czy jest celiakia bez objawów?

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
michal_mg
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 360
Rejestracja: śr 07 maja, 2014 01:05
Lokalizacja: Łódź

czy jest celiakia bez objawów?

Post autor: michal_mg »

Śledzę, czytam i słucham różnych rzeczy na temat jelit i diet. Ostatnio zwróciło moją uwagę sformułowanie jednej z dość mocnych dietetyczek wyprowadzającej ludzi z chorób przewlekłych. W sprawie glutenu zgadzam się z nią, że jest to substancja dość kancerogenna. Jednak twierdzi, że nigdy do końca nikt nie może być pewien czy nie ma bezobjawowej postaci celiakii, jak i to, że celiakia może umiejscawiać się również i w mózgu. Oznaką ma to być demencja starcza, ale przedwczesna... przedwczesne problemy z pamięcią itp.
Na forum celiakii chyba powinno być coś o tym wiadomo, więc pytam: celiakia może się osadzać w mózgu i działać na niego destrukcyjnie?
nie mam celiakii, a "jedynie" nietolerancje glutenu - między innymi...

Obrazek
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: czy jest celiakia bez objawów?

Post autor: pleomorfa »

Michale, najpierw odniosę się do pytania z tematu wątku. Tak, może być celiakia bezobjawowa. Dlatego ludzie trafiają na badania przy zaburzeniach płodności, przy zaburzeniach wzrostu, depresji - są to jakieś objawy, ale niecharakterystyczne, dlatego nikt ich ze sprawą nie łączy. A potem się okazuje, że mają jelito łyse jak kolano.

Szczerze mówiąc nie zgadzam się z kilkoma następnymi kwestiami, ale powiem dlaczego. 1) nigdy się nie spotkałam w żadnych materiałach naukowych z gastroenterologii (nie mówię dietetycznych, dlatego że aktualnie mamy chaos zaleceń dietetycznych, bo co wielki znawca dietetyki to ma inne rzeczy w głowie; wiążę się to z tym, że dietetyka - szczególnie w Polsce jest dziedziną stosunkowo nową. I szczególnie Ci głośniejsi znawcy - nie mówię, że wszyscy, ale niestety spora ilość nie ma nawet wykształcenia w tym kierunku, a powtarzają wielkie, chwytliwe slogany tyle, że często bez pokrycia)
2) celiakia bądź, co bądź to choroba jelit. Uważam, że nie może się umiejscowić w mózgu (nie jest pasożytem ani nowotworem, żeby się gdzieś osadzać). Ale może na niego oddziaływać. Układ immunologiczny jest upośledzony w jakiś sposób, przeciwciała też działają na cały organizm, nie tylko na śluzówkę jelita. Dlatego przy celiakii występuje aż taki rozrzut objawów - że jeden będzie miał biegunkę, a drugi niedobór wzrostu, trzeci będzie bezpłodny, a czwarty będzie wiecznie zmęczony i z depresją.
3) gdyby gluten był substancją dość kacerogenną to mielibyśmy oddziały onkologiczne wypełnione dziećmi, bo mało kto by dożywał starości, dostarczając każdego dnia mnóstwo szkodliwej substancji. Owszem, może powodować raka, ale u ludzi z celiakią. Jak wszystko działa dobrze w organizmie to gluten się szybko rozpada i zostają gluteniny i prolaminy, które potem są trawione do poszczególnych aminokwasów i wchłaniane w jelicie cienkim. W takim wypadku cały kompleks nie ma się szans przedostać.

Co do orkiszu św. Hildegardy to w przypadku celiakii również się nie zgadzam (w przypadku alergii na pszenicę są ludzie, którzy orkisz tolerują). Dlatego, że substancja szkodliwa (gluten) również się tam znajduje.

Ale to moje zdanie :)
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
justek625
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 436
Rejestracja: śr 13 sie, 2014 20:42

Re: czy jest celiakia bez objawów?

Post autor: justek625 »

Z tym "cofaniem" to nie wiem, ale ja mam straaaaszne kłopoty z pamięcią, parę razy komuś coś powtarzam, zapominam wszystko, nawet listę z zakupami kiedy idę do sklepu, zapominam jak się pisze wyrazy poprawnie, chociaż kiedyś zawsze brałam udział w konkursach ortograficznych, zapominam skąd znam niektóre osoby i że w ogóle je znam... O imionach osób to już tragedia, nie pamiętam połowy imion moich znajomych z pracy... Mówię coś i zapominam o czym rozmawiam, kluczy, portfela, ostatnio zawiozlam syna do szkoły i zapomniałam wziąć jego plecak. Dziennie marnuje przynajmniej godzinę na szukanie różnych rzeczy a to kluczy, torebki, kleju, jakiejś bluzki.

Wcześniej nigdy nic takiego nie miałam, nagle mi się zrobiło. Jestem na diecie ale w tym temacie poprawy żadnej, tylko z drugiej strony moja babcia miała Alzheimera, ale ja mam dopiero 30 lat!
pozdrawiam :D
michal_mg
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 360
Rejestracja: śr 07 maja, 2014 01:05
Lokalizacja: Łódź

Re: czy jest celiakia bez objawów?

Post autor: michal_mg »

pleomorfa, z takimi nowościami podchodzę dość ostrożnie, a jak mam możliwość zapytać kogoś, kto w temacie jest oblatany to wolę wysłuchać obu stron a nie ślepo zawierzyć jednej. Dzięki.

justek625 - to tylko wątpliwa teoria z tą pamięcią. Ja od dwóch lat jem sporadycznie gluten w produktach tylko w ilości śladowej i jakoś nie zauważyłem polepszenia pamięci... Moja teoria jest taka: za mało ją trenujemy. Zanim weszły komórki znałem wszystkie potrzebne nr telefonów ze sklepami i znajomymi włącznie. Lista zakupów nie była mi nigdy potrzebna... jak i wiele różnych innych rzeczy. A teraz czasem po wyjściu z domu zapominam o jednej, najpotrzebniejszej rzeczy naszych czasów.... zapominam wziąć komórki :)
nie mam celiakii, a "jedynie" nietolerancje glutenu - między innymi...

Obrazek
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: czy jest celiakia bez objawów?

Post autor: pleomorfa »

Masz rację i popieram takie podejście. Trzeba wysłuchać każdej strony, przesiać przez swoje sito i zobaczyć, co z tego wyjdzie :).

I co do pamięci również się zgadzam. To nawet ma teraz jakąś swoją nazwę i bodajże powiązaną z komputerem albo cyfryzacją.
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
justek625
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 436
Rejestracja: śr 13 sie, 2014 20:42

Re: czy jest celiakia bez objawów?

Post autor: justek625 »

No w moim przypadku to chyba nie brak treningu. Najlepsza na poprawę pamięci jest nauka języków obcych, ja ciągle musze się uczyć języka i brak poprawy z pamięcią a nawet sukcesywnie jest coraz gorzej.
pozdrawiam :D
Maryskad
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: ndz 24 kwie, 2016 17:58

Re: czy jest celiakia bez objawów?

Post autor: Maryskad »

Co prawda mam jeszcze male dswadczenie w tym temacie (1.5 miesiaca od diagnozy i rozpoczecia diety ) ale wydaje mi sie ze celiakia (przed przejsciem na diete) moze dawac objawy zwiazane ze zmneijszona koncentracja i problemami z pamiecia. Powodem moze byc niedobor witamin z grupy B, szczegolnie B12. Niedobor ten moze powstac z powodu ograniczonej wchlanialnosci witamin w zniszonych jelitach. Przerabiam to wlasne u siebie i juz po pierwszej serii suplementacji zastrzykami z b12 widze poprawe koncentracji i ogolnie lepiej mi sie mysli g:)
ODPOWIEDZ