wzrastające pP-ciała IgA po odstawieniu glutenu

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
pko24
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: czw 15 wrz, 2016 21:59

wzrastające pP-ciała IgA po odstawieniu glutenu

Post autor: pko24 »

witam,
U 10latka (3 centyl, bóle brzucha, stawów) zdiagnozowano 2 m-ce temu celiakie na podstawie badań krwi:
P-ciała p/tkankowej transglutaminazie IgA: Wartość indeksu 135 RU/ml
Przez 2 m-ce była dieta bezglutenowa i po diecie 2 m- ce wynik... 192 RU/ml.

Z innych odchyleń ma od lat podwyższone ASO 500-800, i % Eozynocytów 8,1 %.

Czy to możliwe aby po odstawieniu glutenu wyniki poszły w górę? oczekiwałem odwrotnych, zgodnie z zaleceniami lekarza.
Czy może to nie celiakia i mam szukać gdzie indziej?
dziękuję za komentarze.
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: wzrastające pP-ciała IgA po odstawieniu glutenu

Post autor: pleomorfa »

Te przeciwciała są tylko przy celiakii.

Na początku popełnia się mnóstwo błędów, które człowiek z czasem wyplenia. Natomiast nie wiem po co lekarz zalecił tak szybko przeciwciała. Najczęściej pierwszą powtórkę zaleca się na pół roku diety albo nawet rok, dlatego że trzeba dać im czas na spadnięcie, a przy tym człowiek z czasem popełnia coraz mniej błędów.

Może być tak, że z nieświadomości gdzieś ten gluten jednak przemycacie.
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
pko24
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: czw 15 wrz, 2016 21:59

Re: wzrastające pP-ciała IgA po odstawieniu glutenu

Post autor: pko24 »

dziękuję,
więc jeśli 100% celiakia to nie ma sensu robić "wycinka jelita", ani testów DNA http://www.testdna.pl/celiakia ?
Czy można się z tego coś więcej dowiedzieć?
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: wzrastające pP-ciała IgA po odstawieniu glutenu

Post autor: pleomorfa »

Generalnie według aktualnych wytycznych można rozważyć odejście od biopsji gdy: przeciwciała przeciw transglutaminazie przekraczają 10x normę, są obecne przeciwciała przeciw endomysium mięśni gładkich i charakterystyczny zespół objawów oraz pozytywny wynik badania genetycznego. Oficjalnie.

Przy czym przeciwciała przeciw transglutaminazie są bardzo swoiste, więc to praktycznie na pewno celiakia. Biopsja daje informację w jakim stanie są jelita i często lekarze w przypadku nie spełnienia oficjalnych warunków robią ją, aby klepnąć diagnozę. Testów DNA już nie ma sensu robić, bo są przeciwciała, więc teoretycznie gen też powinien być :).
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
pko24
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: czw 15 wrz, 2016 21:59

Re: wzrastające pP-ciała IgA po odstawieniu glutenu

Post autor: pko24 »

dziękuję.
Nie wykluczam, że gdzieś gluten się trafi.
Mimo wszystko po odstawieniu pieczywa, makaronów vs poprzednie obfite posiłki zaskakuje mnie wzrost. Bo redukcja glutenu na pewno była gigantyczna.
Nie wiem czy to ma jakieś znaczenie (100, 200, czy więcej RU/ml) .
i czy się waha, czy jest raczej stabilne.
Chyba u Michała Undry gdzieś słyszałem , że nawet mała ilość glutenu powoduje mocne reakcje, więc jak ktoś raz na m-c nawet coś przypadkowo zje z glutenem to cały wysiłek na "marne". Masz jakieś doświadczenia w tym temacie?
Awatar użytkownika
Zolek
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 139
Rejestracja: pt 02 wrz, 2016 17:11

Re: wzrastające pP-ciała IgA po odstawieniu glutenu

Post autor: Zolek »

Jeśli dieta trwa dopiero 2 miesiące to jeszcze normalne że przeciwciała będą wysokie, one dopiero teraz mają szansę zacząć spadać bo nie opadają z dnia na dzień a potrzebują wielu miesięcy, są zwykle adekwatne do uszkodzenia kosmitów a te regenerują się powoli. Swoją drogą przemyśl jeszcze czy nigdzie nie zakradł się gluten, ja robiłam wielkie oczy gdy znalazłam go w herbacie czy przyprawach
md573
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 134
Rejestracja: ndz 16 lut, 2014 20:29
Lokalizacja: Mielec

Re: wzrastające pP-ciała IgA po odstawieniu glutenu

Post autor: md573 »

A czy drugie badanie było zrobione w tym samym laboratorium co pierwsze?
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8137
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: wzrastające pP-ciała IgA po odstawieniu glutenu

Post autor: Leeloo »

md573 pisze:A czy drugie badanie było zrobione w tym samym laboratorium co pierwsze?

dokładnie, jest to bardzo istotne. jeśli różne laboratoria, to nie ma wiarygodnego odniesienia.
qrzysztof
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 170
Rejestracja: pt 14 lis, 2014 20:20

Re: wzrastające pP-ciała IgA po odstawieniu glutenu

Post autor: qrzysztof »

pleomorfa pisze: Przy czym przeciwciała przeciw transglutaminazie są bardzo swoiste, więc to praktycznie na pewno celiakia.
@pleomorfa, swoistość testu nie mówi nam nic o wyniku prawdziwie dodatnim.
Jeżeli badanie ma swoistość na poziomie 98%, pacjent przy ujemnym wyniku jest na 98% zdrowy. Tego dotyczy swoistość.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Swoisto%C ... ostycznego
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: wzrastające pP-ciała IgA po odstawieniu glutenu

Post autor: pleomorfa »

Qrzysztof, dzięki za poprawkę. O specyficzność chodziło. Zmęczony człowiek nie powinien wchodzić na forum :P.
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
ODPOWIEDZ