrawiam
mamcia
Sylwia
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 64
Rejestracja: pn 14 cze, 2004 14:07
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Sylwia »

Z tą nadwagą to niezupełnie jest tak. Rzeczywiście u mnie w końcu zdiagnozowano celiakię jak miałam około 10 kilo niedowagi ale w moim życiu miałam okresy kiedy naprawdę ważyłam za dużo a miałam niedobory żelaza i kiepska hemoglobinę. Pozory moga mylić. Zanim choroba nie ujawni się w pełni wcale nie musi się chudnąć.
ODPOWIEDZ