Oddawanie krwi

Dział poświęcone przepisom i regulacjom prawnym.

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Malia
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 301
Rejestracja: śr 10 lut, 2010 18:51
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Malia »

Sheep pisze:Pobrali mi krew do morfologii, po jakimś czasie wchodzę znów do gabinetu, a pan doktor na mój widok: ma pani morfologię jak chłop!
Zazdroszczę. :) Też chcę mieć morfologię jak chłop! :053:
"Lekarze ignorują fakt, że różne osoby różnią się między sobą molekularną strukturą
i stosują schematyczne leczenie, nie uwzględniając tych różnic.
"
Linus Pauling
Awatar użytkownika
Rafal_tata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 2660
Rejestracja: śr 14 sty, 2004 13:31
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Rafal_tata »

janusz2264 pisze:W jednym temacie byłem nie uświadomiony. Mianowicie chciałem oddać krew dla ojca ale lekarz nie zezwolił ze względu na Duhringa. Choroba uwarunkowana geneycznie wyklucza z grona krwiodawców do końca życia. W wieku 21 i 22 lat oddałem 2 litry krwi. Dwa lata póżniej zdjagnozowano u mnie chorobę. Mam nadzieję, że nikomu nie zaszkodziłem swoją krwią.
viewtopic.php?p=39786#39786
Proszę jednak wątek kontynuować tutaj.
szachus
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 13
Rejestracja: pn 07 cze, 2010 18:39
Lokalizacja: Tychy

Post autor: szachus »

Witam,

Kontaktowałem się z Fundacją Urszuli Jaworskiej, aby mieć pewność co do tego czy mogę, czy nie mogę być dawcą szpiku. Oto odpowiedź (z dzisiaj) jaką dostałem:
Witam

Niestety Celiakia jest całkowitym przeciwskazaniem do bycia dawcą

Pozdrawiam

Mariusz Błaszczyk
Fundacja Urszuli Jaworskiej otrzymała w Konkursie "Sukces Roku 2008 w
Ochronie Zdrowia -Liderzy Medycyny", tytuł Lidera Roku 2008 w Ochronie
Zdrowia -działalność charytatywna
http://www.pit-opp.pl/wersje/fuj/PitySetup.msi
Przypominamy o możliwości przekazania 1%, dzięki tym wpłatom będziemy mogli
kontynuować program rozwoju Rejestru Dawców Szpiku oraz programy wspierające
pacjentów chorych onkologicznie. Zachęcamy do skorzystania z
programu do wypełniania deklaracji podatkowej, w którym dane Fundacji po jej
wypełnieniu , wpisują się automatycznie.
Fundacja Urszuli Jaworskiej
Organizacja Pożytku Publicznego
KRS 0000055503
ul. Międzynarodowa 61
03-922 Warszawa
tel/fax 022 870-05-21, 0801003117
PKO BP S.A. XII/O/ Warszawa
63 10201127 0000 11020008 0010
ING BANK ŚLĄSKI
03105010251000002296275312
Może tego nie kumam ale tu chyba chodzi o kwestie moralne. Bo przecież większość chorych na celiakie ... nie wie, że jest chora więc prawdopodobieństwo, że ktoś z tych chorych jest dawcą jest chyba dość duże. Oczywiście nikt nie sprawdza u dawcy tego rodzaju choroby ... Więc wniosek jest taki, że jak wiem że jestem chory to nie mogę być dawcą, ale jak jestem chory ale o tym nie wiem, to już ok i biorca, jeśli taki się zdarzy, będzie tak samo szczęśliwy że dostał szpik. Ktoś to potrafi mi to logicznie i rzeczowo wytłumaczyć?!

W sumie nie padła tu jednoznaczna odpowiedź odnośnie tego czy możemy oddawać krew ... Chyba, że tu jest tak samo jak ze szpikiem ?

Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
renatka84
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 52
Rejestracja: pt 11 cze, 2004 22:58

Post autor: renatka84 »

nie podoba mi sie odpowiedź na pytanie o bycie dawcą szpiku. takie nie bo nie. moze by sie wysilili i dali jakies konkretne uzasadnienie.
dawca krwi nie moge byc ze wzgledu na niedowage o czym sie dowiedzialam podczas akcji oddawania krwi w firmnie w ktorej pracuje.
ogólnie temat dość kontrowersyjny ale ciekawy. :)
martini
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 738
Rejestracja: czw 10 wrz, 2009 14:47
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: martini »

nie podoba mi sie odpowiedź na pytanie o bycie dawcą szpiku. takie nie bo nie
To zadzwoń i zapytaj, dlaczego nie:)
Ja na przykład wiem o sobie, że chorzy na padaczkę mogą oddawać szpik, nawet jeśli biorą leki, o ile są rok bez napadu. zdziwiło mnie to:)
Awatar użytkownika
Malia
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 301
Rejestracja: śr 10 lut, 2010 18:51
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Malia »

martini pisze:Ja na przykład wiem o sobie, że chorzy na padaczkę mogą oddawać szpik, nawet jeśli biorą leki, o ile są rok bez napadu. zdziwiło mnie to:)
A celiakia się nie kwalifikuje? Dobre.
Prawdę mówiąc, gdybym miała się "zarazić", to z dwojga złego wolałabym celiakię.
"Lekarze ignorują fakt, że różne osoby różnią się między sobą molekularną strukturą
i stosują schematyczne leczenie, nie uwzględniając tych różnic.
"
Linus Pauling
martini
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 738
Rejestracja: czw 10 wrz, 2009 14:47
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: martini »

W przypadku padaczki nie chodzi o zarażanie, tylko o konsekwencje dla dawcy.
A w przypadku celiakii - nie wiem, o co. Chyba po prostu o regułę, że dawca ma być zdrowy i tyle, albo ma nie być objawów choroby. W przypadku celiakii mogą się one pojawić w każdej chwili. Najlepiej zapytać specjalistów.
Awatar użytkownika
Karolcia6
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 304
Rejestracja: pt 16 maja, 2008 08:38
Lokalizacja: Skórcz

Post autor: Karolcia6 »

Ja jakiś czas temu też pisałam do tej fundacji, czy mając celiakię można być dawcą, ale jak na chwilę obecną zero odpowiedzi.
Obrazek
Awatar użytkownika
Sheep
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1431
Rejestracja: czw 15 gru, 2005 20:36
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Sheep »

Ja poszłam oddać krew do centrum krwiodawstwa na Wołoskiej w Warszawie. W ankiecie napisałam, że celiakia, ale że stosuje ściśle dietę i jest ok. Doktor mnie poprosił do gabinetu i mówi, ze jak z celiakią, to po co chcę krew oddawać - w sensie że osłabiam sama siebie, że przy celiakii anemia i tak dalej. Ja mówię, że akurat anemii nigdy nie miałam, dietę stosuję, czuję się generalnie dobrze. Umówiliśmy się, że pobiorą mi krew jeśli morfologia z badania wstępnego wyjdzie ok. Jak obejrzał moje wyniki, to stwierdził, że mam morfologię jak chłop :D
To się ucieszyłam i spokojnie oddałam krew. Potem się czułam lekko osłabiona i po południu spałam, ale następnego dnia było normalnie. W ogóle pan doktor był bardzo miły, podagaliśmy trochę o celiakii, aczkolwiek o produktach bg pojęcie miał raczej mgliste.
Obrazek
szachus
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 13
Rejestracja: pn 07 cze, 2010 18:39
Lokalizacja: Tychy

Post autor: szachus »

Trochę pociągnąłem ten temat bo odpowiedź "nie bo nie" przestała mnie zadowalać w momencie gdy skończyłem 5 lat ;) Podobne zapytanie jak wyżej wysłałem do Fundacji DKMS Baza Dawców Komórek Macierzystych Polska. Odpowiedzi nie podam bo w tej chwili nią nie dysponuje, ale postaram się tu wkleić.

I tu ciekawostka ... Dostałem odpowiedź wyczerpującą, że problem nie leży po stronie biorcy ale ... dawcy. I jeśli dawna przestrzega diety, nie ma żadnych powikłań to chory na celiakie może być dawcą. Proszą jednak, by ich poinformować w momencie gdy stan chorego się pogorszy.

Ciekawy jest też sposób rejestracji w bazie. Wysyłają na podany adres "patyczki" do pobrania wydzieliny z jamy ustnej. Żadnego kłucia na początek, żadnych wyjazdów, szpitali itd. Po pobraniu wydzieliny - pałeczki odsyła się do nich drogą pocztową. Ja czekam właśnie na owe patyczki ;-)
edka
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: ndz 24 paź, 2010 14:13
Lokalizacja: Lublin

Post autor: edka »

poczytałam sobie Wasze wypowiedzi na temat oddawanai krwi i szpiku, i już wiemy ze osoba która ma ceilaikię może oddać krew jeżeli jest w dobrej formie, niestety mnie dyskwalifikuje zła morfologia i chora tarczyca nad czym bardzo ubolewam ale takie jest życie...mnie jedak interesuje oddawanie narządów-czy osoba z celiakią może być dawcą narządów-noszę branzoletkę "wyrażam zgodę na transplantację" i w portfelu noszę podpisaną deklarację-zgodę na pobranie narządów...noszę to już od jakiegoś czasu, zdecydowałam się na to sporo przed tym jak dowiedziałam się o mojej chorobie i teraz zastanawiam się czy będą mogli pobrać mi narzady jeżeli zajdzie taka sytuacja....
proszę o odp jeżeli ktoś coś wie na ten temat
Reah
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 74
Rejestracja: wt 04 sty, 2011 10:17
Lokalizacja: Wrocław

krwiodawstwo itp.

Post autor: Reah »

Witam,
to chyba mój pierwszy temat na forum, wiec mam nadzieję, że w odpowiednim dziale go zamieściłam :)
Pisze ponieważ złość i zdziwienie moje spowodowała ostatnia moja wizyta w centrum krwiodawstwa. Okazało się bowiem, że osoby z celiakią nie mogą być dawcą krwi czy szpiku.
Trochę mnie to zdziwiło, ponieważ podobno gdy stosujemy dietę, jesteśmy "pełnowartościowymi" obywatelami ;)
Czy ktoś z was spotkał się z takimi opiniami, bądź jest w stanie mi wytłumaczyć dlaczego nie mogę oddawać krwi? Lekarz powiedział i jedynie, że to choroba nie do końca zdiagnozowana i już.
Trochę żal bo do tej pory myślałam, że moim jedynym ograniczeniem jest konieczność stosowania diety. Czy zatem są jeszcze inne ograniczenia przy chorobie, o których nie zdaję sobie sprawy?
Ola_la
Wyjadacz :)
Wyjadacz :)
Posty: 1229
Rejestracja: pn 06 gru, 2010 15:39
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Ola_la »

To bardzo ciekawe, bo przecież ilu jest krwiodawców, którzy nie mają pojęcia o tym, że są chorzy na celiakię?
Być może dawcy szpiku są badani bardziej szczegółowo - ale krew pod kątem celiakii? Baaardzo jestem ciekawa.
Mam wrażenie, że to kolejny lekarz, który nie za bardzo wie, co to celiakia i z czym się to je. Może się mylę.
To jest moje zdanie i ja się z nim zgadzam.
© Jan Tomaszewski
Reah
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 74
Rejestracja: wt 04 sty, 2011 10:17
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Reah »

Szczerze przyznam, że Pani dietetyk, z którą się czasem konsultuję również była nieco zdziwiona. Tym bardziej, że krew przed pobraniem jest badana i jeżeli wyniki nie są dobre w danym dniu nie mogę poddać krwi, ale jeżeli wszystko jest ok, to jaka może być przeszkoda?
Dla mnie nie jest to zrozumiałe. Niestety zostałam zdyskwalifikowana jako dawca już na zawsze.
Justyna1982
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 520
Rejestracja: śr 20 paź, 2010 16:47
Lokalizacja: Rydułtowy

Post autor: Justyna1982 »

Oni twierdzą, że człowiek musi być 100% zdrowy. Ostatnio jak wpisałam, że mam katar sienny to też krzywo patrzyli. Nie może być alergii no i waga min 55 kg :))) Czyli w danym dniu trzeba przytyć :))
Ja jestem wpisana do banku szpiku. Krew była badana i nie dostałam odmowy.
Dwa bezglutki - mama i syn :) Kocham Cię Tymeczku. Dziękuję za każdy dzień bycia razem.
ODPOWIEDZ