Wczorajsza Gastroskopia-wynik

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Kania78
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 86
Rejestracja: śr 08 paź, 2014 11:32
Lokalizacja: Południowy wschód

Wczorajsza Gastroskopia-wynik

Post autor: Kania78 »

O to wynik badania - przełyk bez zmian. Wpust widziany od góry i w inwersji bez zmian. W świetle żołądka obecna treść śluzowa. Śluzówka żołądka w dnie i górniej części trzonu plamiście zaczerwieniona. W dolnej części trzoni w antrum bez zmian, odźwiernik okrągły. Opuszka dwunastnicy ze spłaszczoną śluzówką. W części pozaopuszkowej dwunastnicy fałdy obniżone, z karbowaniami na szczytach o wyglądzie spłaszczonych kosmków - pobrano wycinki do badania HP. Test uerazowy - ujemny.

Może ktoś jaśniej mi to wytłumaczy???
"...zbudujmy enklawę przed codziennym stresem, i jak dzieci cieszmy się każdym sukcesem..."
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Wczorajsza Gastroskopia-wynik

Post autor: pleomorfa »

Hmm...wygląda na to, że w dwunastnicy może być niezły pogrom jak na oko widać, że fałdy są przypłaszczone. Dobrze, że wycinki zostały pobrane.
W żołądku to pewnie jakieś zmiany zapalne, pobrali stamtąd wycinki?

Trzeba czekać teraz na wynik histopatologii.
To tak z laikowego punktu widzenia. Po odebraniu wyników idziesz do lekarza?

To była kontrola gastroskopia czy diagnostyczna?
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
Awatar użytkownika
Kania78
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 86
Rejestracja: śr 08 paź, 2014 11:32
Lokalizacja: Południowy wschód

Re: Wczorajsza Gastroskopia-wynik

Post autor: Kania78 »

To była diagnostyczna gastroskopia, która miała potwierdzić celiakię, w trakcie badania powiedział lekarz - celiakia widoczna jak na talerzu.
W żołądku miałam pobierane wycinki po pierwszej gastro (lipiec ubiegłego roku) wyszła mi bakteria helibacter pylori, lekarz gastroenterolog powiedział że nic z tym nie robimy a to ponoć się leczy.
Po wynikach histopatologicznych (za 3 tyg) mam wizytę dopiero na 30 września w szpitalu ale pewnie się wybiorę prywatnie.

Na diecie jestem od sierpnia ubiegłego roku, czyli 10 miesięcy czy przez ten okres powinno się coś zmienić ??
Czego mogę się spodziewać po wynikach histopatologicznych, skoro "jest taki pogrom w dwunastnicy" ??
"...zbudujmy enklawę przed codziennym stresem, i jak dzieci cieszmy się każdym sukcesem..."
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Wczorajsza Gastroskopia-wynik

Post autor: pleomorfa »

Czemu jesteś już prawie rok na diecie?
Miałaś badane przeciwciała?
Były pobierane wcześniej wycinki z dwunastnicy?

Helicobacter jak najbardziej się leczy (prowadzi m.in. do wrzodów żołądka). Stan zapalny może być od niego.

Po wycinkach można się spodziewać zaniku kosmków, stanu zapalnego. Można spekulować. Pod mikroskopem to jednak pod mikroskopem i mogą z goła inne rzeczy wyjść niż to co się lekarzowi wydawało na oko, ale na pewno coś tam wyjdzie.

Jeżeli jesteś na szczelnej diecie bezglutenowej przez prawie rok to powinno się coś zmienić. Pytanie co było wcześniej. I tutaj kwestia tego czy kiedykolwiek były pobierane wycinki z dwunastnicy?
Jak przez ten czas zmieniły się badania krwi? Morfologia, ob, żelazo?
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
Awatar użytkownika
Kania78
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 86
Rejestracja: śr 08 paź, 2014 11:32
Lokalizacja: Południowy wschód

Re: Wczorajsza Gastroskopia-wynik

Post autor: Kania78 »

Na diecie jestem od sierpnia 2014 roku, po badaniach przeciwciał (po których lekarz stwierdził, że celiakia).
Miesiąc wcześniej miałam robioną gastroskopię ale wtedy nie pobrali mi wycinków z dwunastnicy, jedynie miałam pobierane wycinki w kierunku bakterii, która wyszła. Ta gastroskopia miałam wykluczyć krwawienia gdzieś wew, ponieważ cierpiałam na anemię, hematolog zlecił wówczas to badanie i inne. Miał podejrzenie co do celiakii ale na skierowaniu na gastro nie napisał, by pobrać wycinki w tym kierunku.

Przed tym jak zdiagnozowano celiakię na podstawie przeciwciał nie byłam na diecie przez 24 lata.
W dzieciństwie do 12 roku życia byłam na diecie, leczyłam się w KrK na niedoczynność tarczycy (wrodzoną) tam też zdiagnozowaną celiakię na jakiej podstawie nie wiem. Wiem tylko tyle od rodziców, że biopsji nie dali mi zrobić bo byłam zbyt mała (6-mcy). 12 lat na diecie po czym doktorka która mnie prowadziła wówczas w klinice stwierdziła że rodzice powinni mi podawać gluten, bo już z "tego wyrosłam". Tak więc od 12 roku życia przez 24 lata jadłam wszystko. W tym czasie miałam problemy żołądkowe, z anemią i inne ale wiecznie słyszałam "taka moja uroda" itd. Badania krwi zwykle kiepskie były, na żelazie bardzo długo jak nie w tabletkach to zastrzyki, dożylnie w ciągu tego całego okresu. Podjerzenie zespół jelita drażliwego i innych chorób. Tak wygląda cała historia...
"...zbudujmy enklawę przed codziennym stresem, i jak dzieci cieszmy się każdym sukcesem..."
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Wczorajsza Gastroskopia-wynik

Post autor: pleomorfa »

Czyli przeciwciała wyszły pozytywne wtedy, tak ?
A jak teraz wyniki krwi, poprawiają się coś ?

Teraz tylko czekać na wynik :)
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
Awatar użytkownika
Kania78
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 86
Rejestracja: śr 08 paź, 2014 11:32
Lokalizacja: Południowy wschód

Re: Wczorajsza Gastroskopia-wynik

Post autor: Kania78 »

Przeciwciała wyszły wówczas dodatnie.
Żelazo na granicy normy.
Zatem czekam na wynik i na pewno się nim tu podzielę.
"...zbudujmy enklawę przed codziennym stresem, i jak dzieci cieszmy się każdym sukcesem..."
ODPOWIEDZ