interpretacja wyników. Potwierdzenie/wykluczenie celiaki

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

Dandi2828
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: czw 16 lip, 2015 12:44

interpretacja wyników. Potwierdzenie/wykluczenie celiaki

Post autor: Dandi2828 »

Witam, mam na imie Magda mam 35 l. Diagnoza choroby zaczęła się od anemii z niedoboru żelaza.
Suplementacja podniosła poziom żelaza ale nie zmienił się poziom ferratyny -20 ng/ml (30-400). Białko CRP <0,1 (0,1-5) reszta wyników w normie (B12, transteratyna, kwas foliowy ) Hematolog wyslala mnie do gastrolog a ta na gastroskopie z wycinkiem z dwunastnicy i na badanie przeciwciał
Wyniki gastroskopii :W trzonie żołądka zmiany zapalne w postaci linijnych nadżerek. Cześć przedodzwiernikowa o przekrwionej granulowanej bł. śluzowej. Test ureazowy dodatni.
Wyniki his-pat :Bł. śluzowa ogniskowo o miernie skróconych i poszerzonych kosmkach z limfocytoza sródnabłonkowa ponad 40/100 entrocytow. Obraz zmian jak w chorobie trzewnej w stopniu 3a wg zmodyfikowanej klasyfikacji Marsha.
Wyniki przeciwcial: P/c przeciw endomysium IgA - nie wykryto
P/C przeciw endomysium IgG - nie wykryto
P/c przeciw tTG IgA - 2,6 (< 20- ujemne )
P/c przeciw tTG IgG- 1,7 (<20- ujemne )
P/c przeciw DPG IgA - 5,0 (< 20 - ujemne )
p/c przeciw DPG IgG- 1,3 (<20 ujemne )
HLA-DQ2/DQ8- dodatni
Immunoglobiana IgA w surowicy -221 mg/dl (70-400)
Gluten IgE swoiste <0,1 (<0,35 - ujemne )
Dostałam leki na eradykcje Helicobacter i następnie 5 tyg Emanera (IPP) . Za tydzień mogę zrobić badanie żeby sprawdzić czy leczenie na Helicobacter pomogło.
Gastrolog powiedziała że nie może mi po tych wynikach powiedzieć czy mam celiakie czy nie bo Helicobacter mógł mi zniszczyć jelito.
Jeśli chodzi o objawy to od roku pogorszył mi się cylk wypróżnień ( 2/ tydz ) poza tym mam wzdęcia i zgagi. Od kilku lat unikam laktozy bo było mi po nie niedobrze a ostatnio prawie po wszystkim jest mi niedobrze i często piecze mnie przełyk.
Co myślicie o tych wynikach ? Jakie badania mogę jeszcze zrobić żeby potwierdzić/wykluczyć celiakie ? Kiedy mogę powtórzyć gastroskopie żeby sprawdzić czy nie szkodził mi Helicobacter ? Bardzo proszę o pomoc.
justek625
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 436
Rejestracja: śr 13 sie, 2014 20:42

Re: interpretacja wyników. Potwierdzenie/wykluczenie celiaki

Post autor: justek625 »

Wiesz dziwne, nie wiem czy pyroli powoduje zmiany takie jak celiakia. Było tutaj dużo osób co miało te zapalenie a Marsh 0. Możesz poszperać i poszukać w wątkach wpisz w szukaj pyroli. Do tego ty masz jeszcze gen. Dodatkowych badań juz nie ma. Bardzo pomocna byłaby historia chorób w rodzinie tzn. Ktoś już ma celiakie, hashimoto, cukrzycę etc.
pozdrawiam :D
Awatar użytkownika
Sheep
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1431
Rejestracja: czw 15 gru, 2005 20:36
Lokalizacja: Warszawa

Re: interpretacja wyników. Potwierdzenie/wykluczenie celiaki

Post autor: Sheep »

Ale mialas stwierdzony helicobacter? Czy ci go chcieli "przeleczyc" na wszelki wypadek? Bo w wynikach badan nie widze?

Za celiakia u Ciebie przemawialaby niedajaca sie zaleczyc anemia (mimo suplementacji) oraz wynik gastroskopii - naciek limfocytarny jest charakterystyczny tylko dla celiakii, a graniczna ilosc limfocytow to wlasnie ok. 40/100.

Nietolerancja laktozy wynika najprawdopodobniej ze skrocenia kosmkow (laktaza trawiaca laktoze znajduje sie fizycznie na koncach kosmkow, a zatem w przypadku ich skrocenia niejako znika).
Obrazek
Dandi2828
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: czw 16 lip, 2015 12:44

Re: interpretacja wyników. Potwierdzenie/wykluczenie celiaki

Post autor: Dandi2828 »

Jeśli chodzi o rodzine to o stronie ojca nie mogę powiedzieć nic bo nie mam kontaktu a ze strony mamy są choroby wieńcowe, miażdżyca, wylewy zawały i udary. Mama ma niski poziom TSH. Pozostałe wyniki tarczycowe w normie. Na usg wyszły guzki a w badaniu his-pat napisali zmiana łagodna. Kategoria 2. Kazali obserwować. O celiaki nikt nie słyszał. Babcia miała cukrzyce ale niewiele pamietam, byłam dzieckiem ale nie robiła sobie zastrzyków tylko brała leki.
Dandi2828
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: czw 16 lip, 2015 12:44

Re: interpretacja wyników. Potwierdzenie/wykluczenie celiaki

Post autor: Dandi2828 »

W gastroskopi wyszedł test urazowy dodatni i dlatego leki na helicobacter. Co byście zrobili na moim miejscu ?
basiag
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 379
Rejestracja: śr 22 sty, 2014 18:59
Lokalizacja: Polkowice

Re: interpretacja wyników. Potwierdzenie/wykluczenie celiaki

Post autor: basiag »

Tak ten test to na helicobacter a ze masz dodatni, dlatego leki. Ja uwazam ze helico moze jedynie spowodowac nadzerki ew. Wrzody, bytuje raczej w zoladku,nacieki limfatyczne na kosmkach i skala 3a wg Marsha do tego dodatni gen to ewidentnie celiakia. Zaleca sie aby na poczatku diety wyeliminowac takze produkty mleczne ze wzgledu na zniszczone kosmki, ktore nie sa w stanie trawic. Gastrolog jeszcze sie nad czyms zastanawia?
Kolejna gastroskopie mozna powtorzyc, np. Po pol roku diety bezglutenowej w jakim stopniu sa kosmki, zeby sprawdzic helicobacter to mozna sobie zrobic z krwi badanie, nie sadze ze to pylori zniszczyl ci jelita, takie jest moje zdanie i dziwie sie ze gastrolog nie zalecil diety bezglutenowej
.... żyj z całych sił i uśmiechaj się do ludzi bo nie jesteś sam... Jak na deszczu łza cały ten świat nie znaczy nic a nic... Chwila, która trwa może być najlepszą z Twoich chwil...
justek625
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 436
Rejestracja: śr 13 sie, 2014 20:42

Re: interpretacja wyników. Potwierdzenie/wykluczenie celiaki

Post autor: justek625 »

Skonsultować się też możesz z innym gastrologiem, jest tutaj na forum lista tych którzy polecają inni forumowicze.
pozdrawiam :D
Dandi2828
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: czw 16 lip, 2015 12:44

Re: interpretacja wyników. Potwierdzenie/wykluczenie celiaki

Post autor: Dandi2828 »

Witam po przerwie. Z racji niejednoznacznych wyników i życia w niewiedzy pobrałam z laboratorium preparaty i przewiozlam do innego laboratorium. Właśnie odebrałam wyniki tych samych wycinków. W prawidłowo ułożonych fragmentach wycinków błona śluzowa dwunastnicy o kosmkach w większości prawidłowego kształtu. Pojedyncze kosmki nieznacznie rozgałęzione i obniżone ( norma w dwunastnicy ). Powierzchowny nabłonek wysoki, walcowaty o prawidłowej ilości IEL ( CD3, CD8, <25/100 korek nabłonkowych )
Czy ja dobrze rozumiem ze wynik z tego laboratorium znacznie sie różni od pierwszego (opisany w pierwszym poście ). Bardzo prosze o pomoc.
justek625
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 436
Rejestracja: śr 13 sie, 2014 20:42

Re: interpretacja wyników. Potwierdzenie/wykluczenie celiaki

Post autor: justek625 »

Mi wydaje się że wynik jest ok (chociaż ja się dokładnie nie znam, mój był po angielsku). I jest na pewno całkiem inny niż pierwszy szok!!! Dwa laboratoria inne wyniki, zawsze podkreślałam wszędzie możliwość błędu w takich badaniach, w życiu bym nie pomyślała, żeby powtórnie zbadać i to ten sam. Brawo jesteś osobą która naprawdę chce poznać co jej jest, dzięki ze opisałas swój przypadek tez, bo jak widać sam histopat to co laboratorium może być inny.
Na pewno temat celiakii całe życie będzie Ci bliski, bo masz gen i raz może się ona u ciebie rozwinąć, dwa gen możesz przekazać dzieciom.
Ostatnio zmieniony wt 08 wrz, 2015 22:43 przez justek625, łącznie zmieniany 1 raz.
pozdrawiam :D
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: interpretacja wyników. Potwierdzenie/wykluczenie celiaki

Post autor: pleomorfa »

Wyniki są diametralnie różne... tylko teraz pytanie, który jest bliższy prawdy
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
Dandi2828
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: czw 16 lip, 2015 12:44

Re: interpretacja wyników. Potwierdzenie/wykluczenie celiaki

Post autor: Dandi2828 »

Tez jestem w szoku i jedyne co mi przychodzi do głowy to zbadać te preparaty w 3 laboratorium. Może sie orientujecie czy te wycinki bada maszyna czy ludzkie oko ? Nie bardzo rozumiem jak jedna osoba naliczyła ze jest czegoś ponad 40/100 a druga osoba naliczyła ze jest mniej niż 25/100. No i z jakiegoś powodu mam mało ferratyny i żelaza. Jeżeli jelito jest ok to z jakiego jeszcze powodu można mieć problemy z wchłanianiem ?
Awatar użytkownika
alva_alva
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2067
Rejestracja: czw 12 sty, 2012 14:37

Re: interpretacja wyników. Potwierdzenie/wykluczenie celiaki

Post autor: alva_alva »

Zanieś do trzeciego badania hitopat. i nie pokazuj wyników pierwszego i drugiego badania oczywiście. Gdybyś nie miała genu i tego problemu z ferrytyną, to by można było przyjąć, że błędny wynik pierwszego histopatu, ale masz gen i podejrzane objawy. Jeśli pomylił się ktoś w tym drugim badaniu, to będziesz miała za jakiś czas znacznie większe problemy niż masz teraz. Wyniki przeciwciał mogą być ujemne, to nie wyklucza celiakii.

Jeśli chodzi o h. pylori to test z krwi po zażyciu antybiotyków na h.pylori, nie ma już znaczenia. On zawsze będzie wychodził dodatni, niezależnie od tego czy będzie infekcja czy nie, bo jeśli raz była, to organizm wytwarza przeciwciała i będzie je wytwarzał zawsze, więc test będzie zawsze wychodził dodatni, nawet jeśli h. pylori wybijesz. Żeby sprawdzić czy się wybił, trzeba zrobić gastroskopię, pobrać wycinek na test.

Jak wygląda morfologia? Masz anemię? Masz jakieś inne choroby stwierdzone? Inne dolegliwości, nawet niepozorne, których wcześniej nie miałaś?
Dandi2828
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: czw 16 lip, 2015 12:44

Re: interpretacja wyników. Potwierdzenie/wykluczenie celiaki

Post autor: Dandi2828 »

Morfologię ostatnia mam z maja i wszystko w normie oprócz ferrytyny. Brałam znowu zelazo przez 2 miesiące, teraz muszę odczekać pewnie ze 3 zeby sprawdzić ta ferrytyne ( jeśli sie mylę to dajcie znać kiedy mogę sie skontrolować ). Co do innych chorób to mam endometriozę i od 10 miesięcy biorę leki hormonalne przez które nie mam miesiączek. Hematolog powiedziała ze jest to na plus bo jak by były miesiączki to zelazo i ferryna byłaby juz tragiczna. Pozatym mam od zawsze bardzo sucha skore i paradontozę mimo ze o zęby zawsze dbałam. Co do helicobacter to zrobiłam badanie z kału i wyszedł wynik negatywny wiec z tym juz spokój.
justek625
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 436
Rejestracja: śr 13 sie, 2014 20:42

Re: interpretacja wyników. Potwierdzenie/wykluczenie celiaki

Post autor: justek625 »

Logiczne się wydaje zbadać 3 raz w całkiem innym laboratorium i zapytać jak to badaja.
Strony anglojęzyczne i lekarze wypowiadają się, że to rzadko nie mieć przeciwciał, ale jeżeli już wyjdą ujemne a gastroskopia np. 3 a, wtedy należałoby zbadać gen. Ty masz gen dodatni, wiec gastroskopia, ten wynik trzeci powinien być rozstrzygajacy.
Paradontoza jest chyba też skłonnością dziedziczna. U mnie w celiakii były takie białe plamki na zębach (czego nawet nie powiazalam, a co jest typowym objawem). Problem zębów jest dość złożony, bo trzeba je myć przynajmniej 2 razy, używać nitek, płynów i najlepiej szczotki elektrycznej plus sama dieta ma wpływ na zęby i skłonności dziedziczne. Juz nie wspomnę, że wspólne nawet czasami blache używanie tych samych łyżek z dziećmi itd tez może mieć znaczenie.
pozdrawiam :D
Awatar użytkownika
alva_alva
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2067
Rejestracja: czw 12 sty, 2012 14:37

Re: interpretacja wyników. Potwierdzenie/wykluczenie celiaki

Post autor: alva_alva »

[quote="Dandi2828" od 10 miesięcy biorę leki hormonalne przez które nie mam miesiączek.[/quote]

Jakie leki bierzesz dokładnie?
ODPOWIEDZ