Wyleczona Celiakia

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
natka 190
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: pn 09 maja, 2016 14:05

Wyleczona Celiakia

Post autor: natka 190 »

Witam !
Trafiłam na to forum bo mam ogromny problem . W 2002 roku zdiagnozowano u mnie celiakie . Ale od początku , jest styczeń 2002 roku ja wieczorem zaczynam się źle czuć boli mnie brzuch i mam wymioty , z podejrzeniem wyrostka jadę do szpitala . Robią mi badania i na szczęście to nie wyrostek , wracam do domu ale przez kilka dni dalej źle się czuję . Mijają miesiące a mnie dalej boli okolicy wyrostka / jajnika? . Zaczęły się pojawiać biegunki , bóle brzucha i zaczęłam tracić na wadze . Trafiam do szpitala robią mi kolonoskopie i endoskopie oczywiście z biopsją , w wyniku czytam : że jest helikobakter , zapalenie jelita grubego oraz Duodenitis chronica w dwunastnicy widoczne są niskie bułowate kosmki z cechami zaniku ,wskaźnik wg Marsha > 40 / 100 erytrocytow ( celiakia? ) . Oprócz tego oddechowy test wodorowy wyszedł dodatnio czyli jest także nietolerancja laktozy . Wyniki krwi typu IgA EmA i IgG EmA są ujemne transglutaminaza tkankowa IgA też ujemna . Lekarze postawili diagnozę Celiakia ! Na diecie byłam rok , później trafiłam do gastrologa dla dorosłych i ten kazał wrócić do normalnej diety i po 2 latach miałam robione badanie kontrolne i wszystko wyszło ok czyli żadnych zaników kosmków w jelicie teraz po prawie 14 latach badała m transglutaminaze IgA i wynik dalej ujemny :) wiec co była ta celiakia czy nie była ??? W ciągu tych 14 lat zdiagnozowano u mnie endometriozę w dolinie douglasa i retiusa i może to pieronstwo przyczyniło się do takiej diagnozy ??? Dalej mam bóle brzucha czasem biegunki , stany depresyjne . Proszę o pomoc , na pewno jest tu ktoś kto się zna na tej celiaki .
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
chrisQu
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 67
Rejestracja: wt 18 sie, 2015 18:44

Re: Wyleczona Celiakia

Post autor: chrisQu »

Celiakii się nie da wyleczyć. Wyleczona celiakia to mit PRLu.
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Wyleczona Celiakia

Post autor: pleomorfa »

ChrisQu ma rację, z celiakii się nie wyrasta/nie da się jej wyleczyć.

Natomiast, jak dla mnie jest tu pewna luka w diagnostyce, która może sugerować, że celiakii nigdy nie miałaś. Bóle brzucha/wymioty itp. mogą być również z racji problemów kobiecych, tak samo jak kwestia zaburzeń nastroju. Nie powoduje to zaniku kosmków, natomiast sam zanik kosmków może być od wielu innych czynników (pasożyty/leki/różne choroby inne) i bez przeciwciał należy je najpierw wykluczyć przed postawieniem diagnozy. Inna sprawa jeszcze, że patomorfolog mógł się pomylić w ocenie, bo niestety, ale badanie patomorfologiczne jest badaniem w dużej mierze subiektywnym i oceny dwóch patomorfologów mogą się znacznie różnić.

Ale, raz, że byłabym czujna na przyszłość, że jakby się okazało, że są niepokojące objawy to bym zrobiła całą diagnostykę od początku. Dwa, badałaś kiedyś IgA ogółem? Jeżeli jest jego niedobór to żadne przeciwciała w tej klasie nie wyjdą, więc wtedy bez sensu wydawać na nie pieniądze. A niestety bóle brzucha, czasem biegunki i zaburzenia nastroju są objawami bardzo niespecyficznymi i szukanie ich przyczyny to jest wykluczanie po kolei wszystkich chorób.

Także bym pamiętała o tej diagnozie z przeszłości, natomiast brałabym ją za wątpliwą, cieszyła się życiem i miała rękę na pulsie na przyszłość ;)
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
gronkowiec
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 167
Rejestracja: pn 06 mar, 2006 21:20
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Wyleczona Celiakia

Post autor: gronkowiec »

Taka rada ode mnie, zdiagnozuj się dokładnie w kierunku celiakii, nie daj się zbyć. Mój mąż miał celiakię przez 11 lat, przez niedokładną diagnozę. Okazało się, że ma IBS, ale to co przeszliśmy, żeby dojść co mu jest, to droga przez mękę. bez diagnozy nawet nie stoisz w miejscu. Cofasz się i rujnujesz zdrowie.
Z celiakii się nie wyleczysz, to nie alergia, z której niektórzy wyrastają lub niektórym po prostu mija,jeśli wystarczająco długo nie jesz alergenu.
justek625
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 436
Rejestracja: śr 13 sie, 2014 20:42

Re: Wyleczona Celiakia

Post autor: justek625 »

Jeżeli po 2 latach było ok i po 14 było ujemne przeciwciało (możesz dorobić przeciwcialo w drugiej klasie) , nie ma co tam szukać teraz na siłę. Za to zacząć jeść kiełbaski z grilla itd cieszyć się jedzeniem . Ręka na pulsie w tym kierunku i szukać dalej, celiakia to nie są zawsze biegunki,.ja na pewno miałam je rzadziej niż zdrowe osoby, a zatwierdzenia nigdy nie miałam.
pozdrawiam :D
natka 190
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: pn 09 maja, 2016 14:05

Re: Wyleczona Celiakia

Post autor: natka 190 »

Bardzo dziękuję wszystkim za odpowiedź , rozwijało to moje wątpliwości ;)
ODPOWIEDZ