Oddawanie krwi

Dział poświęcone przepisom i regulacjom prawnym.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Misiu
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 14
Rejestracja: pt 20 sie, 2004 13:10
Lokalizacja: Gliwice

Oddawanie krwi

Post autor: Misiu »

Chciałbym się dowiedzieć czy krew bezglutenowca moze być niebezpieczna dla innych ludzi? Pytam się bo u mnie w szkole organizowana jest akcja "dawcy krwi" i bardzo chciałbym w niej uczestniczyć. Czy taka krew nie będzie szkodliwa dla innych? A może będzie pomocna innemu bezglutenowcowi? Z góry dziękuję za cenne informacje :cheesy:
Gdy woda sięga ust, głowa do góry.
Sylwia
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 64
Rejestracja: pn 14 cze, 2004 14:07
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Sylwia »

Nic nie słyszałam naa temat "szkodliwości" krwi jeśli oczywiście twoja krew jest w "dobrym" stanie. Mojej bym raczej nikomu nie polecała, bo nie jest jeszcze zupelnie OK. Jestem na diecie od 5 miesięcy i nadal krwinki czerwone nie mają prawidłowych rozmiarów choć żelazo wróciło do normy. Niestety wygląda na to, że dawcą szpiku (pewnie narządów) nie możemy być. Kiedyś czytałam artkuł, że po przeszczepieniu szpiku od chorego dawcy zachorował biorca. Również po wszczepieniu zdrowym szczurom chyba nabłonka jelit szczurów chorych te pierwsze zachorowały. Najlepiej zapytaj w stacji krwiodawstwa. Ja na wszelki wypadek bym krwi nie oddawała (nie wiadomo co nauka jeszcze odkryje). Może lepiej namówić innych w pełni zdrowych.
Awatar użytkownika
Beata Bylina
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 214
Rejestracja: wt 31 sie, 2004 14:42
Lokalizacja: Rybnik

Post autor: Beata Bylina »

Krew mogą oddawać tylko osoby zdrowe.
Ja nigdy nie oddawałam krwi,chociaż nie jestem zarażona żadną chorobą zakaźną,na wstępie odrzucono moją kandydaturę.
To było dawno temu.Później już się nie wciskałam .
Efekt-nigdy nie korzystałam z przywilejów dla Honorowych Dawców Krwi.
Kiedyś był ich sporo i się opłacało.
Zasług dla ludzkości trzeba szukać na innym polu :!:
Pozdrawiam Beata :P
mamimo
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 137
Rejestracja: śr 21 sty, 2004 20:03
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: mamimo »

o? a jakie przywileje ma HDK??
Jestem takowym od czerwca tego roku i jeszcze nie spotkały mnie żadne przywileje :)))))))
Pozdrawiam, Monika, mama Kubusia (06.02.2008), Michałka (ur. 26.03.2002) i Maksia (ur. 14.02.2000)
Awatar użytkownika
Beata Bylina
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 214
Rejestracja: wt 31 sie, 2004 14:42
Lokalizacja: Rybnik

Post autor: Beata Bylina »

Bo teraz nie ma !Ale kiedyś,ćwierć wieku temu były!Np.czekolada,kawa.To nie były towary łatwo dostępne,a krew była "towarem wymiennym".Za czekoladę i kawę można było wiele załatwić.Do lekarza chodziło się poza kolejnością.W pracy przysługiwał dzień wolny.
A teraz naprawdę nie ma żadnych przywilejów :?:
Przynajmniej nic nie tracę :!:
Beata :D
mamimo
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 137
Rejestracja: śr 21 sty, 2004 20:03
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: mamimo »

no dobra, mówię co jest :))))

na dzień dobry dostajesz faktycznie kawkę (jesli w domku nie piłaś, z cukrem, z mlekiem, no jaką chcesz). idziesz oddać krewkę (zawsze standard 450ml), jak wracasz to herbatka ku pokrzepieniu :) Na dowidzenia dostaje się 8 czekolad, mały soczek w kartonie i małą konserwę mięsną. Z tych czekolad to najszczęśliwsze moje dzieci są :) Ale czekolady prawdziwe, pełnomleczne, gorzkie, z bakaliami, z orzechami. Nie podróby, tylko na prawdę dobry wyrób!!


a o przywilejach w kolejkach to chyba zapomnieć można. Szczerze powiedziawszy to ja się boję przyznać, że HDK jestem. Pamietam, jak byłam w ciąży ze starszym synem, w 33 tygodniu i ślęczałam ponad półtorej godziny (!!!!!!!!) w poczekalni do lekarza po zwykłe skierowanie na badania TSH.... I NIKT mnie nie puścił, bo dziadki stare, bo to, bo tamto. A że ja miałam mega brzuch to co z tego... Teraz się nie przyznaję hehe. Ale moze kiedyś się odważę, bo na każdych drzwiach w przychodni wyraźnie pisze "HDK oraz pracownicy służby zdrowia wchodzą bez kolejki".

Wiecie co jest najgorsze?? Jestem HDK od czerwca tego roku, a dopiero 2 razy mogłam oddać krew!! No to jest nie fair! Facetom wolno co miesiąc, a nam co 2-3 miesiące. Teraz idę na początku grudnia, żeby dzieci na Mikołaja czekolady mieli :P
Pozdrawiam, Monika, mama Kubusia (06.02.2008), Michałka (ur. 26.03.2002) i Maksia (ur. 14.02.2000)
Awatar użytkownika
Misiu
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 14
Rejestracja: pt 20 sie, 2004 13:10
Lokalizacja: Gliwice

Post autor: Misiu »

Fajnie jednak być HDK, mi by starczyła sama sadysfakcja ze mółbym komuś pomóc;) szkoda że niemoge nim być z powodu celiaki :|
Gdy woda sięga ust, głowa do góry.
Awatar użytkownika
szymczor
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: pt 14 sty, 2005 21:46
Lokalizacja: Kraków

pomysl

Post autor: szymczor »

Mam SUPER POMYSŁ!!!
Niech wszyscy celiakowcy oddaja krew, tak bysmy mogli pozarazac innych i zwiekrzyc swoja siłę! wtedy mozna miec nadzieje, ze wszystko ruszy do przodu! :cheesy: pozr
Awatar użytkownika
Beata Bylina
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 214
Rejestracja: wt 31 sie, 2004 14:42
Lokalizacja: Rybnik

Post autor: Beata Bylina »

DOBRE :!:
Masz świetne poczucie humoru 8)

Pozdrawiam Beata :P
Barichelo
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 40
Rejestracja: ndz 04 lis, 2007 13:51
Lokalizacja: Opole

Oddawanie krwi

Post autor: Barichelo »

Witam , nie wiedziałem gdzie zamieścić temat , więc jeśli nie jest to odpowiednie miejsce to od razu proszę moderatorów o zmianę.Od jakiegoś czasu noszę się z zamiarem rozpoczęcia oddawania krwi i szpiku kostnego lecz nie wiem czy mając celiakię mogę zostać dawcą , czy ktoś z Was Formowiczów wie? A może ktoś jest dawcą ?
Awatar użytkownika
kluska
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 28
Rejestracja: sob 09 sie, 2008 19:48
Lokalizacja: wrocław

Post autor: kluska »

poniżej podaję link do strony Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łodzi - zasady są takie same w każdym mieście. generalnie celiakia jako taka nie jest wymieniona jako choroba dyskryminująca, ale np. przewlekłe biegunki są - więc imo jest to kwestia bardzo indywidualna
link do strony krwiodawstwa
Ostatnio zmieniony pn 11 sie, 2008 00:42 przez kluska, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Nastka
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 638
Rejestracja: czw 29 sty, 2004 01:12
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Nastka »

Słyszałam w radiu informację podaną z okazji akcji oddawania krwi, że osoby mające choroby o podłożu genetycznym nie mogą oddawać krwi. Celiakia się do nich zalicza. Jednak nie wymieniono jej na tej liście, więc kto wie, może jest szansa.
Ostatnio zmieniony pn 11 sie, 2008 01:06 przez Nastka, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek
Awatar użytkownika
nika
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: śr 24 sty, 2007 23:58
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Post autor: nika »

Osoba chora na celiakię nie może być dawcą (wg Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łodzi) http://www.krwiodawstwo.pl/?status=10&i ... 91&forum=1
Ostatnio zmieniony pn 06 paź, 2008 00:17 przez nika, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Sheep
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1431
Rejestracja: czw 15 gru, 2005 20:36
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Sheep »

2008-09-21 21:52:00 Celiakia
Czy osoba chora na celiakię może być krwiodawcą?
Autor : Nika

2008-09-27 11:17:21
nie moze być dawcą
Autor :
Hmmm szczerze mówiąc nie jest to odpowiedź, która mnie satysfakcjonuje - po pierwsze nie
ma uzasadnienia, po drugie nie ma autora...
To nie wygląda na wiarygodną informację.
Ostatnio zmieniony pn 06 paź, 2008 10:35 przez Sheep, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek
Awatar użytkownika
Kasinka
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 288
Rejestracja: wt 21 sie, 2007 22:36
Lokalizacja: Piaseczno

Post autor: Kasinka »

A tu ze strony pck:
http://www.pck.pl/forum/printview.php?t ... f0eeda7241
Ale w sumie dalej nie wiadomo tak do końca... Stwierdzenie celiakii jako choroby przewlekłej oznaczałoby dla nfz poważne konsekwencje przecież...
Obrazek
ODPOWIEDZ