Badania HLA DQ2, DQ8, DRB1804

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Alekkar
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: pn 01 sie, 2016 23:44

Badania HLA DQ2, DQ8, DRB1804

Post autor: Alekkar »

Witam Moi Drodzy,
Otóż potrzebuje kilku rad od bardziej doświadczonych osob. Borykam sie z glutenem juz bardzo długi czas- mianowicie juz w latach 90tych jako małe dziecko miałam zdiagnozowana nietolerancje na gluten (z tego, co pamięta moja mama robiono mi badanie krwi jako dwulatce, gdyż w pewnym momencie przestałam cokolwiek trawić, traciłam siły, dostałam wszelkie dostępne antybiotyki i nic nie pomagało, w końcu lekarz z Warszawy kazał rodzicom przestrzegać ścisłej diety bezglutenowej i po około pol roku wróciło wszystko do normy). W poźniejszych latach jako dziecko i nastolatka, jadłam wszystkie produkty bez ograniczeń. Zaczęło sie dziać cos na nowo, gdy mialam około 20-21 lat- "problemy z brzuchem" ból, wiecznie napęczniały brzuch, śluz. Zaczęłam uważać na to, co jem oraz kilka razy przechodziłam sama na tzw dietę bezglutenowa, biorąc pod uwagę doświadczenia z dzieciństwa. Znow minelo kilka lat i zmęczona bólem brzucha, nadal wiecznym balonem, dietami, ciągłym zmęczeniem postanowiłam zrobic jakiekolwiek dostępne testy. Nie mieszkam w Polsce zatem uslyszalam,nie jedyna metoda to gastroskopia i kolanoskopie, na ktore sie nie zdecydowałam. Będąc na urlopie w Polsce, zrobiłam testy na alergie pokarmowa: 21 alergenenow w tym mąka pszenna wszystko wyszło na zero. Dostępne i polecone mi było rownież badanie DNA na ewentualne wykluczenie celiakii : HLA DQ2, DQ8, DRB1804. Otóż ku mojemu ogromnemu zdziwieniu (biorąc pod uwagę zerowe testy alergiczne na make pszenna) testy DNA wyszły DODATNIO na WSZYTSKIE trzy elementy. Czytałam i rozumiem, ze to wcale nie potwierdza celiakii, ale chciałabym zapytać, ilu z Was ma ten czynnik (?) dodatni i z celiakia sie boryka? Jakie powinnam podjąć teraz kroki, by te chorobę wykluczyć badz potwierdzić? Bardzo nie chciałabym robic biopsji, a z tego co czytam, to jedyna szansa by cokolwiek potwierdzić. Jestem troche zagubiona dlatego szczerze liczę na Wassych choc kilka słów. Bardzo dziekuje i pozdrawiam :)
Aleksandra
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Badania HLA DQ2, DQ8, DRB1804

Post autor: pleomorfa »

Na szybko, bo niestety w tym momencie nie mam czasu.

Geny dodatnie ma ok. 30% populacji świata. A choruje ok. 1% ludzkości.
98-99% osób z celiakią ma geny.
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
editka18
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: pt 19 sie, 2016 21:54

Re: Badania HLA DQ2, DQ8, DRB1804

Post autor: editka18 »

Allekar z czystej ciekawości ile kosztowały te badania genów??
mam podejrzenie celiaki i chyba czas sie przebadać. dziękuję!
qrzysztof
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 170
Rejestracja: pt 14 lis, 2014 20:20

Re: Badania HLA DQ2, DQ8, DRB1804

Post autor: qrzysztof »

pleomorfa pisze: Geny dodatnie ma ok. 30% populacji świata. A choruje ok. 1% ludzkości.
98-99% osób z celiakią ma geny.
Zgadza się. A więc wynik dodatni jest mało wartościowy (choć nie zupełnie bezwartościowy). Zwiększa on prawdopodobieństwo celiakii (przy braku jakichkolwiek innych informacji) z 1% do 3%. Dużo bardziej wartościowy za to jest wynik ujemny, który z niemal 100% pewnością wyklucza celiakię.
Alekkar
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: pn 01 sie, 2016 23:44

Re: Badania HLA DQ2, DQ8, DRB1804

Post autor: Alekkar »

Czyli rozumiem, ze w tym momencie jedynym badaniem potwierdzającym celiakie (biorąc pod uwagę lata zmagań oraz testy dna) byłaby gastroskopia, biopsja jelita? Czy z Waszego doświadczenia moze polecacie jeszcze inne badanie? Dzięki!
Aleksandra
qrzysztof
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 170
Rejestracja: pt 14 lis, 2014 20:20

Re: Badania HLA DQ2, DQ8, DRB1804

Post autor: qrzysztof »

Jeżeli chcesz się diagnozować w kierunku celiakii, to tak czy inaczej musisz zrobić badania krwi (a przeciwciała przeciw transglutaminazie w klasie igG i igA). Ja bym od nich zaczął, jeśli obawiasz się gastroskopii, bo przy dodatnim wyniku badania genetycznego i typowych dla celiakii objawach istnieje szansa, że gastroskopia nie będzie konieczna.

Nie będzie konieczna w dwóch przypadkach: jeśli przeciwciała wyjdą ujemne, oraz jeśli wyjdą bardzo wysokie.
Alekkar
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: pn 01 sie, 2016 23:44

Re: Badania HLA DQ2, DQ8, DRB1804

Post autor: Alekkar »

Krzysztofie,
bardzo Ci dziekuje za odpowiedz. Czy dokladna nazwa badania krwi to "przeciwciała przeciw transglutaminazie w klasie igG i igA"? Byloby cudownie, gdyby udalo sie uniknac gastroskopii.
Duzo zdrowka zycze,
pozdrawiam
Aleksandra
qrzysztof
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 170
Rejestracja: pt 14 lis, 2014 20:20

Re: Badania HLA DQ2, DQ8, DRB1804

Post autor: qrzysztof »

Tak, to o te badania chodzi. Skrótowa nazwa to anty-tTG.
ODPOWIEDZ