Witamina d3

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Kania78
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 86
Rejestracja: śr 08 paź, 2014 11:32
Lokalizacja: Południowy wschód

Witamina d3

Post autor: Kania78 »

Pytanie - czy ktoś z Was miał zalecone branie witaminy d3 na diecie bg?
Wczoraj dostałam zalecenie od lekarza endokrynologa oraz badanie wapń zjonizowanego.
Czy takie badanie może mi zlecić rodzinny lekarz czy tylko specjalista, żeby nie płacić za nie?
U endokrynologa byłam prywatnie dlatego skierowania nie dostałam ale zalecił bym je zrobiła.
Mimo iż wyniki badań krwi, żelazo i tsh mam w normie to i tak kiepsko się czuję (zmęczenie, brak energii itp).
Poza tym non stop coś wychodzi mi na skórze, łokcie, kolana, pośladki mam zesypane.
Czy to reakcja na śladowe ilości glutenu, które przypadkiem mogę zjeść?
Dziwna z tym sprawa bo przecież zanim przeszłam na dietę nie miałam takich problemów ze skórą.
Konsultowałam to z dermatologiem, dostałam maści ale niewiele pomagają i nie wiem gdzie jeszcze mogę w tym temacie coś więcej się dowiedzieć ???
"...zbudujmy enklawę przed codziennym stresem, i jak dzieci cieszmy się każdym sukcesem..."
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Witamina d3

Post autor: pleomorfa »

A badałaś poziom wit. D?

Wskaźnikiem żelaza jest ferrytyna, a stanu tarczycy TSH+fT3+fT4, ich stosunek się liczy.

Może być to reakcja na gluten, można pobrać wycinek ze zmian i sprawdzić co to jest. Branie maści na chybił trafił to zabawa w kotka i myszkę, trafisz czy nie trafisz.
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
Awatar użytkownika
Kania78
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 86
Rejestracja: śr 08 paź, 2014 11:32
Lokalizacja: Południowy wschód

Re: Witamina d3

Post autor: Kania78 »

Poziom witaminy d badałam ale wyniki poznam dopiero końcem września.
Jeśli chodzi o testy tarczycowe, mam zalecenia badania tylko tsh, leki mam tak dobrane że wszystko mam w normie.
Poziom żelaza badany na zlecenie lekarza, poziom ferrytyny w marcu w normie.
Wycinek ze zmian na skórze? A gdzie i u kogo mogę to zbadać - dermatolog?
"...zbudujmy enklawę przed codziennym stresem, i jak dzieci cieszmy się każdym sukcesem..."
Airam
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 49
Rejestracja: wt 11 lis, 2014 14:45

Re: Witamina d3

Post autor: Airam »

Hej dawno tu nie zaglądałam bo biję się ze zmęczeniem, brakiem energii, zupełnym brakiem tolerancji na wysiłek...... itp Kania78 sprawdź dokładnie tarczycę czyli TSH, FT3,FT4, AntyATPO, antyTP, ferrytynę, USG tarczycy i czytaj na forach o tarczycy i hasimoto (dużo tam się doszukałam, są testy na niedoczynność - sprawdź) ja mam pomimo "poprawnych" wyników niby wszystko w normie a jest źle :-(
Po wielu badaniach dr Kuczma na moją prośbę dał mi na próbę leki na tarczycę bo moim zdaniem prawdopodobnie nie wyrabia :-), po namyśle zgodził się że tak tez może być i mam nadzieję że trafił z lekiem

dostałam jeszcze witD3 i wapń bo to idzie w parze

i liczę że będzie wreście ok

ewentualnie niech zbadają nadnercza czyli kortyzol i ACTH, mnie wpakował do szpitala na badania ale niedoczynność nadnerczy nie potwierdziła się ponoć ;-)
Nie poddawaj się trzeba szukać a ponoć tarczyca chodzi pod rękę z celiakią.....


Aha jeszcze przypomniało mi się znajoma też choruje na celiakie i ma podobne problemy ze skórą , zbadali jej prolaktynę wyszła za wysoka (niestety lekarz nie szuka dalej przyczyny :-( ) ale powiedział jej że ten stan skóry jest od tej prolaktyny ?! nie zgłębiałam tematu a może ktoś wie więcej? może to jest jakiś trop?
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8122
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Witamina d3

Post autor: Leeloo »

podaj swoje wszystkie wyniki z normami.

jakie leki, w jakich dawkach teraz przyjmujesz? od kiedy?

tak, choroby tarczycy i celiakia często sobie towarzyszą.

ma podobne problemy ze skórą , zbadali jej prolaktynę wyszła za wysoka (niestety lekarz nie szuka dalej przyczyny :-( ) ale powiedział jej że ten stan skóry jest od tej prolaktyny ?!
ale JAKIE problemy ze skórą?
hiperprolaktynemia jest dosyć częsta, zwłaszcza ta czynnościowa (badanie po obciążeniu metylokroplamidem) i tak może powodować problemy skórne- przeważnie trądzik.
Awatar użytkownika
Kania78
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 86
Rejestracja: śr 08 paź, 2014 11:32
Lokalizacja: Południowy wschód

Re: Witamina d3

Post autor: Kania78 »

Ponownie witam !!!

Niedoczynność tarczycy stwierdzoną już w wieku 6 miesięcy.
Leeloo biorę Euthyrox 175 N raz dziennie na czczo, co najmniej godzinę przed posiłkiem.
Witd3 biorę raz dziennie w trakcie posiłku.
Żelazo na czczo raz dziennie.
Dodatkowo magnez i neurovit na problemy z ręką.

Problemy ze skórą mam takie że robią mi się zmiany poprzedzone świądem - kolana, łokcie, pośladki i tamte okolice. Pojawiły się nie dawno, około roku. Konsultacje u dermatologa nic nie dały...Za to Gastro stwierdził, że to skórna odmiana celiakii. Tylko czemu dopiero teraz się objawiła???

Po wizycie w gabinecie gastroenterologicznym mam zalecenia brania wit d3 minimum do wiosny, bo mam duże niedobory, żelazo niestety też zalecone bo mimo iż wyniki są w normie to nie mam zapasów w organizmie.

Dodatkowym, nękającym mnie problemem jest drętwienie palców u rąk, wysztywnienia, przykurcze i ból.
Konsultowana jestem już przez neurologa od drugiej ciąży, zrobiony RM głowy, kręgosłupa szyjnego.
Lekarz uważa, że ani jedno ani drugie badanie nie daje odpowiedzi na te bóle.
"...zbudujmy enklawę przed codziennym stresem, i jak dzieci cieszmy się każdym sukcesem..."
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Witamina d3

Post autor: pleomorfa »

Celiakia czy to Duhring mogą się objawić w każdym momencie życia. Na Duhringa oprócz glutenu działa również jod.
W celu diagnostyki Duhringa pobiera się wycinek ze zmian.

Wiesz, że nie masz zapasów po badaniu ferrytyny, prawda? Pisałaś, że w marcu był w normie. To teraz wyleciała z normy rozumiem?

A konsultowałaś wyniki RM z innym lekarzem?
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
Awatar użytkownika
uniaczek
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 507
Rejestracja: sob 19 sty, 2013 17:25
Lokalizacja: Gniezno

Re: Witamina d3

Post autor: uniaczek »

Kania78 dlaczego łykasz Eythyrox na godz. przed jedzeniem?
Ulotka podaje 1/2 godz. a nasz profesor endokrynolog powiedział,że 15 minut też starczy :okulary2:
Po tym czasie syn dodaje tardyferon i po jakiś 10 min je śniadanie.
Awatar użytkownika
Kania78
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 86
Rejestracja: śr 08 paź, 2014 11:32
Lokalizacja: Południowy wschód

Re: Witamina d3

Post autor: Kania78 »

Wyniki w marcu miałam dobre, ale gastro - żelazo zapisał bo zapasów nie mam, i braki witaminy d3.

Euthyrox endokrynolog mi kazał jeść, powiedział że mam jeść na co najmniej 1 h przed posiłkiem, a żelazo po 30 minutach od zjedzenia euthyroxu. Więc stosuję się do zaleceń, wyniki hormonów mam w normie.

Co do RM nie konsultowałam tego z innym specjalistą, jedynie wynik widziało dwóch neurologów.
"...zbudujmy enklawę przed codziennym stresem, i jak dzieci cieszmy się każdym sukcesem..."
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Witamina d3

Post autor: pleomorfa »

Miałam na myśli to, na jakiej podstawie lekarz stwierdził brak zapasów żelaza.

Hmm... a tam generalnie jest wszystko ok, tak?
Drętwienie i bóle mogą być od przykurczów też.
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
Awatar użytkownika
Kania78
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 86
Rejestracja: śr 08 paź, 2014 11:32
Lokalizacja: Południowy wschód

Re: Witamina d3

Post autor: Kania78 »

Szczerze mówiąc to na podstawie wyników badań.
Wg niego to że są w normie nie znaczy że mam zapasy...
Mam problemy z kręgosłupem szyjnym, ale te przykurcze i bóle nie są z tym związane.
Wg mnie mogą być, ale przecież nie jestem lekarzem specjalistą.
"...zbudujmy enklawę przed codziennym stresem, i jak dzieci cieszmy się każdym sukcesem..."
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Witamina d3

Post autor: pleomorfa »

Wiadomo, że normy są różne i niektóre normy nie muszą być w normie (co najlepiej pokazują wyniki hormonów tarczycowych).
O zapasach żelaza świadczy wynik ferrytyny ,jeżeli była w normie to te zapasy są.

Wiadomo, że przy takich problemach nie ma żartów i opinia specjalistów jak najbardziej potrzebna.
To że mogą być to wiadomo, natomiast nie że to się odnosi do Twojego konkretnego przypadku :).
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
agni7
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: sob 05 gru, 2015 00:55

Re: Witamina d3

Post autor: agni7 »

Kania78 a próbowałaś wyłączyć z diety mleko i nabiał? U mnie nabiał jeszcze gorzej działa na tarczycę niż sam gluten. Najczęściej w hashimoto reakcję autoimmunologiczną powodują właśnie te dwa alergeny.
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8122
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Witamina d3

Post autor: Leeloo »

Euthyrox endokrynolog mi kazał jeść, powiedział że mam jeść na co najmniej 1 h przed posiłkiem, a żelazo po 30 minutach od zjedzenia euthyroxu.
euthyrox można spokojnie brać 30 minut przed posiłkiem.
natomiast żelazo najlepiej po/z jedzeniem/piciem bogatym w witaminę C- soki, warzywa, owoce. nigdy z kawą czy herbatą.
ODPOWIEDZ