Początek diety

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ula2345
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 48
Rejestracja: wt 09 cze, 2015 13:49

Początek diety

Post autor: ula2345 »

Hej,zdecydowałam się w końcu na przejście na dietę ostatecznie. Zrobiłam jeszcze badania tarczycy ( tzn. TSH) i wyszły w normie, natomiast w badaniach krwi wyszła obniżona ilość eozynofilii, czy ktoś z Was miał taka sytuację i wie o czym to może świadczyć? Wybieram sie do lekarza pod koniec tygodnia, mam nadzieje, że gluten nie uszkodził mi nic na stałe... Szczerze mówiąc, jestem już od kilku dni na diecie i mam wrażenie jakbym czuła się jeszcze bardziej zmęczona niż wcześniej, do tego doszedł ból głowy, a bezsenność jak była tak jest ( myślicie, że organizm tak reaguje na odstawienie "trucizny', która fundowałam sobie przez wiele lat?) Chcialam spytać po jakim zcasie można spodziewać sie jakiś pierwszych efektów ( wiem, że to sprawa indywidualna, ale u mnie problem główny to bezsenność i chyba z tego do czego teraz doszłam to chroniczne zmęczenie i ból głowy)
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Początek diety

Post autor: pleomorfa »

Ula chorujesz na celiakię? Dlaczego wykluczasz gluten? Jeżeli masz swój wątek to może zadawaj tam pytania, bo wtedy będzie łatwiej ogarnąć temat.

TSH w normie niekoniecznie jest ok. Liczy się stosunek TSH do Ft3 i Ft4.

Dosyć częstą sytuacją jest, że bezpośrednio po przejściu na dietę osoby nietolerujące glutenu czują się jeszcze gorzej, swoisty detoks. Natomiast jeżeli stan zmęczenia będzie się utrzymywał warto przejrzeć całą swoją dietę czy po wykluczeniu glutenu dostarczasz sobie wszystkich potrzebnych składników.

Masz rację zanik objawów to sprawa indywidualna, zależy też od jakiej jednostki chorobowej się to bierze.
Pierwsze efekty mogą być po natychmiast, po kilku dniach, miesiącach, a nawet po pół roku. To wszystko zależy od jednostki chorobowej, organizmu i warunków regeneracji.
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
ula2345
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 48
Rejestracja: wt 09 cze, 2015 13:49

Re: Początek diety

Post autor: ula2345 »

Jestem nowa dlatego jeszcze tak niesprawnie posługuję sie na forum :P Mam zdiagnozowaną nietolarancję jak narazie glutenu. A nietolerancja i celiakia występuje w rodzinie, u mnie teraz pojawiły się problemy zdrowotne. Cierpię na zaburzenia snu, atopowe zapalenie skóry, do tego mam tendencje do ciągłych siniaków na nogach ( od lat) - nie wiem czy to też może być powodem glutenu?
ula2345
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 48
Rejestracja: wt 09 cze, 2015 13:49

Re: Początek diety

Post autor: ula2345 »

Chciałabym spytać czy ktoś z osób na forum cierpiał z powodu celiakii i nietolerancji glutenu na zaburzenia snu i po przejściu na diete objawy ustąpiły?
Anula80
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3643
Rejestracja: śr 07 sie, 2013 07:40
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Re: Początek diety

Post autor: Anula80 »

Nie wiem, czy u mnie występowały zaburzenia snu, bo nie miałam żadnych badań w tym kierunku. Generalnie od kiedy pamiętam, to bardzo źle sypiałam.
Poprawa nastąpiła po połączeniu dwóch czynników:
1) zmiana materaca w sypialni;
2) przejście na dietę bg.
Teraz rzadko sypiam źle
Nie ma ludzi zdrowych. Istnieją tylko niezdiagnozowani.
ula2345
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 48
Rejestracja: wt 09 cze, 2015 13:49

Re: Początek diety

Post autor: ula2345 »

A po jakim czasie od przejścia na dietę odczułaś poprawę ( natychmiast, czy z upływem czasu?:)
Anula80
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3643
Rejestracja: śr 07 sie, 2013 07:40
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Re: Początek diety

Post autor: Anula80 »

Nie chcę Cię okłamać, bo dokładnie nie jestem w stanie stwierdzić, ale na pewno nie wcześniej niż po pół roku na ścisłej diecie bg.
U mojego męża poprawa nastąpiła po jeszcze dłuższym czasie. U niego były problemy jelitowe
Nie ma ludzi zdrowych. Istnieją tylko niezdiagnozowani.
ula2345
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 48
Rejestracja: wt 09 cze, 2015 13:49

Re: Początek diety

Post autor: ula2345 »

Dobrze rozumiem, przynajmniej wiem, że warto czekać :) I teraz możesz na prawdę czujesz się lepiej niż w porównaniu do "przed dietą" ?:)
Anula80
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3643
Rejestracja: śr 07 sie, 2013 07:40
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Re: Początek diety

Post autor: Anula80 »

Tak, zdecydowanie jest lepiej.
Ustąpiły uporczywe bóle głowy, nie pamiętam kiedy ostatnio miałam atak migreny, a bywały nawet 2-3 razy w tygodniu. Trwało to 15 lat :/
Sypiam też o niebo lepiej
Nie ma ludzi zdrowych. Istnieją tylko niezdiagnozowani.
ula2345
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 48
Rejestracja: wt 09 cze, 2015 13:49

Re: Początek diety

Post autor: ula2345 »

Mam jeszcze jedno pytanie - jeśli jestem od niecałego miesiąca na diecie ( myślę, że ścisłej) , ponieważ w testach iGG wyszła mi nietolerancja glutenu.Wtedy chyba stwierdziłam , że przejdę na dietę " na spróbę", ale trochę nierozsądnie podeszłam do tematu, bo nie pomyślałam, że jednak kluczowe będzie wykluczenie lub potwierdzenie celiakii, bo stanowić to będzie dla mnie znaczną różnicę. Teraz chciałabym zrobić badania przeciwko celiakii tylko nie wiem czy jest szansa , że będąc na diecie ( krótko- tak jak piszę miesiąc) wynik będzie wiarygodny, czy poczekać i najpierw zacząć od nowa jeść gluten i zrobić badania przeciwciał i ewentualnie gastroskopii. Mam jeszcze jedno pytanie - słyszalam o badaniach genetycznych w kierunku celiakii - na czym to polega, czy to jest zamiennik gastroskopii,czy tak samo miarodajny? Proszę bardzo o pomoc
Anula80
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3643
Rejestracja: śr 07 sie, 2013 07:40
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Re: Początek diety

Post autor: Anula80 »

Powinnaś wrócić do jedzenia glutenu, żeby wynik nie był zafałszowany.
Gen celiakii świadczy tylko o predyspozycji, a nie o chorobie. Można go mieć zawsze i nigdy nie zachorować
Nie ma ludzi zdrowych. Istnieją tylko niezdiagnozowani.
ula2345
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 48
Rejestracja: wt 09 cze, 2015 13:49

Re: Początek diety

Post autor: ula2345 »

to czym wlasciwie rozni się sama "nietolerancja glutenu" od celiakii? Tylko gastroskopia mogę potwierdzić lub wykluczyć celiakię?
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Początek diety

Post autor: pleomorfa »

Ula test IgG tzn. co?
Food Detective, Immupro, czy przeciwciała?
Tylko gastroskopia mogę potwierdzić lub wykluczyć celiakię?
Brak zmian w biopsji + negatywne przeciwciała charakterystyczne dla celiakii.
to czym wlasciwie rozni się sama "nietolerancja glutenu" od celiakii? Tylko gastroskopia mogę potwierdzić lub wykluczyć celiakię?
Nietolerancje to bardzo szerokie pojęcie, bo jest to brak tolerancji. Wyróżniamy 3 lub 4 jednostki chorobowe związane z nietolerancją glutenu.
1. celiakia (choroba trzewna), choroba autoimmunologiczna, którą bada się poprzez badanie przeciwciał (przeciw transglutaminazie tkankowej, endomysium mięśni gładkich i/lub deamidowanej gliadynie, w klasach IgG i IgA- lub tylko w IgG przy niedoborze IgA ogółem) oraz biopsję dwunastnicy. Choroba wiąże się z dożywotnią dietą.
2. alergia na gluten IgE-zależna, jest to alergia badana najczęściej testami z krwi (ze skóry rzadko się kiedy robi wyizolowany gluten). Wiąże się ona z czasowym wykluczeniem glutenu z diety
3. alergia IgG-zależna/nadwrażliwość na gluten IgG-zależna/potocznie i błędnie nazywana nietolerancją glutenu. Bada się ją testami typu Food Detective, Food Print, Immupro. Testy te wykonuje się najczęściej pakietami, gdzie gluten jest po prostu w jednej z pozycji. Wiąże się ona z czasowym wykluczeniem glutenu (okres zależny od nasilenia reakcji).
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
ula2345
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 48
Rejestracja: wt 09 cze, 2015 13:49

Re: Początek diety

Post autor: ula2345 »

test igG czyli Immupro.( z krwi)
Więc dlaczego w tym wypadku 'czasowe' odstawienie glutenu przynosi korzyści, podczas powrotu do glutenu człowiek nie odczuwa już wtedy dolegliwości?

i czy "alergia IgG- zależna" powoduje objawy jak w przypadku celiakii czy jakich dolegliwości można się spodziewać ?( bo w wypadku celiakii już wiem)

Dziękuje bardzo za pomoc, jestem na etapie diagnozowania i sama do końca staram się zrozumieć to wszystko

( i jeszcze jedno - więc na jaki okres muszę znowu powrocić do jedzenia glutenu , żeby gastroskopia była wiarygodna - i czy badanie to jest bardzo, bardzo okropne? Słyszałam o gastroskopii fatalne opinie i strasznie boję się jej, czy jest jakiś sposób , żeby byla mniej uciążliwa? W sensie znieczulenie lub prywatnie?)
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Początek diety

Post autor: pleomorfa »

Więc dlaczego w tym wypadku 'czasowe' odstawienie glutenu przynosi korzyści, podczas powrotu do glutenu człowiek nie odczuwa już wtedy dolegliwości?
Kwestia patomechanizmu i źródła alergii. Jeżeli wynik był wysoki należy odstawić dany produkt na minimum rok. Jeżeli niski to wystarczy ok. pół roku - wiadomo jest to kwestia osobnicza. To w przypadku nietolerancji IgG-zależnej.
Natomiast nie ma się gwarancji czy po latach sytuacja się nie powtórzy. Zależy to od wielu czynników.
Przy powrocie do diety konwencjonalnej należy wprowadzać odstawiony pokarm ostrożnie, obserwując reakcje organizmu.

Nadwrażliwość typu III ma objawy ogólnonarządowe (często ze strony układu pokarmowego, ale nie tylko). Dosyć niespecyficzne tak jak i w przypadku celiakii.
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
ODPOWIEDZ