Celiakia bez biegunek??

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Celiakia bez biegunek??

Post autor: pleomorfa »

Do stwierdzenia czegokolwiek potrzebne są normy, ponieważ każde laboratorium ma inne.

Wynik IgE wskazywałby na alergię IgE-zależną. Warto byłoby to sprawdzić testami alergicznymi, jeżeli ich nie miał.
Natomiast sam poziom immunoglobulin nie świadczy o jakiejś konkretnej chorobie, a o tym co się dzieje w organizmie. Choć podwyższenie któregoś rodzaju lub niedobór łączy się już z jednostkami chorobowymi, do których potrzebne jest dalsza diagnostyka.
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
NUCHA
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 14
Rejestracja: pt 19 lut, 2010 15:31
Lokalizacja: IŁAWA

Re: Celiakia bez biegunek??

Post autor: NUCHA »

Testy miał robione i nic kompletnie nie wyszło, mamy powtarzać jeszcze raz latem.
Niestety norma była tylko przy IgE. Te wszystkie wyniki mam na wypisie z oddziału alergicznego i tam wspominano jedynie,że właśnie IgE jest za wysokie
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8103
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Celiakia bez biegunek??

Post autor: Leeloo »

a pasożyty wykluczone?
qrzysztof
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 170
Rejestracja: pt 14 lis, 2014 20:20

Re: Celiakia bez biegunek??

Post autor: qrzysztof »

justek625 pisze:Genetycznych nie ma potrzeby robic (wg mnie), bo raz ona daje tylko sygnal, ze masz PREDYSPOZYCJE, dwa mozesz miec celiakie i wcale nie miec genu, trzy wiekszosc osob tutaj zdiagnozowanych nawet tego nie robila i lekarze nie zalecali, u malych dzieci moze jest inaczej bo tam do 3 lat chyba nie ma przeciwcial. Zrob badanie przeciwcial, jak chcesz, chociaz jezeli masz skierowanie na gastroskopie to moze warto sie wstrzymac, bo jak bedziesz miala stopien 0, to pewnie nie bedzie takiej potrzeby.
Badania genetyczne mają jak najbardziej sens, jeśli ktoś się boi gastroskopii i nie żal mu 300 zł. Mają bardzo wysoką wartość predykcyjną ujemną, co znaczy, że wykluczają celiakię z bardzo dużym prawdopodobieństwem (nawet z większym niż gastroskopia). Ale nie są w stanie celiakii potwierdzić.

Interpretacja (dla człowieka z ulicy*) jest mniej więcej taka:
wynik negatywny - pacjent na 99.9% nie ma celiakii
wynik pozytywny - pacjent na 97% nie ma celiakii

* człowiek z ulicy - nie mamy żadnych informacji o objawach i stanie zdrowia pacjenta.
justek625
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 436
Rejestracja: śr 13 sie, 2014 20:42

Re: Celiakia bez biegunek??

Post autor: justek625 »

Wykluczaja, przy czym 5% wcale nie ma genu. I kazdy moze sie zastanawiac czy nie jest wlasnie w tych 5%.
A z osob posiadajacych gen u bardzo duzej liczby osob celiakia moze sie nie rozwinac. Wiec co da test, wynik pozytywny i tak bedzie wymagal dalszych badan, zeby potwierdzi czy faktycznie jest i zeby zobaczyc stan jelit. Gastroskopii nie da sie uniknac cale zycie (a na pewno nie powinno). Kazdy z celiakow musi miec co jakis czas robiona kontrolna zeby zobaczyc stan jelit. Jezeli ktos mial pozno zdiagnozowana chorobe to tym bardziej wymaga ona kontroli i czesto tez tk albo mri.

Tutaj jest link do przypadku mezczyzny co mial pozno zdiagnozowana celiakie, a pozniej chloniaka http://www.forum-onkologiczne.com.pl/fo ... vt3610.htm
Mial on robione tk i wyszlo ok, a po 4 latach jednak byl chloniak.
pozdrawiam :D
qrzysztof
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 170
Rejestracja: pt 14 lis, 2014 20:20

Re: Celiakia bez biegunek??

Post autor: qrzysztof »

justek625 pisze:Wykluczaja, przy czym 5% wcale nie ma genu. I kazdy moze sie zastanawiac czy nie jest wlasnie w tych 5%.
U mnie napisali, że 4%. Trzeba jeszcze pamiętać, że chodzi o 4% chorych a chorych jest mało (1%). Stąd 99,9%, że osoba "z ulicy" nie ma celiakii przy ujemnym wyniku. A więc z dużym prawdopodobieństwem wykluczają, ale jednak nie wykluczają na 100%. Tyle, że na 100% to raczej nic nie wyklucza.
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Celiakia bez biegunek??

Post autor: pleomorfa »

Ta dyskusja już była gdzie indziej, nie trzeba zaciemniać kolejnego wątku.

Ja ponawiam pytanie Leeloo o pasożyty ;)
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
NUCHA
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 14
Rejestracja: pt 19 lut, 2010 15:31
Lokalizacja: IŁAWA

Re: Celiakia bez biegunek??

Post autor: NUCHA »

Witam Ponownie
po 2 latach :P
Tak jak mi pisaliście podjadałam gluten i w październiku 2015 roku wykonałam IgA i tGT

IgA wynosiło 2,55 norma(0,7-4)
tGT <2 (ujemny ponizej 20)
więc stwierdziłam,że cierpię na nietolerancję glutenu i dałam sobie spokój. Wróciłam do swojej diety bg

Wczoraj zastrzelił mnie mój kuzyn informacją,że moja kuzynka(bardzo bliska.Jej mama i moja mama to siostry a jej tata i mój tata to bracia)ma celiakie. Całkiem niedawno wykrytą, ma 39 lat

Teraz w kwietniu urodziłam dziecko. W ciąży podjadałam gluten (i o dziwo czułam się dobrze). Teraz karmię malca i codziennie wypijam 1,2 bezalkoholowe Karmi ( słód jęczmienny). Także 3,5 miesiąca mam styczność z glutenem. Już tak rewelacyjnie się nie czuję,ale nie ma tragedii
Czy jest sens wykonać z krwii jeszcze raz tGT???
Po informacji o kuzynce zdecydowałam sie,ze wykonam gastroskopię ale tylko pod narkozą(a do tego muszę przestać karmić)Pytanie czy takie podjadanie glutenu wystarczy aby gastroskopia wyszła wiarygodna??Na ew. gastroskopie zdecydowałabym się po około roku "podjadania"(bo do 1rż chciałabym karmić piersią).
Chleb i makarony nadal tylko bezglutenowe. Z glutenem jest to piwko, ew. jakieś batoniki, ciastka 3-4 razy w tyg.

Z góry dziękuję za odp
Awatar użytkownika
Zolek
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 139
Rejestracja: pt 02 wrz, 2016 17:11

Re: Celiakia bez biegunek??

Post autor: Zolek »

Nie bardzo rozumiem dlaczego mieszasz diety? Skoro są ciastka glutenowe i piwo to i makaron bym jadła. Szkoda pieniędzy. To że trochę ograniczają gluten w niczym nie pomaga. Ale rzeczywiście jest okazja żeby oznaczyć przeciwciała jak są wątpliwości. A to że kuzynka ma celiakię nie oznacza że też ją masz- to jest ten sam gen podatności na celiakię i nieceliakalną nadwrażliwość na gluten. Leczenie w tym wypadku jest takie samo.
manekk06
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: czw 22 gru, 2022 22:45

Re: Celiakia bez biegunek??

Post autor: manekk06 »

Dziękuję za twój wpis. Członek mojej rodziny ma identyczne objawy, do tego po zjedzeniu czegoś glutenowego , niedość że pojawiają się u niej bolesne wzdęcia i brzuch jakby była w 6miesiącu ciąży, to również niema upustu gazów przez kilka dni, również brak możliwości skorzystania z toalety(nr2). Więc proszę mi wytłumaczyć jak do badań osoby z takimi objawami mają przejść na dietę glutenową na min. 2miesiące dla badań jak po zjedzeniu czegokolwiek glutenowego pojawia się straszy ból nie do zniesienia gdzie leki nie pomagają. Bojącym się kolonoskopii i gastroskopii proponuje ich wykonanie. W naszym przypadku wycinku 12-nastnicy wykryto skrócone kosmki ,rozpoznanie celiakia. Szukajcie gabinetów które takie zabiegi wykonują w znieczuleniu ogólnym. W naszym regionie Podkarpacie jest to szpital Św rodziny w Rudna mała
Rudna Mała 600, 36-060 Rudna Mała
ODPOWIEDZ