Celiakia (i inne auto-) a CIĄŻA

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
helenae1
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 53
Rejestracja: pn 26 sty, 2015 11:34
Lokalizacja: Bolesławiec / Wrocław

Celiakia (i inne auto-) a CIĄŻA

Post autor: helenae1 »

Witajcie, zaczynam wątek, bo nie znalazłam, a pilnie potrzebuję pomocy. Gdyby był gdzie indziej, proszę o przekierowanie.
Mam 33 lata, hashimoto (stwierdzone w 2010 r.), celiakię i chorobę leśniowskiego-crohna (stwierdzone w 2014 r.).
I pewnie coś jeszcze, ale nie stwierdzone :039:
Jestem w 7 tygodniu ciąży. To moje trzecie dziecko, ale dwoje pierwszych urodziłam zanim zaczęłam tak poważnie chorować
(tj. 13 i 10 lat temu), uważając się za okaz zdrowia.
Strasznie się boję o to dziecko. Instynkt mi podpowiada, żeby nie ruszyć glutenu, ale nie wiem
jak to zrobić, żeby dziecko nie było niedożywione, zwłaszcza na początku ciąży,
kiedy nie mam ochoty w ogóle jeść. No i boję się wczesnego poronienia ze względu na reakcję autoimmunologiczną ;(
Czy któraś z was miała doświadczenia z prowadzeniem ciąży autoimmunologiczki?
Na co zwracać uwagę, jakich leków unikać, a jakie badania koniecznie robić?
Każdy ból w podbrzuszu traktuję obecnie jako zagrożenie, a to przecież normalne na początku ciąży.
Dodam, że wyniki badań mam niezłe... i ginekolog na razie nie widzi powodów do niepokoju.
Nawet nie kazał mi brać progesteronu.
Podzielicie się swoimi doświadczeniami?
Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Celiakia (i inne auto-) a CIĄŻA

Post autor: pleomorfa »

Spokojnie przede wszystkim. Jeśli boisz się, że dziecku przez dietę będzie czegoś brakować to wybierz się do dobrego dietetyka i Ci ułoży odpowiednią dietę :)
Co do leków, czego unikać i w kwestii badań, warto zapytać lekarza prowadzącego.

A skoro ginekolog nie widzi problemów, masz dobre wyniki to nic tylko wyluzować i cieszyć się chwilą :)
I gratuluję! g:D
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
Awatar użytkownika
helenae1
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 53
Rejestracja: pn 26 sty, 2015 11:34
Lokalizacja: Bolesławiec / Wrocław

Re: Celiakia (i inne auto-) a CIĄŻA

Post autor: helenae1 »

Dzięki za słowa pocieszenia :-D. Za tydzień następna wizyta u lekarza, zobaczymy czy się dobrze młode rozwija... A muszę się tez umówić do gastro- i endokrynologa. Na razie się czuję jak okaz zdrowia. Od lat nie miałam takiego powera ;-)
Ale nadal nurtuje mnie ta kwestia z reakcją autoimmunologiczną na ciążę... Może ktoś miał takie doświadczenia?
olareszke80
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 67
Rejestracja: pt 24 cze, 2016 16:00

Re: Celiakia (i inne auto-) a CIĄŻA

Post autor: olareszke80 »

Witaj, też jestem w ciąży - i wiem, o jakich strachach i niepokojach mówisz. Też to przeżywam... Na zmianę z poczuciem szczęścia i radości :) Ale co do zdrowia - polecam wizytę w Poradni Immunlogicznej. Chodzę i do ginekologa i do pani immunolog i choć jeden podśmiewa się z rad drugiego, ja stosuję się do zaleceń obydwu lekarzy, na szczęście się nie wykluczają. Myślę, że lekarze ginekolodzy jeszcze w temacie immunologii nie są fachowcami, choć pewnie niedługo będą musieli być - takie czasy. Immunolog zleciła np. badania białek S i C i na ich podstawie profilaktycznie biorę zastrzyki polepszające pracę układu krzepnięcia. Zleciła też w kolejnym trymestrze badania, na które ginekolog stwierdził "A czy naprawdę jest sens robienia wszystkich badań laboratoryjnych istniejących na świecie?" - no własnie w naszym przypadku, nietypowym, trochę tak jest. Lepiej zrobić te badania, jak jest nadzieja na donoszenie ciąży niż sprawdzać przyczyny niepowodzenia...
Jednym słowem - sprawdź, czy masz możliwość spotkania z immunologiem. Do usłyszenia!
Awatar użytkownika
helenae1
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 53
Rejestracja: pn 26 sty, 2015 11:34
Lokalizacja: Bolesławiec / Wrocław

Re: Celiakia (i inne auto-) a CIĄŻA

Post autor: helenae1 »

Hej, dzięki za odpowiedź i trzymam kciuki i za Ciebie :-)
Też tak mam z ginekologiem, endokrynologiem i gastroenterologiem, że jeden z drugiego się śmieje.
A co do immunologa...
W moim małym miasteczku może być ciężko o lekarza z taką specjalnością, ale poszukam we Wrocławiu,
najwyżej się przejadę ;-)
Mój ginekolog zlecił mi bardzo dużo badań, w tym na krzepliwość krwi i obecność białka c-reaktywnego.
Wyniki mam w normie. Właściwie to od lat nie miałam takich dobrych. Tylko... na pierwsza partię badan wydałam 240 zł (!),
a to dopiero się zaczyna 10 tydzień ciąży...
Nie wiem czemu, ale zaczęłam mieć wrażenie, że ta ciąża mnie leczy. Tym bardziej się martwię czy dziecko nie "wchłania"
moich przeciwciał, które cudem znikają z mojej krwi...
Ale staram się myśleć pozytywnie. dziś drugie usg ;-)
Pozdrawiam!!!
olareszke80
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 67
Rejestracja: pt 24 cze, 2016 16:00

Re: Celiakia (i inne auto-) a CIĄŻA

Post autor: olareszke80 »

Helenae, mam nadzieję, że jeszcze zajrzysz na ten wątek - napisz proszę, jak u ciebie? Wszystko w porządku? Robiłam w zeszłym tygodniu badania - morfologię zwykłą - i tez mam wyniki rewelacyjne, jak na nie patrzałam, to przypomniało mi się, co pisałaś o byciu okazem zdrowia w ciąży ;) Jeszcze w zeszłym roku walczyłam z anemią a teraz: hemoglobina 12,8! I co najważniejsze, mój prawdopodobnie synek :) rozwija się dobrze, ze względu na wiek (36) miałam też badania prenatalne i wszystko dobrze!
Myślę o Tobie i czekam na wieści, że też masz powody do radości, nikogo innego nie znam, kto mierzyłby się z autoimmun. ciążą, będziemy się nawzajem wspierać, zgadzasz się? Pozdrawiam mocno!
Ps. I napisz proszę, jak Ci idzie trzymanie się diety, bo mnie niepomiernie bardziej kuszą glutenowe rzeczy, aż mi się chwilami a lekka wyć chce za taką niesprawiedliwość, nagle piekarni zrobiło się jakoś za dużo naokoło... Ale się trzymam, co zrobić ;) Snikersy zaczęłam jeść, choć wcześniej unikałam, bo po co, a teraz zawsze w torebce noszę, hehe.
Vestire
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: sob 10 wrz, 2016 17:40

Re: Celiakia (i inne auto-) a CIĄŻA

Post autor: Vestire »

Witam, Mam na imię Ewa, To jeszcze ja dołączę do dyskusji ponieważ u mnie Celiakia + choroba autoimmunologiczna w dzieciństwie i do tego druga ciąża. Pierwsza córeczka urodziła się w 2011 r. córka okaz zdrowia a mama po ciąży strasznie się rozłożyła i okazało się że przez 30 lat nie była zdiagnozowana mimo bardzo wielu przesłanek że ma Celiakie. Teraz 16 tydz ciąży pod opieką immunologa, ginekologa. Od ponad 5 lat jestem na diecie ścisłęj diecie BG ( nawet pasta i kosmetyki BG) a mimo to na kontrolnym badaniu wyszło że transglutaminaza IgA 59,90 ;( :029: :029: co bardzo mnie zdziwiło. Po 3 latach na diecie spadek też był niewielki z 200 spadło do 120. Nie wiem czy tylko ja mam tak wolny spadek? Dodatkowo zaczęłam szukać gdzie mógłby się ukrywać gluten i zastanawiam się nad witaminami które biorę od ponad miesiąca. Jak u Was wypadły kontrolne badanie transglutaminazy? i Jakie witaminy bierzecie jeżeli bierzecie. Pozdrawiam Ewa
olareszke80
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 67
Rejestracja: pt 24 cze, 2016 16:00

Re: Celiakia (i inne auto-) a CIĄŻA

Post autor: olareszke80 »

Witaj Ewa!
Ja dostałam na początku kwas foliowy 5mg na receptę od immunolog i nic więcej nie miałam brać, potem ginekolog dołączył Omega Med Optima, no i ostatnio - hemoglobina już trochę spadła - żelazo z kwasem foliowym Biofer folic. I przyznam ci się, że ja robię tak, że jak skończy mi się Omega, to nie wykupuję od razu nowego opakowania, tylko robię sobie z dwa tygodnie przerwy i bardziej skupiam się na odżywianiu, potem wracam do chemicznych witaminek, bo jednak zrezygnować zupełnie bym się bała.
A badania przeciwciał nie musiałam robić, odkąd kontrolna gastroskopia wykazała odrost kosmków (to była radość w rodzinie:))) to nie robiłam, ważne były badania poziomu ferrytyny, wit. D itd.
Pozdrawiam mocno!!!
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Celiakia (i inne auto-) a CIĄŻA

Post autor: pleomorfa »

Spotykałam przypadki, że transglutaminaza spadała z dużego pułapu do normy dopiero po 2 latach. Ale u Ciebie bym się zastanawiała czy gdzieś nie ma błędów, bo po 3 latach dalej tak daleko od normy... a pomiędzy 120 i 59 miałaś robione przeciwciała?

W suplementach i lekach jak najbardziej może się gluten znajdować.

Co do suplementów na forum powinny być wątki, gdzie ludzie piszą, które najprawdopodobniej są bezpieczne (wiadomo, skład się mógł od tamtego czasu zmienić). :)

Życzę zdrowia i szczęścia :)
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
ODPOWIEDZ