Celiakia a choroby żołądka i dwunastnicy

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

gnieka
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 84
Rejestracja: pn 27 sty, 2014 18:07

Re: Celiakia a choroby żołądka i dwunastnicy

Post autor: gnieka »

Witajcie,ja też mam pewne podejrzenia,że celiakia jakoś przyczyniła się do choroby żołądka.Dzisiaj miałam gastroskopie i pobrane wycinki z dwunastnicy i żołądka.Wyniki w maju.Lekarka stwierdziła gastropatie rumieniową i obserwację w kierunku enteropatii.Czy ktoś z Was miał coś podobnego?
Nadal jeść nie mogę,zostało mi kilka produktów po których jako tako funkcjonuję.W każdym razie mam nadziję,że dostanę jakieś leki na to ciągłe zapalenie żołądka(stan zapalny).
justek625
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 436
Rejestracja: śr 13 sie, 2014 20:42

Re: Celiakia a choroby żołądka i dwunastnicy

Post autor: justek625 »

Pajacynka ja robilam tutaj ze strony zurek (uzytkownika puma) i zamiast zakwasu dalam wode z ogorkow, jak bylo w przepisie i naprawde wyszedl dobry. Szybko i smacznie.

gnieka jezeli to zapalenie tym h pyroli to, to lubi czesto wracac, sporo osob ma ten problem.
pozdrawiam :D
Pajacynka
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 401
Rejestracja: ndz 02 mar, 2014 21:23

Re: Celiakia a choroby żołądka i dwunastnicy

Post autor: Pajacynka »

justek625 dzięki :)
gnieka
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 84
Rejestracja: pn 27 sty, 2014 18:07

Re: Celiakia a choroby żołądka i dwunastnicy

Post autor: gnieka »

miałam hp w 2014,wyleczone i sprawdzone kolejną biopsją,lekarze twierdzą,że za krótki okres aby znowu się wznowiło,badania pokażą co za dziadostwo mnie męczy.
Pajacynka
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 401
Rejestracja: ndz 02 mar, 2014 21:23

Re: Celiakia a choroby żołądka i dwunastnicy

Post autor: Pajacynka »

A jakie badania robisz? Hp to dziadostwo, na szczęście mnie ominęło, brrr.
gnieka
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 84
Rejestracja: pn 27 sty, 2014 18:07

Re: Celiakia a choroby żołądka i dwunastnicy

Post autor: gnieka »

Miałam biopsję aby sprawdzić jak się mają moje jelita,po rocznej diecie bg. Oczywiście zostały pobrane wycinki z żołądka na obecność HP i ogólnie dlaczego nie mogę jeść tak wielu rzeczy. Szkoda tylko że wyniki 11.05.15!
Pajacynka
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 401
Rejestracja: ndz 02 mar, 2014 21:23

Re: Celiakia a choroby żołądka i dwunastnicy

Post autor: Pajacynka »

Strasznie długo musisz czekać. Ja miałam teraz 10.03 biopsję i wyniki odebrałam 23.03

Aha, wynik na HP miałam po kilku minutach. To naprawdę dziwne, że tyle czasu każą Ci czekać. Ja miała w pierwszej gastroskopii zapalenie rumieniowe żołądka, ale nic mi z tym nie kazali robić :/ Efekt jest taki, ze teraz mam zapalenie zanikowe, po roku... Co właściwie możesz jeść?
Czy jecie parówki? Zjadłam dzisiaj, ale dość długo mi "siedzą" i zastanawiam się, czy ich też nie wyrzucić z diety.
gnieka
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 84
Rejestracja: pn 27 sty, 2014 18:07

Re: Celiakia a choroby żołądka i dwunastnicy

Post autor: gnieka »

Nie jem parówek,nie uznaję tego za pożywienie;)
Tak w skrócie nie jem tłustego,smażonego,pieczonego(chyba że bez tłuszczu),wszystko co wzdymające,ciężkostrawne,słodkie,kwaśne,ostre,nabiału,jajek,olejów i oliwy,kiełbas,pasztetów,mięs czerwonych itd.
Chyba łatwiej będzie wymienić,że jem: swój chleb,który upiekę,do tego pomidor(bez skórki),sałata,czasem humus,wędlina rzadko ale domowej roboty,płatki owsiane lub muesli z deserkiem sojowym,mleko sojowe,kasza jaglana,gryczana,ryż biały i brązowy,makarony bg z pesto(domowej roboty),mięso z indyka(rozgotowane),pulpety gotowane z warzywami,jarskie spaghetti,ziemniaki i to by było na tyle.
Na dzień dzisiejszy nie mam apetytu,a głód objawia mi się nudnościami.Na samą myśl co mogłabym zjeść mnie trafia...
Pajacynka
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 401
Rejestracja: ndz 02 mar, 2014 21:23

Re: Celiakia a choroby żołądka i dwunastnicy

Post autor: Pajacynka »

A dlaczego tłuszczów nie? Rzeczywiście niewiele, ale pewnie z czasem to się poprawi :)
gnieka
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 84
Rejestracja: pn 27 sty, 2014 18:07

Re: Celiakia a choroby żołądka i dwunastnicy

Post autor: gnieka »

Po tłuszczach i całej reszcie(co wymieniłam) mam nudności,ciągnie mnie na wymioty i mogę zapomnieć o jedzeniu do końca dnia.
Po przejściu na dietę bezglutenową,też myślałam,że będzie lepiej.Okazało się,że pomimo wyeliminowanie wszystkiego co mi szkodzi jest jeszcze gorzej(oczywiście mam tu na myśli tylko żołądek).Trwa to od ponad 2 lat.Piłam nawet siemię lniane na czczo,nie pomogło.Dochodzi do tego,że jem chleb z pomidorem i tak funkcjonuję cały dzień.Dzisiaj pokusiłam się na szczypiorek do kanapki!Tak mnie żołądek boli,że nie wiem co robić.Odbija mi się niemiłosiernie. Wziełam gumę miętową,ale to chyba pogorszyło sprawę.Czasem zastanawiam się,po jakim czasie,będąc na tak ubogiej diecie pojawią się niedobory składników mineralnych?
Pajacynka
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 401
Rejestracja: ndz 02 mar, 2014 21:23

Re: Celiakia a choroby żołądka i dwunastnicy

Post autor: Pajacynka »

Oj, ale jeśli masz zapalenie żołądka, to nie możesz pomidorów jeść, bo to podrażnia śluzówkę. A co lekarz mówi na Twoje dolegliwości? Ja miałam takie objawy, zanim przeszłam na dietę bezglutenową. A teraz mam po smażonym, tłustym i większości rzeczy, których przy zapaleniu żołądka nie wolno (Leeloo podała na początku tego wątku stronę, gdzie są wymienione). Szczypiorku, cebuli i czosnku nawet nie tykam, chociaż kiedyś bardzo lubiłam :(
gnieka
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 84
Rejestracja: pn 27 sty, 2014 18:07

Re: Celiakia a choroby żołądka i dwunastnicy

Post autor: gnieka »

Lekarz nie chce wypowiadać się bez wyników biopsji,a te dopiero w maju(są duże kolejki do tego lekarza,dlatego tak odległy termin).Wiem czego muszę unikać,tak też czynię.No,może dzisiaj pofolgowałam bo "rzuciłam" się na szczypiorek w sklepie i mam za swoje łakomstwo.W każdym razie,pomału nabieram wstrętu do jedzenia.Jeżeli odstawię pomidora(choć nic mi po nim nie jest) to już zostanie suchy chleb z sałatą.Może to i dobrze,będę tania w utrzymaniu ;)
Stan zapalny żołądka utrzymuje się odkąd miałam hp,na dzień dzisiejszy nie do wyleczenia,chyba się pogarsza.,.
Pajacynka
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 401
Rejestracja: ndz 02 mar, 2014 21:23

Re: Celiakia a choroby żołądka i dwunastnicy

Post autor: Pajacynka »

Bardzo Ci współczuję, że nic się nie polepsza :( To może jednak nie odstawiaj tego pomidora. A próbowałaś kaszki dla dzieci? Na mleku roślinnym np. A banany możesz?
gnieka
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 84
Rejestracja: pn 27 sty, 2014 18:07

Re: Celiakia a choroby żołądka i dwunastnicy

Post autor: gnieka »

Kaszki przeważnie są słodkie-takie bynajmniej jadłam,a po bananach boli mnie żołądek.
Myślę,że i tak dobrze,że cokolwiek mogę zjeść,są ludzie którzy w ogóle nie mogą jeść i to jest dopiero tragedia...dziękuję za wsparcie:)
Pajacynka
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 401
Rejestracja: ndz 02 mar, 2014 21:23

Re: Celiakia a choroby żołądka i dwunastnicy

Post autor: Pajacynka »

Czy wielogodzinne odbijanie po chlebie z mąką gryczaną oznacza, że jednak lepiej jej nie jeść? Wiem, ze kaszy gryczanej w diecie refluksowej nie wolno i jej nie jem, ale miałam nadzieję, ze chociaż mąkę da radę jeść: (
ODPOWIEDZ