Celiakia a choroby żołądka i dwunastnicy

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8103
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Celiakia a choroby żołądka i dwunastnicy

Post autor: Leeloo »

Nie jadłam jeszcze owsianki, odkąd jestem na bezglucie.
polecam, spróbuj sobie w weekend, wymieszaj z innymi płatkami np. jaglanymi, żeby nie zaczynać na ostro.
A zielona herbata może być?
niemocna tak, ale u Ciebie może niepotrzebnie podkręcać metabolizm.
Dlaczego melisy na noc nie można?
jeśli pijesz ją na dobranoc jeszcze bardziej spowalniasz pracę jelit, stąd zaparcia.
Łykam Maglek B6.
łykaj po posiłku
Orzechami usiłuję podbić sobie trochę kalorie, bo co do objętości posiłków, to nie daję rady naraz dużo zjeść, bo potem cierpię :(
bardzo dobrze robisz. łagodniejsze będą płatki migdałowe, chipsy kokosowe, nerkowce. zmielone orzechy super opcją- do zup, budyni, deserów, nawet na masło, na kanapkę, w sumie gdzie się da :sylwester:

edit: ale że banany też nie bardzo, to jestem zaskoczona
myślę, że tu można przymknąć oko. jeśli czujesz się ok, to nie żałuj sobie, ale wybieraj mniej zielone- tak jak dotychczas.
I tak,jak Leeloo napisała-siemię lniane,dużo siemienia i jeszcze olej lniany,budwigowy.
podbijam ponownie, baaardzo ważny element. kisielek przed posiłkiem- jakieś 1-1.5h przed. i na pewno na noc po całodniowym menu.
apetyt to jedno. czynność jedzenia to drugie. czasem trzeba jeść mimo braku łaknienia.

Pajacynko przypomniało mi się,że kiedy ma się kłopoty ze snem,a gdzieś mi przemknęlo,że Ty masz,nie powinno się pić późnym wieczorem i na noc, zielonej herbaty.
zielona herbata pobudza i to mocno, także na noc zakazana.

a koktajle zamiast lodów? nawet i ze zmiskowanych lodów (choć na taki żołądek mlecznych nie polecam)/ sorbetów, ale żeby były już w temp. pokojowej, w kielichu, z np. wiórkami, zmielonymi orzechami, płatkami? g:)

Poza tym ciągle się boję, że coś mi zaszkodzi. A niczego tak się nie boję, jak sensacji żołądkowych (np.jelitówki czy zatrucia).
ale nakręcanie się zawczasu też nie pomoże. próbuj nowości w weekend, kiedy nie pracujesz.
Czy skoro kaszy gryczanej nie można, to mąki gryczanej też nie?
myślę, że mąka jest w porządku, kasza gorzej bo jest w formie nieprzetworzonej i ma sporo drażniącego błonnika. a próbowałaś zmielić kaszę i zjeść np jako placki/kotleciki? wtedy też jest problem?
A jeśli nie czuję się źle po serze żółtym, to znaczy, ze mi wolno go jeść?
jeśli jest naprawdę naprawdę ok, to smacznego.

pić 30 minut po posiłku. przed nie, bo Cię "naje". w trakcie nie, bo rozcieńczysz soki trawienne przez co będzie gorsze, dłuższe trawienie i zaleganie treści pokarmowej, bóle, uczucie ciężkości itd.
Bo ja niestety średnio ją toleruję, a przyrządzam albo na parze, albo pieczoną.
obróbka super. ale nie rozumiem "średnio toleruję", co to znaczy? wydalasz w postaci mało zmienionej?

bardzo polecam i zachęcam do robienia gęstych zup (kremów) na kościach, z dodatkiem oleju lnianego, zmielonych pestek i orzechów.
kaszki dla dzieci to też bardzo dobra opcja na zwiększenie kaloryczności. dieta półpłynna, ale naprawdę wartościowa (w końcu bobasy rosną zdrowe, jak na drożdżach).
Pajacynka
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 401
Rejestracja: ndz 02 mar, 2014 21:23

Re: Celiakia a choroby żołądka i dwunastnicy

Post autor: Pajacynka »

"średnio toleruję" to znaczy, że jak zjem na obiad, to przeważnie do końca dnia mi się nią odbija. Dawno nie jadłam chleba z mąką gryczaną, spróbuję i sprawdzę :) Bardzo, bardzo dziękuję za wszystkie rady!

A, dlaczego na taki żołądek mlecznych lodów nie? Ja generalnie za mlekiem nie przepadam, wyjątek to lody, ale też rzadko. Z mlecznych rzeczy to sery i jogurty (tylko naturalne). Kaszki dla dzieci też bezmleczne? Kiedyś jadłam sinlac, okropnie słodki.
Awatar użytkownika
Anika78
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 222
Rejestracja: śr 19 mar, 2014 23:47
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Celiakia a choroby żołądka i dwunastnicy

Post autor: Anika78 »

Pajacynko jeszcze mi się przypomniało(może o tym wiesz),że przy zapaleniu śluzówki stanowczo trzeba unikać salicylanów,czyli wszelkie polopiryny,aspiryny,ale też np.herbatki z suszonymi malinami odpadają.
Żołądek też nie lubi głodu,nie trzeba doprowadzać do sytuacji,gdy mocno ssie i oczywiście stres,ale w naszych czasach trudno się nie przejmować,stresować.. :/
Kaszki dla dzieci,o których pisze Leeloo ,jak najbardziej.
Ja jeszcze polecam Ci takie bezglutenowe kaszko-papki,które sama jem:
http://www.straganzdrowia.pl/pl/p/Chufl ... -500g/1754
http://www.straganzdrowia.pl/pl/p/Chufl ... niowa/1755
http://www.straganzdrowia.pl/pl/p/Kaszk ... -500g/2586
Smakowo może szału nie ma,ale najgorsze też nie są ,zwłaszcza z mlekiem roślinnym(zawsze ciepłym!),z mlekiem są słodsze.
Można je też zalać wodą,dosłodzić miodem,czy syropem daktylowym,dodać rozgniecionego banana...
Są lekkostrawne,odżywcze,sycące,wydajne
i myślę,że spokojnie mogłabyś nimi zastąpić przekąski typu wafle ryżowe z Nutellą.
Dwie pierwsze mają konsystencje kaszek,a trzecia(ta najbardziej mi smakuje)bardziej przypomina musli w wersji light,albo owsiankę.
To na razie tyle, jak jeszcze coś mi się[/b] przypomni,skleroza nie choroba :D, to dam znać :)
ps Leeloo,koktajl ze zmiksowanych lodów/sorbetów-super pomysł g:)
Pajacynka
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 401
Rejestracja: ndz 02 mar, 2014 21:23

Re: Celiakia a choroby żołądka i dwunastnicy

Post autor: Pajacynka »

Kaszki wyglądają smakowicie, ale cena jest mało smakowita :D Po wypłacie przyjrzę im się lepiej ;-) Dzięki wielkie!
Też mi się podoba pomysł koktajlu :D
Magda79
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 527
Rejestracja: pn 17 cze, 2013 15:12

Re: Celiakia a choroby żołądka i dwunastnicy

Post autor: Magda79 »

A mięta ci nie szkodzi ?
Panuje taki mit o dobroczynnej właściwości tej herbaty a przy chorym żołądku ona się nie sprawdza - zwiększa wydzielanie soków i może bardziej podrażnić jeszcze, ja w każdym razie nie pijam już mięty, chociaż lubię bardzo.
Na moje dolegliwości z żołądka najbardziej działają banany - na noc często zjadam 2 szt, i gotowane ziemniaki - te 2 produkty baardzo mi łagodzą jakieś skurcze w żołądku, odbijania itp,
wafle ryżowe też tak na mnie zbawiennie działają - gorzej się czuję natomiast po zwykłych chrupkach kukurydzianych
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8103
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Celiakia a choroby żołądka i dwunastnicy

Post autor: Leeloo »

do końca dnia mi się nią odbija.
może kwestia przypraw i połączenia z innymi produktami? Rybka z pary, o ile nie masz żadnych alergii czy nietolerancji, nie powinna w niczym dolegać.
Dawno nie jadłam chleba z mąką gryczaną, spróbuję i sprawdzę
no i super, trzeba próbować, a nie tkwić w lochu i strachu przed nieznanym ;)
Z mlecznych rzeczy to sery i jogurty (tylko naturalne). Kaszki dla dzieci też bezmleczne? Kiedyś jadłam sinlac, okropnie słodki.
i jesteś pewna, że tolerujesz te produkty? objawy nie muszą, często wręcz nie są bezpośrednie i jednoznaczne.
ja bym na początek zaczęła od bezmlecznych z dodatkiem np. mleka ryżowego/sojowego- mleczka mogą być jak najbardziej smakowe. Kaszki typu Bobovita, Nestle, ryżowe, kukurydziane- jest wiele wariacji smakowych, ja lubuję bananową :okulary: do kaszek możesz wrzucić wszystko łącznie z nutellą, masłem orzechowym itd.
Sinlac to drogie paskudztwo, drzwi do cukrzycy rzekłabym.

i jeszcze przypomniały mi się: płatki ryżowe błyskawiczne- gotujesz je na jakimś mleku przez kilka minut, super sprawa.
przy zapaleniu śluzówki stanowczo trzeba unikać salicylanów,czyli wszelkie polopiryny,aspiryny
leki czy zwykłe suple np. magnez przy takim żołądku to w ogóle inna bajka. im mniej tym lepiej. kisielek z siemienia i banany fundują płaszczyk ochronny dla śluzówki.

a jak reagujesz na chrupki kukurydziane? takie Flipsy? to dobry chwilowy zapychacz, jeśli są z dodatkiem soli to mogą pobudzić do większego podjadania.

koktajle są mega. można do nich wrzucić absolutnie wszystko.

Panuje taki mit o dobroczynnej właściwości tej herbaty a przy chorym żołądku ona się nie sprawdza - zwiększa wydzielanie soków i może bardziej podrażnić jeszcze
dokładnie, potwierdzam.
mięta na nudności i wymioty. nie na nieżyt żołądka.
Pajacynka
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 401
Rejestracja: ndz 02 mar, 2014 21:23

Re: Celiakia a choroby żołądka i dwunastnicy

Post autor: Pajacynka »

"i jesteś pewna, że tolerujesz te produkty"
Nie jestem pewna. Bardzo długo miałam wyłączone je z diety i nie było różnicy, dlatego wróciłam.
Dzięki siemieniu nie brałam nospy i ulgixu już dwa dni g:D
Rybę przyprawiam tylko solą i odrobiną tłuszczu (oliwa lub masło), więc nie wiem, dlaczego tak się dzieje. Ale jest jeszcze znośnie, więc jem.
Kupię kaszkę dzisiaj w takim razie :) Flipsów nie jadłam od nie pamiętam kiedy, więc nie wiem. Też spróbuję :) A sinlac zalecili mi w Poradni Żywienia Klinicznego jako dobry na podbicie kalorii... :zdziw:
Mięte piłam, żeby pobudzić sobie apetyt. Już nie będę, skoro może szkodzić. A, jako ciekawostkę dodam, że na moją siostrę mięta zawsze działa wymiotnie, mama jej dawała w dzieciństwie, jak chorowała na żołądek, ale szybko przestała dawać :D
elzak3
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 89
Rejestracja: ndz 02 gru, 2012 09:08
Lokalizacja: Kraków

Re: Celiakia a choroby żołądka i dwunastnicy

Post autor: elzak3 »

Ja od 2 lat trzymam dietę którą ustalił mi lekarz. W chorobach autoimmunologicznych trzeba trzymać rygor ale nie jest to uboga dieta. Jak ktoś zainteresowany co mi zalecono przy celiakii i hashi to moge się rozpisać.
Pajacynka
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 401
Rejestracja: ndz 02 mar, 2014 21:23

Re: Celiakia a choroby żołądka i dwunastnicy

Post autor: Pajacynka »

Hashi nie mam, ale chętnie przeczytam, co Ci lekarz zalecił.
O hummusie też mogę zapomnieć, prawda?
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8103
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Celiakia a choroby żołądka i dwunastnicy

Post autor: Leeloo »

ok, w takim razie, skoro po eliminacji mleka i przetworów nie było poprawy i nie odczuwasz wyraźnego dyskomfortu po zjedzeniu, to może zostaw sobie jogurty naturalne, twarogi, serki, maślanki, masło, kaszki mogą być zatem mlecznno-ryżowe itd. ser żołty jest niby niewskazany w refluksie, ale jeśli nie masz po nim rewolucji, to nie obcinaj.
natomiast nie jedz serów pleśniowych i nigdy topionych.

hmm..może po konkretnej rybie masz to odbijanie? nie wszystko musimy tolerować. jak jest z łososiem? śledziem? tuńczykiem? makrelą? to bardzo wartościowe ryby, ale muszą być nieprzetworzone tzn. najlepiej świeże.

Oprócz Flipsów polecam Ci pałki kukurydziane np. z Carrfoura. Są z odrobiną soli, pyszka.

Sinlac ma nieco więcej kalorii w 100g od normalnej kaszki, ale bez przesady, wolę zjeść więcej smacznej kaszki niż wpychać mniej Sinlaca czy Minimy..bleh!

hummus?
jak najbardziej!!! :pig:
ciecierzyca ma sporo błonnika - 7-8 g/100 g. błonnik oprócz kopa w zaparcia, wiąże nadmiar kwasu solnego w żołądku- zbawienie dla osób z refluksem.
pamiętaj, że ciecierzyca powoduje wzdęcia. żeby się pozbyć (a przynajmniej to zminimalizować), trzeba namoczyć ciecierzycę w wodzie z sodą oczyszczoną i potem tę wodę odlać (nasiona należy gotować w świeżej wodzie). Do strączków używaj przypraw ziołowych: majeranku, kminku, oregano, cząbru, co też zniweluje efekt wzdymający.
Pajacynka
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 401
Rejestracja: ndz 02 mar, 2014 21:23

Re: Celiakia a choroby żołądka i dwunastnicy

Post autor: Pajacynka »

Leeloo pisze:hummus?
jak najbardziej!!!
cudownie <jupi> <jupi>
Pajacynka
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 401
Rejestracja: ndz 02 mar, 2014 21:23

Re: Celiakia a choroby żołądka i dwunastnicy

Post autor: Pajacynka »

A czy można spożywać żurek? Czy raczej sobie odpuścić? Święta idą i nie wiem, czy się fatygować z bezglutenowym zakwasem, czy dać sobie spokój ;)
Pajacynka
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 401
Rejestracja: ndz 02 mar, 2014 21:23

Re: Celiakia a choroby żołądka i dwunastnicy

Post autor: Pajacynka »

Czy opis "normotypowa błona śluzowa dwunastnicy. 2 wycinki" oznacza, że już wszystko jest ok z kosmkami?
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8103
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Celiakia a choroby żołądka i dwunastnicy

Post autor: Leeloo »

A co dajesz do żurku?

Biopsja elegancja:)
Pajacynka
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 401
Rejestracja: ndz 02 mar, 2014 21:23

Re: Celiakia a choroby żołądka i dwunastnicy

Post autor: Pajacynka »

Daję to, co zwykle się daje do żurku - czosnek, majeranek, ziele angielskie, liście laurowe.
edit: dałabym też chrzan, ale nie znalazłam jeszcze bezglutenowego, szukam...
W sumie bezglutenowy robiłam tylko raz, w zeszłym roku, więc małe mam doświadczenie w tym temacie :)
Cieszę się, że to oznacza, że kosmki już się wygoiły, świetna wiadomość dzisiaj :)
Wczoraj cały dzień miałam zgagę, czy to możliwe, żeby po kawałeczku świeżej papryki ze śniadania? W dodatku okropnie burczy mi od kilku dni w brzuchu :oops:
ODPOWIEDZ