Celiakia bez biegunek??

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

NUCHA
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 14
Rejestracja: pt 19 lut, 2010 15:31
Lokalizacja: IŁAWA

Celiakia bez biegunek??

Post autor: NUCHA »

Witam
Mam pytanie do osób, które mają większą wiedzę na temat objawów celiakii aniżeli ja. Otóż od kilku lat widzę,że źle toleruję gluten, więc staram się go ograniczać. Nie mam jednak i nigdy nie miałam biegunek. Moje jedyne objawy to uciążliwe wzdęcia (brzuch jakbym była w ciąży) i uczucie pełności i ciężkości. Co jakiś czas powraca mi anemia, tzn. morfologia nie jest tragiczna, jednak są wskaźniki które zawsze są na pograniczu normy lub lekko poniżej. Ferrytyna na niskim poziomie. Obecnie
ferryna 6,8 norma /13-150/
b12 538,7 norma/191-663/
Do tego całkiem świeżo doszła jeszcze nietolerancja laktozy i od okolo 3 tyg. jestem na całkowitej diecie bezglutenowej i bezlaktozowej. Czuje się lepiej,ale lekarz dal mi skierowanie na gastroskopie z wycinkiem z dwunastnicy. Nie ukrywam,że bardzo chciałabym uciec przed tym badaniem. ;( ;(

W związku z tym mam do was pytanie czy możliwe jest abym miała celiakię bez biegunek (wszędzie pisząc w objawach celiakiii o biegunkach) z w miarę dobrymi wynikami krwi. Czy nie jest tak,że jesli kosmki są zniszczone to nie byłabym w tak dobrej kondycji tylko miałabym duże niedobory witaminowe, mikroelementowe???

Czy nie jest to zwykła nietolerancja glutenu??

Wiem, że pewnie napiszecie mi,że bez wykonania wycinka nikt mi nie stwierdzi czy to celiakia czy nie ,ale zastanawiam się jak to statystycznie wygląda. U ilu procentowo osób występuje biegunka?? U ilu % mogą wystepować tak ograniczone objawy?
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Celiakia bez biegunek??

Post autor: pleomorfa »

Witaj.
Po pierwsze wróć na normalną dietę (w sensie glutenową), bo inaczej przekłamiesz wyniki.

Klasyczny obraz choroby występuje dosyć rzadko, więc biegunek dużo osób nie ma lub ma sporadycznie.
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
justek625
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 436
Rejestracja: śr 13 sie, 2014 20:42

Re: Celiakia bez biegunek??

Post autor: justek625 »

U mnie w doroslym zyciu praktycznie nie bylo biegunek, sporadycznie, czyli raz na pare lat sie zdarzaly i trwaly dosc dlugo (jedna pamietam mialam prawie 4 tygodnie).
pozdrawiam :D
NUCHA
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 14
Rejestracja: pt 19 lut, 2010 15:31
Lokalizacja: IŁAWA

Re: Celiakia bez biegunek??

Post autor: NUCHA »

Wiem,ze muszę wrócić do diety z glutenem, ale na chwilę obecną naprawdę nie jestem zdecydowana na gastroskopię(panicznie się boję )

Co was skłoniło do diagnostyki, jakie objawy?
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Celiakia bez biegunek??

Post autor: pleomorfa »

Czym dłużej będziesz na diecie tym większe prawdopodobieństwo, że będą problemy ze zdiagnozowaniem.
Nie ma się czego bać, też się bałam i trzęsłam jak klucha, a przeżyłam. Mimo tego, że było całkowicie na żywca bez nawet żelu znieczulającego ;)
A teraz można robić gastroskopię w znieczuleniu ogólnym.

Najlepiej poczytaj wątki w tym dziale, bo każdy ma inny pakiet objawów. A tak będziesz mieć największy przegląd.
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
NUCHA
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 14
Rejestracja: pt 19 lut, 2010 15:31
Lokalizacja: IŁAWA

Re: Celiakia bez biegunek??

Post autor: NUCHA »

Jeszcze jedno pytanko, czy byłby sens ( ze względu na strach przed gastroskopią) zrobić na razie z krwi przeciwciała?? Gdyby wyszły powyżej normy to wówczas zdecydowałabym się na gastroskopię??? Jeśli byłby sens to jakie przeciwciała wykonać??
ile czasu musiałabym jeść gluten?
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8103
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Celiakia bez biegunek??

Post autor: Leeloo »

ma to sens, ale dieta glutenowa min. hm... 2 miesiące? jak najdłużej, żeby wyniki był wiarygodne. a nie wiadomo w jakim czasie- jeśli Twoje ciało produkuje- pojawią się przeciwciała. i należy pamiętać, że wynik ujemny tych przeciwciał nie wyklucza celiakii. zrobi to tylko prawidłowo przeprowadzona gastroskopia z pobraniem min. 4 wycinków.
md573
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 134
Rejestracja: ndz 16 lut, 2014 20:29
Lokalizacja: Mielec

Re: Celiakia bez biegunek??

Post autor: md573 »

Mój syn nie miał wogóle biegunek, mimo iż miał już zanik kosmków III c w skali Marsha . Miał także dobre wyniki morfologi, nie miał anemii. Miał natomiast niedobór wzrostu i z tego powodu wykonano badania w kierunku celiakii.
justek625
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 436
Rejestracja: śr 13 sie, 2014 20:42

Re: Celiakia bez biegunek??

Post autor: justek625 »

Nie ma czego sie bac gastroskopii, nie taka 'straszna jak ja maluja' ;) na dodatek to trwa bardzo krotko max 15 min, dopilnuj jednak, zeby pobrali wycinki, bo zdarza sie, ze lekarz 'na oko' nie widzi potrzeby, ale na oko nie da sie stwierdzic, a z rura w buzi juz nie bedziesz jak miala protestowac, wiec najlepiej przed badaniem sie upewnic.
pozdrawiam :D
NUCHA
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 14
Rejestracja: pt 19 lut, 2010 15:31
Lokalizacja: IŁAWA

Re: Celiakia bez biegunek??

Post autor: NUCHA »

WITAM
Może na początek zrobię badania krwii póki nie jestem długo na diecie bezglutenowej. Tylko jakie wyniki z krwi wykonać???
monisiak81
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 277
Rejestracja: wt 05 kwie, 2011 11:02
Lokalizacja: Warszawa

Re: Celiakia bez biegunek??

Post autor: monisiak81 »

http://www.celiakia.pl/diagnoza/
zależy czy chcesz ze krwi przeciwciała czy genetykę, poczytaj.
U nas była taka sytuacja że mężowi robili gastro- i kolono- skopię (z wycinkami) i na tej podstawie stwierdzili III b albo c wg marsha (już nie pamiętam dokładnie) i że celiakia, natomiast byliśmy z synkiem (19m-cy) w Centrum Zdrowia Dziecka i mimo że w badaniach alergicznych wszystko mu wyszło na "0" zero to objawy ma, i pani Dr kazała nam zrobić genetykę bo z przeciwciał może nic nie wyjść
justek625
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 436
Rejestracja: śr 13 sie, 2014 20:42

Re: Celiakia bez biegunek??

Post autor: justek625 »

Genetycznych nie ma potrzeby robic (wg mnie), bo raz ona daje tylko sygnal, ze masz PREDYSPOZYCJE, dwa mozesz miec celiakie i wcale nie miec genu, trzy wiekszosc osob tutaj zdiagnozowanych nawet tego nie robila i lekarze nie zalecali, u malych dzieci moze jest inaczej bo tam do 3 lat chyba nie ma przeciwcial. Zrob badanie przeciwcial, jak chcesz, chociaz jezeli masz skierowanie na gastroskopie to moze warto sie wstrzymac, bo jak bedziesz miala stopien 0, to pewnie nie bedzie takiej potrzeby.

Jezeli bardzo chcesz zrobic to ja np. mialam oznaczanie przeciwcial anty ttg i w dwoch klasach byly pozytywne (wiec juz iga ogolnego nawet mi nie robili).
pozdrawiam :D
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Celiakia bez biegunek??

Post autor: pleomorfa »

Przed badaniem przeciwciał TRZEBA być na diecie glutenowej min. 2 miesiące. Nie wiadomo po jakim czasie przeciwciała z krwi znikną jak i się w niej pojawią (cecha osobnicza).

Najlepiej na początek zrobić IgA ogółem.
Następnie przeciwciała przeciw transglutaminazie tkankowej i endomysium mięśni gładkich i/lub deamidowanej gliadynie w klasach IgA i IgG (jeżeli IgA ogółem wyjdzie poniżej normy wykonuje się badania tych przeciwciał tylko w klasie IgG).
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
NUCHA
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 14
Rejestracja: pt 19 lut, 2010 15:31
Lokalizacja: IŁAWA

Re: Celiakia bez biegunek??

Post autor: NUCHA »

Dziękuję ślicznie za odp.

Musze wrócić do diety glutenowej :zly2: Już sama myśl mnie przeraża, bo ledwo zaczęłam czuć się dobrze, w końcu normalnie funkcjonuje a tu znowu będzie to samo ;( Te codzienne pytania męża "a ty znowu się źle czujesz" :/
Zobaczymy, może nie będzie aż tak źle :> w końcu teraz nie spożywam laktozy a ostatnio jej nietolerancja także mocno dawała mi w kość. :039:
NUCHA
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 14
Rejestracja: pt 19 lut, 2010 15:31
Lokalizacja: IŁAWA

Re: Celiakia bez biegunek??

Post autor: NUCHA »

Mam do was jeszcze jedno pytanie. Wraz ze mną problemy z powracającą anemią ma także jeden z synów i to między innymi on mnie zmobilizował żeby zająć się sobą aby z nim nie było tak jak ze mną-czyli całe życie z anemią. Jednak on miał w poradni alergologicznej robione IgA, IgG, IgM, IgE. Czy po któryś z tych wyników można-by stwierdzić,że jest podejrzenie o ewentualną celiakię?? Pytam bo się kompletnie nie znam ? Lekarz alergolog twierdził,ze tylko IgE jest podwyższone
Oto jego wyniki (lat6)
IgA, 129 mg/dl
IgG, 1093 mg/dl
IgM, 118 mg/dl
IgE 179 UI/ml ( N:<90)

Jadę z nim w przyszłym tygodniu do gastrologa i zastawiam sie czy pozwiązywać i wspominać o tym, ze ja także miewam anemie i może mieć to po mnie z jakiejś nieodkrytej przyczyny chorobowej?
ODPOWIEDZ