Badania genet. u 10mies dziecka gdzie wykonac?A moze p/c ?

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
mama czworga
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 143
Rejestracja: ndz 24 kwie, 2016 14:09

Badania genet. u 10mies dziecka gdzie wykonac?A moze p/c ?

Post autor: mama czworga »

Mam pytanie , szukam tu na forum ale : "szukaj" nie znajduje , przewalilam net i nie mogę znaleźć gdzie dla dziecka mogę zrobić na Podlasiu badania genetyczne pod katem celiakli...Sprawa wygląda tak ze mam skierowanie do poradni genetycznej na NFZ , dziecko ma dopiero 10 mies ale objawy mamy takie jakie miał synek w tym wieku ...mieszkamy w okolicach Suwalk ale kazano nam szukac w Bialymstoku , dzwoniłam do DSK i tam nas z kwitkiem odesłano ze u niech nie ma poradni genetycznej ...

Czy ktoś może wie gdzie możemy takie badania wykonać ?

Kolejna sprawa , jeśli dziecko zaczelo przyjmować gluten od kiedy skonczylismy kp czyli od końca 7 mies , za chwile skończy 11 mies czy jest sens wykonać p/c ? mialismy zrobione białko ogółem ale to chyba zwykle IgE i mamy wysoko bo 268 norma do 15 albo 18 (musze zerknąć) .Cos się dzieje ...kupy sa straszne , zielone lub zgnilo zielone, zapach powala dorosłego trzeba wietrzyć pokoj , pediatra kazala zmienic mleko na Bebilon Pepti - zmieniliśmy ale jest jeszcze gorzej , kupy sa jakby "żrące" po kilku min w pieluszce mamy mega odparzenia - na poprzednim mleku (Bebiko) nie mielismy nigdy odparzenia a kupy nie były wodniste , teraz sa :-/ peditara twierdzi ze to uczulenie na mleko ( przy starszym dziecku tez tak twierdzila - mylila się i nie sluchala mnie choć od poczatku mowilam ze moja dieta bezmleczna podczas kp jest bez sensu bo to nie mleko - miałam racje - potwierdzono ze to Celiakia 3B ) ... U córeczki na twarzy od miesaca pojawiają się takie drobne krostki jak u celiakow - takie jak u starszego synka , przy mleku wydaje mi się ze raczej sa takie rumienie czerwone , luszczaca się i sucha czerwona skora a my mamy krostki ...

Wiec czy u tak małego dziecka jest sens robic teraz p/c? Pytam bo mamy mega przebudowę domu i średnio stoimy teraz finansowo ale widze ze dzieje się cos zlego z coreczka i nie wiem czy tym razem tez ide w dobrym kierunku
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Badania genet. u 10mies dziecka gdzie wykonac?A moze p/c

Post autor: pleomorfa »

Na pierwsze pytanie niestety nie odpowiem.

Natomiast co do drugiego przy wysokim IgE trzeba rozważyć alergię IgE-zależną (natychmiastową), ewentualnie przebadać na pasożyty, bo te też lubią IgE podnosić.

Generalnie u małych dzieci mogą przeciwciała nie wyjść, ale w tej chwili za nic nie mogę sobie przypomnieć do jakiego wieku. Ale nie jest to reguła, są też małe dzieci, które mają przeciwciała i to całkiem sporo. Aczkolwiek nie zaleca się do pewnego wieku robić tego badania, bo jest duże prawdopodobieństwo wyniku ujemnego z racji nie do końca wykształconego systemu immunologicznego.

Dobrze, że jesteś czujna :)
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8127
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Badania genet. u 10mies dziecka gdzie wykonac?A moze p/c

Post autor: Leeloo »

u dzieci czeka się mniej więcej do 3go roku życia, aż wykształci się w pełni układ immunologiczny. ale też nie ma złotych reguł..

poradnia genetyczna- trzeba kopać w internecie, dzwonić do NFZtu, oni będą mieć aktualne informacje
justek625
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 436
Rejestracja: śr 13 sie, 2014 20:42

Re: Badania genet. u 10mies dziecka gdzie wykonac?A moze p/c

Post autor: justek625 »

Mój synek tez miał zielone kupki- od mleka. Zmieniałam je parę razy, az w końcu zostawiłam te co pierwsze stosowalam bo i tak prawidłowo przybieral na wadze.
pozdrawiam :D
bunkowa
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 47
Rejestracja: ndz 18 sty, 2015 21:04

Re: Badania genet. u 10mies dziecka gdzie wykonac?A moze p/c

Post autor: bunkowa »

mama czworga pisze:...kazano nam szukac w Bialymstoku , dzwoniłam do DSK i tam nas z kwitkiem odesłano ze u niech nie ma poradni genetycznej ...

Czy ktoś może wie gdzie możemy takie badania wykonać ? ...
W Białymstoku są dwa miejsca: Mastermed i klinika na Parkowej. Szybciej w Mastermedzie http://www.mastermed.eu/uslugi,badania-genetyczne.html.
W DSK w Białymstoku jest świetna gastrolog doktor Kondej-Muszyńska z ogromną wiedzą w zakresie celiakii. Prowadzi moją córkę celiaczkę. Przyjmuje też prywatnie i tu jest łatwiej z terminami :) Warto się skonsultować http://www.gastromed.info/pl/kadra-medyczna.html wizyta 90 albo 100zł. Gdybyś miała jakieś pytania pisz śmiało :)
mama czworga
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 143
Rejestracja: ndz 24 kwie, 2016 14:09

Re: Badania genet. u 10mies dziecka gdzie wykonac?A moze p/c

Post autor: mama czworga »

Dzieki dziewczyny

Pasozytow raczej brak - pediatra odrzucila bo i rodzeństwo by miało a po ega badaniach nawet sladu nie było ze u nas sa , wiec jesteśmy czysci czyli cos innego

bukowa- dziekuje , miałam dzwonic do Mastermedu tylko tam dzieci tez badaja ? jezdzilam tam cala ciaze z coreczka wlasnie bo mielismy podejrzenia zespołu Edwarsdsa u niej i innych wad ...tfu tfu przezylismy tylko horror którego nikomu nie zyczymy ale corcia pod tym względem jest zdrowa i zyje ale wracając to tematu ... jak tam z oplatami w Mastermedzie ? ogolnie w ciąży było tak ze tylko fundusz palcil za badania do 20tyg ciąży a powyżej za wszystko już tak jakby prywatnie jezdzilismy . Gastrolog tak slyszalam ze jest super ae nas z oddzialu jaki pilnie zarejestrowali na cito i w sumie odgornie dostaliśmy lekarza prowadzacego (gastro) w Dsk i tak cala 4 dzieciakow już do tej jednej gastro będą chodzic zmieniac jakos pewnie nie będę . W pon zadzwonię do Mastermedu i zobaczymy co powiedzą , podobno rok się czeka :-/
bunkowa
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 47
Rejestracja: ndz 18 sty, 2015 21:04

Re: Badania genet. u 10mies dziecka gdzie wykonac?A moze p/c

Post autor: bunkowa »

Ja czekałam na swoje 8 miesięcy. Teraz mam skierowania dla mojej dwójki. Celiakię mam ja i córka. U mnie zdiagnozowana rok temu, u młodej 1,5 roku.
ODPOWIEDZ