Czy moja choroba to może być celiakia/nietolerancja glutenu?

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

Nortek
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 20
Rejestracja: pt 08 lip, 2016 11:19

Czy moja choroba to może być celiakia/nietolerancja glutenu?

Post autor: Nortek »

Witam, od dłuższego czasu zmagam się z różnymi i dziwnymi dolegliwościami, które znacznie uprzykrzają mi życie. Miałem wykonaną ogromną ilość testów medycznych, brałem wiele suplementów, próbowałem zmiany trybu życia, niestety większość objawów utrzymuje się, raz kilka objawów słabnie, kilka się nasila, potem na odwrót. I tak bez końca... Moje obawy to głównie objawy neuropsychiatryczne i gastrologiczne.
Oto lista najbardziej dokuczających:
-Zmęczenie i osłabienie (raz mocne, raz słabe)
-Napięcie mięśniowe (kark, nogi, plecy). Bywało tak silne, że promieniowało do głowy powodując silne bóle w okolicy czoła. Pomogły masaże relaksacyjne i odpowiednio dobrane ćwiczenia, jednak bez ćwiczeń i masaży, napięcie wraca.
-Nawracające rozwolnienia, bolesne i mocne parcia na stolec, zmiana konsystencji stolca, czasem zdarza się, że jest jaśniejszy, są w nim niestrawione resztki pokarmów (ale nie zawsze)
-Częste bóle brzucha o różnym charakterze. Ból występuje głównie w podbrzuszu (skurczowy, ściskający, rozrywający) i w nadbrzuszu (tępy, opasający) i jest niekiedy dość silny. Oczywiście gazy, wzdęcia, przelewanie w jelitach, burczenie
-Derealizacja/depersonalizacja (raz makabryczne, raz trochę lepiej ale w sumie cały czas)
-Poczucie bycia lekko pijanym, zawroty głowy (uczucie cofania się, albo ciągnięcia w dół) , nasila się podczas chodzenia (gorzej), stania(najgorzej), pojawia się też czasem uczucie jakbym miał zemdleć.
-Zaburzenia koncentracji, błędy z nieuwagi, czasem mgła umysłowa
-Zaburzenia widzenia (śnieg optyczny, powidoki, podwójne widzenie jasnych rzeczy, świateł itd.) - to mam właściwie od dziecka, tak jak derealizację z tym że to wszystko się nasiliło teraz.
-Spływająca przezroczysta wydzielina po gardle (często) , Czasem katar alergiczny, dziwne bo czasem go mam przez parę dni, a czasem wcale.
-Dziwne zaburzenia związane ze snem: paraliże senne i pseudohalucynacje, bruksizm, otwarte oczy podczas snu.
-Parastezje i fascykulacje drobnych mięśni. Czasem minimalne ruchy mimowolne np. dziwnie gwałtowne i szybkie poruszenie nogą itd.
I to tyle z tego najgorszego. Objawy są 24/7 tylko jak piszę - raz ciut lepiej raz ciut gorzej.
Oczywiście jak pisałem wcześniej miałem robione szereg dużej ilości testów, neurologicznych, okulistycznych,endokrynologicznych, badań z krwi. Większość jest dobra to co odchodzi od normy to podwyższony poziom bilirubiny całkowitej, pośredniej i bezpośredniej, lekko obniżone neutrofile, nieznacznie podwyższona hemoglobina i erytrocyty,nadmiar hormonu wzrostu i testosteronu, raz wyszedł niedobór wapnia zjonizowanego. Nie byłem jednak badany pod kątem gastrologicznym prawie wcale, jedyne co mi zrobili to usg brzucha, które jest w normie. Mam skierowanie na kolonoskopie jednak umówić się na to i nie czekać rok to jakiś cud... Czasem już brak mi sił... najgorsze jest to, że jestem młody i mam dopiero 17 lat...
No nic. Mam do was pytanie - czy moje objawy mogą wskazywać na celiakię/nietolerancję na gluten? Czy warto badać przeciwciała na celiakię z krwi? Gdzie się w ogóle udać? W ogóle co zrobić?
Nortek
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 20
Rejestracja: pt 08 lip, 2016 11:19

Re: Czy moja choroba to może być celiakia/nietolerancja glut

Post autor: Nortek »

Kurde... Na prawdę nikt nic nie napisze?
qrzysztof
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 170
Rejestracja: pt 14 lis, 2014 20:20

Re: Czy moja choroba to może być celiakia/nietolerancja glut

Post autor: qrzysztof »

To może być celiakia, ale nie musi. Bez badań się tego nie dowiesz. Zrób sobie te przeciwciała, ale pamiętaj, że przynajmniej przez kilka tygodni przed badaniem nie możesz być na diecie bezglutenowej.
Nortek
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 20
Rejestracja: pt 08 lip, 2016 11:19

Re: Czy moja choroba to może być celiakia/nietolerancja glut

Post autor: Nortek »

Czyli takie objawy może jednak powodować celiakia?
W sumie to jem gluten więc zrobię jutro przeciwciała. AGA DGP TTG EMA w klasie IgA, gdyż nie mam niedoboru całkowitego IgA.
Dorzucić coś do tych przeciwciał ?

Dzięki za odpowiedź i pozdrawiam
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Czy moja choroba to może być celiakia/nietolerancja glut

Post autor: pleomorfa »

AGA nie musisz robić, bo jest to badanie niemiarodajne i już się go nie używa :).

Celiakia ma wiele oblicz, nie można jej wykluczać, natomiast tak jak wspominał Qrzysztof trzeba zrobić badania, żeby cokolwiek określić.
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
Nortek
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 20
Rejestracja: pt 08 lip, 2016 11:19

Re: Czy moja choroba to może być celiakia/nietolerancja glut

Post autor: Nortek »

Dobra w takim razie poczekamy na wyniki i ocenimy.
W razie czego to udam się jeszcze na tą kolonoskopię do szpitala.
A myślicie, że opłaca mi się teraz przechodzić na dietę bezglutenową aby sprawdzić reakcję organizmu?
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Czy moja choroba to może być celiakia/nietolerancja glut

Post autor: pleomorfa »

W diagnostyce celiakii robi się biopsję dwunastnicy podczas gastroskopii.
Przed skończeniem diagnostyki nie przechodzi się na dietę.
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
Nortek
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 20
Rejestracja: pt 08 lip, 2016 11:19

Re: Czy moja choroba to może być celiakia/nietolerancja glut

Post autor: Nortek »

Mam takie wyniki, przeciwciał IgA:

P/c. p. endomysium (EmA) IgA: ujemny
P/c. p. gliadynie (AGA) IgA: ujemny
P/c. p .transglutaminazie tkankowej (anty-tGT) Przeciwciała w kl. IgA: <2,00 < 20 RU/ml - wynik ujemny
P/c. p. deaminowanej gliadynie (DGP) IgA met. ELISA : 2,41 Negatywny < 20 Słabo pozytywna 20-30 Silnie pozytywna > 30 1.
Czyli wszystko ujemne, byłem na diecie glutenowej. Warto w takiej sytuacji robić IgG? Czy takie wyniki wykluczają Celiakie?
Czy mimo ujemnych przeciwciał mogę mieć nietolerancje na gluten? Czy istnieje sposób by to sprawdzić?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Czy moja choroba to może być celiakia/nietolerancja glut

Post autor: pleomorfa »

Negatywne wyniki przeciwciał w samym IgA nie wykluczają celiakii.
Owszem jest sens robić w IgG.

Miałeś robione IgA ogółem?
Tak mimo ujemnych przeciwciał można mieć celiakię.
Nie mówiąc o innych jednostkach chorobowych powiązanych z glutenem, które się bada w zupełnie inny sposób.
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
Nortek
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 20
Rejestracja: pt 08 lip, 2016 11:19

Re: Czy moja choroba to może być celiakia/nietolerancja glut

Post autor: Nortek »

IgA ogółem było w normie jak miałem robione jakiś czas temu. Czy pomimo tego IgG trzeba robić? Bo jak czytałem to IgG tylko jak IgA całkowite poniżej normy.
A jak wykryć zwykłą nietolerancję na gluten. Jest jakiś test inny?
Bo ja osobiście uważam, że jak coś związanego z glutenem to już ta nietolerancja, bo w sumie jak czytam na różnych źródłach celiakia bez przeciwciał to ogromna rzadkość.

Ogólnie to pójdę później do szpitala na jakąś głębszą diagnostykę, ale dopiero muszę załatwić skierowanie itd.
Nortek
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 20
Rejestracja: pt 08 lip, 2016 11:19

Re: Czy moja choroba to może być celiakia/nietolerancja glut

Post autor: Nortek »

Zrobiłem badanie kału, które wyszło źle:
https://zapodaj.net/34c9d7bff1ea1.png.html

"Spadek pH poniżej 6,0 (zakwaszenie) może świadczyć o nieprawidłowym wchłanianiu i trawieniu węglowodanów."
"Dodatni wynik jakościowego oznaczenia tłuszczu w kale lub podwyższona ilość tłuszczu w kale w badaniu ilościowym z 72-godzinnej zbiórki wskazuje na prawdopodobieństwo nieprawidłowego wchłaniania tłuszczu i upośledzenie trawienia albo zaburzenia wchłaniania u pacjenta."

No ciekawe skąd te zaburzone wchłanianie... Zrobiłem też gen w kierunku celiakii, czekam 8 dni na wynik. Jak wyjdzie dodatni to pójdę do szpitala na badania.
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8102
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Czy moja choroba to może być celiakia/nietolerancja glut

Post autor: Leeloo »

pojedyncze badanie nie jest wyznacznikiem Twojego stanu. pH jest BARDZO niestabilnym parametrem, ta sama próbka może mieć tyle różnych wyników, ile razy włoży się do niej pHmetr. pH będzie też za każdym razem inne, bo jest zależne od tego co człowiek danego dnia zje i wypije. jedna sałatka, jeden kotlet i różnica będzie kolosalna.
Twój wynik to bardzo lekkie zakwaszenie, nie ma tragedii. Kał ma odczyn bardziej kwaśny m.in. w przypadku obecności tłuszczu (który u Ciebie występuje), na diecie wege czy obfitej w tłuszcze.

co do tłuszczu- też zależy co ostatnio jadłeś. sama obecność tłuszczu w kale jest dopuszczalna. nie masz w ogóle obecnej skrobi, co jest ważne i dobrze świadczy o trawieniu, no chyba że jesteś na diecie bardzo niskowęglowodanowej i skrobia jest praktycznie wykluczona jako wskaźnik wchłaniania.

daj znać jak te antygeny.
Nortek
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 20
Rejestracja: pt 08 lip, 2016 11:19

Re: Czy moja choroba to może być celiakia/nietolerancja glut

Post autor: Nortek »

Witam, odebrałem wynik antygenów oraz kalprotektyny. Kalprotektyna bardzo ładnie w normie co raczej wyklucza zapalenie jelit natomiast gen... Dodatni.
https://zapodaj.net/046f9d02a9339.png.html - wynik badania genetycznego

Na 30.08 mam gastroskopie w szpitalu.

No ładnie, czyli ten gen + objawy to prawdopodobnie Celiakia?
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Czy moja choroba to może być celiakia/nietolerancja glut

Post autor: pleomorfa »

Gen ma 30% ludzkości ;).
Trzeba dokończyć diagnostykę.
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
Nortek
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 20
Rejestracja: pt 08 lip, 2016 11:19

Re: Czy moja choroba to może być celiakia/nietolerancja glut

Post autor: Nortek »

Dobra zatem czekam na gastro do tego 30.08.

Czyli można mieć gen i być zdrowym?

Mi się wydaje jednak ,że to wyjdzie to w tej biopsji jelita przy gastro bo co innego niby może dawać takie dziwne objawy?
ODPOWIEDZ